Kobieta siedzi na łóżku, odczuwając ból menstruacyjny. Ból e endometriozie
Ewelina Sochacka

Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) endometrioza dotyka około 10% kobiet, które miesiączkują, czyli około 190 milionów ludzi na całym świecie. Objawy – silny ból podczas menstruacji, obfite krwawienia miesiączkowe, ból pleców i miednicy, ból podczas stosunku, a u niektórych osób problemy z płodnością – pojawiają się, gdy tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą. Zapalenie prowadzi do powstawania zmian chorobowych i tkanki bliznowatej, więc stan ma tendencję do pogarszania się z czasem. Obecnie endometriozę leczy się lekami przeciwbólowymi, takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), czy też terapiami hormonalnymi, które „wyciszają” jajniki przed wytwarzaniem estrogenu. Czasami wykorzystuje się także leczenie chirurgiczne.

Co nowego w leczeniu endometriozy?

Chociaż wyżej wymienione metody terapii mogą złagodzić objawy endometriozy, jest ona obecnie uważana za nieuleczalną. Ostatnie japońskie badanie wykazało, że comiesięczne wstrzykiwanie zmodyfikowanego przeciwciała skierowanego przeciwko interleukinie-8 (IL-8) – cytokinie zapalnej – może zmniejszyć zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów. Badanie przeprowadzono na małpach, u których zdiagnozowano endometriozę. Badanie opublikowane w magazynie „Science” sugeruje, że może to doprowadzić do pierwszej terapii modyfikującej przebieg choroby u osób z endometriozą. Makaki, bo z tymi zwierzętami pracowano, są fizjologicznie, biologicznie i genetycznie zbliżone do ludzi. Samice makaków miesiączkują podobnie jak kobiety, ze średnim cyklem menstruacyjnym trwającym około 30 dni. Rozwija się u nich również endometrioza z patologią podobną do tej, która występuje u ludzi.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest i jakie daje objawy endometrioza.

Jak wyglądało badanie?

W badaniu naukowcy wykorzystali małpy ze spontaniczną endometriozą oraz małpy z endometriozą wywołaną przez przeszczep tkanki endometrium do otrzewnej. Badacze opracowali przeciwciało – AMY109 – które wiąże się z IL-8. Następnie zmodyfikowali je w taki sposób, aby mogło wielokrotnie atakować IL-8, co oznacza, że przeciwciało musiało być podawane tylko raz w miesiącu. AMY109 wstrzykiwano jednej grupie małp z endometriozą co 4 tygodnie przez 6 miesięcy. Grupie kontrolnej podano podobne zastrzyki, które nie zawierały zmodyfikowanego przeciwciała. IL-8 jest jedną ze znanych kluczowych cytokin prozapalnych w przebiegu endomentriozy i ogólnie w zwłóknieniu.

Powiązane produkty

Zmniejszone stany zapalne i zmiany chorobowe

Zastrzyki z przeciwciałem AMY109 nie miały negatywnego wpływu na cykle menstruacyjne małp. Ponadto zwierzęta nie doświadczyły innych skutków ubocznych podania preparatu. Co jednak najistotniejsze – nastąpiła poprawa w ich stanie zdrowia związanym z endometriozą.

Comiesięczne podskórne wstrzyknięcie AMY109 ograniczyło objętość zmian chorobowych, a także zmniejszyło zwłóknienie i zrosty. W przeciwieństwie do obecnych terapii hormonalnych przeciwciało anty-IL-8 zmniejszało zwłóknienie i zrosty u małp bez wpływu na wydzielanie hormonów i menstruację. Niestety naukowcy nie byli w stanie potwierdzić, czy AMY109 łagodzi również ból, który powoduje endometrioza, i czy podanie przeciwciała stymuluje płodność.

Sprawdź, czy preparaty i leki hormonalne do stosowania z przepisu lekarza znajdziesz na DOZ.pl

Potencjał terapeutyczny badania

Według badaczy jest zbyt wcześnie, aby poddać kobiety próbom klinicznym. Niemniej, biorąc pod uwagę podobieństwa biologiczne między makakami a ludźmi, dane wskazują, że być może nadszedł czas, aby rozpocząć projektowanie takiego eksperymentu z udziałem kobiet. Najpierw jednak należy ustalić kwestie bezpieczeństwa i dawkowania preparatu. Badacze wskazują także, że wstrzyknięcie przeciwciała AMY109 może pomóc zmniejszyć nawroty endometriozy po operacji.

 1. Ayako Nishimoto-Kakiuchi i in., Long-acting anti–IL-8 antibody improves inflammation and fibrosis in endometriosis, „Science Translational Medicine” 22 (02) 2023, Vol 15, Issue 684.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Związek między temperaturą ciała a depresją

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

 • Popcornowe płuca – co to za choroba?

  Pod tajemniczo brzmiąco nazwą „płuca popcornowe” kryje się rzadka, ale poważna choroba układu oddechowego – zarostowe zapalenie oskrzelików. Jej przyczyną jest najczęściej wdychanie toksycznych oparów, po raz pierwszy zdiagnozowano ją u pracowników fabryki popcornu w Missouri w Stanach Zjednoczonych. Jak przebiega i jakie daje objawy?

 • Polacy umierają przez otyłość. Lekarze nie potrafią ich leczyć

  W Polsce z otyłością zmaga się około 9 milionów dorosłych ludzi. Rocznie z powodu tej choroby i jej powikłań umiera w naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy osób. W najnowszym raporcie NIK sprawdził, jak system opieki zdrowotnej radzi sobie z tym problemem - wnioski nie napawają optymizmem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij