jak moze wyglądać zapis ekg serca
Wojciech Glinicki

Rytm zatokowy: badanie EKG, rytm miarowy, przyspieszony i zwolniony – co to oznacza?

Rytm zatokowy to podstawowy i prawidłowy rytm pracy serca. Może być niekiedy przyspieszony lub zbyt wolny. Mówi się wtedy o tachykardii lub bradykardii zatokowej.

 1. Co to jest rytm zatokowy i jak się go bada?
 2. Miarowy rytm zatokowy – jaka jest norma?
 3. Niemiarowy rytm zatokowy serca – co oznacza?
 4. Spowolniony rytm zatokowy – co oznacza? Przyczyny
 5. Przyspieszony rytm zatokowy – co oznacza? Przyczyny

Co to jest rytm zatokowy i jak się go bada?

Rytm zatokowy to prawidłowy, fizjologiczny rytm pracy serca powstający w węźle zatokowo-przedsionkowym, który znajduje się w ścianie prawego przedsionka serca, w pobliżu ujścia żyły głównej górnej. Rytm zatokowy można rozpoznać tylko za pomocą badania EKG i musi on spełniać określone cechy:

 • obecność załamków P (wychylenie krzywej EKG pokazujące skurcz przedsionków – dodatnie w odprowadzeniach I, II, aVF i ujemne w aVR),
 • dopuszczalna zmiana odległości odstępów między załamkami P związana z oddychaniem (niemiarowość oddechowa),
 • częstość pracy serca wynosi 60-100 uderzeń na minutę.
Jak wygląda EKG serca?
Jak wygląda EKG serca?

Przyspieszony rytm zatokowy nosi nazwę tachykardii, natomiast zwolniony rytm zatokowy to bradykardia. Rytm zatokowy niemiarowy wymaga ustalenia jego przyczyny.

Rytm zatokowy to podstawowy parametr w EKG, który pozwala zobaczyć, czy serce pracuje prawidłowo.

Miarowy rytm zatokowy – jaka jest norma?

Rytm zatokowy miarowy oznacza, że bodziec odpowiadający za skurcz serca pochodzi z węzła zatokowo-przedsionkowego i prawidłowo rozchodzi się poprzez przedsionki do komór. W rytmie zatokowym w EKG załamki P pojawiają się w tej samej odległości od siebie, a po nich zawsze obecny jest zespół QRS (świadczący o skurczu komór serca). U zdrowego człowieka akcja serca wynosi ok. 60-100 uderzeń na minutę (u osób wysportowanych może być to nawet 50-60 uderzeń na minutę) i zależy od wielu czynników – na przykład od wysiłku fizycznego lub emocji. EKG zawsze powinno zostać ocenione przez lekarza kardiologa.

Powiązane produkty

Niemiarowy rytm zatokowy serca – co oznacza?

Niemiarowy rytm zatokowy serca nie musi oznaczać choroby. Występuje również u ludzi zupełnie zdrowych – przeważnie u dzieci i osób młodych. Najczęściej niemiarowość zatokowa związana jest z oddychaniem i nosi nazwę niemiarowości oddechowej. Polega ona na przyspieszeniu akcji serca podczas wdechu i zwolnieniu w trakcie wydechu. Wszystko to wynika ze zmienności układu nerwowego w zależności od fazy oddychania (hamowanie napięcia nerwu błędnego). Lekarz może opisać w EKG, że obecny jest „rytm zatokowy z niemiarowością zatokową”.

Niemiarowy zatokowy rytm serca przeważnie nie wymaga diagnostyki ani wizyty u kardiologa. Jednakże niekiedy może pojawić się niemiarowość zatokowa niezwiązana z oddychaniem. Nosi ona nazwę niemiarowości zatokowej bezładnej i powinna zostać skonsultowana z kardiologiem, gdyż może świadczyć o chorobach serca, co wymaga pogłębienia diagnostyki.

Spowolniony rytm zatokowy – co oznacza? Przyczyny

Spowolniony zatokowy rytm serca nosi nazwę bradykardii i stwierdza się go, gdy serce bije wolniej niż 60 uderzeń na minutę. Fizjologicznie zwolnienie czynności ma miejsce podczas głębokiego snu. Bradykardia zatokowa może pojawić się również u osób wysportowanych, trenujących sporty wytrzymałościowe. Do najczęstszych przyczyn bradykardii można zaliczyć:

Przyspieszony rytm zatokowy – co oznacza? Przyczyny

Przyspieszony rytm zatokowy nosi nazwę tachykardii. W tym przypadku częstość pracy serca wynosi ponad 100 uderzeń na minutę. Najczęściej odczuwana jest jako kołatanie serca i szybkie bicie serca.

Możliwe przyczyny tachykardii to:

 • wysiłek fizyczny,
 • stres oraz silne emocje,
 • nadczynność tarczycy,
 • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
 • niedokrwistość,
 • stosowanie używek, np. alkoholu,
 • gorączka,
 • niewydolność serca.

Najczęściej leczenie tachykardii polega na zwalczaniu jej przyczyny, czyli np. gorączki. W innych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne, np. stosowanie beta-blokerów.

 1. W. Bogusławski, J. Solarz-Bogusławska, Zmienność rytmu zatokowego (HRV), „Medycyna Rodzinna”, 4 2017.
 2. Zalecenia dotyczące stosowania rozpoznań elektrokardiograficznych, „Kardiologia Polska”, 68 2010.
 3. B. Dąbrowska, Repetytorium z elektrokardiografii. Co powinniśmy wiedzieć o rytmie zatokowym?, [online] https://kardiologia.mp.pl/publikacje/problemy-kardiologiczne/87505,repetytorium-z-elektrokardiografii-co-powinnismy-wiedziec-o-rytmie-zatokowym [dostęp:] 3.10.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

  GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

  Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

  Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

 • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

  Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

 • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

  Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

 • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

  Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij