Pacjentka z założonym Holterem EKG
Wojciech Glinicki

Holter EKG – przebieg, wskazania i interpretacja wyników. Jak spać z Holterem?

Badanie EKG metodą Holtera pozwala rejestrować pracę serca przez całą dobę. Wykonując je, można zdiagnozować zaburzenia, które ciężko jest uchwycić podczas badania echa serca czy na klasycznym EKG. Wynika to z faktu, że Holter zakłada się pacjentowi na całą dobę, a nawet kilka dni. Dzięki temu uzyskujemy informację o tym, jak zachowuje się mięsień sercowy podczas różnych sytuacji – tych bardziej aktywnych, jak i niewymagających dużego wysiłku.

Holter EKG to nieinwazyjne i bezbolesne badanie monitorujące czynność elektryczną serca przez całą dobę. Kiedy wykonuje się Holter EKG i na czym polega?

W jakim celu wykonuje się badanie Holter EKG?

Badanie elektrokardiograficzne (EKG) metodą Holtera ma na celu ciągłe monitorowanie czynności elektrycznej serca. Daje możliwość zapisu EKG w trakcie wykonywania przez chorego czynności zwyczajnych/codziennych, pozwalając znaleźć zależność między zmianami obecnymi w zapisie oraz dolegliwościami pacjenta. Częścią badania są także bardzo istotne informacje zawarte w tzw. dzienniku pacjenta. Holter EKG służy nie tylko do nieinwazyjnej diagnostyki pacjentów z dysfunkcją układu krążenia. Pomaga również określić rokowanie dla chorego, w szczególności zagrożenie nagłym zgonem sercowym. Obecnie rejestracja zapisu EKG może trwać nawet kilka dni i obejmować 12 odprowadzeń, co przekłada się na jego dokładność i większe możliwości diagnostyczne.

Sprawdź, jakie leki na serce i krążenie znajdziesz na DOZ.pl

Wskazania do założenia Holtera EKG 24h są następujące:

 • zaburzenia rytmu serca (odczuwanie kołatania serca czy złego samopoczucia),
 • choroba niedokrwienna serca,
 • zaburzenia rytmu serca obecne w trakcie snu,
 • nawracające zasłabnięcia i utraty przytomności,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niewydolność serca,
 • ocena skuteczności leczenia farmakologicznego,
 • ocena działania wszczepionego stymulatora serca.

Co może wykazać Holter EKG?

W zależności od tego, z jakiej przyczyny został założony Holter EKG, ciągłe monitorowanie czynności serca podczas standardowych czynności wykonywanych przez pacjenta pozwala tę przyczynę potwierdzić lub wyeliminować. W ten sposób, dzięki badaniu EKG metodą Holtera, można na przykład potwierdzić, że obecne u pacjenta omdlenia są wynikiem zaburzeń rytmu serca, a nie wynikają z problemu natury neurologicznej.

Holter EKG pozwala również zobrazować zaburzenia rytmu serca (niekiedy groźne) występujące w trakcie snu, więc takie, których pacjent nie ma szans fizycznie odczuć. Podsumowując, Holter EKG może wykazać istniejące zaburzenia rytmu serca, pozwolić na ocenę repolaryzacji – u niektórych osób zbyt wczesna repolaryzacja może powodować idiopatyczne migotanie komór (spontaniczne, o niejasnej przyczynie) – wykazać obecność podłoża arytmii oraz określić aktywność autonomicznego układu nerwowego (AUN).

Polecane dla Ciebie

Holter EKG – przeciwwskazania do wykonania badania

Holter EKG nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Jest to badanie zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne. Nie ma również podstaw do zlecania rutynowo Holtera EKG u każdego pacjenta. Badanie EKG metodą Holtera nie powinno być wykonywane w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, gdyż istnieją metody diagnostyczne, których wyniki będą dostępne szybciej, a ten aspekt jest niewątpliwie korzystny dla pacjenta w zaistniałej sytuacji.

Jak wygląda i ile trwa badanie z użyciem Holtera EKG? Jak spać z Holterem?

Wiele osób zastanawia się, czy i jak przygotować się do badania Holtera. Otóż nie trzeba w ogóle. Założenie urządzenia zaczyna się od odtłuszczenia przez technika miejsc na skórze (najczęściej środkiem alkoholowym), w których będą przyklejane elektrody aparatu. W zależności od rodzaju aparatu przykleja się w wyznaczonych miejscach od trzech do dwunastu jednorazowych elektrod. Elektrody są połączone z urządzeniem przewodami. Holter EKG to aparat przypominający wyglądem i rozmiarem telefon komórkowy, który posiada wyżej wymienione elektrody, wejście do komputera oraz miejsce na baterię. Umieszcza się go w przymocowanym do paska etui. Etui pacjent nosi np. na szyi lub ramieniu – jest to zależne od jego poczucia komfortu.

Podczas całego badania pacjent jest zobowiązany prowadzić dzienniczek pacjenta, w którym zapisuje godzinę oraz odczuwane dolegliwości wraz z czynnościami, które w tym momencie wykonywał, na przykład: godz. 8.00 – szybki marsz do sklepu; objaw: kołatania serca i duszność.

W trakcie noszenia aparatu pacjent musi zrezygnować z kąpieli, ponieważ istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia urządzenia, a co za tym idzie niemożności wykonania badania. Często istnieje także obawa o to, jak spać z Holterem EKG, aby badanie było wiarygodne i żeby nie uszkodzić aparatu. Trzeba zadbać o to, aby noc w trakcie badania przespać w pozycji leżącej na plecach. Piżama powinna być luźna i wygodna. Częstym problemem jest odklejanie się elektrod Holtera. Najczęściej pacjent dostaje kilka sztuk elektrod na tzw. wszelki wypadek. Należy wtedy odpiąć starą elektrodę, a w jej miejsce przykleić nową i przypiąć do niej przewód. Kwestia ubioru w trakcie badania – najlepiej żeby ubrania były swobodne i zwiewne, aby niepotrzebnie nie dociskały i nie zahaczały się o elektrody.

Holter EKG – interpretacja wyników badania czynności serca

Interpretacja wyników badania Holtera EKG leży po stronie lekarza kardiologa. Analizuje on częstości pracy serca, rytm wiodący, czas trwania poszczególnych odstępów, wygląd odcinka ST oraz obecność arytmii – zarówno nadkomorowej, jak i komorowej. Prawidłowy wynik Holtera musi zostać także prawidłowo opisany przez lekarza. I co ważne, musi być zawsze skorelowany z oceną stanu zdrowia pacjenta.

Czym się różni Holter EKG od Holtera ciśnieniowego?

Podobne nazewnictwo jest wynikiem metody badania, jednak same badania oceniają zupełnie co innego. Założenie Holtera EKG ma na celu przeprowadzenie 24-godzinnej (najczęściej) oceny czynności elektrycznej serca – m.in. obecności arytmii komorowej czy zaburzeń przewodzenia. Nie ma możliwości pomiaru ciśnienia tętniczego.

Holter ciśnieniowy stosowany jest w diagnostyce nadciśnienia tętniczego i kontroli jego leczenia. Polega na 24-godzinnym monitorowaniu ciśnienia, w trakcie którego aparat mierzy je co 15–20 min, czyli około 70 pomiarów na dobę. Aparat wygląda tak samo jak ten od Holtera EKG z tą różnicą, że zamiast elektrod na klatce piersiowej obecny jest na przedramieniu mankiet do mierzenia ciśnienia, tak jak w tradycyjnym ciśnieniomierzu. Również tutaj pacjent powinien zapisywać w dzienniczku swoja aktywność w ciągu doby oraz ewentualne dolegliwości towarzyszące. Jest to przydatne narzędzie diagnostyczne, pozwalające wykluczyć lub potwierdzić nadciśnienie tętnicze, jego reakcję na zastosowane leczenie, albo zdiagnozować tzw. syndrom białego fartucha, kiedy to ciśnienie tętnicze podwyższone jest tylko podczas pomiaru w gabinecie lekarskim. Jest to również badanie nieinwazyjne i bezbolesne.

 1. M. Kurpesa, Przydatność monitorowania EKG metodą Holtera do oceny ryzyka pacjentów z chorobami układu krążenia, „Choroby Serca i Naczyń” 2(3) 2005.
 2. D. Prokopowicz, R. Baranowski, 12-kanałowe badanie EKG metodą Holtera – kiedy jest tak naprawdę potrzebne?, „Choroby Serca i Naczyń” 7(3) 2010.
 3. A. Kapłon-Cieślicka, Diagnostyka nieinwazyjna zapalenia osierdzia – dalsze implikacje terapeutyczne, „Choroby Serca i Naczyń” 11(5) 2014.
 4. M. Trusz-Gluza, W. Leśniak, Zaburzenia automatyzmu i przewodzenia, [w:] Interna Szczeklika. Kompendium medycyny praktycznej 2017-2018, pod red. A. Szczeklika, P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
 5. A Krawczyńska, B. Średniawa, S. Cebula i in., Długoterminowe monitorowanie holterowskie – rodzaje i znaczenie kliniczne, „Folia Cardiologica Excerpta” 5(6) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przesiewowe badanie słuchu

  Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

 • RTG kręgosłupa – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

  RTG kręgosłupa jest metodą obrazową, którą od wielu lat wykorzystuje się podczas diagnozowania wad postawy, zmian zapalnych czy zwyrodnieniowych, a także w przypadku urazów i bóli kręgosłupa. Co prawda interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłupa może stanowić problem dla pacjenta, niemniej samo RTG kręgosłupa nie jest badaniem bolesnym lub długotrwałym. Ile kosztuje rentgen kręgosłupa, jak należy się przygotować do badania i czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

  Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czy mutacja genu MTHFR może być przyczyną poronień nawykowych i zakrzepicy?

  Genotyp genu MTHFR pośrednio wpływa na metabolizm i przyswajanie kwasu foliowego w organizmie człowieka. Mutacja w genie MTHFR jest łączona z występowaniem u pacjenta tendencji do nadkrzepliwości i zakrzepicy, nowotworów bądź zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. Doniesienia te jednak bywają sprzeczne i nie znajdują przełożenia na rekomendacje specjalistów w sprawie wdrożenia profilaktycznej diagnostyki mutacji w genie MTHFR. Kwestia niedoborów kwasu foliowego jest szczególnie istotna w planowaniu ciąży, diagnostyce niepowodzeń położniczych i trudności z utrzymaniem ciąży, a także przy ustalaniu przyczyn urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.

 • Badanie genetyczne BRCA1 i BRCA2 – na czym polega i jak interpretować wyniki?

  Ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i jajników u osoby posiadającej mutację genu BRCA wzrasta odpowiednio do około 60% w przypadku raka piersi i do około 40% w przypadku raka jajnika. Badania mutacji BRCA zaleca się kobietom, u których bliskich krewnych wystąpiły co najmniej dwa przypadki zachorowań na złośliwy nowotwór piersi i/lub jajnika, zwłaszcza gdy choroba pojawiła się u krewnego przed 50. rokiem życia.

 • Jakie badania należy zrobić, żeby sprawdzić pracę tarczycy?

  Badanie poziomów hormonów, które wpływają na pracę tarczycy, powinno się wykonywać regularnie, a nie tylko wówczas, kiedy u pacjenta występują charakterystyczne objawy zaburzeń pracy tego gruczołu. Które badania wchodzą w skład trójki tarczycowej, jak obliczyć konwersje i ile to kosztuje?

 • Jakie badania na bezdech senny?

  Bezdech senny, a mówiąc ściślej obturacyjny bezdech senny, to częsta przypadłość, w trakcie której dochodzi do znacznego spłycenia, a nawet zatrzymania oddechu. Nawet chwilowe niedotlenienie organizmu może powodować szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać bezdech senny? Czy istnieją rzetelne badania?

 • Co to jest antybiogram i jak wygląda to badanie?

  W 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy szeroko stosowany antybiotyk – penicylinę. Ten przełomowy moment w historii medycyny doprowadził nie tylko do zmniejszenia liczby zgonów z powodu zakażeń, lecz również zapoczątkował erę antybiotykoterapii. Szerokie zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych doprowadziło jednak do sytuacji, w której bakterie potrafią wymykać się leczeniu. Dlatego w podjęciu decyzji o wyborze jak najskuteczniejszego leku z pomocą przychodzi antybiogram.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij