kobieta siedzi na kanapie, ma gryzmas na twarzy, dotykająć swojej bolesnej pachy
Maciej Toczek

Guzek pod pachą – przyczyny, leczenie, powikłania, choroby

Pojawienie się guzka w okolicy dołu pachowego może wzbudzić duży niepokój. Jednak nie we wszystkich sytuacjach jego obecność związana jest z poważną patologią. Jakie są potencjalne przyczyny występowania guzka pod pachą oraz czy jego przyczyną może być zapalenie mieszków włosowych?

 

 1. Guzek pod pachą – przyczyny
 2. Guzek pod pachą jako objaw choroby
 3. Guzki pod pachą a zapalenie mieszków włosowych
 4. Guzki pod pachą a tłuszczak i kaszak
 5. Guzki pod pachą a zapalenie gruczołu pachowego

Guzek pod pachą – przyczyny

Guzek pod pachą może mieć wiele potencjalnych przyczyn. Związane jest to z obecnością wielu rodzajów tkanek w tej okolicy, które mogą ulegać powiększeniu. Dla większości osób wyczucie tego typu zmiany przywodzi na myśl wszelkiego rodzaju nowotwory, powodując najczęściej niepotrzebny stres. Oczywiście, prawdą jest, że w dole pachowym znajduje się wiele węzłów chłonnych, których rozrost towarzyszyć może chorobom rozrostowym. Co więcej, warto podkreślić, że w okolicy tej dochodzić może do spływu chłonki i patologicznego powiększenia węzłów chłonnych, szczególnie w przypadku nowotworu piersi, a więc najczęstszej choroby onkologicznej w populacji żeńskiej. Związane jest to z faktem, iż znacząca większość raków gruczołu sutkowego lokalizuje się w górnym zewnętrznym kwadrancie piersi. Guzek pod pachą wynikający z choroby onkologicznej może być również związany z wszelkiego rodzaju białaczkami i chłoniakami. Warto pamiętać, że nowotworowe węzły chłonne są twarde, nieprzesuwalne wobec podłoża, niebolesne oraz grupują się w tzw. pakiety.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia chłoniaków

Obecność guzka pod pachą bardzo często spowodowana jest również przez choroby zapalne. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju stanach zapalnych mieszków włosowych czy czyrakach. Często powodem bywa depilacja włosów w dole pachowym wykonywana w nieodpowiedni sposób. Rozwojowi bakterii sprzyja dodatkowo fakt, że miejsce to jest wilgotne i ciepłe, co tworzy idealne warunki do ich rozrostu.

Należy pamiętać, że wymienione przyczyny nie wyczerpują w pełni tematu, jakim jest obecność guzka pod pachą. Z tego powodu w przypadku wyczucia tego typu zmiany konieczne jest udanie się do lekarza, który w oparciu o zebrany wywiad oraz badanie lekarskie stwierdzi, co może być najprawdopodobniej przyczyną pojawienia się tego typu nieprawidłowości.

Guzek pod pachą jako objaw choroby

Guzek pod pachą jest jedynie objawem, nie zaś chorobą samą w sobie. Z tego względu stwierdzenie tego typu odchylenia wymaga zawsze pogłębienia diagnostyki w celu znalezienia przyczyny. Dlatego niekiedy potrzebna może być współpraca lekarzy różnych specjalności – m.in. lekarza rodzinnego, chirurga oraz radiologa.

Guzki pod pachą a zapalenie mieszków włosowych

Obecność guzków pod pachą, jak zostało to już wcześniej wspomniane, związane jest najczęściej ze stanem zapalnym mieszków włosowych zlokalizowanych w dole pachowym. W niektórych, skrajnych sytuacjach dochodzić może do pojawienia się dużych zbiorników zawierających treść ropną, których ewakuacja wymaga interwencji chirurgicznej. Co więcej, pojawić się mogą również objawy ogólne w postaci podwyższonej temperatury ciała oraz złego samopoczucia. Z tego względu, szczególnie w przypadku depilacji tej strefy, należy zadbać o odpowiednią higienę, aby w ten sposób zminimalizować potencjalne ryzyko wystąpienia tego typu powikłań.

Guzki pod pachą a tłuszczak i kaszak

Obecność guzka pod pachą związana może być także z nowotworem łagodnym, jakim jest tłuszczak. Jest to nieprawidłowy rozrost tkanki tłuszczowej nie dający przerzutów, którego leczenie polega na wycięciu zmiany. Tłuszczak wyczuwalny jest jako nieco rozlany, miękki guz, często trudno przesuwalny wobec podłoża. Skóra nad taką zmianą jest niezmieniona, a sam tłuszczak nie powoduje dolegliwości bólowych.

Kaszak to torbielowata zmiana, która w znacznej większości przypadków lokalizuje się w mieszkach włosowych. Powstaje w wyniku zablokowania ujścia gruczołów łojowych, przez co dochodzi do wytworzenia cysty, w skład której wchodzi martwy naskórek oraz łój. Kaszak jest zwykle niebolesny i przesuwalny wobec podłoża, a na jego powierzchni można zauważyć wyrastające włoski. Leczenie kaszaka polega na jego chirurgicznej ewakuacji.

Guzki pod pachą a zapalenie gruczołu pachowego

Gruczoł pachowy, określany znacznie częściej jako ogon Spence’a, to dodatkowy płat gruczołu sutkowego położony w dole pachowym. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku zapalenia piersi, stan zapalny tej struktury może mieć przyczynę infekcyjną lub też mechaniczną. W obu przypadkach źródłem problemu jest zła technika karmienia. Jeśli kobieta podejrzewa u siebie zapalenie gruczołu piersiowego, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem ginekologiem lub położną czy doradcą laktacyjnym.

Sprawdź, jakie mleka i inną żywność dla dzieci znajdziesz na DOZ.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

  Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij