jak moze wyglądać zapis ekg serca
Wojciech Glinicki

Rytm zatokowy: badanie EKG, rytm miarowy, przyspieszony i zwolniony – co to oznacza?

Rytm zatokowy to podstawowy i prawidłowy rytm pracy serca. Może być niekiedy przyspieszony lub zbyt wolny. Mówi się wtedy o tachykardii lub bradykardii zatokowej.

 1. Co to jest rytm zatokowy i jak się go bada?
 2. Miarowy rytm zatokowy – jaka jest norma?
 3. Niemiarowy rytm zatokowy serca – co oznacza?
 4. Spowolniony rytm zatokowy – co oznacza? Przyczyny
 5. Przyspieszony rytm zatokowy – co oznacza? Przyczyny

Co to jest rytm zatokowy i jak się go bada?

Rytm zatokowy to prawidłowy, fizjologiczny rytm pracy serca powstający w węźle zatokowo-przedsionkowym, który znajduje się w ścianie prawego przedsionka serca, w pobliżu ujścia żyły głównej górnej. Rytm zatokowy można rozpoznać tylko za pomocą badania EKG i musi on spełniać określone cechy:

 • obecność załamków P (wychylenie krzywej EKG pokazujące skurcz przedsionków – dodatnie w odprowadzeniach I, II, aVF i ujemne w aVR),
 • dopuszczalna zmiana odległości odstępów między załamkami P związana z oddychaniem (niemiarowość oddechowa),
 • częstość pracy serca wynosi 60-100 uderzeń na minutę.
Jak wygląda EKG serca?
Jak wygląda EKG serca?

Przyspieszony rytm zatokowy nosi nazwę tachykardii, natomiast zwolniony rytm zatokowy to bradykardia. Rytm zatokowy niemiarowy wymaga ustalenia jego przyczyny.

Rytm zatokowy to podstawowy parametr w EKG, który pozwala zobaczyć, czy serce pracuje prawidłowo.

Miarowy rytm zatokowy – jaka jest norma?

Rytm zatokowy miarowy oznacza, że bodziec odpowiadający za skurcz serca pochodzi z węzła zatokowo-przedsionkowego i prawidłowo rozchodzi się poprzez przedsionki do komór. W rytmie zatokowym w EKG załamki P pojawiają się w tej samej odległości od siebie, a po nich zawsze obecny jest zespół QRS (świadczący o skurczu komór serca). U zdrowego człowieka akcja serca wynosi ok. 60-100 uderzeń na minutę (u osób wysportowanych może być to nawet 50-60 uderzeń na minutę) i zależy od wielu czynników – na przykład od wysiłku fizycznego lub emocji. EKG zawsze powinno zostać ocenione przez lekarza kardiologa.

Powiązane produkty

Niemiarowy rytm zatokowy serca – co oznacza?

Niemiarowy rytm zatokowy serca nie musi oznaczać choroby. Występuje również u ludzi zupełnie zdrowych – przeważnie u dzieci i osób młodych. Najczęściej niemiarowość zatokowa związana jest z oddychaniem i nosi nazwę niemiarowości oddechowej. Polega ona na przyspieszeniu akcji serca podczas wdechu i zwolnieniu w trakcie wydechu. Wszystko to wynika ze zmienności układu nerwowego w zależności od fazy oddychania (hamowanie napięcia nerwu błędnego). Lekarz może opisać w EKG, że obecny jest „rytm zatokowy z niemiarowością zatokową”.

Niemiarowy zatokowy rytm serca przeważnie nie wymaga diagnostyki ani wizyty u kardiologa. Jednakże niekiedy może pojawić się niemiarowość zatokowa niezwiązana z oddychaniem. Nosi ona nazwę niemiarowości zatokowej bezładnej i powinna zostać skonsultowana z kardiologiem, gdyż może świadczyć o chorobach serca, co wymaga pogłębienia diagnostyki.

Spowolniony rytm zatokowy – co oznacza? Przyczyny

Spowolniony zatokowy rytm serca nosi nazwę bradykardii i stwierdza się go, gdy serce bije wolniej niż 60 uderzeń na minutę. Fizjologicznie zwolnienie czynności ma miejsce podczas głębokiego snu. Bradykardia zatokowa może pojawić się również u osób wysportowanych, trenujących sporty wytrzymałościowe. Do najczęstszych przyczyn bradykardii można zaliczyć:

Przyspieszony rytm zatokowy – co oznacza? Przyczyny

Przyspieszony rytm zatokowy nosi nazwę tachykardii. W tym przypadku częstość pracy serca wynosi ponad 100 uderzeń na minutę. Najczęściej odczuwana jest jako kołatanie serca i szybkie bicie serca.

Możliwe przyczyny tachykardii to:

 • wysiłek fizyczny,
 • stres oraz silne emocje,
 • nadczynność tarczycy,
 • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
 • niedokrwistość,
 • stosowanie używek, np. alkoholu,
 • gorączka,
 • niewydolność serca.

Najczęściej leczenie tachykardii polega na zwalczaniu jej przyczyny, czyli np. gorączki. W innych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne, np. stosowanie beta-blokerów.

 1. W. Bogusławski, J. Solarz-Bogusławska, Zmienność rytmu zatokowego (HRV), „Medycyna Rodzinna”, 4 2017.
 2. Zalecenia dotyczące stosowania rozpoznań elektrokardiograficznych, „Kardiologia Polska”, 68 2010.
 3. B. Dąbrowska, Repetytorium z elektrokardiografii. Co powinniśmy wiedzieć o rytmie zatokowym?, [online] https://kardiologia.mp.pl/publikacje/problemy-kardiologiczne/87505,repetytorium-z-elektrokardiografii-co-powinnismy-wiedziec-o-rytmie-zatokowym [dostęp:] 3.10.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

  Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

 • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

  APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

 • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

  Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

  Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

  Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

 • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

  Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

 • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

  Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij