Rak piersi – przeciwnik groźny, ale do pokonania
Aniela Głowacz

Rak piersi – przeciwnik groźny, ale do pokonania

W Polsce co roku notuje się kilkanaście nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe sutka. Tylko w 20% przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania, a wówczas szanse na wyleczenie są bardzo duże.

Rak piersi – przyczyny

Nie znana jest bezpośrednia przyczyna powstawania nowotworów złośliwych. Można tylko określić z pewnym prawdopodobieństwem, jaki wpływ na powstanie raka piersi mają określone czynniki ryzyka. Do poznanych czynników zaliczamy:

  • wiek,
  • czynniki genetyczne, czyli mutacje w obrębie genu BRCA1 lub BRCA2 (rak piersi uwarunkowany genetycznie stanowi około 10% wszystkich jego postaci),
  • otyłość (zwiększa ryzyko po menopauzie),
  • czynniki hormonalne: wczesna pierwsza miesiączka (przed 12. rokiem życia), późna pierwsza ciąża (po 30. roku życia), późne klimakterium (po 55. roku życia),
  • rasa (biali chorują częściej niż inne rasy),
  • nieprawidłowe odżywianie z dużą ilością tłuszczów, cholesterolu.

Jakie są objawy raka piersi?

Objawami raka piersi mogą być:

  • guz w obrębie gruczołu piersiowego: niebolesny, najczęściej nieruchomy wobec skóry i podłoża; ukilkunastu procent osób ze stwierdzonym rakiem piersi guz nie jest wyczuwalny.
  • twarde lub powiększone węzły chłonne w dole pachowym,
  • nagle pojawiająca się różnica w wielkości piersi, zmiana wielkości lub kształtu piersi oraz różne zachowywanie się piersi podczas unoszenia ramion,
  • wciągnięcie skóry lub brodawki,
  • zaczerwienienie i zgrubienie skóry,
  • płaskie zaczerwienienie skóry w przypadku zaawansowanego tzw. zapalnego raka sutka,
  • wyciek z brodawki, zwłaszcza krwisty.

Polecane dla Ciebie

Diagnostyka raka piersi

Wczesne wykrycie zmian nowotworowych ma pierwszorzędne znaczenie dla powodzenia leczenia. Istotną rolę w rozpoznaniu raka gruczołu piersiowego u młodych kobiet (do 35 lat) pełni ultrasonografia (USG). Metoda ta jest również niezbędna dla prawidłowego wykonania biopsji i potwierdzenia ewentualnych zmian stwierdzonych badaniem palpacyjnym.  Mammografia jest wykonywana u kobiet w wieku powyżej 35 lat.

Badania laboratoryjne (morfologia, OB, fosfataza zasadowa, AspAT, LDH, kreatynina, markery nowotworowe, estrogeny, progesteron) nie są pomocne w rozpoznaniu nowotworu, służą do oceny rozległości i zaawansowania zmian.

U każdej pacjentki z podejrzeniem nowotworu sutka wykonuje się również RTG klatki piersiowej i kręgosłupa oraz miednicy. Rozpoznanie ułatwia biopsja aspiracyjna cienkoigłowa oraz biopsja gruboigłowa.

Rak piersi – rokowanie

Po rozpoznaniu nowotworu złośliwego należy ocenić stopień jego złośliwości oraz stopień zaawansowania. Zwykle podziały uwzględniają trzy lub cztery stopnie złośliwości.

Nowotwory klasyfikuje się jako:

  • dobrze zróżnicowane,   
  • umiarkowanie zróżnicowane,
  • mało zróżnicowane,
  • niezróżnicowane lub anaplastyczne.
Klasyfikacja histologiczna nowotworu jest podstawową metodą wyboru metody leczenia, a także jest pomocna w planowaniu zakresu działań terapeutycznych i rokowania.

Ocena zaawansowania nowotworu jest podstawowym warunkiem właściwego postępowania leczniczego. Klasyfikację tę oznacza się symbolem TNM,  jest oparta na określeniu trzech elementów:

  • T (tumor) – guz,
  • N (nodulus) – węzły chłonne
  • M (metastasis) – przerzuty odległe.

Dodanie do tych symboli liczb dokładnie odzwierciedla stopień klinicznego zaawansowania procesu nowotworowego. Klasyfikacja TNM pomaga w planowaniu leczenia i w ocenie jego wyników, daje wskazówki co do rokowania. 

Leczenie raka piersi

W leczeniu raka sutka stosuje się różne metody terapii. Doboru właściwej dokonuje lekarz onkolog po przeanalizowaniu wszystkich wyników badań pacjentki. Leczenie może obejmować zabieg chirurgiczny, chemio- i radioterapię, a także leczenie hormonalne.

Leczenie chirurgiczne

Polega na wycięciu gruczołu piersiowego. Przy okazji usuwa się lub nie mięśnie piersiowe i węzły chłonne (mastektomia radykalna). Coraz częściej stosuje się leczenie oszczędzające, czyli wycięcie segmentu lub kwadrantu piersi, wycięcie samego guza.

Radioterapia

Stosuje się napromienianie przed- i pooperacyjne. Napromienianie przedoperacyjne wykonuje się przy zaawansowanych postaciach guzów, obrzękach, występowaniu dużych węzłów chłonnych pachowych. Konieczność wykonywania pooperacyjnej radioterapii jest tym większa, im mniej radykalna jest sama operacja.

Chemioterapia

Stosowane w chemioterapii cytostatyki hamują namnażanie się komórek szybko rosnących, w tym komórek nowotworowych.  

Leczenie hormonalne

Jest stosowane przy raku sutka z przerzutami w przypadkach dobrze rokujących. U około 1/3 pacjentek po zastosowaniu tego typu leczenia stwierdza się zahamowanie wzrostu lub regresję nowotworu, poza tym jest to leczenie dobrze tolerowane.

Jakie są szanse na wyleczenie raka piersi?

Wśród nie leczonych kobiet z rakiem gruczołu piersiowego 10 lat przeżywa 5%. Dla leczonej pacjentki szansa przeżycia następnych 5 lub 10 lat bez postępu lub wznowienia procesu chorobowego jest uzależniona od stopnia zaawansowania schorzenia przy rozpoczęciu leczenia. Średni wskaźnik 10-letnich przeżyć dla wszystkich stopni zaawansowania wynosi ok. 40%.  

Odpowiednio wczesne wykrycie zmiany w sutku poprawia odległe wyniki leczenia. Raki piersi wykryte na podstawie badania palpacyjnego w odróżnieniu od guzów znalezionych podczas badań skriningowych są większe i statystycznie częściej towarzyszą im przerzuty odległe. Na tej podstawie na całym świecie namawia się kobiety do czynnego brania udziału w programach badań przesiewowych.

Rak piersi – profilaktyka

Samokontrola piersi:

  • powinna być wykonywana przez kobiety od 20. roku życia do późnej starości,
  • należy ją wykonywać jeden raz w miesiącu, bezpośrednio po zakończeniu miesiączki, a po menopauzie w stałym dniu miesiąca
  • każda kobieta chcąca samemu wykonywać badanie piersi powinna być przeszkolona przez swojego lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa.

Badanie piersi przez lekarza:

  • powinno być wykonywane u kobiet od 20. roku życia do późnej starości,
  • należy je wykonywać raz w roku.

Mammografia:

  • powinna być wykonywana raz w roku u kobiet, które przekroczyły 40. rok życia,
  • u kobiet o znacznym ryzyku zachorowania na raka piersi zaleca się wykonywanie mammografii już od 30. roku życia; dodatkowo do diagnostyki włącza się rezonans magnetyczny,
  • u kobiet z implantami piersi, w celu lepszego uwidocznienia tkanki, może być wskazane wykonanie więcej niż standardowych dwóch zdjęć.

Coroczne wykonywanie rezonansu magnetycznego piersi wskazane jest u kobiet powyżej 30. roku życia, u których ryzyko zachorowania na raka piersi przekracza 20%. U kobiet o mniejszym ryzyku (>15%) decyzja jest zawsze podejmowana indywidualnie

Według specjalistów połączenie wykonywania mammografii, rezonansu magnetycznego piersi, badania palpacyjnego piersi przez lekarza, jak i przez samą pacjentkę daje największą szansę zredukowania ryzyka śmierci z powodu raka piersi. 

Pamiętaj!

      Masz  20-39 lat
  • Samokontrola piersi co miesiąc.
  • Badanie piersi przez lekarza raz w roku.
      Masz więcej niż 40 lat
  • Samokontrola piersi co miesiąc.
  • Badanie piersi przez lekarza raz w roku. 
  • Mammografia raz w roku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij