Tłuszczak – objawy, leczenie i przyczyny. Usuwanie tłuszczaków
Michał Posmykiewicz

Tłuszczak – objawy, leczenie i przyczyny. Usuwanie tłuszczaków

Tłuszczak to skupisko komórek tłuszczowych otoczonych cienką włóknista torebką, zazwyczaj zlokalizowany jest on tuż pod skórą. Inaczej można powiedzieć, że tłuszczak jest łagodnym nowotworem zbudowanym z tkanki tłuszczowej. Jest on absolutnie niegroźny, bowiem nie zawiera w sobie złośliwych komórek rakowych. Krótko mówiąc – nie ulegnie on zezłośliwieniu i przekształceniu w raka.

Gdzie może znajdować się tłuszczak?

Tłuszczaki mogą lokalizować się tak naprawdę na każdym fragmencie ciała, jednak zwykle umiejscawiają się one na szyi, ramionach, udach, pod pachami oraz na tułowiu. Zazwyczaj tłuszczak położny jest płytko, tuż pod skórą, jednak może się zdarzyć, że będzie on znajdował się głębiej - czasem można zatem rozpoznać tłuszczaki zlokalizowane w pobliżu narządów wewnętrznych. Tłuszczak może występować pojedynczo, zdarza się jednak, że w tym samym czasie obecnych jest kilka lub nawet kilkanaście tłuszczaków. 

Jakie czynniki są odpowiedzialne za rozwój tłuszczaka?

Tak naprawdę nie do końca wiadomo, co jest przyczyną powstawania tłuszczaków. Z obserwacji wynika, że bardzo często tendencja do powstawania tłuszczaków jest dziedziczna. Jedną z możliwych przyczyn tłuszczaka mogą być częste i drobne urazy. Nie stwierdzono natomiast, aby czynnikiem predysponującym do rozwoju tłuszczaków była nadwaga.

Dodatkowo obserwuje się, że tłuszczaki zwykle powstają u osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, choć mogą one powstać także u osób starszych i młodszych. Pojedyncze tłuszczaki występują zwykle z taką samą częstością u kobiet, jak i u mężczyzn. Natomiast tłuszczaki mnogie są zazwyczaj bardziej charakterystyczne dla płci męskiej. 

Polecane dla Ciebie

Jakie są objawy tłuszczaka?

Tłuszczaki zwykle nie dają żadnych objawów. Są to guzki, przesuwalne względem podłoża, zwykle położne płytko pod skórą – można łatwo je wyczuć. Zazwyczaj są małe (zwykle ich wielkość waha się od 1 do 3 cm), choć czasami można stwierdzić tłuszczaka nawet kilkunastocentymetrowego. Tłuszczaki nie są bolesne, zatem tak naprawdę, poza defektem kosmetycznym, nie przysparzają one pacjentowi żadnych problemów.

Tłuszczak zaczyna być problematyczny dopiero wówczas, kiedy zaczyna rosnąć, a to niestety zdarza się prawie zawsze, choć na szczęście wzrost tłuszczaków jest zwykle bardzo powolny. Powiększający się tłuszczak, poza tym, że staje się bardziej widoczny i jest jeszcze większym defektem kosmetycznym, zaczyna też uciskać na okoliczne tkanki i nerwy, co niestety może doprowadzić do powstania dolegliwości bólowych.

Jeśli tłuszczak nie jest zlokalizowany pod skórą tylko głębiej, w okolicy narządów wewnętrznych, to jego rozrastanie się może doprowadzić do uciskania na te narządy, co z kolei może wiązać się z upośledzeniem ich funkcji. 

Jakie rodzaje tłuszczaków można wyróżnić?

Przede wszystkim najczęściej spotykaną postacią tłuszczaka jest lipoma, czyli pojedyncza zmiana, wyraźnie odgraniczona, która zbudowana jest tylko z komórek tkanki tłuszczowej. Poza tym czasami można też zdiagnozować angiomiolipomę - jest to tłuszczak, w którym poza licznymi komórkami tłuszczowymi stwierdza się także liczne naczynia krwionośne.

Kolejnym rodzajem tłuszczaka jest myolipoma – tutaj poza komórkami tłuszczowymi można również stwierdzić niezbyt liczne komórki tkanki mięśniowej gładkiej. Jeszcze jednym rodzajem tłuszczaka jest myelolipoma, w którym poza komórkami tkanki łącznej obecne są też komórki tkanki szpikowej. 

Jakie inne zmiany przypominają tłuszczaka?

Chociaż zdiagnozowanie tłuszczaka zwykle nie przysparza chirurgowi trudności, to jednak lekarz zawsze musi zachować czujność i diagnozując tłuszczaka zawsze musi brać pod uwagę także inne zmiany, które mogą go przypominać. Przede wszystkim tłuszczaka należy różnicować z guzami złośliwymi, np. z tluszczakomięsakiem, który jest nowotworem złośliwym. Poza tym, z tłuszczakiem należy też różnicować powiększone węzły chłonne, np. zlokalizowane w dole pachowym, ale także kaszaki czy też gangliony. 

Diagnoza tłuszczaków

Pacjent, który zaobserwuje u siebie niebolesny guzek, musi zgłosić się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz w czasie wizyty zbierze dokładny wywiad: zapyta, kiedy guzek się pojawił, czy się powiększa, czy jest bolesny, czy skóra nad nim nie staje się zaczerwieniona i nadmiernie ucieplona. Następnie lekarz zbada guzek, bardzo dokładnie go obmaca. Wtedy już będzie mógł postawić wstępne rozpoznanie.

Zazwyczaj, celem weryfikacji diagnozy, chory zostaje skierowany do poradni chirurgicznej, gdzie specjalista dodatkowo może wykonać lub zlecić usg zmiany celem postawienia ostatecznej już diagnozy. 

Leczenie i usuwanie tłuszczaków

Zwykle, jeśli tłuszczaki są małe i nie dają żadnych dolegliwości, nie ma konieczności ich usuwania. Bezobjawowe tłuszczaki są jednak usuwane w sytuacji, kiedy ich obecność powoduje defekt kosmetyczny i pacjent z powodu ich obecności czuje się niekomfortowo. Na zabieg ze względów estetycznych decydują się głownie młode kobiety, jak również pacjenci, u których tłuszczaki zlokalizowane są na twarzy, szyi oraz w innych widocznych miejscach.  Należy jednak pamiętać, że zawsze decyzje o tym czy usunięcie tłuszczaka ze względów kosmetycznych jest wskazane, a przede wszystkim bezpieczne, musi i tak podjąć chirurg po dokładnym obejrzeniu zmiany. 

Metody usuwania tłuszczaków

Tłuszczaki można usuwać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjny zabieg chirurgiczny. Zwykle taki zabieg nie wymaga hospitalizacji pacjenta i można go wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Jak wyglądać zabieg usuwania tłuszczaka? Chirurg przed zabiegiem po raz kolejny dokładnie bada zmianę, którą będzie usuwał. Następnie musi podać pacjentowi miejscowe znieczulenie, które sprawi, że zabieg nie będzie dla pacjenta bolesny. Po podaniu znieczulenia chirurg usuwa tłuszczaka wraz z otaczająca ja łącznotkankową torebką, a następnie zaszywa ranę. Szwy zwykle usuwane są po około tygodniu – dwóch (w zależności od lokalizacji tłuszczaka) – na usunięcie szwów pacjent musi ponownie zgłosić się do chirurga.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których zabieg usuwania tłuszczaka musi odbywać się w warunkach szpitalnych. Ma to miejsce zwykle wtedy, kiedy tłuszczak jest bardzo dużych rozmiarów i chirurg wie, że jego usunięcie może przysporzyć trudności. Zabieg w warunkach szpitalnych wykonuje się też wtedy, kiedy tłuszczak zlokalizowany jest w miejscu, które może bardzo krwawić w czasie zabiegu.

Drugim sposobem usuwania tłuszczaków jest odsysanie tkanki tłuszczowej z okolic zajętych przez zmianę. Metoda ta nie jest jednak bardzo popularna, polecana jest ona głównie pacjentom, u których występuje duża liczba tłuszczaków o małych rozmiarach, które zlokalizowane są w jednej okolicy ciała.

Tłuszczak jest niegroźny, ale warto go zbadać!

Choć tłuszczak nie jest groźną zmianą, to zawsze, w sytuacji, kiedy stwierdzimy u siebie jakiś "podejrzany guzek", zawsze należy udać się do lekarza. Jeśli lekarz potwierdzi, że to tylko tłuszczak, wtedy na spokojnie będzie można zastanowić się czy go usuwać czy na razie poczekać i jedynie obserwować zmianę. Należy też pamiętać o tym, że w kwestii konieczności usuwania tłuszczaka zawsze trzeba zaufać chirurgowi - to on ma bowiem doświadczenie i wie, kiedy usuwanie tłuszczaka, nawet tylko ze względów estetycznych, jest konieczne, a kiedy jednak lepiej nie usuwać zmiany i "zostawić ją w spokoju". 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij