częstoskurcz nadkomorowy
Wojciech Glinicki

Częstoskurcz nadkomorowy – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Częstoskurcz nadkomorowy to najczęstsze zaburzenie rytmu serca dotykające młodych ludzi. Serce bije wtedy nawet 100 razy na minutę. Może być odczuwane jako kołatanie serca lub powodować utraty przytomności. Istnieje jednak skuteczna metoda leczenia tego schorzenia.

 

 1. Co to jest częstoskurcz nadkomorowy?
 2. Przyczyny częstoskurczu nadkomorowego
 3. Objawy częstoskurczu nadkomorowego i jego diagnostyka
 4. Częstoskurcz komorowy a nadkomorowy – jakie są między nimi różnice?
 5. W jaki sposób leczy się częstoskurcz nadkomorowy?

Co to jest częstoskurcz nadkomorowy?

Głównym elementem układu bodźcoprzewodzącego serca jest węzeł zatokowo-przedsionkowy. To on nadaje sercu „tempo” jego pracy poprzez wytwarzanie i rozprowadzanie w sercu impulsów elektrycznych. Powstający w węźle zatokowo-przedsionkowym impuls poprzez pęczek Hisa i jego odnogi dociera do komór serc, powodując ich skurcz

Niekiedy praca serca może być zbyt szybka i regularna bądź nieregularna. Mowa wtedy o arytmii serca. Jedną z takich arytmii jest częstoskurcz nadkomorowy. Częstoskurcz nadkomorowy (SVT, ang. Supraventricular Tachycardia) jest rodzajem zaburzenia rytmu serca. Serca bije wtedy bardzo szybko, często powyżej 100 uderzeń na minutę. Miejsce powstawania częstoskurczu nadkomorowego serca zlokalizowane jest powyżej pęczka Hisa, czyli powyżej komór, dlatego też określa się go mianem nadkomorowego.

Wyróżnia się następujące typy częstoskurczu komorowego:

 • nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy węzłowy (AVNRT),
 • częstoskurcz nawrotny przedsionkowo-komorowy (AVRT),
 • częstoskurcz przedsionkowy (AT),
 • jednoogniskowy (jednokształtny),
 • wieloogniskowy (wielokształtny).
Częstoskurcz nadkomorowy ma najczęściej charakter napadowy.

Pojęciem szerszym niż częstoskurcz nadkomorowy jest arytmia nadkomorowa, do której oprócz wyżej wymienionego częstoskurczu należy również trzepotanie i migotanie przedsionków. Częstoskurcz nadkomorowy może wystąpić również u dzieci. Schorzenie to może być groźne, gdyż gdy trwa długo (ponad połowę doby), może prowadzić do rozwoju niewydolności serca.

Przyczyny częstoskurczu nadkomorowego

Przyczyny częstoskurczu nadkomorowego mogą być różne.

Może być on wyzwalany przez:

Czasami może być również wynikiem wrodzonej wady serca lub mieć inne podłoże wrodzone.

Sprawdź ofertę elektrolitów do picia na DOZ.pl

Największą część, około 90%, częstoskurczów nadkomorowych stanowi nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy węzłowy oraz częstoskurcz nawrotny przedsionkowo-komorowy. Proces ich powstawania polega na tzw. pobudzeniu zwrotnym, czyli mechanizmie opartym na pętlach w sercu, w których krążą impulsy elektryczne. Powoduje to, że serce jest pobudzane ciągle przez ten sam krążący bodziec, co przekłada się na przyspieszenie częstości pracy serca (wzrost tętna).

Pozostały procent częstoskurczów nadkomorowych stanowią częstoskurcze przedsionkowe. Powstają w wyniku automatyzmu komórek mięśnia sercowego, najczęściej na skutek ich niedotlenienia. Automatyzm komórek mięśnia sercowego (kardiomiocytów) polega na ich zdolności do samodzielnego pobudzania się i wytwarzania impulsów elektrycznych. Ten rodzaj częstoskurczu najczęściej pojawia się w wyniku zaburzeń elektrolitowych, nadużywania alkoholu, chorób tarczycy, serca lub płuc. Częstość występowania częstoskurczów nadkomorowych oscyluje w granicach 0,2–0,35%.

Powiązane produkty

Objawy częstoskurczu nadkomorowego i jego diagnostyka

Częstoskurcz nadkomorowy może powodować następujące objawy:

 • uczucie kołatania serca (nierówne, szybkie bicie serca, tzw. potykanie się serca),
 • dyskomfort w klatce piersiowej,
 • duszność,
 • zawroty głowy,
 • uczucie zmęczenia,
 • omdlenie lub zasłabnięcie,
 • oddawanie dużych ilości moczu w trakcie napadu lub po nim.

Warto nadmienić, że częstoskurcze nadkomorowe częściej dotyczą ludzi młodych, którzy nie cierpią na żadną chorobę serca. Objawy i ich nasilenie zależy głównie od częstości akcji komór, a także od obecności innej choroby serca oraz indywidualnej wrażliwości na arytmię.

Zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadów częstoskurczu można poprzez:

 • odpowiednie leczenie i kontrolowanie istniejących chorób (nadczynność tarczycy),
 • korygowanie zaburzeń elektrolitowych,
 • unikanie używek (zwłaszcza nadużywania alkoholu i narkotyków),
 • stosowanie diety lekkostrawnej, tym samym zapobiegając wzdęciom.
Dowiedz się więcej o badaniu poziomu elektrolitów:

Częstoskurcz nadkomorowy ciężko odróżnić „gołym okiem” od kołatania serca. Kołatanie serca jest odczuciem subiektywnym. Najczęściej spowodowane jest stresem lub zmęczeniem bądź spożywaniem zbyt dużych ilości kofeiny.

Badania, które pozwalają stwierdzić, czy mamy do czynienia z częstoskurczem nadkomorowym, to elektrokardiografia (EKG), EKG metodą Holtera lub badanie elektrofizjologiczne (EPS).

Częstoskurcz komorowy a nadkomorowy – jakie są między nimi różnice?

Różnica między częstoskurczem komorowym (VT, ang. Ventricular Tachycardia) a nadkomorowym polega na tym, że częstoskurcz komorowy powstaje poniżej pęczka Hisa i dotyczy komór serca.

Objawy powodowane przez te dwa częstoskurcze są generalnie takie same, jednak z powodu zbyt szybkiej akcji komór, a co za tym idzie – niedostatecznego pompowania krwi przez serce, mogą pojawić się tzw. mroczki przed oczami. Jednakże VT jest groźniejszą arytmią niż SVT, ponieważ może przejść w zagrażające życiu migotanie komór lub być tzw. częstoskurczem komorowym bez tętna, kiedy to w zapisie EKG widoczny jest częstoskurcz, ale serce nie generuje żadnego skurczu. Częstoskurcz komorowy dotyczy głównie osób z chorobą serca – najczęściej pojawia się w przebiegu zawału serca lub w chorobie niedokrwiennej serca.

W jaki sposób leczy się częstoskurcz nadkomorowy?

Leczenie częstoskurczu nadkomorowego zależy od wielu czynników, ale głównie opiera się na przyjmowaniu leków lub wykonaniu zabiegów, które mają za zadanie przerwanie arytmii. Leczenie stosuje się głównie tylko wtedy, kiedy częstoskurcz jest aktualnie obecny.

W leczeniu SVT stosuje się:

 • leki zwalniające czynność serca podawane dożylnie (leki antyarytmiczne);
 • czynności mające za zadanie zwiększenie napięcia nerwu błędnego, takie jak:
  • próba Valsalvy – wydech przy zamkniętej głośni, parcie na stolec;
  • masaż zatoki szyjnej – masaż nad wyczuwalną tętnicą szyjną, niekiedy może prowadzić do zbytniego zwolnienia akcji serca; nie można wykonywać tego manewru po dwóch stronach jednocześnie;
  • zanurzenie twarzy w zimnej wodzie lub wypicie lodowatej wody.

Jeżeli powyższe metody zawiodą, wykonuje się kardiowersję elektryczną. Jest to zabieg wymagający jednodniowego pobytu w szpitalu. Zabieg polega na podaniu leków dożylnych, po których pacjenta usypia, a kiedy śpi, lekarz umiarawia akcję serca impulsem elektrycznym.

Niestety niekiedy zdarza się, że powyższe działania nie przynoszą żadnego rezultatu i częstoskurcz nawraca. Wtedy można zastosować leczenie inwazyjne, czyli wykonać badanie elektrofizjologiczne (EPS) w celu identyfikacji częstoskurczu oraz jednoczasowo przeprowadzić ablację, która polega na zniszczeniu w sercu struktur odpowiedzialnych za generowanie zaburzeń rytmu serca za pomocą fal radiowych (ablacja RF) lub zimna (krioablacja). Ablacja jest jedynym zabiegiem, który gwarantuje całkowite wyleczenie i pozbycie się raz na zawsze problemu częstoskurczu, a jej skuteczność wynosi ponad 90% i ciągle rośnie.

 1. E. Horak, Częstoskurcz nadkomorowy, Medycyna Praktyczna [online] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/223731,czestoskurcz-nadkomorowy [dostęp:] 30.01.2023.
 2. Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie. Tom I, pod red. A Szczeklika, Kraków 2005, s. 183-188.
 3. R. Ochotny, A Gwizdała, Różnicowanie częstoskurczów – częstoskurcze nadkomorowe, Kardiologia po Dyplomie [online] https://podyplomie.pl/kardiologia/10024,roznicowanie-czestoskurczow-czestoskurcze-nadkomorowe [dostęp:] 29.01.2023.
 4. Z. Kalarus, M. Szulik, A. Wizner, Tachykardie nadkomorowe w świetle najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kardiologia i Diabetologia [online] https://www.kardiologia-i-diabetologia.pl/artykul/tachykardie-nadkomorowe-w-swietle-najnowszych-wytycznych-europejskiego-towarzystwa-kardiologicznego [dostęp:] 30.01.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Tachykardia. Co to jest? Jakie są objawy i przyczyny częstoskurczu

  Gdy serce kurczy się szybciej niż 100 razy na minutę, mówimy o tachykardii. Naturalnie mogą ją wywołać emocje lub aktywność fizyczna, ciąża czy gorączka, jednak czasem oznacza chorobę i od właściwego rozpoznania zależy, jak będzie leczona.

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij