Czym jest “długi COVID-19”? Jak przedłużająca się choroba wpływa na cykl menstruacyjny kobiet?
Justyna Piekara

Czym jest “długi COVID-19”? Jak przedłużająca się choroba wpływa na cykl menstruacyjny kobiet?

Infekcja SARS-CoV-2 zazwyczaj trwa około dwóch tygodni. Lekarze informują jednak, że zgłaszają się do nich pacjenci, u których symptomy COVID-19 występują nawet przez kilka miesięcy. Czym jest “długi COVID-19”? Z jakimi problemami zmagają się “covidowi długodystansowcy”? W jaki sposób przedłużający się stan chorobowy wpływa na cykle miesiączkowe kobiet?

Co to jest tzw. długi COVID-19?

Niektórym osobom zakażonym SARS-CoV-2 doskwierają długo utrzymujące się zaburzenia smaku, węchu oraz zaburzenia psychoruchowe. Pacjenci odczuwają chroniczne zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów, a także duszności. Skarżą się też na roztargnienie, stany lękowe i depresyjne. Przebycie choroby COVID-19 może także prowadzić do uszkodzenie serca, płuc, nerek i jelit.

„Długi COVID-19” (ang. long COVID-19) nie jest czymś wyjątkowym, po wielu infekcjach mogą występować zespoły post-wirusowe. W przypadku zakażenia SARS-CoV-2 nowością jest szerokie spektrum zgłaszanych objawów oraz stosunkowo długi czas ich występowania.

“Covidowi długodystansowcy”

Dopiero po kilku miesiącach trwania pandemii pacjenci zaczęli opisywać zjawisko długotrwałej choroby wywołanej koronawirusem na forach internetowych. Objawy charakteryzowane przez “długodystansowców” bywają bagatelizowane przez personel medyczny, dlatego osoby ich doświadczające utworzyły grupy wsparcia online.

Margot Gage Witvliet, epidemiolożka z Lamar University w Teksasie w Stanach Zjednoczonych nazywa siebie “covidowym długodystansowcem” (ang. COVID long-hauler). Jest przedstawicielka rosnącej grupy ludzi, którzy zapadli na COVID-19, ich stan nie jest na tyle poważny, aby zostali hospitalizowani, ale mają objawy, które trwają dłużej niż oficjalny 14-dniowy okres infekcji SARS-CoV-2. Choroba Margot trwała aż siedem tygodni. Kobieta borykała się z wieloma problemami wywołanymi przez koronawirusa, w tym z chronicznym zmęczeniem, tzw. “mgłą mózgową” i bólami głowy, a większość dnia spędzała na odpoczynku.

Polecane dla Ciebie

Czy kobiety łagodniej przechodzą COVID-19?

Naukowcy zaczęli przyglądać się czynnikom biologicznym, które mogą odpowiadać za różnice w ciężkości przebiegu choroby u obu płci. Istnieją prace badawcze, na podstawie których można wnioskować, że kobiety lepiej niż mężczyźni radzą sobie z COVID-19.

Dostrzeżono przesłanki, że żeńskie hormony płciowe i okres menstruacji mogą działać ochronnie przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2, dlatego badacze postanowili dokładniej przyjrzeć się temu zjawisku. Trwają badania dotyczące zagadnienia.

Najnowsze obserwacje lekarzy świadczą jednak o tym, że długotrwałe konsekwencje związane z COVID-19 są jednak bardziej dotkliwe kobiet. Wiele pań zaobserwowało zaburzenia menstruacyjne po przebyciu lub w trakcie choroby, zgłasza zaostrzone problemy zdrowotne, wysoki poziom stresu oraz informuje o ogólnym obniżeniu jakość życia.

Menstruacja po przebyciu COVID-19

Analiza przeprowadzona w Chinach w ubiegłym roku wykazała, że u 25% kobiet, które zachorowały na COVID-19 zaobserwowano zmiany w menstruacji. Wyniki badania opublikowano w “Reproductive BioMedicine” Online.

Przedłużająca się choroba spowodowała niepokojące zmiany w cyklach menstruacyjnych kobiet. Choroba zdaje się jednak nie mieć wpływu na ich płodność. Niestety nie jest jasne, dlaczego cykle miesiączkowe mogą ulec zmianie po przebyciu lub w trakcie COVID-19. „Chociaż dowody są ograniczone, nic jeszcze nie sugeruje długoterminowego wpływu na płodność, ale u niektórych kobiet, które miały COVID-19, odnotowano przejściowe zmiany w okresach miesiączkowania” – Shree Datta, lekarz ginekolog.

Internetowy dostawca wiadomości medycznych “MedPage Today” postanowił zapytać kobiety, u których potwierdzono infekcje SARS-CTV-2, czy dostrzegły zmiany w cyklach miesiączkowych od początku wystąpienia COVID-19. Rozmówczynie wspominały o wystąpieniu niespodziewanego krwawienia, pomimo iż przeszły menopauzę i nie miesiączkowały już od dłuższego czasu, zmniejszeniu nasilenia objawów COVID-19 podczas menstruacji czy odczuwaniu większej bolesności podczas okresu w początkowej fazie infekcji SARS-CoV-2.

Reporterzy internetowej platformy “Medical News Today” również przeprowadzili wywiady z kobietami, które zauważyły u się zaburzenia menstruacji po przebyciu zakażenia SARS-CoV-2. Dolegliwości objawiały się w różny sposób, m.in. nieregularnymi miesiączkami, zmianą intensywności krwawienia, nasileniem objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Niektóre kobiety zaniepokoiła postać wydzieliny menstruacyjnej – pojawienie się dużych zakrzepów krwi.

Co na to lekarze?

Dr Linda Fan, adiunkt na wydziale położnictwa, ginekologii i nauk o rozrodzie z Yale School of Medicine w New Haven, ekspertka biorąca udział w rozmowie z dziennikarka “Medical News Today”, postawiła hipotezę, że nowy koronawirus może wpływać na żeńskie narządy rozrodcze. Kolejna specjalistka poproszona o wypowiedź dla “Medical News Today”, Dr Va linda Nawdike powiedziała, że na zmiany w cyklu miesiączkowym prawdopodobnie mogą zależeć „od długości i ciężkości choroby”.

Ponadto doświadczanie długotrwałego stresu spowodowanego pandemia potęguje zakłócenia funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Podobne zaburzenia obserwuje się u kobiet zmagających się z zespołem stresu pourazowego czy cierpiących na różne choroby przewlekłe.

 1. J. Galagher, “Long Covid”: why are some people not recovering?, ”bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-54296223, [dostęp:] 31.12.2020.
 2. M. Cohut, Long COVID and periods: the unspoken impact on female well-being, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/long-covid-and-periods-the-unspoken-impact-on-female-well-being, [dostęp:] 31.12.2020.
 3. Meeting the challenge of long COVID, „Nature Medicine” 2020, nr 26 [online], https://www.nature.com/articles/s41591-020-01177-6, [dostęp:] 31.12.2020.
 4. M. Gage Witvliet, I’m a COVID-19 long-hauler and an epidemiologist – here’s how it feels when symptoms last for months, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/im-a-covid-19-long-hauler-and-an-epidemiologist-heres-how-it-feels-when-symptoms-last-for-months-143676, [dostęp:] 31.12.2020.
 5. J. Hall, Covid long haulers describe the devastating aftereffects of the disease, “bloomberg.com” [online], https://www.bloomberg.com/news/features/2020-11-09/coronavirus-long-haulers-tell-us-their-symptoms-and-the-aftereffects-of-disease, [dostęp:] 31.12.2020.
 6. G. Mullin, New symptom of ‘long Covid’ is ‘alarming’ changes to women’s periods, “thesun.co.uk” [online], https://www.thesun.co.uk/news/13494105/new-symptom-long-covid-alarming-changes-womens-periods/, [dostęp:] 31.12.2020.
 7. A. D’ambrosio, Does COVID mess with the menstrual cycle?, “medpagetoday.com” [online], https://www.medpagetoday.com/obgyn/generalobgyn/87333, [dostęp:] 31.12.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

  Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

 • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

  Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

  Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij