kiedy jest nadciśnienie?
Ewelina Sochacka

Nowe wytyczne dotyczące prawidłowego ciśnienia krwi

Podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego eksperci przedstawili nowe wytyczne dotyczące tego, kiedy należy zmienić styl życia i włączyć leczenie farmakologiczne u pacjentów ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Wyraźnie rozróżnili także podwyższone ciśnienie krwi oraz nadciśnienie.

  1. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaostrzyło normy docelowe ciśnienia tętniczego
  2. Podwyższone ciśnienie krwi a nadciśnienie – czym się różnią?
  3. Czy podwyższone ciśnienie tętnicze trzeba leczyć?

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaostrzyło normy docelowe ciśnienia tętniczego

Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ECS – European Society of Cardiology) mają na celu wspieranie lekarzy w podejmowaniu decyzji klinicznych dotyczących diagnostyki i leczenia pacjentów zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi. ETK opracowuje zalecenia na podstawie najnowszych badań naukowych, aby zapewnić chorym jak najwyższą jakość opieki zdrowotnej.

Na kongresie ECS, który odbył się 30 sierpnia 2024 roku, zespół pod kierownictwem prof. Billa McEvoya z Uniwersytetu Galway w Irlandii oraz dr Rhian Touyz z Uniwersytetu McGill w Montrealu przedstawił nowe dyrektywy (aktualizujące te z 2018 roku) dotyczące prawidłowego ciśnienia krwi.

Eksperci zalecają stosowanie bardziej rygorystycznych norm dotyczących ciśnienia tętniczego i postulują stworzenie nowej kategorii, którą określają jako „podwyższone ciśnienie krwi”. Według nich pozwoli to lepiej identyfikować osoby zagrożone zawałem serca i udarem mózgu.

Podwyższone ciśnienie krwi a nadciśnienie – czym się różnią?

Jak podkreślają specjaliści z Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, aktualne dane badawcze wskazują, że osiągnięcie ciśnienia skurczowego wynoszącego około 120 mmHg zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

W związku z tym uznali, że ciśnienie skurczowe wynoszące podczas pomiaru w gabinecie lekarskim 120–139 mmHg i ciśnienie rozkurczowe mieszczące się w przedziale 70–89 mmHg należy uznać na podwyższone ciśnienie krwi.

Definicja nadciśnienia tętniczego pozostaje natomiast taka sama. Rozpoznaje się je, gdy podczas dwóch różnych wizyt u lekarza wartość pomiarów ciśnienia skurczowego pacjenta wynosi ≥140 mmHg, a ciśnienia rozkurczowego ≥90 mmHg.

Wyróżnia się trzy stopnie nadciśnienia, które pomagają ocenić ryzyko powikłań i dobrać odpowiednie leczenie:

  • nadciśnienie 1. stopnia: 140–159 mmHg i/lub 90-99 mmHg,
  • nadciśnienie 2. stopnia: 160–179 mmHg i/lub 100-109 mmHg,
  • nadciśnienie 3. stopnia: ≥180 mmHg i/lub ≥110 mmHg.
Nowe wytyczne dotyczące prawidłowego ciśnienia krwi
Jaka wartość ciśnienia to nadciśnienie?
Według nowych wytycznych ciśnienie skurczowe wynoszące 120–139 mmHg
i ciśnienie rozkurczowe mieszczące się w przedziale 70–89 mmHg
należy uznać za podwyższone ciśnienie krwi.

Powiązane produkty

Czy podwyższone ciśnienie tętnicze trzeba leczyć?

Podwyższone ciśnienie krwi i nadciśnienie tętnicze są najistotniejszymi czynnikami ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Poprzednie wytyczne zalecały, aby pacjenci byli leczeni do osiągnięcia ciśnienia tętniczego <140/90 mmHg, a dopiero później rozważano leczenie do wartości <130/80 mmHg (podejście dwuetapowe).

Nowy docelowy poziom skurczowego ciśnienia tętniczego – wynoszący 120–129 mmHG – oznacza konieczność zmiany zaleceń lekarskich. Jeśli przy takich wartościach u chorego nie występują inne czynniki zwiększające ryzyko chorób układu krążenia, pierwszym krokiem powinna być modyfikacja stylu życia. Po 6–12 miesiącach należy ocenić, czy nastąpiła poprawa.

Jak powinna wyglądać dieta przy nadciśnieniu? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Natomiast jeżeli pacjent ma zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, trzeba rozpocząć stosowanie środków farmakologicznych obniżających ciśnienie krwi. Leczenie powinno trwać 3 miesiące. Jednocześnie chory powinien wprowadzić modyfikacje w stylu życia, przede wszystkim w diecie oraz poziomie aktywności fizycznej.

 

LEKI NA NADCIŚNIENIE

LEKI PRZECIWZAKRZEPOWE

PREPARATY NA CHOLESTEROL

  1. J. W. McEvoy i in., 2024 ESC Clinical Practice Guidelines for the Management of Elevated Blood Pressure and Hypertension, [online] https://www.escardio.org/Congresses-Events/ESC-Congress/Congress-news/2024-esc-clinical-practice-guidelines-for-the-management-of-elevated-blood-press [dostęp:] 06.09.2024.
  2. Understanding Blood Pressure Readings, [online] https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/understanding-blood-pressure-readings [dostęp:] 06.09.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Serce z drukarki 3D: nadchodzi przełom w transplantologii?

    Naukowcom z Uniwersytetu w Tel Avivie jako pierwszym na świecie udało się wydrukować organiczne serce na drukarce 3D, wykorzystując własne komórki pacjenta oraz materiały biologiczne, by stworzyć w pełni dopasowany i funkcjonalny organ. To przełom, ponieważ do tej pory badacze drukowali tylko tkanki pozbawione naczyń krwionośnych.

  • Regeneracja zamiast przeszczepu serca

    Gdy serce jest dotknięte poważną chorobą i słabnie, jedyną szansą dla pacjenta staje się przeszczep. Jednak przez wzgląd na małą liczbę dawców, nadzieję na nowe życie dostaje niewielu z nich. Najnowsze badanie opublikowane na łamach dziennika Nature Biology przynosi przełomowe informacje i nową nadzieję oczekującym na transplantację, która, dzięki komórkom macierzystym, może przestać być koniecznością.

  • Koronawirus a przeszczepy – grozi nam zapaść w transplantologii

    Pandemia koronawirusa dotkliwie wpłynęła na wiele sfer naszego życia, zaczynając od szeroko pojętej ochrony zdrowia przez gospodarkę, kończąc na codzienności i zmianie reguł życia społecznego. Wiele mówi się o pacjentach zaatakowanych chorobami innymi niż COVID-19, których sytuacja pogorszyła się w związku z pandemią. Światowe dane pokazują, że pośrednimi ofiarami pandemii mogą być m. in. osoby oczekujące na przeszczep, ponieważ liczba narządów do transplantacji znacząco spadła w ostatnich miesiącach. 

  • Pozawieńcowa kardiologia interwencyjna - zabiegi cz. II

    Poniższy artykuł to kontynuacja tekstu (o tym samym tytule), który został opublikowany na naszym portalu jakiś czas temu. Przypomnijmy wiec, że ostatnie kilkanaście a może kilkadziesiąt lat można nazwać okresem burzliwego rozwoju pozawieńcowej kardiologii interwencyjnej (pozawieńcowej czyli nie dotyczącej zabiegów wykonywanych w obrębie naczyń wieńcowych do których należy np. koronarografia).

  • Dieta Kwaśniewskiego (optymalna) – na czym polega?

    Na czym polega popularna dieta Kwaśniewskiego (której nazwa – wbrew obiegowej opinii – nie ma związku z byłym prezydentem Polski, ale pochodzi od nazwiska propagującego ją lekarza) i czy jest ona bezpieczna?

  • Częstoskurcz nadkomorowy – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

    Częstoskurcz nadkomorowy to najczęstsze zaburzenie rytmu serca dotykające młodych ludzi. Serce bije wtedy nawet 100 razy na minutę. Może być odczuwane jako kołatanie serca lub powodować utraty przytomności. Istnieje jednak skuteczna metoda leczenia tego schorzenia.

  • XEC – nowy wariant COVID-19 a szczepionka. Czy jest już w Polsce?

    Nowy wariant COVID-19 – XEC – jest coraz bardziej popularny i bardzo szybko się rozprzestrzenia. Objawy wywoływane przez tę mutację są podobne do tych występujących przy poprzednich podwariantach. W Polsce nie zdiagnozowano przypadków zachorowań na tę mutację COVID-19, niemniej pojawiły się one już w Niemczech, Ukrainie czy Norwegii. Eksperci szacują, że podwariant pojawi się w Polsce jeszcze tej zimy.

  • Co to są snusy? Na czym polega niebezpieczna moda wśród nastolatków?

    Snusy to popularna w krajach skandynawskich, a ostatnio coraz bardziej rozpowszechniona również w Polsce, bezdymna używka zawierająca nikotynę. Niestety grupą, wśród której panuje moda na saszetki z nikotyną, są nastolatki. Lekarze ostrzegają, że przyjmowanie tak dużych dawek substancji może mieć poważne w skutkach konsekwencje.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.