Dlaczego Angelina Jolie poddała się obustronnej amputacji piersi?
Michał Posmykiewicz

Dlaczego Angelina Jolie poddała się obustronnej amputacji piersi?

Co spowodowało, że ikona seksapilu XXI wieku zdecydowała się na tak radykalny krok, jak amputacja obu piersi? Na jej decyzję wpłynęła wiadomość, że jest nosicielką mutacji genu BRCA1. Co to znaczy? Czy wszyscy powinni badać się na obecność tej mutacji? Kiedy trzeba usuwać piersi, pomimo braku rozpoznania choroby nowotworowej?

Tak naprawdę w grę wchodzą mutacje dwóch genów: BRCA1 i BRCA2. Taka mutacja dotyczy co najwyżej 5% populacji. Jeżeli jednak zostanie zdiagnozowana, wiąże się to ze znacznie większym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Kto się powinien badać na nosicielstwo tych mutacji?

 1. Osoby, które zachorowały na raka piersi przed 40 rokiem życia;
 2. Osoby, u których w wywiadzie rodzinnym często pojawiał się rak piersi lub/i jajnika;
 3. Osoby, u których wystąpił obustronny rak piersi;
 4. Mężczyźni z rakiem piersi;
 5. Osoby, które w rodzinie mają potwierdzoną mutację;
 6. Osoby pochodzenia aszkenazyjskiego;
 7. Osoby, u których wystąpił rak piersi tzw. „potrójnie ujemny” w okresie przedmenopauzalnym (ujemna ekspresja receptorów estrogenowych, progesteronowych i HER2);
 8. Osoby mające w rodzinie kogoś z powyższych grup;

Stwierdzona mutacja – co to oznacza?

Jeżeli zostanie stwierdzona mutacja genu BRCA1 lub BRCA2 oznacza to, że ryzyko zachorowania na raka piersi lub jajnika jest wyższa niż normalnie. Można przyjąć, że około 85% kobiet z jedną z tych mutacji zachoruje na raka piersi przed 80 rokiem życia.

Co robić, gdy zostanie wykryta mutacja?

Od 18 roku życia Samokontrola piersi raz w miesiącu
Od 25 roku życia 

Raz na 6 miesięcy badanie lekarskie

Mammografia (ewentualnie rezonans magnetyczny piersi) co 6 miesięcy

USG uzupełniająco wg wskazań lekarza
Od 35 roku życia

USG dopochwowe co 6 miesięcy

Oznaczenie Ca125 co 6 miesięcy
U wszystkich

Raz w roku badanie ginekologiczne

Raz na 3 lata badanie cytologiczne

Kiedy wykonuje się profilaktyczna amputację piersi u kobiet obciążonych mutacją?

40-50 rok życia Zmniejszenie ryzyka zachorowania o 90-95%
35-40 rok życia W przypadkach wczesnego występowania raka w rodzinie (zmniejszenie ryzyka raka piersi o 50%)

Wskazania do takiej prewencyjnej operacji należy dokładnie omówić z lekarzem.

Angelina Jolie jest ikoną popkultury, wyznacznikiem piękna, dla niektórych autorytetem w różnych dziedzinach. Jednak decyzja o badaniach genetycznych w kierunku raka piersi powinna pozostawać w gestii lekarzy zajmujących się onkologią. Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na ten temat, powinien zgłosić się do lekarza onkologa. Warto przygotować się pod kątem historii nowotworowej rodziny przed wizytą.

W ramach podsumowania chciałbym podkreślić, że fakt iż Angelina Jolie jest obciążona mutacją BRCA1, nie oznacza, że wszyscy musimy się badać genetycznie i nie zawsze trzeba kobiecie od razu usuwać obie piersi. Być może przesadzam, ale spodziewam się w najbliższym czasie licznych „promocji” na badania genetyczne. Pamiętajmy, że na badania genetyczne w kierunku choroby nowotworowej powinien kwalifikować lekarz onkolog, a nie promocja w Internecie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

  Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij