Kaszel palacza
Michał Posmykiewicz

Kaszel palacza

Kaszel palacza jest następstwem wieloletniego palenia papierosów. Zawarte w dymie tytoniowym substancje toksyczne działają drażniąco na błonę śluzową dróg oddechowych powodując tym samym uszkodzenie nabłonka rzęskowego. W wyniku uszkodzenia, nabłonek traci swoje właściwości, a rzęski przestają usuwać zanieczyszczenia z układu oddechowego. Kaszlu palacza nie należy bagatelizować, ponieważ może być on objawem poważnych chorób układu oddechowego, w tym także nowotworów.

Czym jest kaszel?

Według książkowej definicji jest to reakcja odruchowa powstająca pod wpływem drażnienia zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych, czego efektem jest gwałtowne wyrzucenie powietrza z płuc i dróg oddechowych. Kaszel można podzielić na suchy i wilgotny ( produktywny). Inny podział kaszlu obejmuje kaszel ostry, trwający zwykle maksymalnie 4-6 tygodni, ma on związek z infekcjami oraz kaszel przewlekły, trwający dłużej niż 6 tygodni, jego obecność zawsze powinna wzbudzać niepokój, bowiem ma on często związek z chorobami przewlekłymi.

Kaszel palacza

Kaszel produktywny, przewlekły występuje jednak także bardzo często u palaczy. Zawarte w dymie tytoniowym toksyczne substancje działają drażniąco na błonę śluzową dróg oddechowych. Tym samym powodują one uszkodzenie nabłonka rzęskowego wyściełającego drogi oddechowe - nabłonek ten w prawidłowych warunkach spełnia rolę " filtra" usuwającego zanieczyszczenia dostające się do dróg oddechowych. Pod wpływem dymu tytoniowego nabłonek traci swoje właściwości, rzęski przestają pracować i usuwać "brudy" z układu oddechowego. Poza tym, nabłonek rzęskowy chroni organizm przed wdychanymi bakteriami i wirusami - u palaczy występuje zatem większa zapadalność na infekcje dróg oddechowych. W drogach oddechowych palaczy dochodzi też do przerostu gruczołów śluzowych, co powoduje nadprodukcję śluzu (popularnie nazywanego flegmą). W tej sytuacji, kiedy dodatkowo nabłonek rzęskowy jest uszkodzony i nie może usunąć zanieczyszczeń, palacze zaczynają odkrztuszać dużą  ilość zanieczyszczonej pyłkami wydzieliny. Wydzielina z dróg oddechowych u palaczy ma zwykle kolor biały (sam śluz z zanieczyszczeniami) lub żółto - zielony (wydzielina ropna w czasie infekcji). Największe nasilenie produktywnego kaszlu u palaczy występuje głównie w godzinach porannych, zwykle trudno jest odkrztusić flegmę, która jest bardzo gęsta.

Kiedy palacz zaczyna kasłać, jest to znak, że trzeba skonsultować się ze swoim lekarzem. Może być to bowiem sygnał , że w układzie oddechowym zaczyna dziać się coś niepokojącego. Palacze niestety zdecydowanie częściej są obarczeni ryzykiem wystąpienia raka płuc, ponadto często też cierpią na przewlekłą obuturacyjną chorobę płuc. Lekarz jeśli będzie miał wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta, na pewno zaleci w pierwszej kolejności wykonanie rtg płuc. Jeśli dolegliwości będą bardzo nasilone, pacjent na pewno zostanie skierowany do pulmonologa, gdzie zostanie objęty specjalistyczną opieką, być może zajdzie potrzeba wykonania bronchoskopii. 

Polecane dla Ciebie

Czy w jakikolwiek sposób palacz może złagodzić dolegliwości związane z kaszlem?

Najlepsza i najzdrowsza metoda to po prostu zaprzestanie palenia - kaszel nie ustąpi od razu, jednak z biegiem czasu będzie coraz słabszy aż w końcu zaniknie zupełnie. Jeśli jednak palacz nie przestanie palić, to aby ułatwić sobie odkrztuszanie wydzieliny, powinien pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Spożywana woda będzie upłynniać flegmę, przez co stanie się ona rzadsza i łatwiejsza do wykrztuszenia. Ponadto w aptekach jest duży wybór preparatów ułatwiających odkrztuszanie - środki mukolityczne i sekretolityczne. Warto także wykonywać  inhalacje z soli fizjologicznej - to także "rozluźni" zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. 

Każdy palacz z biegiem lat przyzwyczaja się do swojego kaszlu. Jednak nigdy nie wolno go bagatelizować, nawet jeśli jest on z pacjentem "od zawsze". Należy regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać badania kontrolne, dzięki czemu można ustrzec się przed groźnymi powikłaniami palenia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij