Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?
Oliwia Janota

Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  1. Po czym poznać kaszel palacza? Jak brzmi kaszel palacza?
  2. Po jakim czasie mija kaszel palacza?
  3. Czy kaszel palacza jest groźny?
  4. Czy kaszel palacza zawsze oznacza raka?
  5. Leki na kaszel palacza
  6. Domowe sposoby na kaszel palacza

Po czym poznać kaszel palacza? Jak brzmi kaszel palacza?

Zazwyczaj kaszel palacza jest wynikiem nagromadzenia się wydzieliny w oskrzelach pacjenta. Nadprodukcja wydzieliny jest natomiast reakcją na przewlekłe drażniące działanie toksycznych związków zawartych w dymie papierosowym. Prowadzi to do przerostu gruczołów śluzowych i produkcji nadmiernej ilości flegmy. Ponadto palenie przyczynia się także do upośledzenia funkcji nabłonka rzęskowego – specjalistycznego rodzaju komórek w drogach oddechowych, które pełnią rolę swoistego „filtra” usuwającego zanieczyszczenia z drzewa oskrzelowego. Te dwa mechanizmy, których bezpośrednią przyczyną jest nikotynizm, prowadzą do powstania przewlekłego, produktywnego (inaczej: mokrego) kaszlu. Organizm w ten sposób stara się usunąć zalegającą wydzielinę, lecz jest to utrudnione przez upośledzony transport rzęskowy. W ten sposób rozwija się przewlekły, męczący, mokry kaszel zwany potocznie kaszlem palacza (początkowo może to być kaszel suchy).

Po jakim czasie mija kaszel palacza?

Kaszel palacza jest skutkiem przewlekłego procesu, w wyniku którego dochodzi do przebudowy i upośledzenia funkcji specjalistycznych nabłonków układu oddechowego. Wobec tego proces, który rozwijał się przez dłuższy czas, również wymaga czasu, by ustąpić. Najważniejszym czynnikiem, bez którego kaszel nie minie, jest rzucenie nałogu.

Po wypaleniu ostatniego papierosa kaszel może utrzymywać się jeszcze nawet kilkanaście miesięcy. Po zaprzestaniu palenia rozpoczyna się długotrwała regeneracja nabłonka układu oddechowego. Proces uszkadzania komórek w drzewie oskrzelowym trwał miesiącami, dlatego proces zdrowienia również wymaga czasu.

Powiązane produkty

Czy kaszel palacza jest groźny?

Kaszel występujący u osoby palącej zawsze powinien niepokoić. Nikotynizm sam w sobie predysponuje do wielu chorób, gdyż uszkodzenie nabłonków sprawia, że układ oddechowy palacza jest bardziej narażony na infekcje. Kaszel może być maską poważnych schorzeń, które należy wykluczyć pod kontrolą lekarza. Do chorób, na które szczególnie narażeni są palacze tytoniu, można zaliczyć:

Jeśli kaszel palacza występuje i utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni, jest to już wskazanie do wizyty u lekarza.

Czy kaszel palacza zawsze oznacza raka?

Kaszel palacza nie jest równoznaczny z rozpoznaniem raka płuc. Należy jednak pamiętać, że osoby palące stanowią 80-90% pacjentów chorujących na nowotwory układu oddechowego. Wypalenie 1-4 papierosów dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór płuc 3-krotnie u mężczyzn, a 5-krotnie u kobiet. Tak więc już jeden papieros dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.

Stosowanie tytoniu odpowiada za niemal 30% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami. Ponadto należy również przypomnieć, że zwiększone ryzyko nowotworów i innych schorzeń (jak astma oskrzelowa) dotyczy również biernych palaczy. Ryzyko zachorowania na raka płuc jest o 20% większe u niepalących, ale mieszkających z czynnym palaczem.

Kaszel palacza
Kaszel palacza to konsekwencja długotrwałego stosowania nikotyny i niebezpieczny objaw

Ponadto osobom nałogowo palącym – i to nie tylko tym, które obserwują u siebie niepokojące objawy takie jak odkrztuszanie czy kaszel ze śluzem – zaleca się regularne badania profilaktyczne. Przede wszystkim chodzi o prześwietlenie klatki piersiowej (RTG), które pozwoli zaobserwować niepokojące zmiany jeszcze przed wystąpieniem czy nasileniem się objawów.

Leki na kaszel palacza

Najskuteczniejszym lekiem jest rzucenie palenia. To jedyne leczenie przyczynowe, bez którego nie można pozbyć się kaszlu palacza. Warto wówczas sięgnąć po preparaty stosowane w terapii antynikotynowej. Poza tym pozostaje leczenie objawowe, czyli łagodzenie uciążliwych symptomów przewlekłego kaszlu. W tym celu stosuje się zazwyczaj leki mukolityczne (czyli rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie). Preparaty te powinien zalecić lekarz (niektóre z nich są na receptę) po uprzednim zbadaniu pacjenta. Preparaty występują w postaci tabletek, tabletek musujących i syropów. W przypadku syropów należy mieć na uwadze, że w większości przypadków – z uwagi na zawarty w nich cukier – nie są zalecane pacjentom z cukrzycą.

Domowe sposoby na kaszel palacza

Do domowych sposobów na uporczywy kaszel spowodowany dymem papierosowym należy przede wszystkim dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zmniejszona podaż płynów w diecie prowadzi do zagęszczenia wydzieliny w drogach oddechowych i zaostrzenia objawów. Ponadto należy regularnie wietrzyć oraz nawilżać powietrze w pomieszczeniach domowych. Warto również rozpocząć inhalacje roztworami soli fizjologicznej celem rozrzedzenia wydzieliny w drzewie oskrzelowym. Wspomagająco można również skorzystać z dobrodziejstw ziół (m.in. prawoślazu), przygotowując napary na bazie tymianku czy porostu islandzkiego.

  1. J. Chrostowska-Wynimko, Palacz, który kaszle zbyt dużo, „Medical Tribune”, 12 (1) 2017.
  2. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2021/2022, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2022, s. 552-558.
  3. J. Gośliński, Palenie papierosów – najgorszy czynnik rakotwórczy, Zwrotnik Raka. Portal Onkologiczny [online] https://www.zwrotnikraka.pl/palenie-tytoniu-najgrozniejszy-czynnik-rakotworczy/ [dostęp:] 20.09.2023.
  4. L. Hagmeyer, W. Randerath, Smoking-related interstitial lung disease, „Deutsches Arzteblatt International”, 112 (4) 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przewlekły kaszel – przyczyny i jak sobie radzić?

    Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego. Stanowi obronny odruch bezwarunkowy, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny i ciał obcych, czynników mechanicznych (pyły, kurz, papierosy) lub zapalnych (infekcje wirusowe, bakteryjne), może też być wywołany świadomie. Krótkotrwały zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, natomiast długotrwały kaszel może być objawem alarmowym, stąd nie powinno się lekceważyć tego objawu i należy zasięgnąć opinii lekarza.

  • Kaszel alergiczny – objawy. Jak odróżnić go od przeziębienia?

    Kaszel często pojawia się jako reakcja organizmu na alergeny. Może towarzyszyć mu nieżyt nosa, dlatego bywa mylony z kaszlem spowodowanym przeziębieniem. Jak odróżnić kaszel alergiczny od kaszlu występującego przy przeziębieniu? Jak leczyć kaszel alergiczny?

  • Kaszel: rodzaje kaszlu z uwzględnieniem kaszlu psychogennego i alergicznego

    Kaszel to odruch obronny, który pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub z ciał obcych. Kaszel polega na nabraniu głębokiego wdechu, a następnie na wykonaniu wydechu przy początkowym krótkim zamknięciu głośni. Wytworzone wysokie ciśnienie w klatce piersiowej i w płucach w momencie otwarcia głośni gwałtownie wyrzuca powietrze, które porywa napotkane na swej drodze cząstki.

  • Kaszel po COVID – jak długo trwa? Leczenie kaszlu po koronawirusie

    Duszący kaszel covidowy w przebiegu infekcji wirusem SARS-CoV-2 to jeden z najczęściej obserwowanych objawów tego zakażenia. Zdarza się, że utrzymuje się on dłużej niż infekcja i może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, stając się kaszlem napadowym. Bardzo często kaszlowi towarzyszą uciążliwe i niebezpieczne duszności, a także niepokojące bóle w klatce piersiowej. Jak długo może trwać kaszel po COVID-19 i jak można złagodzić jego przebieg?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

    Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

  • Dlaczego nie każdy palacz choruje na raka płuc?

    Dlaczego niektórzy palacze – pomimo swego wieloletniego nałogu – nigdy nie zachorują na raka płuc? Najnowsze ustalenia naukowców dowodzą, że nie jest to wyłącznie kwestia szczęścia.

  • Jak skutecznie rzucić palenie?

    Papierosy przeszkadzają nawet samym palaczom, bo aż 70% z nich chce rzucić nałóg. Jak to zrobić, by nie ponieść porażki? Oto najskuteczniejsze sposoby na rzucenie palenia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl