Test PAPP-A – wskazania do wykonania testu podwójnego, wyniki, cena
Łukasz Stelmaszczyk

Test PAPP-A – wskazania do wykonania testu podwójnego, wyniki, cena

Test PAPPA to nieinwazyjne badanie prenatalne, dzięki któremu można ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu (zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Pataua). Badanie składa się z pobrania krwi matki (oznacza się białko PAPPA oraz wolną podjednostkę beta–hCG, stąd test PAPP-A nazywany jest testem podwójnym) oraz USG genetycznego płodu. Należy go wykonać przed 14. tygodniem ciąży – między 11. a 13. (13 tygodni + 6 dni).

Test PAPP-A – na czym polega?

Test PAPP-A (test pappa) to potoczna nazwa badania prenatalnego – biochemicznego testu podwójnego I trymestru. PAPP-A to osoczowe białko ciążowe A (ang. pregnancy-associated plasma protein A).

Test oceniający stężenie białka PAPP-A to badanie prenatalne nieinwazyjne, czyli takie które nie niesie ryzyka dla matki i płodu, polegające na pobraniu krwi matki. Test PAPP-A ma na celu ocenienie ryzyka wystąpienia u dziecka niektórych wad chromosomalnych (trisomii). Badanie nazywa się „testem podwójnym”, ponieważ poza stężeniem białka PAPP-A oznacza się wolną podjednostkę beta hCG. 

Dane uzyskane w badaniu powinny być wprowadzone do programu dostępnego na stronie FMF (The Fetal Medicine Foundation) i na ich podstawie dokonywana jest ocena ryzyka wystąpienia aberracji chromosomowych, czyli ryzyko wystąpienia wad genetycznych. W zależności od jego wartości podejmuje się decyzję o ewentualnej dalszej diagnostyce. Ryzyko oceniane jest dla trzech chorób genetycznych płodu: zespołu Downa (trisomii 21. pary chromosomów), zespołu Edwardsa (trisomii 18. pary chromosomów) i zespołu Pataua (trisomii 13. pary chromosomów).

Test PAPPA powinien być przeprowadzony przed 14. tygodniem ciąży, czyli do końca 13. tygodnia (13+6). W tym czasie musi być wykonane również badanie ultrasonograficzne pierwszego trymestru oceniające przezierność karku i inne parametry. Test PAPP-A najlepiej wykonać kilka dni przed badaniem USG I trymestru, aby od razu po badaniu ultrasonograficznym można było zestawić uzyskane wyniki i otrzymać wartość prawdopodobieństwa dla poszczególnych wad genetycznych.

Test PAPP-A – kto powinien go wykonać?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje wykonanie testu PAPP-A niezależnie od wieku u wszystkich ciężarnych. Niestety w Polsce badanie ultrasonograficzne I trymestru połączone z testem podwójnym (PAPP-A i beta hCG) jest refundowane tylko w określonych przypadkach, takich jak:

  • wiek przyszłej mamy powyżej 35. roku życia,  
  • stwierdzenie w poprzedniej ciąży wady genetycznej u płodu lub dziecka,    
  • strukturalne aberracje chromosomowe występujące u matki bądź ojca dziecka,
  • stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka z wadą genetyczną,
  • stwierdzenie nieprawidłowego wyniku badania USG I trymestru i/lub badań biochemicznych.

Powiązane produkty

Test PAPP-A – normy. Interpretacja wyników testu podwójnego

Wyniki testu PAPP-A mają największe znaczenie po zestawieniu ich z wynikiem badania USG genetycznego w programie wykorzystującym model statystyczny do obliczenia ryzyka wystąpienia wady. Program przelicza stężenie PAPP-A i wolnej podjednostki beta hCG na tzw. wielokrotność mediany (MoM).

Ryzyko wystąpienia zespołu Downa rośnie, jeśli wartość wolnej podjednostki hCG jest większa niż 2,52 MoM, a wartość PAPP-A jest poniżej 0,5 MoM. Ryzyko wystąpienia zespołu Edwardsa i Pataua zwiększa się natomiast, jeśli wartość wolnego beta hCG oraz PAPP-A spadają poniżej 0,33 MoM. Ponadto wyniki testu podwójnego mogą sugerować zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu zespołu Turnera, kiedy wartość wolnego beta hCG oscyluje wokół 1 MoM, a białka PAPP-A poniżej 0,5 MoM.

Ujmując inaczej, stężenie PAPP-A w przypadku występowania wad płodowych jest zazwyczaj obniżone, stężenie wolnej podjednostki beta hCG w przypadku występowania zespołu Downa jest zazwyczaj zwiększone, a w przypadku zespołu Edwardsa i Pataua hCG jest niższe.

Dla lekarza prowadzącego ciążę oraz dla pacjentki najważniejszą informacją jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych wyliczone przez specjalny algorytm. Ryzyko podawane jest w wartościach liczbowych od 1/4 do 1/20 000 dla konkretnej wady. Oznacza to, że prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą wynosi w pierwszym przypadku 25 proc., natomiast w drugim przypadku 0,005 proc. Nieprawidłowy wynik to sytuacja, gdy prawdopodobieństwo wynosi 1/300 i więcej (czyli 1/299, 1/298 itd.), zalecane jest wtedy wdrożenie dalszej diagnostyki, takiej jak biopsja kosmówki lub amniopunkcja – obydwie te metody polegają na pobraniu komórek z zestawem chromosomów, jakie posiada płód oraz poddanie ich ocenie. Należy pamiętać, że jest to metoda inwazyjna (ryzyko utraty ciąży wynosi 0,1–1 proc. w zależności od danych z literatury). Skuteczność testu podwójnego to 92–95 proc. w zależności od źródła. Oznacza to, że na 100 płodów z wadą genetyczną (zespołem Downa, Edwardsa lub Pataua) wykryje 92–95 z nich.

Test PAPP-A – cena i refundacja

W przypadku wystąpienia wskazań opisanych wyżej (wiek > 35 lat, wady genetyczne u matki i/lub ojca, wady w poprzednich ciążach, nieprawidłowe wyniki dotychczasowych badań sugerujące wadę genetyczną) wykonanie testu podwójnego (oraz badania USG I trymestru) jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy zgłosić się ze skierowaniem od swojego ginekologa do poradni medycyny matczyno–płodowej.

W innych przypadkach cena testu podwójnego w zależności od miejsca jego wykonania to koszt około 250 zł. Do tego należy doliczyć cenę za badanie ultrasonograficzne I trymestru. Wynik testu PAPP-a kobieta otrzymuje zazwyczaj po 7–10 dniach. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  • Plamienie implantacyjne w ciąży – czy jest groźne?

    Ciąża to czas pełen emocji, pytań i niepewności – szczególnie na jej wczesnym etapie. Jednym z objawów, które mogą zaniepokoić przyszłą mamę, jest plamienie implantacyjne. Czym jest plamienie implantacyjne? Czy może być powodem do zmartwień?

  • Metody antykoncepcji – rodzaje, skuteczność i jak wybrać najlepszą dla siebie

    Antykoncepcja jest jednym z najważniejszych zagadnień zdrowotnych i społecznych, odgrywającym kluczową rolę w życiu osób aktywnych seksualnie. W kontekście planowania rodziny oraz odpowiedzialnego podejścia do prokreacji coraz więcej osób poszukuje skutecznych i bezpiecznych metod zapobiegania ciąży. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, preferencje dotyczące komfortu stosowania oraz plany na przyszłość. Istnieje wiele różnorodnych metod, które różnią się zarówno pod względem skuteczności, jak i potencjalnych skutków ubocznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.