Zawał ucha
Ewelina Sochacka

„Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

Czym jest zawał ucha?

Zawał ucha to potoczne określenie zespołu objawów, które pojawiają się na skutek niedokrwienia ucha wewnętrznego. Szacuje się, że każdego roku doznaje go nawet 100 000 osób, najczęściej są to pacjenci między pięćdziesiątym a sześćdziesiątym rokiem życia, choć nie oznacza to, że osoby młode nie zapadają na tę dolegliwość. Chorzy doświadczają nagłej utraty lub pogorszenia słuchu bez wyraźnej zewnętrznej przyczyny, zazwyczaj tylko w jednym uchu. Zawał ucha wewnętrznego przebiega podobnie do zawału serca – powstaje z powodu upośledzenia przepływu krwi i niedotlenienia w obrębie najmniejszych naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego.

Zawał ucha – przyczyny

Niedokrwienie ucha może mieć podłoże zapalne, naczyniowe lub urazowe. Jedną z częstszych przyczyn zawału ucha są stany zapalne lub obecność wirusów. Może wówczas dojść do uszkodzenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego, który unerwia ucho wewnętrzne, i w konsekwencji do zawału ucha. Taka sytuacja zagraża m.in. chorym na wirusowe zapalenie ucha w przebiegu powikłań pogrypowych. Zawał ucha może być także odpowiedzią organizmu na silny stres lub współwystępowanie dwóch czynników: gwałtownego natężenia dźwięku (urazu akustycznego) i towarzyszących mu intensywnych emocji. Ponadto do niedokrwienia ucha wewnętrznego może dojść w trakcie choroby zakrzepowej, gdy w tętnicach zaopatrujących ucho wewnętrzne powstaje zator lub zakrzep.

Na ryzyko wystąpienia zawału ucha są narażeni przede wszystkim pacjenci mający kłopoty z podwyższonym ciśnieniem tętniczym lub cierpiący na dolegliwości związane z chorobą wieńcową. Przydarzyć się może on również osobom chorym na cukrzycę. Mimo że zawał ucha to bardzo charakterystyczne schorzenie, którego nie można nie zauważyć, bardzo wielu chorych lekceważy tę przypadłość i zgłasza się na wizytę lekarską dopiero po upływie pewnego czasu, gdy efektywne podjęcie leczenia jest znacznie utrudnione. Chorym nierzadko wydaje się, że alarmujące symptomy wynikają wyłącznie z zatkania kanałów słuchowych przez zalegającą w nich woskowinę.

Polecane dla Ciebie

Zawał ucha – charakterystyczne objawy

Objawy zawału ucha mogą być różne. Zwykle zawał ucha następuje w momencie zupełnie nieoczekiwanym – pacjent chwilę przed zawałem słyszy prawidłowo, następnie ma wrażenie zalegania waty w uchu, a dźwięki stają się niezrozumiałe. Wśród innych najczęściej występujących symptomów zawału ucha znajdują się:

  • gwałtowne obniżenie lub zanik słuchu w obrębie jednego ucha,
  • piszczenie, odgłosy szumów w uchu,
  • wrażenie gromadzenia się wydzieliny w uchu,
  • zachwianie zmysłu równowagi, zawroty głowy,
  • wymioty,
  • uczucie drętwienia szczęki,
  • odczuwanie dźwięków podwójnie, powstawanie wrażenia echa.

Zawał ucha – sposoby leczenia

W większości przypadków prawidłowy słuch po upływie paru godzin ulega przywróceniu, niemniej jeżeli mamy przypuszczenie, że doszło do zawału ucha wewnętrznego, należy bezwzględnie wybrać się do laryngologa, który przeprowadzi gruntowne badanie. Lekarz w trakcie trwania wizyty zapyta o objawy oraz wykona otoskopię (wziernikowanie ucha). Niewykluczone, że konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań, na przykład rejestracji słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu w reakcji na stymulację akustyczną (ABR, BERA) lub audiometrii tonalnej.

Metoda leczenia zawału ucha jest uzależniona od przyczyny, np. gdy jest to zakażenie wirusowe, wskazane jest zastosowanie leczenia przeciwwirusowego. Jeśli pacjent przyjmie leki w przeciągu kilku godzin od wystąpienia objawów, prawdopodobieństwo pełnego wyzdrowienia szacuje się na 90%. Jeżeli natomiast chory przyjdzie do gabinetu lekarskiego po upływie kilku dni, to terapia jest mało efektywna.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij