Wynik elektrokardiogramu
Barbara Bukowska

Trzepotanie przedsionków – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Trzepotanie przedsionków (AFI, ang. atrial flutter) jest jedną z postaci klinicznych arytmii serca, dla której charakterystyczne są skurcze przedsionków oraz szybka czynność elektryczna serca. Najczęściej towarzyszy innym chorobom serca, dlatego najskuteczniejszą metodą leczenia jest wyeliminowanie głównej przyczyny zaburzenia.

Trzepotanie przedsionków – objawy

Trzepotanie przedsionków jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca. W jego przebiegu obserwuje się szybki i zorganizowany ruch przedsionków, odpowiadających za nieprzerwany dopływ krwi do serca, o częstości 250–350 na minutę.

Nasilenie objawów związanych z trzepotaniem przedsionków serca zależy od pierwotnej przyczyny zaburzenia. W rzadkich przypadkach trzepotanie przedsionków przebiega bezobjawowo. U większości pacjentów obserwuje się jednak takie objawy jak:

  • duszności,
  • uczucie kołatania serca,
  • ból w klatce piersiowej,
  • ogólne osłabienie i gorsze samopoczucie,
  • w rzadkich wypadkach: utrata przytomności.
Objawy somatyczne w przebiegu trzepotania przedsionków wynikają z niemiarowej, a więc nieefektywnej pracy serca.

Trzepotanie przedsionków serca jest dolegliwością o charakterze nawrotowym – oznacza to, że w jego przebiegu występują zarówno napady arytmii, jak i okresy wolne od choroby.

Trzepotanie a migotanie przedsionków – różnica

Trzepotanie przedsionków często mylone jest z innym rodzajem arytmii – migotaniem przedsionków. Oba rodzaje zaburzeń rytmu serca mają podobne objawy i przyczyny. Mogą również ze sobą współwystępować.

Podstawowa różnica między migotaniem a trzepotaniem przedsionków polega na tym, że w przypadku trzepotania przedsionków zachowana zostaje miarowość pracy komór serca, jest ona również wolniejsza od pracy przedsionków. Częstotliwość pracy serca w przebiegu migotania przedsionków jest ponadto znacznie wyższa, może osiągać nawet 700 skurczów na minutę (w trzepotaniu przedsionków – do maksymalnie 350).

Powiązane produkty

Trzepotanie przedsionków – przyczyny

Trzepotanie przedsionków jest rodzajem arytmii częściej występującym u mężczyzn niż u kobiet. Niezwykle rzadko zdarza się, że jest odrębną chorobą – w olbrzymiej większości przypadków towarzyszy innym schorzeniom, głównie serca.

Wśród chorób układu sercowo-naczyniowego, w których przebiegu najczęściej obserwuje się trzepotanie przedsionków, można wyróżnić:

Trzepotanie przedsionków może również występować w przebiegu chorób ogólnoukładowych, m.in.:

Trzepotanie przedsionków może pojawić się również u pacjentów nadużywających alkoholu lub po przedawkowaniu dopalaczy oraz niektórych leków.

Warto wspomnieć, że po ustąpieniu choroby wywołującej zaburzenia rytmu serca trzepotanie przedsionków nie powraca. W rzadkich przypadkach, kiedy trzepotanie przedsionków nie jest spowodowane inną jednostką chorobową, arytmia ma tendencję do utrwalania się.

Trzepotanie przedsionków – diagnostyka

Trzepotanie przedsionków jest widoczne w zapisie EKG (badaniu elektrokardiograficznym). Na kardiogramie rysuje się charakterystyczny dla trzepotania przedsionków obraz – odzwierciedlenie pracy serca przypomina zęby piły, z bardzo regularnymi odległościami między kolejnymi skokami.

Choć dla doświadczonego kardiologa rozpoznanie trzepotania przedsionków na podstawie zapisu EKG jest niemal oczywiste, zaleca się wykonanie dodatkowych badań w celu potwierdzenia diagnozy. Najbardziej miarodajną metodą jest założenie pacjentowi holtera EKG, który rejestruje pracę serca w sposób ciągły przez całą dobę. Wykonuje się również echo serca (badanie echokardiograficzne) oraz badania laboratoryjne w zakresie zależnym od stanu klinicznego chorego.

W diagnostyce kluczowe jest jednak ustalenie pierwotnej przyczyny arytmii, dlatego wykonuje się badania wielokierunkowe w zależności od objawów dodatkowych.

Trzepotanie przedsionków – leczenie

Postępowanie w przebiegu trzepotania przedsionków zależy od ogólnego stanu chorego. W ciężkich przypadkach, w których trzepotanie przedsionków prowadzi do niestabilności hemodynamicznej, podstawowym leczeniem jest kardiowersja elektryczna. Zabieg przeprowadzany w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym polega na przyłożeniu do klatki piersiowej pacjenta elektrod i wywołaniu impulsu elektrycznego, przywracającego prawidłowy rytm pracy serca.

Inną metodą stosowaną u pacjentów z trzepotaniem przedsionków jest zabieg ablacji. Polega on na usunięciu w znieczuleniu miejscowym ognisk mięśnia sercowego o wzmożonej aktywności elektrycznej. Dokonuje się tego za pomocą elektrody wprowadzanej do serca przez naczynia krwionośne, która poprzez efekt termiczny (podgrzanie tkanek do temperatury 50–60°C) niszczy obszary wywołujące arytmię.

W leczeniu wspomagającym trzepotania przedsionków stosuje się leki pomagające kontrolować pracę serca. Postępowanie farmakologiczne ma na celu kontrolę rytmu serca, przerwanie ostrego epizodu trzepotania przedsionków oraz zapobieganie powikłaniom, szczególnie zatorowo-zakrzepowym. Jako najważniejsze grupy leków należy wymienić leki przeciwkrzepliwe, β-blokery, blokery kanału wapniowego czy amiodaron.
  1. E. Koźluk, A. Piątkowska, M. Kiliszek i in. Trzepotanie i migotanie przedsionków – bliscy przyjaciele, a tak bardzo różni. Forum Medycyny Rodzinnej 2(2), 2008.
  2. M. Kacprzyk, M. Kuniewicz, J. Lelakowski. Trzepotanie przedsionków w praktyce kardiologa. Pol Merkur Lekarski 48(285), 2020.
  3. F. G. Cosío. Atrial Flutter, Typical and Atypical: A Review. Arrhythm Electrophysiol Rev 6(2), 2017.
  4. M. J. Diamant, J. G. Andrade, S. A. Virani i in. Heart failure and atrial flutter: a systematic review of current knowledge and practices. ESC Heart Fail 8(6), 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl