Obrzęk żylny
Wojciech Glinicki

Obrzęk żylny – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk to gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej. Może być jednym z objawów niewydolności żylnej. Najczęściej można go zaobserwować po całym dniu, głównie w okolicy kostek.

 

  1. Co to jest obrzęk żylny, jak się objawia?
  2. Jakie są objawy obrzęku żylnego?
  3. Obrzęk żylny – diagnostyka
  4. Leczenie obrzęku żylnego
  5. Suplementacja przy objawach obrzęku żylnego

Co to jest obrzęk żylny, jak się objawia?

Obrzęk żylny powstaje na skutek cofania się (refluks żylny) i zalegania krwi w naczyniach żylnych. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia żylnego i przemieszczania się płynów do przestrzeni międzykomórkowej i naczyń chłonnych. W ten sposób powstaje obrzęk żylny. Zastój żylny objawia się narastaniem obrzęku w ciągu dnia i szczytem wieczorem. Obrzęki w okolicy kostek mogą pojawić się również u osób, które mają zdrowe żyły, a zdarza się to szczególnie po długim siedzeniu np. w czasie podróży. Obrzęk żylny częściej dotyczy kobiet po 60. roku życia, a częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Obrzęk pochodzenia żylnego jest najprawdopodobniej najczęstszą przyczyną występowania obrzęków nóg.

Jakie są objawy obrzęku żylnego?

Obrzęk żylny najczęściej pojawia się na kończynach dolnych, a dokładnie wokół kostek. Narasta stopniowo przez cały dzień, a największy jest wieczorem. Ulgę przynosi odpoczynek z nogami ułożonymi powyżej poziomu serca.

Sprawdź, jakie maści i żele na opuchnięte nogi znajdziesz na DOZ.pl

Obrzęk jest wynikiem gromadzenia się w tych miejscach limfy (chłonki), a spowodowane jest to przeciążeniem układu żylno-limfatycznego. Oprócz kostek obrzęk może pojawić się również na przodostopiu jako gruby fałd skórny, który jest najbardziej widoczny podczas noszenia zbyt ciasnego obuwia. Może się to objawiać również w formie zmniejszonej ruchomości w stawie skokowym.

Obrzękom żylnym mogą towarzyszyć następujące dolegliwości:

  • bóle nóg,
  • skurcze kończyn,
  • zespół niespokojnych nóg (RLS),
  • stany zapalne żył i zakrzepy,
  • poszerzenie żył widoczne gołym okiem,
  • zmiany skórne wokół kostek,
  • wypryski żylne,
  • owrzodzenie żylne nóg,
  • blizny zanikowe.

Powiązane produkty

Obrzęk żylny – diagnostyka

Diagnostyka obrzęku żylnego opiera się głównie na wywiadzie lekarskim oraz badaniu fizykalnym. Lekarz ogląda kończynę z obrzękiem, a także naciska zmianę, co pozwala wstępnie ustalić pochodzenie obrzęku (sercowe, nerkowe). Najwięcej informacji dostarcza jednak badanie USG metodą Dopplera, które jest procedurą całkowicie bezinwazyjną. Badanie to pozwala ustalić przyczynę, a także poziom zaawansowania choroby żylnej.

Leczenie obrzęku żylnego

Leczenie obrzęku żylnego wynikającego z niewydolności żylnej w pierwszej kolejności opiera się na kompresjoterapii, czyli terapii uciskowej. Ma ona na celu zastosowanie ściśle określonego, stopniowanego ucisku na kończynę, aby przeciwdziałać obrzękowi lub zmniejszyć jego nasilenie, gdy już się pojawił. Na rynku dostępne są różne wyroby kompresyjne, np. pończochy, podkolanówki czy rajstopyNależy pamiętać, że to lekarz zaleca stopień ucisku, ponieważ jest on dobierany indywidualnie dla każdego pacjenta. Zalecany jest również odpoczynek, a także sen z nogami uniesionymi ok. 15 cm powyżej bioder, co zapewnia sprawny przepływ krwi przez naczynia. Istotnym elementem leczenia obrzęku żylnego jest również fizykoterapia. Zaleca się aktywność fizyczną, taką jak jazda na rowerze, pływanie, bieganie bądź marszobieg. Ćwiczenia te pozwalają aktywować tzw. pompę mięśniową.

Leczenie farmakologiczne jest uzupełnieniem leczenia kompresyjnego. W leczeniu stosowany jest:

  • dobesylan wapnia – korzystnie wpływa na ścianę naczyń krwionośnych, a także zmniejsza lepkość krwi;
  • tribenozyd – reguluje czynniki odpowiedzialne za reakcję zapalną i ból, działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz poprawia krążenie.

Suplementacja przy objawach obrzęku żylnego

Pomocniczo przy leczeniu obrzęków można zastosować preparaty, takie jak:

  • diosmina,
  • rutozyd,
  • kwas L-askorbinowy,
  • bioflawonoidy,
  • nalewka z arniki,
  • winorośl właściwa,
  • trokserutyna,
  • ruskogenina,
  • esculina,
  • escyna.

Ponadto w aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć preparaty ziołowe, które mają w składzie np. wyciąg z kasztanowca czy ruszczyka kolczastego. Poprawiają one krążenie oraz stan naczyń żylnych.

  1. J. Neubauer-Geryk, L. Bieniaszewski, Przewlekła choroba żylna – patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie, „Choroby Serca i Naczyń”, 6(3) 2009.
  2. E. Łastowiecka-Moras, Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy, „Bezpieczeństwo Pracy – nauka i praktyka”, 6 2015.
  3. D. Ziaja, Miejsce suplementów diety o działaniu flebotropowym w praktyce lekarskiej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną, „Chirurgia Polska” 16(1) 2014.
  4. I. Turek, Obrzęki żylne i przewlekła niewydolność żylna – przyczyny, objawy i leczenie, [online] https://radioklinika.pl/obrzeki-przewlekla-niewydolnosc-zylna/ [dostęp:] 19.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij