Nieregularne miesiączki - co może być przyczyną?
Łukasz Stelmaszczyk

Nieregularne miesiączki - co może być przyczyną?

Prawidłowe cykle miesiączkowe trwają od 21 do 35 dni. Jeżeli są krótsze niż 21 dni, mamy do czynienia z tak zwanymi częstymi miesiączkami - polymenorrhoea. Jeżeli cykle trwają powyżej 35 dni, mówimy wówczas o rzadkich miesiączkach - czyli oligomenorrhoea. Co może być ich przyczyną?

Nieregularne miesiączki - kiedy nie powinny niepokoić?

Nieregularne miesiączki mogą występować u młodych kobiet w okresie dojrzewania płciowego. Spowodowane jest to faktem, że pierwsze miesiączki są zazwyczaj bezowulacyjne. Taki stan może utrzymywać się do dwóch lat od pojawienia się pierwszego krwawienia. Jeżeli jednak utrzymuje się dłużej, należy zawsze skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Normą jest również występowanie nieregularnych cykli wtedy, kiedy kobieta wchodzi w okres przekwitania, czyli w menopauzę. Ze względu na powolne wygasanie funkcji jajników miesiączki występują coraz rzadziej, aż do momentu ich całkowitego zaniku.

Fizjologicznie nieregularność miesiączek może wystąpić również podczas karmienia piersią. Wysokie stężenie prolaktyny we krwi karmiącej mamy hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego i luteinizującego, blokując w ten sposób jajeczkowanie i - co za tym idzie - menstruację. Zjawisko to najbardziej nasilone jest w pierwszych miesiącach po porodzie.

Nieregularne miesiączki a styl życia

Od dawna wiadomo, że styl życia znacząco wpływa na nasze zdrowie. W przypadku kobiet narażonych na silny lub przewlekły stres, przewlekłe zmęczenie, brak snu czy infekcje możemy spodziewać się zaburzeń cyklu miesiączkowego - zarówno jego wydłużenia, jak i skrócenia. Wpływ na cykl ma również aktywność fizyczna. Należy pamiętać, że nadmierna aktywność, np. podczas przygotowywania się do zawodów sportowych, może zupełnie zablokować owulację i miesiączki. Kobiety z bardzo niskim bądź wysokim BMI (wskaźnikiem masy ciała) również mogą mieć nieregularne miesiączki.

Powiązane produkty

Nieregularne miesiączki a hormony

Jedną z najczęstszych przyczyn nieregularnych miesiączek są zaburzenia hormonalne. Najczęstsze z nich to:

- hiperprolaktynemia - nadmiar prolaktyny w organizmie kobiety. Doprowadza do braku owulacji i przez to nieregularnych cykli. Może być spowodowana chorobami przysadki, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, nadmiernym stresem, jak również karmieniem piersią.
- zespół policystycznych jajników - jest to choroba, która dotyka od 10 do 15 proc. kobiet, a występujące w niej zmiany hormonalne powodują rzadkie owulacje lub ich brak. Zdarza się, że jeśli już wystąpi krwawienie miesięczne, może być bardzo obfite - należy wtedy skonsultować się z lekarzem.
- przedwczesne wygaszanie czynności jajników - gdy u kobiety do tej pory regularnie miesiączkującej przed 40. rokiem życia pojawiają się nieregularne miesiączki, należy brać pod uwagę przedwczesne wygaszanie funkcji jajników. Poza nieregularnością cyklu wcześniej mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla menopauzy, takie jak uderzenia gorąca.
- choroby tarczycy - zarówno jej niedoczynność, jak i nadczynność mogą wpływać na zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiety.
- nieprawidłowe funkcjonowanie osi podwzgórze - przysadka mózgowa - związane może być z chorobami organicznymi tych narządów, jak np. nowotwory, ale również z błędami dietetycznymi czy z niezdrowym trybem życia.
- hormonalna antykoncepcja - zaburzenia miesiączkowania, aż do ich całkowitego braku, mogą pojawić u kobiet przyjmujących hormonalną antykoncepcję. Najczęściej problemy te występują tuż po rozpoczęciu przyjmowania hormonów lub przez kilka miesięcy po ich odstawieniu.

Nieregularne miesiączki - inne przyczyny

Często występującymi wśród kobiet chorobami powodującymi zaburzenia miesiączkowania są cukrzyca i choroby wątroby. W tym miejscu należy też wspomnieć o zaburzeniach odżywiania, takich jak anoreksja, bulimia czy znaczna otyłość. Tkanka tłuszczowa odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce hormonalnej. Zarówno jej niedomiar, jak i nadmiar mogą spowodować zaburzenia cyklu miesiączkowego i nieregularne miesiączki.

Na cykl miesiączkowy kobiety może mieć wpływ infekcja - zdarza się, że zwyczajne przeziębienie potrafi wydłużyć czas od ostatniej miesiączki do następnej o kilka tygodni. Także przyjmowanie leków psychotropowych i leków na nadciśnienie może powodować zaburzenia miesiączkowania.

Nieregularne miesiączki - kiedy udać się do lekarza?

Ginekologa trzeba odwiedzić zawsze w sytuacji, gdy miesiączki są zbyt rzadkie (rzadziej niż co 35 dni), zbyt częste (częściej niż 21 dni), zbyt obfite (utrata powyżej 100 ml krwi), zbyt skąpe (utrata poniżej 35 ml). Lekarz powinien znaleźć tego przyczynę i wdrożyć ewentualne leczenie. Powinien zebrać dokładny wywiad, informacje o dacie pierwszej miesiączki, przeszłości ginekologiczno-położniczej, o chorobach przewlekłych i wielu innych. Najlepiej aby kobieta, która zauważyła u siebie jakiegokolwiek rodzaju zaburzenia miesiączkowania, prowadziła dokładny dziennik zawierający datę rozpoczęcia i zakończenia krwawienia oraz datę owulacji, jeżeli ją odczuwa.

Nieregularne miesiączki – jak przebiega diagnostyka?

Lekarz w badaniu ogólnym ocenia ewentualne występowanie zaburzeń odżywiania, rozwój narządów płciowych, obecność trądziku, nadmiernego owłosienia i wiele innych czynników. W badaniu USG ocenia m.in. budowę macicy, grubość endometrium, jajniki, obecność pęcherzyków w jajniku.

Do badań dodatkowych należą badania poziomu hormonów: estrogenów, progestereonu, LH, FSH, prolaktyny, testosteronu, androgenów. Jeżeli u kobiety z nieregularnymi miesiączkami wszystkie wyniki laboratoryjne są prawidłowe, lekarz zleca kolejne badania, którymi są próby hormonalne, badania genetyczne (m.in. ocena kariotypu, czyli ocena chromosomów i genów kobiety), histeroskopia - badanie polegające na wprowadzeniu kamery do jamy macicy, czy badania obrazowe głowy (rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa). 

Ważną komponentą diagnostyki jest ocena stanu psychicznego oraz występowania chorób przewlekłych.

Należy pamiętać, że zazwyczaj nieregularne miesiączki wynikają z zaburzeń hormonalnych. Zdarza się jednak, że jest to sygnał poważnej dolegliwości, takiej jak endometrioza, choroby zapalne przydatków czy nawet choroba nowotworowa narządu rodnego, dlatego zawsze należy znaleźć przyczynę zaburzeń miesiączkowania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl