Obrzęk żylny
Wojciech Glinicki

Obrzęk żylny – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk to gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej. Może być jednym z objawów niewydolności żylnej. Najczęściej można go zaobserwować po całym dniu, głównie w okolicy kostek.

 

 1. Co to jest obrzęk żylny, jak się objawia?
 2. Jakie są objawy obrzęku żylnego?
 3. Obrzęk żylny – diagnostyka
 4. Leczenie obrzęku żylnego
 5. Suplementacja przy objawach obrzęku żylnego

Co to jest obrzęk żylny, jak się objawia?

Obrzęk żylny powstaje na skutek cofania się (refluks żylny) i zalegania krwi w naczyniach żylnych. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia żylnego i przemieszczania się płynów do przestrzeni międzykomórkowej i naczyń chłonnych. W ten sposób powstaje obrzęk żylny. Zastój żylny objawia się narastaniem obrzęku w ciągu dnia i szczytem wieczorem. Obrzęki w okolicy kostek mogą pojawić się również u osób, które mają zdrowe żyły, a zdarza się to szczególnie po długim siedzeniu np. w czasie podróży. Obrzęk żylny częściej dotyczy kobiet po 60. roku życia, a częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Obrzęk pochodzenia żylnego jest najprawdopodobniej najczęstszą przyczyną występowania obrzęków nóg.

Jakie są objawy obrzęku żylnego?

Obrzęk żylny najczęściej pojawia się na kończynach dolnych, a dokładnie wokół kostek. Narasta stopniowo przez cały dzień, a największy jest wieczorem. Ulgę przynosi odpoczynek z nogami ułożonymi powyżej poziomu serca.

Sprawdź, jakie maści i żele na opuchnięte nogi znajdziesz na DOZ.pl

Obrzęk jest wynikiem gromadzenia się w tych miejscach limfy (chłonki), a spowodowane jest to przeciążeniem układu żylno-limfatycznego. Oprócz kostek obrzęk może pojawić się również na przodostopiu jako gruby fałd skórny, który jest najbardziej widoczny podczas noszenia zbyt ciasnego obuwia. Może się to objawiać również w formie zmniejszonej ruchomości w stawie skokowym.

Obrzękom żylnym mogą towarzyszyć następujące dolegliwości:

 • bóle nóg,
 • skurcze kończyn,
 • zespół niespokojnych nóg (RLS),
 • stany zapalne żył i zakrzepy,
 • poszerzenie żył widoczne gołym okiem,
 • zmiany skórne wokół kostek,
 • wypryski żylne,
 • owrzodzenie żylne nóg,
 • blizny zanikowe.

Powiązane produkty

Obrzęk żylny – diagnostyka

Diagnostyka obrzęku żylnego opiera się głównie na wywiadzie lekarskim oraz badaniu fizykalnym. Lekarz ogląda kończynę z obrzękiem, a także naciska zmianę, co pozwala wstępnie ustalić pochodzenie obrzęku (sercowe, nerkowe). Najwięcej informacji dostarcza jednak badanie USG metodą Dopplera, które jest procedurą całkowicie bezinwazyjną. Badanie to pozwala ustalić przyczynę, a także poziom zaawansowania choroby żylnej.

Leczenie obrzęku żylnego

Leczenie obrzęku żylnego wynikającego z niewydolności żylnej w pierwszej kolejności opiera się na kompresjoterapii, czyli terapii uciskowej. Ma ona na celu zastosowanie ściśle określonego, stopniowanego ucisku na kończynę, aby przeciwdziałać obrzękowi lub zmniejszyć jego nasilenie, gdy już się pojawił. Na rynku dostępne są różne wyroby kompresyjne, np. pończochy, podkolanówki czy rajstopyNależy pamiętać, że to lekarz zaleca stopień ucisku, ponieważ jest on dobierany indywidualnie dla każdego pacjenta. Zalecany jest również odpoczynek, a także sen z nogami uniesionymi ok. 15 cm powyżej bioder, co zapewnia sprawny przepływ krwi przez naczynia. Istotnym elementem leczenia obrzęku żylnego jest również fizykoterapia. Zaleca się aktywność fizyczną, taką jak jazda na rowerze, pływanie, bieganie bądź marszobieg. Ćwiczenia te pozwalają aktywować tzw. pompę mięśniową.

Leczenie farmakologiczne jest uzupełnieniem leczenia kompresyjnego. W leczeniu stosowany jest:

 • dobesylan wapnia – korzystnie wpływa na ścianę naczyń krwionośnych, a także zmniejsza lepkość krwi;
 • tribenozyd – reguluje czynniki odpowiedzialne za reakcję zapalną i ból, działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz poprawia krążenie.

Suplementacja przy objawach obrzęku żylnego

Pomocniczo przy leczeniu obrzęków można zastosować preparaty, takie jak:

 • diosmina,
 • rutozyd,
 • kwas L-askorbinowy,
 • bioflawonoidy,
 • nalewka z arniki,
 • winorośl właściwa,
 • trokserutyna,
 • ruskogenina,
 • esculina,
 • escyna.

Ponadto w aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć preparaty ziołowe, które mają w składzie np. wyciąg z kasztanowca czy ruszczyka kolczastego. Poprawiają one krążenie oraz stan naczyń żylnych.

 1. J. Neubauer-Geryk, L. Bieniaszewski, Przewlekła choroba żylna – patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie, „Choroby Serca i Naczyń”, 6(3) 2009.
 2. E. Łastowiecka-Moras, Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy, „Bezpieczeństwo Pracy – nauka i praktyka”, 6 2015.
 3. D. Ziaja, Miejsce suplementów diety o działaniu flebotropowym w praktyce lekarskiej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną, „Chirurgia Polska” 16(1) 2014.
 4. I. Turek, Obrzęki żylne i przewlekła niewydolność żylna – przyczyny, objawy i leczenie, [online] https://radioklinika.pl/obrzeki-przewlekla-niewydolnosc-zylna/ [dostęp:] 19.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

  Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij