Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?
Michał Posmykiewicz

Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  1. Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?
  2. Jak mierzyć ciśnienie tętnicze, aby pomiar  dokładny i wiarygodny? 
  3. Za wysokie i za niskie ciśnienie krwi
  4. Prawidłowy puls
  5. Jakie są przyczyny wysokiego pulsu? 
  6. Przyczyny niskiego pulsu

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Najlepiej, aby ciśnienie tętnicze w przypadku ludzi dorosłych nie przekraczało wartości 120 mmHg (tzw. ciśnienie skurczowe) i 80 mmHg (tzw. ciśnienie rozkurczowe). Wtedy jest optymalne. O ciśnieniu prawidłowym można natomiast powiedzieć, kiedy jego wartości nie będą przekraczać 120-129/80-84 mmHg, zaś o ciśnieniu wysokim prawidłowym wówczas, gdy skurczowe i rozkurczowe wynosi odpowiednio 130-139 mmHg oraz 85-89 mmHg. Jeśli wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 140/90 mmHg występuje nadciśnienie tętnicze. Każdy człowiek powinien regularnie je mierzyć, aby wiedzieć czy jego wartości są prawidłowe i czy nie potrzebuje konsultacji lekarskiej. 

Co to jest ciśnienie skurczowe i rozkurczowe? 

W tętnicach ciśnienie krwi nie jest stałe, lecz ulega zmianom w zależności od skurczu i rozkurczu serca. Podczas skurczu lewej komory serca, gdy krew jest wypychana do aorty i głównych tętnic, ciśnienie krwi osiąga swoje maksimum, co nazywa się ciśnieniem skurczowym (nazywane też "ciśnieniem  górnym").

Najniższe wartości ciśnienia krwi występują podczas rozkurczu lewej komory serca, gdy serce na chwilę odpoczywa przed następnym skurczem. Ten stan jest określany jako ciśnienie rozkurczowe (tzw. ciśnienie dolne).

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze, aby pomiar był dokładny i wiarygodny? 

Pomiary ciśnienia tętniczego powinny odbywać się w zwyczajnym otoczeniu, na przykład w domu. Najwygodniej jest stosować automatyczne aparaty do pomiaru. Nie należy używać ciśnieniomierzy nadgarstkowych, ponieważ są zdecydowanie mniej dokładne. Ich użycie może być jednak uzasadnione u osób z nadwagą o bardzo dużym obwodzie ramienia.

Do tej czynności wskazane jest przyjęcie pozycji siedzącej i odpoczynek trwający kilka minut. Ramię powinno się znajdować się w poziomie serca, a cała ręka ma być oparta, dlatego najlepiej jest wykonywać pomiary przy stole. Następnie należy założyć ciśnieniomierz, a mankiet ciśnieniomierza owinąć wokół ramienia w taki sposób, aby jego dolna krawędź znajdowała się około 3 centymetrów powyżej zgięcia łokciowego.

Kolejnym krokiem jest włączenie ciśnieniomierza i odczytanie z wyświetlacza pomiaru. Zaleca się wykonanie 2 pomiarów na tym samym ramieniu z odstępem czasowym około 1 minuty. Ostatecznym wynikiem będą uśrednione wartości z obydwu pomiarów. Należy pamiętać o tym, że czasami mogą być one zafałszowane. Ma to zwykle miejsce w sytuacji, kiedy nie przestrzegana jest procedura pomiaru: brak odpoczynku, przyjęcia właściwej pozycji ciała, nieodpowiednie założenie lub użycie złego mankietu. Powinien być on różnej szerokości w zależności od tego czy ciśnienie tętnicze będzie mierzone u dziecka, czy u człowieka dorosłego.


Przeczytaj:


Powiązane produkty

Za wysokie i za niskie ciśnienie krwi

Alarmująca jest sytuacja, gdy ciśnienie jest podwyższone, tj. równe lub przekraczające wartości 140/90 mmHg. Jeśli kilkakrotne pomiary przeprowadzone w gabinecie lekarskim potwierdzają tę tendencję, to wówczas u osób tych można rozpoznać nadciśnienie tętnicze krwi. 

Kiedy widoczne są za wysokie pomiary należy udać się do lekarza POZ, który zdecyduje czy rzeczywiście istnieje powód do niepokoju i podejrzenie nadciśnienia tętniczego oraz czy zachodzi potrzeba włączenia farmakoterapii oraz konsultacji kardiologicznej. 

Niedociśnienie (inaczej hipotonia, podciśnienie) to stan obniżonego ciśnienia skurczowego, które nie przekracza wysokości ok. 90–100 mmHg i ciśnienia rozkurczowego poniżej 60 mmHg.

Prawidłowy puls

Prawidłowy puls u człowieka dorosłego powinien mieścić się w przedziale 60-100 uderzeń serca w przeciągu minuty. Za optymalny puls uważa się wartość około 70-75 uderzeń na minutę. W sytuacji, kiedy czynność serca przekracza 100 uderzeń na minutę mówi się o tachykardii, zaś w momencie, gdy puls jest niższy niż 60 uderzeń na minutę, dochodzi do bradykardii.

Jakie są przyczyny wysokiego pulsu? 

Wysoki puls może być czasami fizjologiczny. Taka sytuacja ma niekiedy miejsce w przebiegu gorączki, zwłaszcza wysokiej oraz w czasie i bezpośrednio po wysiłku fizycznym. W pewnym sensie jako fizjologię można też traktować wysoki puls po spożyciu alkoholu czy po wypiciu napoju zawierającego w swym składzie kofeinę. Jest charakterystyczny dla osób bardzo nerwowych. Do przyspieszenia tętna dochodzi również w przypadku nadczynności tarczycy. Może ono także towarzyszyć niewydolności oddechowej. Wysoki puls jest też typowy dla hipoglikemii (obniżony poziom glukozy we krwi), odwodnienia czy niedokrwistości.

Wysoki puls, czyli tachykardia czasami prowadzi do powstania groźnych dla zdrowia, a nawet życia zaburzeń rytmu serca. 

Przyczyny niskiego pulsu

Niski puls, czyli bradykardia fizjologicznie występuje czasem u sportowców. Bradykardia patologiczna może mieć natomiast związek z niedoczynnością tarczycy, zaburzeniami w układzie bodźco-przewodzącym serca, z hiperkaliemią (nadmierna ilość potasu we krwi) czy działaniem niektórych leków. 

Jeśli w czasie pomiarów ciśnienia tętniczego na ekraniku ciśnieniomierza widać, że puls jest zbyt wysoki lub zbyt niski, należy wzmóc czujność. Gdy taka sytuacja zdarza się sporadycznie, to nie ma powodu do obaw — każdy człowiek może mieć czasem podwyższoną lub obniżoną czynność serca. W przypadku częstego pojawiania się nieprawidłowych wartości, konieczna jest wizyta u lekarza POZ, który skieruje pacjenta na dodatkowe badania oraz prawdopodobnie zaleci też konsultację kardiologiczną. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • TSH – normy, za wysokie, za niskie. Interpretacja wyników

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów – trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.