Dlaczego Angelina Jolie poddała się obustronnej amputacji piersi?
Michał Posmykiewicz

Dlaczego Angelina Jolie poddała się obustronnej amputacji piersi?

Co spowodowało, że ikona seksapilu XXI wieku zdecydowała się na tak radykalny krok, jak amputacja obu piersi? Na jej decyzję wpłynęła wiadomość, że jest nosicielką mutacji genu BRCA1. Co to znaczy? Czy wszyscy powinni badać się na obecność tej mutacji? Kiedy trzeba usuwać piersi, pomimo braku rozpoznania choroby nowotworowej?

Tak naprawdę w grę wchodzą mutacje dwóch genów: BRCA1 i BRCA2. Taka mutacja dotyczy co najwyżej 5% populacji. Jeżeli jednak zostanie zdiagnozowana, wiąże się to ze znacznie większym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Kto się powinien badać na nosicielstwo tych mutacji?

 1. Osoby, które zachorowały na raka piersi przed 40 rokiem życia;
 2. Osoby, u których w wywiadzie rodzinnym często pojawiał się rak piersi lub/i jajnika;
 3. Osoby, u których wystąpił obustronny rak piersi;
 4. Mężczyźni z rakiem piersi;
 5. Osoby, które w rodzinie mają potwierdzoną mutację;
 6. Osoby pochodzenia aszkenazyjskiego;
 7. Osoby, u których wystąpił rak piersi tzw. „potrójnie ujemny” w okresie przedmenopauzalnym (ujemna ekspresja receptorów estrogenowych, progesteronowych i HER2);
 8. Osoby mające w rodzinie kogoś z powyższych grup;

Stwierdzona mutacja – co to oznacza?

Jeżeli zostanie stwierdzona mutacja genu BRCA1 lub BRCA2 oznacza to, że ryzyko zachorowania na raka piersi lub jajnika jest wyższa niż normalnie. Można przyjąć, że około 85% kobiet z jedną z tych mutacji zachoruje na raka piersi przed 80 rokiem życia.

Co robić, gdy zostanie wykryta mutacja?

Od 18 roku życia Samokontrola piersi raz w miesiącu
Od 25 roku życia 

Raz na 6 miesięcy badanie lekarskie

Mammografia (ewentualnie rezonans magnetyczny piersi) co 6 miesięcy

USG uzupełniająco wg wskazań lekarza
Od 35 roku życia

USG dopochwowe co 6 miesięcy

Oznaczenie Ca125 co 6 miesięcy
U wszystkich

Raz w roku badanie ginekologiczne

Raz na 3 lata badanie cytologiczne

Kiedy wykonuje się profilaktyczna amputację piersi u kobiet obciążonych mutacją?

40-50 rok życia Zmniejszenie ryzyka zachorowania o 90-95%
35-40 rok życia W przypadkach wczesnego występowania raka w rodzinie (zmniejszenie ryzyka raka piersi o 50%)

Wskazania do takiej prewencyjnej operacji należy dokładnie omówić z lekarzem.

Angelina Jolie jest ikoną popkultury, wyznacznikiem piękna, dla niektórych autorytetem w różnych dziedzinach. Jednak decyzja o badaniach genetycznych w kierunku raka piersi powinna pozostawać w gestii lekarzy zajmujących się onkologią. Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na ten temat, powinien zgłosić się do lekarza onkologa. Warto przygotować się pod kątem historii nowotworowej rodziny przed wizytą.

W ramach podsumowania chciałbym podkreślić, że fakt iż Angelina Jolie jest obciążona mutacją BRCA1, nie oznacza, że wszyscy musimy się badać genetycznie i nie zawsze trzeba kobiecie od razu usuwać obie piersi. Być może przesadzam, ale spodziewam się w najbliższym czasie licznych „promocji” na badania genetyczne. Pamiętajmy, że na badania genetyczne w kierunku choroby nowotworowej powinien kwalifikować lekarz onkolog, a nie promocja w Internecie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

  Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij