Echokardiografia
Oliwia Janota

Echokardiografia – jak wygląda to badanie, ile trwa?

Rozwój ultrasonografii pozwolił na nieinwazyjne obrazowanie wielu przestrzeni ludzkiego ciała. Klasyczny aparat USG pozwala nie tylko na obrazowanie jamy brzusznej, ale również serca. Badanie to określa się mianem echokardiografii lub potocznie – echo serca.

Jak wygląda badanie echokardiografia?

Echokardiografia (UKG, ultrasonokardiografia, echo serca) to ultrasonograficzne obrazowanie serca. UKG nie bez powodu jest również nazywane USG serca, gdyż obrazowanie mięśnia sercowego odbywa się poprzez fale ultrasonograficzne (USG). Wyróżnia się kilka rodzajów echokardiografii:

 1. Echokardiografia przezklatkowa, TTE (ang. transthoracic echocardiogram) – najczęstsza forma UKG. Podczas badania pacjent leży na kozetce na lewym boku z uniesioną lewą ręką założoną za głowę. Lekarz przykłada głowicę pokrytą żelem do USG w różne miejsca klatki piersiowej. Badanie odbywa się w analogiczny sposób jak USG jamy brzusznej, z tą różnicą, że lekarz przykłada głowicę do klatki piersiowej, by zobrazować serce.
 2. Echokardiografia przezprzełykowa, TEE (ang. transesophageal echocardiogram) – do tego badania pacjent jest układany w pozycji leżącej na boku. Przez usta do przełyku wprowadzana jest wąska głowica, która ma formę przewodu. Ta forma badania pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu, gdyż głowica umieszczona w przełyku znajduje się bliżej serca, a fale ultradźwiękowe nie są odbijane przez struktury kostne (np. żebra) jak w przypadku UKG przezklatkowego. TEE może być wykonywane w znieczuleniu, by zminimalizować dyskomfort pacjenta.
 3. Echokardiografia obciążeniowa – przezklatkowe badanie UKG wykonywane w trakcie obciążenia mięśnia sercowego wysiłkiem fizycznym lub lekiem wzmagającym pracę serca (np. dobutaminą). Badanie UKG jest wykonywane wówczas dwukrotnie – przed i po obciążeniu serca.

Co wykrywa echokardiografia?

Echokardiografia ma za zadanie uwidocznić jamy serca – przedsionki oraz komory, początkowe odcinki naczyń wychodzących z jam serca, czyli tętnicę płucną oraz aortę, a także łączące je zastawki: mitralną, trójdzielną, aortalną oraz pnia płucnego. W ramach badania ocenia się wielkość przedsionków i komór, co pozwala określić, czy któraś z jam serca nie jest przeciążona.

Fizjologicznie prawa komora oraz przedsionek są mniejsze od jam znajdujących się po lewej stronie. Powiększenie prawego przedsionka obserwowane jest m.in. w przypadku zatorowości czy nadciśnienia płucnego. Ponadto ocenia się zawartość samych jam serca, w których znajdować się mogą patologiczne twory, np. skrzeplina w uszku lewego przedsionka (u pacjentów z migotaniem przedsionków).

W przypadku infekcyjnego zapalenia wsierdzia w obrębie jam serca i zastawek mogą występować tzw. wegetacje bakteryjne, czyli konglomeraty bakterii, białek i składników krwi uczestniczących w procesie zapalnym, które także uwidoczni badanie UKG. W obrębie zastawek ocenia się budowę oraz funkcje poszczególnych płatków.

Z nieprawidłowości w obrębie zastawek możemy wyróżnić stenozy, czyli zwężenia światła zastawki, oraz niedomykalności – nieprawidłową funkcję płatka/płatków prowadzącą do cofania się krwi w czasie skurczu. W obrębie dużych naczyń – ujścia aorty oraz tętnicy płucnej – można ocenić ich szerokość w ich początkowym odcinku. Echokardiografia jest niezwykle czułym badaniem, które uwidocznić może nawet bardzo niewielkie i nieistotne dla zdrowia odchylenia wymagające wyłącznie obserwacji.

Zapoznaj się z ofertą preparatów na serce i krążenie dostępną na DOZ.pl

Powiązane produkty

Ile kosztuje echokardiografia?

Badanie echokardiograficzne jest wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W sektorze prywatnym wykonanie UKG wiąże się z kosztem od 150 złotych (za pojedyncze badanie UKG) do 350 złotych (za badanie echokardiograficzne wykonywane w ramach konsultacji specjalistycznej). Należy podkreślić, iż każdorazowo niezbędne jest posiadanie skierowania na badanie UKG (od lekarza kardiologa) lub skierowania do lekarza kardiologa, jeśli w ramach wizyty wykonane zostanie UKG (wówczas skierowanie wystawia lekarz rodzinny).

Ile trwa echokardiografia?

Echokardiografia przezklatkowa (TTE) oraz echokardiografia przezprzełykowa (TEE) trwają zazwyczaj od 10 do 30 minut. Czas trwania badania ściśle zależy od współpracy z pacjentem, indywidualnych warunków anatomicznych oraz ewentualnych patologii uwidocznionych w badaniu. Echokardiografia obciążeniowa trwa natomiast nieco dłużej, gdyż wiąże się z koniecznością dwukrotnego wykonania badania UKG – przed oraz po obciążeniu układu krążenia pacjenta przez wysiłek fizyczny lub leki.

Echokardiografia – przygotowanie

Do badania UKG wykonywanego przezklatkowo (TTE) nie trzeba się przygotowywać. Pora dnia, posiłki oraz zażycie leków nie wpływają na wynik badania. Echo serca przezprzełykowe, z uwagi na konieczność wprowadzenia sondy do przełyku, wymaga, by pacjent był na czczo, czyli minimum 8 godzin nie spożywał żadnych posiłków ani nie pił obfitych ilości płynów. Natomiast echokardiografia obciążeniowa wymaga indywidualnej konsultacji pacjenta z lekarzem, podczas której wyjaśnione zostanie, czy i jak zmodyfikować leczenie przewlekłe celem przygotowania do próby wysiłkowej lub podania leków obciążających mięsień sercowy.

 1. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2022/2023, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2021, s. 163.
 2. Medycyna wewnętrzna, pod red G. Herolda i wsp., Warszawa 1996, s. 151-174.
 3. P. Perera et al., Cardiac echocardiography, „Critical Care Clinics” vol. 30, 1 (2014): 47-92.
 4. A. A. Mohamed et al., The basics of echocardiography, „Journal of the Saudi Heart Association” vol. 22, 2 (2010): 71-6.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

  APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

 • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

  GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

  Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

  Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

  Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

 • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

  Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij