Czym jest “długi COVID-19”? Jak przedłużająca się choroba wpływa na cykl menstruacyjny kobiet?
Justyna Piekara

Czym jest “długi COVID-19”? Jak przedłużająca się choroba wpływa na cykl menstruacyjny kobiet?

Infekcja SARS-CoV-2 zazwyczaj trwa około dwóch tygodni. Lekarze informują jednak, że zgłaszają się do nich pacjenci, u których symptomy COVID-19 występują nawet przez kilka miesięcy. Czym jest “długi COVID-19”? Z jakimi problemami zmagają się “covidowi długodystansowcy”? W jaki sposób przedłużający się stan chorobowy wpływa na cykle miesiączkowe kobiet?

Co to jest tzw. długi COVID-19?

Niektórym osobom zakażonym SARS-CoV-2 doskwierają długo utrzymujące się zaburzenia smaku, węchu oraz zaburzenia psychoruchowe. Pacjenci odczuwają chroniczne zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów, a także duszności. Skarżą się też na roztargnienie, stany lękowe i depresyjne. Przebycie choroby COVID-19 może także prowadzić do uszkodzenie serca, płuc, nerek i jelit.

„Długi COVID-19” (ang. long COVID-19) nie jest czymś wyjątkowym, po wielu infekcjach mogą występować zespoły post-wirusowe. W przypadku zakażenia SARS-CoV-2 nowością jest szerokie spektrum zgłaszanych objawów oraz stosunkowo długi czas ich występowania.

“Covidowi długodystansowcy”

Dopiero po kilku miesiącach trwania pandemii pacjenci zaczęli opisywać zjawisko długotrwałej choroby wywołanej koronawirusem na forach internetowych. Objawy charakteryzowane przez “długodystansowców” bywają bagatelizowane przez personel medyczny, dlatego osoby ich doświadczające utworzyły grupy wsparcia online.

Margot Gage Witvliet, epidemiolożka z Lamar University w Teksasie w Stanach Zjednoczonych nazywa siebie “covidowym długodystansowcem” (ang. COVID long-hauler). Jest przedstawicielka rosnącej grupy ludzi, którzy zapadli na COVID-19, ich stan nie jest na tyle poważny, aby zostali hospitalizowani, ale mają objawy, które trwają dłużej niż oficjalny 14-dniowy okres infekcji SARS-CoV-2. Choroba Margot trwała aż siedem tygodni. Kobieta borykała się z wieloma problemami wywołanymi przez koronawirusa, w tym z chronicznym zmęczeniem, tzw. “mgłą mózgową” i bólami głowy, a większość dnia spędzała na odpoczynku.

Czy kobiety łagodniej przechodzą COVID-19?

Naukowcy zaczęli przyglądać się czynnikom biologicznym, które mogą odpowiadać za różnice w ciężkości przebiegu choroby u obu płci. Istnieją prace badawcze, na podstawie których można wnioskować, że kobiety lepiej niż mężczyźni radzą sobie z COVID-19.

Dostrzeżono przesłanki, że żeńskie hormony płciowe i okres menstruacji mogą działać ochronnie przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2, dlatego badacze postanowili dokładniej przyjrzeć się temu zjawisku. Trwają badania dotyczące zagadnienia.

Najnowsze obserwacje lekarzy świadczą jednak o tym, że długotrwałe konsekwencje związane z COVID-19 są jednak bardziej dotkliwe kobiet. Wiele pań zaobserwowało zaburzenia menstruacyjne po przebyciu lub w trakcie choroby, zgłasza zaostrzone problemy zdrowotne, wysoki poziom stresu oraz informuje o ogólnym obniżeniu jakość życia.

Menstruacja po przebyciu COVID-19

Analiza przeprowadzona w Chinach w ubiegłym roku wykazała, że u 25% kobiet, które zachorowały na COVID-19 zaobserwowano zmiany w menstruacji. Wyniki badania opublikowano w “Reproductive BioMedicine” Online.

Przedłużająca się choroba spowodowała niepokojące zmiany w cyklach menstruacyjnych kobiet. Choroba zdaje się jednak nie mieć wpływu na ich płodność. Niestety nie jest jasne, dlaczego cykle miesiączkowe mogą ulec zmianie po przebyciu lub w trakcie COVID-19. „Chociaż dowody są ograniczone, nic jeszcze nie sugeruje długoterminowego wpływu na płodność, ale u niektórych kobiet, które miały COVID-19, odnotowano przejściowe zmiany w okresach miesiączkowania” – Shree Datta, lekarz ginekolog.

Internetowy dostawca wiadomości medycznych “MedPage Today” postanowił zapytać kobiety, u których potwierdzono infekcje SARS-CTV-2, czy dostrzegły zmiany w cyklach miesiączkowych od początku wystąpienia COVID-19. Rozmówczynie wspominały o wystąpieniu niespodziewanego krwawienia, pomimo iż przeszły menopauzę i nie miesiączkowały już od dłuższego czasu, zmniejszeniu nasilenia objawów COVID-19 podczas menstruacji czy odczuwaniu większej bolesności podczas okresu w początkowej fazie infekcji SARS-CoV-2.

Reporterzy internetowej platformy “Medical News Today” również przeprowadzili wywiady z kobietami, które zauważyły u się zaburzenia menstruacji po przebyciu zakażenia SARS-CoV-2. Dolegliwości objawiały się w różny sposób, m.in. nieregularnymi miesiączkami, zmianą intensywności krwawienia, nasileniem objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Niektóre kobiety zaniepokoiła postać wydzieliny menstruacyjnej – pojawienie się dużych zakrzepów krwi.

Co na to lekarze?

Dr Linda Fan, adiunkt na wydziale położnictwa, ginekologii i nauk o rozrodzie z Yale School of Medicine w New Haven, ekspertka biorąca udział w rozmowie z dziennikarka “Medical News Today”, postawiła hipotezę, że nowy koronawirus może wpływać na żeńskie narządy rozrodcze. Kolejna specjalistka poproszona o wypowiedź dla “Medical News Today”, Dr Va linda Nawdike powiedziała, że na zmiany w cyklu miesiączkowym prawdopodobnie mogą zależeć „od długości i ciężkości choroby”.

Ponadto doświadczanie długotrwałego stresu spowodowanego pandemia potęguje zakłócenia funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Podobne zaburzenia obserwuje się u kobiet zmagających się z zespołem stresu pourazowego czy cierpiących na różne choroby przewlekłe.

 1. J. Galagher, “Long Covid”: why are some people not recovering?, ”bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-54296223, [dostęp:] 31.12.2020.
 2. M. Cohut, Long COVID and periods: the unspoken impact on female well-being, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/long-covid-and-periods-the-unspoken-impact-on-female-well-being, [dostęp:] 31.12.2020.
 3. Meeting the challenge of long COVID, „Nature Medicine” 2020, nr 26 [online], https://www.nature.com/articles/s41591-020-01177-6, [dostęp:] 31.12.2020.
 4. M. Gage Witvliet, I’m a COVID-19 long-hauler and an epidemiologist – here’s how it feels when symptoms last for months, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/im-a-covid-19-long-hauler-and-an-epidemiologist-heres-how-it-feels-when-symptoms-last-for-months-143676, [dostęp:] 31.12.2020.
 5. J. Hall, Covid long haulers describe the devastating aftereffects of the disease, “bloomberg.com” [online], https://www.bloomberg.com/news/features/2020-11-09/coronavirus-long-haulers-tell-us-their-symptoms-and-the-aftereffects-of-disease, [dostęp:] 31.12.2020.
 6. G. Mullin, New symptom of ‘long Covid’ is ‘alarming’ changes to women’s periods, “thesun.co.uk” [online], https://www.thesun.co.uk/news/13494105/new-symptom-long-covid-alarming-changes-womens-periods/, [dostęp:] 31.12.2020.
 7. A. D’ambrosio, Does COVID mess with the menstrual cycle?, “medpagetoday.com” [online], https://www.medpagetoday.com/obgyn/generalobgyn/87333, [dostęp:] 31.12.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij