Wynik elektrokardiogramu
Barbara Bukowska

Trzepotanie przedsionków – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Trzepotanie przedsionków (AFI, ang. atrial flutter) jest jedną z postaci klinicznych arytmii serca, dla której charakterystyczne są skurcze przedsionków oraz szybka czynność elektryczna serca. Najczęściej towarzyszy innym chorobom serca, dlatego najskuteczniejszą metodą leczenia jest wyeliminowanie głównej przyczyny zaburzenia.

Trzepotanie przedsionków – objawy

Trzepotanie przedsionków jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca. W jego przebiegu obserwuje się szybki i zorganizowany ruch przedsionków, odpowiadających za nieprzerwany dopływ krwi do serca, o częstości 250–350 na minutę.

Nasilenie objawów związanych z trzepotaniem przedsionków serca zależy od pierwotnej przyczyny zaburzenia. W rzadkich przypadkach trzepotanie przedsionków przebiega bezobjawowo. U większości pacjentów obserwuje się jednak takie objawy jak:

  • duszności,
  • uczucie kołatania serca,
  • ból w klatce piersiowej,
  • ogólne osłabienie i gorsze samopoczucie,
  • w rzadkich wypadkach: utrata przytomności.
Objawy somatyczne w przebiegu trzepotania przedsionków wynikają z niemiarowej, a więc nieefektywnej pracy serca.

Trzepotanie przedsionków serca jest dolegliwością o charakterze nawrotowym – oznacza to, że w jego przebiegu występują zarówno napady arytmii, jak i okresy wolne od choroby.

Trzepotanie a migotanie przedsionków – różnica

Trzepotanie przedsionków często mylone jest z innym rodzajem arytmii – migotaniem przedsionków. Oba rodzaje zaburzeń rytmu serca mają podobne objawy i przyczyny. Mogą również ze sobą współwystępować.

Podstawowa różnica między migotaniem a trzepotaniem przedsionków polega na tym, że w przypadku trzepotania przedsionków zachowana zostaje miarowość pracy komór serca, jest ona również wolniejsza od pracy przedsionków. Częstotliwość pracy serca w przebiegu migotania przedsionków jest ponadto znacznie wyższa, może osiągać nawet 700 skurczów na minutę (w trzepotaniu przedsionków – do maksymalnie 350).

Powiązane produkty

Trzepotanie przedsionków – przyczyny

Trzepotanie przedsionków jest rodzajem arytmii częściej występującym u mężczyzn niż u kobiet. Niezwykle rzadko zdarza się, że jest odrębną chorobą – w olbrzymiej większości przypadków towarzyszy innym schorzeniom, głównie serca.

Wśród chorób układu sercowo-naczyniowego, w których przebiegu najczęściej obserwuje się trzepotanie przedsionków, można wyróżnić:

Trzepotanie przedsionków może również występować w przebiegu chorób ogólnoukładowych, m.in.:

Trzepotanie przedsionków może pojawić się również u pacjentów nadużywających alkoholu lub po przedawkowaniu dopalaczy oraz niektórych leków.

Warto wspomnieć, że po ustąpieniu choroby wywołującej zaburzenia rytmu serca trzepotanie przedsionków nie powraca. W rzadkich przypadkach, kiedy trzepotanie przedsionków nie jest spowodowane inną jednostką chorobową, arytmia ma tendencję do utrwalania się.

Trzepotanie przedsionków – diagnostyka

Trzepotanie przedsionków jest widoczne w zapisie EKG (badaniu elektrokardiograficznym). Na kardiogramie rysuje się charakterystyczny dla trzepotania przedsionków obraz – odzwierciedlenie pracy serca przypomina zęby piły, z bardzo regularnymi odległościami między kolejnymi skokami.

Choć dla doświadczonego kardiologa rozpoznanie trzepotania przedsionków na podstawie zapisu EKG jest niemal oczywiste, zaleca się wykonanie dodatkowych badań w celu potwierdzenia diagnozy. Najbardziej miarodajną metodą jest założenie pacjentowi holtera EKG, który rejestruje pracę serca w sposób ciągły przez całą dobę. Wykonuje się również echo serca (badanie echokardiograficzne) oraz badania laboratoryjne w zakresie zależnym od stanu klinicznego chorego.

W diagnostyce kluczowe jest jednak ustalenie pierwotnej przyczyny arytmii, dlatego wykonuje się badania wielokierunkowe w zależności od objawów dodatkowych.

Trzepotanie przedsionków – leczenie

Postępowanie w przebiegu trzepotania przedsionków zależy od ogólnego stanu chorego. W ciężkich przypadkach, w których trzepotanie przedsionków prowadzi do niestabilności hemodynamicznej, podstawowym leczeniem jest kardiowersja elektryczna. Zabieg przeprowadzany w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym polega na przyłożeniu do klatki piersiowej pacjenta elektrod i wywołaniu impulsu elektrycznego, przywracającego prawidłowy rytm pracy serca.

Inną metodą stosowaną u pacjentów z trzepotaniem przedsionków jest zabieg ablacji. Polega on na usunięciu w znieczuleniu miejscowym ognisk mięśnia sercowego o wzmożonej aktywności elektrycznej. Dokonuje się tego za pomocą elektrody wprowadzanej do serca przez naczynia krwionośne, która poprzez efekt termiczny (podgrzanie tkanek do temperatury 50–60°C) niszczy obszary wywołujące arytmię.

W leczeniu wspomagającym trzepotania przedsionków stosuje się leki pomagające kontrolować pracę serca. Postępowanie farmakologiczne ma na celu kontrolę rytmu serca, przerwanie ostrego epizodu trzepotania przedsionków oraz zapobieganie powikłaniom, szczególnie zatorowo-zakrzepowym. Jako najważniejsze grupy leków należy wymienić leki przeciwkrzepliwe, β-blokery, blokery kanału wapniowego czy amiodaron.
  1. E. Koźluk, A. Piątkowska, M. Kiliszek i in. Trzepotanie i migotanie przedsionków – bliscy przyjaciele, a tak bardzo różni. Forum Medycyny Rodzinnej 2(2), 2008.
  2. M. Kacprzyk, M. Kuniewicz, J. Lelakowski. Trzepotanie przedsionków w praktyce kardiologa. Pol Merkur Lekarski 48(285), 2020.
  3. F. G. Cosío. Atrial Flutter, Typical and Atypical: A Review. Arrhythm Electrophysiol Rev 6(2), 2017.
  4. M. J. Diamant, J. G. Andrade, S. A. Virani i in. Heart failure and atrial flutter: a systematic review of current knowledge and practices. ESC Heart Fail 8(6), 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij