Kobieta siedzi na łóżku, odczuwając ból menstruacyjny. Ból e endometriozie
Ewelina Sochacka

Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) endometrioza dotyka około 10% kobiet, które miesiączkują, czyli około 190 milionów ludzi na całym świecie. Objawy – silny ból podczas menstruacji, obfite krwawienia miesiączkowe, ból pleców i miednicy, ból podczas stosunku, a u niektórych osób problemy z płodnością – pojawiają się, gdy tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą. Zapalenie prowadzi do powstawania zmian chorobowych i tkanki bliznowatej, więc stan ma tendencję do pogarszania się z czasem. Obecnie endometriozę leczy się lekami przeciwbólowymi, takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), czy też terapiami hormonalnymi, które „wyciszają” jajniki przed wytwarzaniem estrogenu. Czasami wykorzystuje się także leczenie chirurgiczne.

Co nowego w leczeniu endometriozy?

Chociaż wyżej wymienione metody terapii mogą złagodzić objawy endometriozy, jest ona obecnie uważana za nieuleczalną. Ostatnie japońskie badanie wykazało, że comiesięczne wstrzykiwanie zmodyfikowanego przeciwciała skierowanego przeciwko interleukinie-8 (IL-8) – cytokinie zapalnej – może zmniejszyć zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów. Badanie przeprowadzono na małpach, u których zdiagnozowano endometriozę. Badanie opublikowane w magazynie „Science” sugeruje, że może to doprowadzić do pierwszej terapii modyfikującej przebieg choroby u osób z endometriozą. Makaki, bo z tymi zwierzętami pracowano, są fizjologicznie, biologicznie i genetycznie zbliżone do ludzi. Samice makaków miesiączkują podobnie jak kobiety, ze średnim cyklem menstruacyjnym trwającym około 30 dni. Rozwija się u nich również endometrioza z patologią podobną do tej, która występuje u ludzi.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest i jakie daje objawy endometrioza.

Jak wyglądało badanie?

W badaniu naukowcy wykorzystali małpy ze spontaniczną endometriozą oraz małpy z endometriozą wywołaną przez przeszczep tkanki endometrium do otrzewnej. Badacze opracowali przeciwciało – AMY109 – które wiąże się z IL-8. Następnie zmodyfikowali je w taki sposób, aby mogło wielokrotnie atakować IL-8, co oznacza, że przeciwciało musiało być podawane tylko raz w miesiącu. AMY109 wstrzykiwano jednej grupie małp z endometriozą co 4 tygodnie przez 6 miesięcy. Grupie kontrolnej podano podobne zastrzyki, które nie zawierały zmodyfikowanego przeciwciała. IL-8 jest jedną ze znanych kluczowych cytokin prozapalnych w przebiegu endomentriozy i ogólnie w zwłóknieniu.

Polecane dla Ciebie

Zmniejszone stany zapalne i zmiany chorobowe

Zastrzyki z przeciwciałem AMY109 nie miały negatywnego wpływu na cykle menstruacyjne małp. Ponadto zwierzęta nie doświadczyły innych skutków ubocznych podania preparatu. Co jednak najistotniejsze – nastąpiła poprawa w ich stanie zdrowia związanym z endometriozą.

Comiesięczne podskórne wstrzyknięcie AMY109 ograniczyło objętość zmian chorobowych, a także zmniejszyło zwłóknienie i zrosty. W przeciwieństwie do obecnych terapii hormonalnych przeciwciało anty-IL-8 zmniejszało zwłóknienie i zrosty u małp bez wpływu na wydzielanie hormonów i menstruację. Niestety naukowcy nie byli w stanie potwierdzić, czy AMY109 łagodzi również ból, który powoduje endometrioza, i czy podanie przeciwciała stymuluje płodność.

Sprawdź, czy preparaty i leki hormonalne do stosowania z przepisu lekarza znajdziesz na DOZ.pl

Potencjał terapeutyczny badania

Według badaczy jest zbyt wcześnie, aby poddać kobiety próbom klinicznym. Niemniej, biorąc pod uwagę podobieństwa biologiczne między makakami a ludźmi, dane wskazują, że być może nadszedł czas, aby rozpocząć projektowanie takiego eksperymentu z udziałem kobiet. Najpierw jednak należy ustalić kwestie bezpieczeństwa i dawkowania preparatu. Badacze wskazują także, że wstrzyknięcie przeciwciała AMY109 może pomóc zmniejszyć nawroty endometriozy po operacji.

  1. Ayako Nishimoto-Kakiuchi i in., Long-acting anti–IL-8 antibody improves inflammation and fibrosis in endometriosis, „Science Translational Medicine” 22 (02) 2023, Vol 15, Issue 684.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij