
Kaszel palacza
Czym jest kaszel?
Według książkowej definicji jest to reakcja odruchowa powstająca pod wpływem drażnienia zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych, czego efektem jest gwałtowne wyrzucenie powietrza z płuc i dróg oddechowych. Kaszel można podzielić na suchy i wilgotny ( produktywny). Inny podział kaszlu obejmuje kaszel ostry, trwający zwykle maksymalnie 4-6 tygodni, ma on związek z infekcjami oraz kaszel przewlekły, trwający dłużej niż 6 tygodni, jego obecność zawsze powinna wzbudzać niepokój, bowiem ma on często związek z chorobami przewlekłymi.
Kaszel palacza
Kaszel produktywny, przewlekły występuje jednak także bardzo często u palaczy. Zawarte w dymie tytoniowym toksyczne substancje działają drażniąco na błonę śluzową dróg oddechowych. Tym samym powodują one uszkodzenie nabłonka rzęskowego wyściełającego drogi oddechowe - nabłonek ten w prawidłowych warunkach spełnia rolę " filtra" usuwającego zanieczyszczenia dostające się do dróg oddechowych. Pod wpływem dymu tytoniowego nabłonek traci swoje właściwości, rzęski przestają pracować i usuwać "brudy" z układu oddechowego. Poza tym, nabłonek rzęskowy chroni organizm przed wdychanymi bakteriami i wirusami - u palaczy występuje zatem większa zapadalność na infekcje dróg oddechowych. W drogach oddechowych palaczy dochodzi też do przerostu gruczołów śluzowych, co powoduje nadprodukcję śluzu (popularnie nazywanego flegmą). W tej sytuacji, kiedy dodatkowo nabłonek rzęskowy jest uszkodzony i nie może usunąć zanieczyszczeń, palacze zaczynają odkrztuszać dużą ilość zanieczyszczonej pyłkami wydzieliny. Wydzielina z dróg oddechowych u palaczy ma zwykle kolor biały (sam śluz z zanieczyszczeniami) lub żółto - zielony (wydzielina ropna w czasie infekcji). Największe nasilenie produktywnego kaszlu u palaczy występuje głównie w godzinach porannych, zwykle trudno jest odkrztusić flegmę, która jest bardzo gęsta.
Kiedy palacz zaczyna kasłać, jest to znak, że trzeba skonsultować się ze swoim lekarzem. Może być to bowiem sygnał , że w układzie oddechowym zaczyna dziać się coś niepokojącego. Palacze niestety zdecydowanie częściej są obarczeni ryzykiem wystąpienia raka płuc, ponadto często też cierpią na przewlekłą obuturacyjną chorobę płuc. Lekarz jeśli będzie miał wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta, na pewno zaleci w pierwszej kolejności wykonanie rtg płuc. Jeśli dolegliwości będą bardzo nasilone, pacjent na pewno zostanie skierowany do pulmonologa, gdzie zostanie objęty specjalistyczną opieką, być może zajdzie potrzeba wykonania bronchoskopii.
Polecane dla Ciebie
Czy w jakikolwiek sposób palacz może złagodzić dolegliwości związane z kaszlem?
Najlepsza i najzdrowsza metoda to po prostu zaprzestanie palenia - kaszel nie ustąpi od razu, jednak z biegiem czasu będzie coraz słabszy aż w końcu zaniknie zupełnie. Jeśli jednak palacz nie przestanie palić, to aby ułatwić sobie odkrztuszanie wydzieliny, powinien pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Spożywana woda będzie upłynniać flegmę, przez co stanie się ona rzadsza i łatwiejsza do wykrztuszenia. Ponadto w aptekach jest duży wybór preparatów ułatwiających odkrztuszanie - środki mukolityczne i sekretolityczne. Warto także wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej - to także "rozluźni" zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę.
Każdy palacz z biegiem lat przyzwyczaja się do swojego kaszlu. Jednak nigdy nie wolno go bagatelizować, nawet jeśli jest on z pacjentem "od zawsze". Należy regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać badania kontrolne, dzięki czemu można ustrzec się przed groźnymi powikłaniami palenia.