Guzek pod pachą – przyczyny, leczenie, powikłania, choroby
Pojawienie się guzka w okolicy dołu pachowego może wzbudzić duży niepokój. Jednak nie we wszystkich sytuacjach jego obecność związana jest z poważną patologią. Jakie są potencjalne przyczyny występowania guzka pod pachą oraz czy jego przyczyną może być zapalenie mieszków włosowych?
- Guzek pod pachą – przyczyny
- Guzek pod pachą jako objaw choroby
- Guzki pod pachą a zapalenie mieszków włosowych
- Guzki pod pachą a tłuszczak i kaszak
- Guzki pod pachą a zapalenie gruczołu pachowego
Guzek pod pachą – przyczyny
Guzek pod pachą może mieć wiele potencjalnych przyczyn. Związane jest to z obecnością wielu rodzajów tkanek w tej okolicy, które mogą ulegać powiększeniu. Dla większości osób wyczucie tego typu zmiany przywodzi na myśl wszelkiego rodzaju nowotwory, powodując najczęściej niepotrzebny stres. Oczywiście, prawdą jest, że w dole pachowym znajduje się wiele węzłów chłonnych, których rozrost towarzyszyć może chorobom rozrostowym. Co więcej, warto podkreślić, że w okolicy tej dochodzić może do spływu chłonki i patologicznego powiększenia węzłów chłonnych, szczególnie w przypadku nowotworu piersi, a więc najczęstszej choroby onkologicznej w populacji żeńskiej. Związane jest to z faktem, iż znacząca większość raków gruczołu sutkowego lokalizuje się w górnym zewnętrznym kwadrancie piersi. Guzek pod pachą wynikający z choroby onkologicznej może być również związany z wszelkiego rodzaju białaczkami i chłoniakami. Warto pamiętać, że nowotworowe węzły chłonne są twarde, nieprzesuwalne wobec podłoża, niebolesne oraz grupują się w tzw. pakiety.
Obecność guzka pod pachą bardzo często spowodowana jest również przez choroby zapalne. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju stanach zapalnych mieszków włosowych czy czyrakach. Często powodem bywa depilacja włosów w dole pachowym wykonywana w nieodpowiedni sposób. Rozwojowi bakterii sprzyja dodatkowo fakt, że miejsce to jest wilgotne i ciepłe, co tworzy idealne warunki do ich rozrostu.
Należy pamiętać, że wymienione przyczyny nie wyczerpują w pełni tematu, jakim jest obecność guzka pod pachą. Z tego powodu w przypadku wyczucia tego typu zmiany konieczne jest udanie się do lekarza, który w oparciu o zebrany wywiad oraz badanie lekarskie stwierdzi, co może być najprawdopodobniej przyczyną pojawienia się tego typu nieprawidłowości.
Guzek pod pachą jako objaw choroby
Guzek pod pachą jest jedynie objawem, nie zaś chorobą samą w sobie. Z tego względu stwierdzenie tego typu odchylenia wymaga zawsze pogłębienia diagnostyki w celu znalezienia przyczyny. Dlatego niekiedy potrzebna może być współpraca lekarzy różnych specjalności – m.in. lekarza rodzinnego, chirurga oraz radiologa.
Guzki pod pachą a zapalenie mieszków włosowych
Obecność guzków pod pachą, jak zostało to już wcześniej wspomniane, związane jest najczęściej ze stanem zapalnym mieszków włosowych zlokalizowanych w dole pachowym. W niektórych, skrajnych sytuacjach dochodzić może do pojawienia się dużych zbiorników zawierających treść ropną, których ewakuacja wymaga interwencji chirurgicznej. Co więcej, pojawić się mogą również objawy ogólne w postaci podwyższonej temperatury ciała oraz złego samopoczucia. Z tego względu, szczególnie w przypadku depilacji tej strefy, należy zadbać o odpowiednią higienę, aby w ten sposób zminimalizować potencjalne ryzyko wystąpienia tego typu powikłań.
Guzki pod pachą a tłuszczak i kaszak
Obecność guzka pod pachą związana może być także z nowotworem łagodnym, jakim jest tłuszczak. Jest to nieprawidłowy rozrost tkanki tłuszczowej nie dający przerzutów, którego leczenie polega na wycięciu zmiany. Tłuszczak wyczuwalny jest jako nieco rozlany, miękki guz, często trudno przesuwalny wobec podłoża. Skóra nad taką zmianą jest niezmieniona, a sam tłuszczak nie powoduje dolegliwości bólowych.
Kaszak to torbielowata zmiana, która w znacznej większości przypadków lokalizuje się w mieszkach włosowych. Powstaje w wyniku zablokowania ujścia gruczołów łojowych, przez co dochodzi do wytworzenia cysty, w skład której wchodzi martwy naskórek oraz łój. Kaszak jest zwykle niebolesny i przesuwalny wobec podłoża, a na jego powierzchni można zauważyć wyrastające włoski. Leczenie kaszaka polega na jego chirurgicznej ewakuacji.
Guzki pod pachą a zapalenie gruczołu pachowego
Gruczoł pachowy, określany znacznie częściej jako ogon Spence’a, to dodatkowy płat gruczołu sutkowego położony w dole pachowym. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku zapalenia piersi, stan zapalny tej struktury może mieć przyczynę infekcyjną lub też mechaniczną. W obu przypadkach źródłem problemu jest zła technika karmienia. Jeśli kobieta podejrzewa u siebie zapalenie gruczołu piersiowego, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem ginekologiem lub położną czy doradcą laktacyjnym.