Od 1 lipca 2025 roku leczenie endometriozy będzie refundowane.
Ewelina Sochacka

Refundacja leczenia endometriozy od 1 lipca 2025 – przełom w opiece nad pacjentkami

Już od 1 lipca 2025 roku kobiety w Polsce będą mogły skorzystać z refundowanego, wysokospecjalistycznego leczenia endometriozy. Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła tę decyzję podczas obrad Sejmu. To pierwszy w Polsce tak kompleksowy krok w kierunku systemowego leczenia tej przewlekłej choroby, która dotyka nawet co trzeciej kobiety w wieku rozrodczym.

  1. Refundacja wysokospecjalistycznego leczenia endometriozy w ramach NFZ
  2. Endometrioza – co to za choroba?
  3. Refundacja leczenia endometriozy – podsumowanie

Refundacja wysokospecjalistycznego leczenia endometriozy w ramach NFZ

Do tej pory wiele pacjentek chorujących na endometriozę, by uzyskać trafną diagnozę i skuteczne leczenie, było zmuszonych korzystać z długotrwałego i kosztownego leczenia prywatnego. Koszty zabiegów chirurgicznych, związanych z zaawansowaną endometriozą, sięgały kilkudziesięciu tysięcy złotych, a czas oczekiwania w publicznej ochronie zdrowia często był zbyt długi. Wprowadzenie refundacji nie tylko zmniejszy barierę finansową, ale też zwiększy dostęp do specjalistycznej opieki i diagnostyki dla wszystkich pacjentek.

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z ekspertami przygotowało dwupoziomowy model leczenia endometriozy, obejmujący tzw. centra doskonałości oraz ścieżki diagnostyczne.

Nowy model opieki nad pacjentkami z endometriozą

Na pierwszym poziomie pacjentki będą mogły rozpocząć leczenie farmakologiczne (hormonalne) w poradniach ginekologiczno-położniczych. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian chorobowych zostaną skierowane do specjalistycznych ośrodków referencyjnych.

Na poziomie drugim opiekę będą zapewniać placówki z doświadczeniem w chirurgii endometriozy głębokiej, w tym w operacjach laparoskopowych oraz kompleksowej diagnostyce.

Nowe świadczenie gwarantowane ma objąć nie tylko leczenie, ale także diagnostykę obrazową, konsultacje wielospecjalistyczne i postępowanie pooperacyjne.

Powiązane produkty

Refundacja leczenia endometriozy od 1 lipca

Refundacja leczenia endometriozy to istotny krok ku poprawie opieki zdrowotnej kobiet w Polsce. Ministerstwo planuje także szerzej edukować lekarzy i pacjentki w zakresie rozpoznawania choroby. Wprowadzenie zintegrowanego systemu opieki oznacza szansę na szybsze rozpoznanie, mniej powikłań i wyższą skuteczność leczenia – a przede wszystkim zakończenie wieloletniej walki wielu kobiet o adekwatną pomoc.

Prace nad nowymi przepisami trwają w Ministerstwie Zdrowia od kwietnia tego roku. Rozporządzenie regulujące nowe zasady znajduje się obecnie na etapie konsultacji, jednak jego wejście w życie planowane jest na początek lipca. Terapia endometriozy w Polsce zostanie włączona do szerszego programu zdrowia kobiet „Świadoma, bezpieczna ja”, zainicjowanego w 2023 roku. Pakiet ten obejmuje m.in. poprawę opieki okołoporodowej, dostęp do znieczulenia przy porodzie naturalnym, rozszerzenie badań prenatalnych oraz refundację leczenia niepłodności metodą in vitro.

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza dotyka około 10–15% kobiet w wieku rozrodczym na całym świecie. W Polsce szacuje się, że cierpi na nią nawet 1 milion kobiet. Ze względu na trudności diagnostyczne i niespecyficzne objawy, rzeczywista liczba pacjentek może być jednak wyższa.

Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) polega na obecności komórek endometrium poza jamą macicy, m.in. w jajnikach, jajowodach czy otrzewnej. Objawia się silnym bólem, bolesnymi miesiączkami, problemami z płodnością i przewlekłym zmęczeniem. To schorzenie ma ogromny wpływ na jakość życia, pracę zawodową i zdrowie psychiczne pacjentek. Diagnoza często trwa latami – głównie ze względu na bagatelizowanie objawów i brak odpowiednio wyszkolonych specjalistów. Kobiety często odsyłane są od jednego do drugiego specjalisty, a nawet podejrzewanie o hipochondrię.

Przyczyny endometriozy nie są do końca poznane, ale istnieje kilka teorii dotyczących jej powstawania. Najczęściej wymieniane to:

  • wsteczna menstruacja – krew miesiączkowa z komórkami endometrium cofa się przez jajowody do jamy brzusznej, gdzie może się zagnieżdżać;
  • metaplazja otrzewnej – komórki otrzewnej przekształcają się w komórki endometrialne;
  • czynniki genetyczne i immunologiczne – kobiety z historią choroby w rodzinie są bardziej narażone;
  • ponadto: cesarskie cięcie, poronienia, liczne ciąże, stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej czy wady wrodzone macicy.

PREPARATY NA BÓL MENSTRUACYJNY

PROBIOTYKI GINEKOLOGICZNE

PODPASKI

Refundacja leczenia endometriozy – podsumowanie

Refundacja leczenia endometriozy od 1 lipca 2025 roku – kobiety zyskają dostęp do wysokospecjalistycznej diagnostyki i terapii w ramach NFZ, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów leczenia prywatnego. Refundacja zwiększy szanse na wczesną diagnozę i skuteczne leczenie.

Nowy model opieki zdrowotnej dla kobiet – leczenie endometriozy stanie się częścią programu „Świadoma, bezpieczna ja”, obejmującego także opiekę okołoporodową, badania prenatalne i leczenie niepłodności.

Endometrioza to przewlekłe schorzenie, które dotyka nawet 15% kobiet w wieku rozrodczym i może prowadzić do niepłodności.

 

  1. Leczenie endometriozy zaawansowanej finansowane z NFZ, Ministerstwo Zdrowia, 2025, [online:] https://www.gov.pl/web/zdrowie/leczenie-endometriozy-zaawansowanej-finansowane-z-nfz [dostęp:] 22.05.2025 r.
  2. Konsultacje społeczne w sprawie nowych świadczeń dla kobiet z endometriozą zaawansowaną, Ministerstwo Zdrowia, 2025, [online:] https://www.gov.pl/web/zdrowie/konsultacje-spoleczne-w-sprawie-nowych-swiadczen-dla-kobiet-z-endometrioza-zaawansowana [dostęp:] 22.05.2025 r.
  3. Refundacja leczenia endometriozy. Ministerstwo zdrowia ogłasza zmiany, TVP info, 2025, [online:] https://www.tvp.info/86826400/leczenie-endometriozy-bedzie-refundowane-nowe-przepisy-od-1-lipca-endometrioza-panstwo-zaplaci-za-operacje-i-leki [dostęp:] 22.05.2025 r.
  4. Gintowt-Juchniewicz K., Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, DOZ.pl, 2023, [online:] https://www.doz.pl/czytelnia/a15768-Endometrioza_gruczolistosc_zewnetrzna__przyczyny_objawy_diagnostyka_leczenie [dostęp:] 22.05.2025 r. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Obniża się wiek pierwszej miesiączki u dziewczynek – jakie może mieć to konsekwencje dla zdrowia?

    Badanie opublikowane niedawno w „JAMA Network Open” pokazuje, że wiek wystąpienia u dziewczynek pierwszej miesiączki (menarche) obniżył się do niespełna 12 lat. Jest to niepokojące, ponieważ kobiety, u których pierwsza menstruacja wystąpiła przedwcześnie, mają zwiększone ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2 czy raka piersi.

  • Tabletka „dzień po” – czym jest antykoncepcja awaryjna?

    Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką „dzień po”, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Ma ona na celu zapobiec zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Obecnie dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Czym się różnią? Jak działają? Czy można je dostać bez recepty?

  • Krwawienie we wczesnej ciąży – lekkie, obfite, skutki plamienia w ciąży

    Krwawienie lub plamienie w ciąży to dla każdej kobiety stres. Nie zawsze jednak zwiastują  złe wieści, ponieważ ich przyczyn jest wiele. Jakie są różnice między plamieniem a krwawieniem? Co mogą one oznaczać? Kiedy wymagają pilnej pomocy lekarza? 

  • Skurczowe, czynnościowe bóle brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

    Dolegliwości związanych z nadmiernym napięciem mięśni gładkich w obrębie narządów w jamie brzusznej, potocznie nazywanych skurczami, uciskiem czy kolką, może doświadczyć każdy z nas. I każdy może odczuwać taki ból nieco inaczej. Pewne jest, że dla poprawy komfortu i własnego zdrowia warto działać, aby sobie z nim poradzić.

  • Rak piersi – przeciwnik groźny, ale do pokonania

    W Polsce co roku notuje się kilkanaście nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe sutka. Tylko w 20% przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania, a wówczas szanse na wyleczenie są bardzo duże.

  • Płyn do higieny intymnej – jak wybrać najlepszy? Podstawowe zasady kobiecej higieny intymnej

    Kobiece miejsca intymne wymagają wyjątkowej pielęgnacji, bowiem często narażone są na zaburzenia flory bakteryjnej. Zadbanie od najmłodszych lat o regularną i prawidłową higienę intymną pozwala zmniejszyć ryzyko występowania uciążliwych podrażnień oraz stanów zapalnych. Jak zatem dbać o higienę intymną? Jakich kosmetyków używać? 

  • Objawy menopauzy - jak rozpoznać typowe symptomy i jak długo będą one występować?

    Do niedawna była tabu, wstydliwym problemem, potwierdzeniem nadchodzącej starości, o której trudno myśleć, a jeszcze trudniej rozmawiać. Od niedawna - dla niektórych z nas - ma piękną twarz serialowej Claire Underwood, głównej bohaterki słynnego „House of Cards”, która z objawami menopauzy – bo o niej mowa – radziła sobie, stając przy otwartej lodówce. Co my, kobiety, powinnyśmy o niej wiedzieć, zanim nadejdzie? A może zwłaszcza wtedy, gdy to już się dzieje? 

  • Torbiel endometrialna (czekoladowa) – jak ją leczyć? Czy jest groźna?

    Torbiel endometrialna, zwana też ze względu na wygląd torbielą czekoladową, jest częstą postacią endometriozy, będącej najczęstszą przyczyną bólu w obrębie miednicy mniejszej oraz niepłodności. Problem może dotykać ponad 10% kobiet. Oprócz powodowania nieprzyjemnych objawów i niemożności zajścia w ciążę torbiel czekoladowa może ulec pęknięciu lub skręceniu, a także zwiększać ryzyko raka jajnika. Leczy się ją zachowawczo lub operacyjnie. Czym jest torbiel czekoladowa? Jak wygląda zabieg jej usunięcia? Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl