Ból pleców
Ewelina Sochacka

Nowe rekomendacje dotyczące leczenia przewlekłego bólu

Każdego roku 17 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Bólem. W tym roku na konferencji zorganizowanej z tej okazji Polskie Towarzystwo Badania Bólu zaprezentowało rekomendacje mające na celu poprawę jakości życia osób zmagających się z tą dolegliwością. Jak obecnie wygląda w Polsce leczenie bólu przewlekłego?

Polskie Towarzystwo Badania Bólu: przewlekły ból jest w Polsce źle leczony

17 października 2023 roku, czyli w Światowy Dzień Walki z Bólem, odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której zaprezentowano najnowsze rekomendacje dotyczące leczenia przewlekłego bólu. Polskie Towarzystwo Badania Bólu we współpracy z Fundacją Eksperci dla Zdrowia opracowało zbiór zasad, których wdrożenie ma poprawić jakość opieki nad pacjentami doświadczającymi silnych dolegliwości bólowych przez dłuższy czas (według definicji przewlekłego bólu możemy o nim mówić, gdy ból trwa lub nawraca przez okres dłuższy niż trzy miesiące – dłużej niż proces naturalnego gojenia tkanek).

Zdaniem specjalistów PTBB poziom opieki nad takimi osobami jest w Polsce na skandalicznie niskim poziomie i można go porównać do jakości medycyny bólu, jakiej doświadczają chorzy w takich krajach, jak Albania, Czarnogóra czy Rosja. Oznacza to, że w naszym kraju lekarze za rzadko zalecają pacjentom stosowanie analgetyków opioidowych (Polacy zażywają ich pięć razy mniej niż średnia europejska). Ponadto eksperci podkreślają, że świadczenia zdrowotne udzielane w ramach poradni leczenia bólu są zbyt nisko wyceniane.

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Badania Bólu

Przewlekły ból jest niezwykle obciążający dla pacjenta i znacznie obniża komfort jego życia. Chorzy z takim problemem mają podwyższone ryzyko zachorowania na depresję, zaburzenia lękowe czy zaburzenia snu. Obciąża on też poważnie system opieki zdrowotnej. Z tych powodów konieczne jest szybkie wdrożenie działań, które będą wspierać takie osoby i poprawią ich funkcjonowanie. Polskie Towarzystwo Badania Bólu zauważa, że niezbędne jest przede wszystkim zwiększenie finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń oferowanych przez poradnie leczenia bólu. Dodatkowo zwraca uwagę, że pacjent z przewlekłym bólem musi być objęty pomocą wielokierunkową, a w tym celu konieczne jest stworzenie oddziałów wysokospecjalistycznych.

Przedstawiciele PTBB zapowiadają również, że będą wnioskować o wpisanie bólu przewlekłego na listę chorób przewlekłych. Uważają, że w ten sposób zwiększy się dostęp do lekarzy specjalistów zajmujących się tym problemem. Poza tym postulują refundację leków z grupy analgetyków opioidowych, które są jedną z podstawowych grup leków stosowanych w uśmierzaniu przewlekłego bólu.

Powiązane produkty

Przewlekły ból – poważny problem współczesnej medycyny

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz innych organizacji medycznych przewlekły ból stanowi ogromny problem zdrowotny na całym świecie. Szacuje się, że z jego powodu cierpi około 20% osób (w Polsce jest to 8–8,5 mln osób). Przewlekły ból może mieć różne przyczyny, dlatego rodzaj terapii zawsze jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wśród najczęstszych przyczyn przewlekłego bólu można wymienić:

  1. Eksperci: w Polsce źle leczymy ból, jesteśmy „na poziomie Czarnogóry, Rosji, Albanii”. Są rekomendacje, [online] https://www.rynekzdrowia.pl/farmacja/eksperci-w-polsce-zle-leczymy-bol-jestesmy-na-poziomie-czarnogory-rosji-albanii-sa-rekomendacje,251056,6.html [dostęp:] 19.10.2023.
  2. N. Ryshkovska i in., Pacjenci z bólem przewlekłym – specyfika diagnozy zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, „Psychiatria” 2016, t. 13, nr 4.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij