Czym jest “długi COVID-19”? Jak przedłużająca się choroba wpływa na cykl menstruacyjny kobiet? - portal DOZ.pl
Czym jest “długi COVID-19”? Jak przedłużająca się choroba wpływa na cykl menstruacyjny kobiet?
Justyna Piekara

Czym jest “długi COVID-19”? Jak przedłużająca się choroba wpływa na cykl menstruacyjny kobiet?

Infekcja SARS-CoV-2 zazwyczaj trwa około dwóch tygodni. Lekarze informują jednak, że zgłaszają się do nich pacjenci, u których symptomy COVID-19 występują nawet przez kilka miesięcy. Czym jest “długi COVID-19”? Z jakimi problemami zmagają się “covidowi długodystansowcy”? W jaki sposób przedłużający się stan chorobowy wpływa na cykle miesiączkowe kobiet?

Co to jest tzw. długi COVID-19?

Niektórym osobom zakażonym SARS-CoV-2 doskwierają długo utrzymujące się zaburzenia smaku, węchu oraz zaburzenia psychoruchowe. Pacjenci odczuwają chroniczne zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów, a także duszności. Skarżą się też na roztargnienie, stany lękowe i depresyjne. Przebycie choroby COVID-19 może także prowadzić do uszkodzenie serca, płuc, nerek i jelit.

„Długi COVID-19” (ang. long COVID-19) nie jest czymś wyjątkowym, po wielu infekcjach mogą występować zespoły post-wirusowe. W przypadku zakażenia SARS-CoV-2 nowością jest szerokie spektrum zgłaszanych objawów oraz stosunkowo długi czas ich występowania.

“Covidowi długodystansowcy”

Dopiero po kilku miesiącach trwania pandemii pacjenci zaczęli opisywać zjawisko długotrwałej choroby wywołanej koronawirusem na forach internetowych. Objawy charakteryzowane przez “długodystansowców” bywają bagatelizowane przez personel medyczny, dlatego osoby ich doświadczające utworzyły grupy wsparcia online.

Margot Gage Witvliet, epidemiolożka z Lamar University w Teksasie w Stanach Zjednoczonych nazywa siebie “covidowym długodystansowcem” (ang. COVID long-hauler). Jest przedstawicielka rosnącej grupy ludzi, którzy zapadli na COVID-19, ich stan nie jest na tyle poważny, aby zostali hospitalizowani, ale mają objawy, które trwają dłużej niż oficjalny 14-dniowy okres infekcji SARS-CoV-2. Choroba Margot trwała aż siedem tygodni. Kobieta borykała się z wieloma problemami wywołanymi przez koronawirusa, w tym z chronicznym zmęczeniem, tzw. “mgłą mózgową” i bólami głowy, a większość dnia spędzała na odpoczynku.

Polecane dla Ciebie

Czy kobiety łagodniej przechodzą COVID-19?

Naukowcy zaczęli przyglądać się czynnikom biologicznym, które mogą odpowiadać za różnice w ciężkości przebiegu choroby u obu płci. Istnieją prace badawcze, na podstawie których można wnioskować, że kobiety lepiej niż mężczyźni radzą sobie z COVID-19.

Dostrzeżono przesłanki, że żeńskie hormony płciowe i okres menstruacji mogą działać ochronnie przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2, dlatego badacze postanowili dokładniej przyjrzeć się temu zjawisku. Trwają badania dotyczące zagadnienia.

Najnowsze obserwacje lekarzy świadczą jednak o tym, że długotrwałe konsekwencje związane z COVID-19 są jednak bardziej dotkliwe kobiet. Wiele pań zaobserwowało zaburzenia menstruacyjne po przebyciu lub w trakcie choroby, zgłasza zaostrzone problemy zdrowotne, wysoki poziom stresu oraz informuje o ogólnym obniżeniu jakość życia.

Menstruacja po przebyciu COVID-19

Analiza przeprowadzona w Chinach w ubiegłym roku wykazała, że u 25% kobiet, które zachorowały na COVID-19 zaobserwowano zmiany w menstruacji. Wyniki badania opublikowano w “Reproductive BioMedicine” Online.

Przedłużająca się choroba spowodowała niepokojące zmiany w cyklach menstruacyjnych kobiet. Choroba zdaje się jednak nie mieć wpływu na ich płodność. Niestety nie jest jasne, dlaczego cykle miesiączkowe mogą ulec zmianie po przebyciu lub w trakcie COVID-19. „Chociaż dowody są ograniczone, nic jeszcze nie sugeruje długoterminowego wpływu na płodność, ale u niektórych kobiet, które miały COVID-19, odnotowano przejściowe zmiany w okresach miesiączkowania” – Shree Datta, lekarz ginekolog.

Internetowy dostawca wiadomości medycznych “MedPage Today” postanowił zapytać kobiety, u których potwierdzono infekcje SARS-CTV-2, czy dostrzegły zmiany w cyklach miesiączkowych od początku wystąpienia COVID-19. Rozmówczynie wspominały o wystąpieniu niespodziewanego krwawienia, pomimo iż przeszły menopauzę i nie miesiączkowały już od dłuższego czasu, zmniejszeniu nasilenia objawów COVID-19 podczas menstruacji czy odczuwaniu większej bolesności podczas okresu w początkowej fazie infekcji SARS-CoV-2.

Reporterzy internetowej platformy “Medical News Today” również przeprowadzili wywiady z kobietami, które zauważyły u się zaburzenia menstruacji po przebyciu zakażenia SARS-CoV-2. Dolegliwości objawiały się w różny sposób, m.in. nieregularnymi miesiączkami, zmianą intensywności krwawienia, nasileniem objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Niektóre kobiety zaniepokoiła postać wydzieliny menstruacyjnej – pojawienie się dużych zakrzepów krwi.

Co na to lekarze?

Dr Linda Fan, adiunkt na wydziale położnictwa, ginekologii i nauk o rozrodzie z Yale School of Medicine w New Haven, ekspertka biorąca udział w rozmowie z dziennikarka “Medical News Today”, postawiła hipotezę, że nowy koronawirus może wpływać na żeńskie narządy rozrodcze. Kolejna specjalistka poproszona o wypowiedź dla “Medical News Today”, Dr Va linda Nawdike powiedziała, że na zmiany w cyklu miesiączkowym prawdopodobnie mogą zależeć „od długości i ciężkości choroby”.

Ponadto doświadczanie długotrwałego stresu spowodowanego pandemia potęguje zakłócenia funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Podobne zaburzenia obserwuje się u kobiet zmagających się z zespołem stresu pourazowego czy cierpiących na różne choroby przewlekłe.

 1. J. Galagher, “Long Covid”: why are some people not recovering?, ”bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-54296223, [dostęp:] 31.12.2020.
 2. M. Cohut, Long COVID and periods: the unspoken impact on female well-being, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/long-covid-and-periods-the-unspoken-impact-on-female-well-being, [dostęp:] 31.12.2020.
 3. Meeting the challenge of long COVID, „Nature Medicine” 2020, nr 26 [online], https://www.nature.com/articles/s41591-020-01177-6, [dostęp:] 31.12.2020.
 4. M. Gage Witvliet, I’m a COVID-19 long-hauler and an epidemiologist – here’s how it feels when symptoms last for months, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/im-a-covid-19-long-hauler-and-an-epidemiologist-heres-how-it-feels-when-symptoms-last-for-months-143676, [dostęp:] 31.12.2020.
 5. J. Hall, Covid long haulers describe the devastating aftereffects of the disease, “bloomberg.com” [online], https://www.bloomberg.com/news/features/2020-11-09/coronavirus-long-haulers-tell-us-their-symptoms-and-the-aftereffects-of-disease, [dostęp:] 31.12.2020.
 6. G. Mullin, New symptom of ‘long Covid’ is ‘alarming’ changes to women’s periods, “thesun.co.uk” [online], https://www.thesun.co.uk/news/13494105/new-symptom-long-covid-alarming-changes-womens-periods/, [dostęp:] 31.12.2020.
 7. A. D’ambrosio, Does COVID mess with the menstrual cycle?, “medpagetoday.com” [online], https://www.medpagetoday.com/obgyn/generalobgyn/87333, [dostęp:] 31.12.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Jak natura wpływa na nasze zdrowie? Co na ten temat mówi nauka?

  W długie zimowe wieczory oferta serwisów streamingowych wydaje się bardziej kusząca niż spacer na łonie natury. Warto zastanowić się jednak, która z tych form spędzania wolnego czasu jest lepsza dla naszego zdrowia. Jakie korzyści zdrowotne wynikające z bliskiego kontaktu z przyrodą?

 • Szczepionka mRNA przeciwko HIV – co wiadomo o wynikach badań przedkliniczch?

  Szczepionka na HIV to temat, który od dekad jest wciąż otwarty i nierozwiązany. Wiele zespołów naukowych z całego świata nie ustaje w swoich próbach stworzenia takiego preparatu, co jakiś czas donosząc o wynikach swoich badań. Co wiadomo o najnowszym preparacie tuż przed kolejną fazą analiz, czyli badaniami klinicznymi?

 • Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?

  Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.

 • Czy marynowana żywność może powodować raka?

  Rodzaj stosowanej diety bezdyskusyjnie wpływa na zdrowie lub jego brak. Żywność może służyć naszemu zdrowiu albo wręcz przeciwnie – szkodzić, potęgować rozwój procesów zapalnych, a nawet mechanizmów nowotworowych. Opublikowane niedawno w „American Association for Cancer Research'' wyniki badań azjatyckich naukowców, wskazują, że jedzenie marynowanych warzyw może potencjalnie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka żołądka o 50 procent.

 • Jak różne warunki pogodowe wpływają na transmisję koronawirusa SARS-CoV-2?

  Czynniki pogodowe, takie jak prędkość wiatru, wilgotność i temperatura powietrza, mają wpływ na żywotność i rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Dzięki postępowi w dziedzinie symulacji dynamiki płynów i wymiany ciepła, jaki dokonał się w ciągu ostatniej dekady, naukowcy zyskali narzędzia, które pozwalają prowadzić badania bardziej wnikliwie.

 • Szczepienie na COVID-19. Lepiej szczepić się rano czy po południu?

  Według najnowszych wyników badań naukowych, nie tylko rodzaj przyjmowanej szczepionki, wiek i płeć pacjenta mają znaczenie w kontekście skutecznej stymulacji układu immunologicznego. Po szczepieniu powinien on wytworzyć odpowiednią ilość przeciwciał, które mają za zadanie chronić organizm przed zachorowaniem lub groźnym przebiegiem COVID-19. Okazuje się, że pora dnia, w której przyjmuje się preparat ma również ogromne znaczenie.

 • Czym różni się Omikron od Delty?

  Wszystkie warianty koronawirusa różnią się od siebie w mniejszym lub większym stopniu. Typowe dla COVID-19 gorączka, kaszel, utrata smaku i węchu zostają od kilku tygodni wypierane przez inne dolegliwości – katar i ból gardła, czyli objawy towarzyszące SARS CoV-2 w podtypie Omikron. Bardzo niebezpieczne zdaje się być to, że infekcja nową mutacją koronawirusa bardzo przypomina przeziębienie, szczególnie wśród osób zaszczepionych. Czym różni się Omikron od Delty i co ze skutecznością szczepień na COVID-19? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij