Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?
Oliwia Janota

Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 1. Po czym poznać kaszel palacza? Jak brzmi kaszel palacza?
 2. Po jakim czasie mija kaszel palacza?
 3. Czy kaszel palacza jest groźny?
 4. Czy kaszel palacza zawsze oznacza raka?
 5. Leki na kaszel palacza
 6. Domowe sposoby na kaszel palacza

Po czym poznać kaszel palacza? Jak brzmi kaszel palacza?

Zazwyczaj kaszel palacza jest wynikiem nagromadzenia się wydzieliny w oskrzelach pacjenta. Nadprodukcja wydzieliny jest natomiast reakcją na przewlekłe drażniące działanie toksycznych związków zawartych w dymie papierosowym. Prowadzi to do przerostu gruczołów śluzowych i produkcji nadmiernej ilości flegmy. Ponadto palenie przyczynia się także do upośledzenia funkcji nabłonka rzęskowego – specjalistycznego rodzaju komórek w drogach oddechowych, które pełnią rolę swoistego „filtra” usuwającego zanieczyszczenia z drzewa oskrzelowego. Te dwa mechanizmy, których bezpośrednią przyczyną jest nikotynizm, prowadzą do powstania przewlekłego, produktywnego (inaczej: mokrego) kaszlu. Organizm w ten sposób stara się usunąć zalegającą wydzielinę, lecz jest to utrudnione przez upośledzony transport rzęskowy. W ten sposób rozwija się przewlekły, męczący, mokry kaszel zwany potocznie kaszlem palacza (początkowo może to być kaszel suchy).

Po jakim czasie mija kaszel palacza?

Kaszel palacza jest skutkiem przewlekłego procesu, w wyniku którego dochodzi do przebudowy i upośledzenia funkcji specjalistycznych nabłonków układu oddechowego. Wobec tego proces, który rozwijał się przez dłuższy czas, również wymaga czasu, by ustąpić. Najważniejszym czynnikiem, bez którego kaszel nie minie, jest rzucenie nałogu.

Po wypaleniu ostatniego papierosa kaszel może utrzymywać się jeszcze nawet kilkanaście miesięcy. Po zaprzestaniu palenia rozpoczyna się długotrwała regeneracja nabłonka układu oddechowego. Proces uszkadzania komórek w drzewie oskrzelowym trwał miesiącami, dlatego proces zdrowienia również wymaga czasu.

Powiązane produkty

Czy kaszel palacza jest groźny?

Kaszel występujący u osoby palącej zawsze powinien niepokoić. Nikotynizm sam w sobie predysponuje do wielu chorób, gdyż uszkodzenie nabłonków sprawia, że układ oddechowy palacza jest bardziej narażony na infekcje. Kaszel może być maską poważnych schorzeń, które należy wykluczyć pod kontrolą lekarza. Do chorób, na które szczególnie narażeni są palacze tytoniu, można zaliczyć:

Jeśli kaszel palacza występuje i utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni, jest to już wskazanie do wizyty u lekarza.

Czy kaszel palacza zawsze oznacza raka?

Kaszel palacza nie jest równoznaczny z rozpoznaniem raka płuc. Należy jednak pamiętać, że osoby palące stanowią 80-90% pacjentów chorujących na nowotwory układu oddechowego. Wypalenie 1-4 papierosów dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór płuc 3-krotnie u mężczyzn, a 5-krotnie u kobiet. Tak więc już jeden papieros dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.

Stosowanie tytoniu odpowiada za niemal 30% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami. Ponadto należy również przypomnieć, że zwiększone ryzyko nowotworów i innych schorzeń (jak astma oskrzelowa) dotyczy również biernych palaczy. Ryzyko zachorowania na raka płuc jest o 20% większe u niepalących, ale mieszkających z czynnym palaczem.

Kaszel palacza
Kaszel palacza to konsekwencja długotrwałego stosowania nikotyny i niebezpieczny objaw

Ponadto osobom nałogowo palącym – i to nie tylko tym, które obserwują u siebie niepokojące objawy takie jak odkrztuszanie czy kaszel ze śluzem – zaleca się regularne badania profilaktyczne. Przede wszystkim chodzi o prześwietlenie klatki piersiowej (RTG), które pozwoli zaobserwować niepokojące zmiany jeszcze przed wystąpieniem czy nasileniem się objawów.

Leki na kaszel palacza

Najskuteczniejszym lekiem jest rzucenie palenia. To jedyne leczenie przyczynowe, bez którego nie można pozbyć się kaszlu palacza. Warto wówczas sięgnąć po preparaty stosowane w terapii antynikotynowej. Poza tym pozostaje leczenie objawowe, czyli łagodzenie uciążliwych symptomów przewlekłego kaszlu. W tym celu stosuje się zazwyczaj leki mukolityczne (czyli rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie). Preparaty te powinien zalecić lekarz (niektóre z nich są na receptę) po uprzednim zbadaniu pacjenta. Preparaty występują w postaci tabletek, tabletek musujących i syropów. W przypadku syropów należy mieć na uwadze, że w większości przypadków – z uwagi na zawarty w nich cukier – nie są zalecane pacjentom z cukrzycą.

Domowe sposoby na kaszel palacza

Do domowych sposobów na uporczywy kaszel spowodowany dymem papierosowym należy przede wszystkim dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zmniejszona podaż płynów w diecie prowadzi do zagęszczenia wydzieliny w drogach oddechowych i zaostrzenia objawów. Ponadto należy regularnie wietrzyć oraz nawilżać powietrze w pomieszczeniach domowych. Warto również rozpocząć inhalacje roztworami soli fizjologicznej celem rozrzedzenia wydzieliny w drzewie oskrzelowym. Wspomagająco można również skorzystać z dobrodziejstw ziół (m.in. prawoślazu), przygotowując napary na bazie tymianku czy porostu islandzkiego.

 1. J. Chrostowska-Wynimko, Palacz, który kaszle zbyt dużo, „Medical Tribune”, 12 (1) 2017.
 2. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2021/2022, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2022, s. 552-558.
 3. J. Gośliński, Palenie papierosów – najgorszy czynnik rakotwórczy, Zwrotnik Raka. Portal Onkologiczny [online] https://www.zwrotnikraka.pl/palenie-tytoniu-najgrozniejszy-czynnik-rakotworczy/ [dostęp:] 20.09.2023.
 4. L. Hagmeyer, W. Randerath, Smoking-related interstitial lung disease, „Deutsches Arzteblatt International”, 112 (4) 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij