Wizualizacja wirusa SARS-CoV-2
Ewelina Sochacka

Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

Wariant Pirola (BA.2.86) – dlaczego się pojawił? Gdzie go wykryto?

Wszystkie wirusy mają zdolność do ewoluowania, proces ten nazywany jest mutacją. Mutacje mogą wpływać na różne cechy wirusa, takie jak jego zakaźność, przebieg choroby czy skuteczność szczepionek. W przypadku SARS-CoV-2 obserwuje się regularne pojawianie się nowych wariantów. Niektóre z nich mają potencjał do szybszego rozprzestrzeniania się lub wywoływania cięższych objawów bądź groźniejszych powikłań. Dlatego też naukowcy nieustannie monitorują te zmiany i starają się zrozumieć, jak wpływają na zdrowie publiczne oraz na skuteczność profilaktyki.

Pod koniec lipca 2023 roku wykryto nowy wariant koronawirusa – BA.2.86, określany także jako Pirola. Dotychczas zidentyfikowano go w kilkunastu krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce czy Australii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go obecnie jako „wymagający monitorowania” ze względu na dużą liczbę mutacji w porównaniu z wariantami Kraken (XBB.1.5) i Eris (EG.5).

Infografika przedstawiająca dotychczasowe warianty koronawirusa
Dotychczasowe warianty koronawirusa

Czy wariant Pirola jest groźny?

Specjaliści są zaniepokojeni wariantem Pirola ze względu na liczbę mutacji, jakie niesie za sobą. Wiele z nich znajduje się w obrębie białka kolca, czyli elemencie strukturalnym, którego wirus używa do przenikania do ludzkich komórek (dokładniej dzieje się to na skutek interakcji białka S (kolca) i enzymu konwertazy angiotensyny 2). Ponadto odkryto, że BA.2.86 różni się od poprzednich wersji wirusa przede wszystkim tym, że z łatwością unika przeciwciał wytwarzanych w odpowiedzi na wcześniejsze infekcje.

Eksperci z UK Health Security Agency (UKHASA) podkreślają jednak, że jak na razie dane są ograniczone, dlatego też wyciąganie jednoznacznych wniosków na temat wpływu, jaki nowy wariant koronawirusa będzie miał na zdolność przenoszenia się oraz nasilenie objawów, jest niemożliwe. Co ważne, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz WHO ściśle monitorują niezbędne wskaźniki, aby zidentyfikować wszelkie potencjalne, wczesne sygnały wskazujące, że wariant BA.2.86 stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

Sprawdź testy na COVID w ofercie DOZ.pl

Pirola (BA.2.86) – objawy

Objawy, które wystąpiły u osób zakażonych wariantem Pirola, były łagodne bądź umiarkowane i przypominały zakażenie dróg oddechowych wywoływane przez inne wirusy, np. wirusy paragrypy, adenowirusy czy koronawirusy. Do symptomów można zaliczyć:

Objawy takie jak zaburzenia węchu i smaku czy biegunka występują rzadko.

W dalszym ciągu najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest zaszczepienie się przeciwko SARS-CoV-2. Badania kliniczne dotyczące zaktualizowanej szczepionki Moderny potwierdziły jej skuteczność wobec nowych wariantów (BA.2.86, EG.5 i FL.1.5.1).

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów świadczących o rozwijającej się infekcji warto skonsultować się z lekarzem i pozostać w domu (unikać kontaktów z innymi).

 1. Risk Assessment Summary for SARS CoV-2 Sublineage BA.2.86, [online] https://www.cdc.gov/respiratory-viruses/whats-new/covid-19-variant.html [dostęp:] 19.09.2023.
 2. M. Stelmach, Powstała szczepionka przeciwko najnowszemu wariantowi COVID-19, [online] https://www.termedia.pl/koronawirus/Powstala-szczepionka-przeciwko-najnowszemu-wariantowi-COVID-19,52960.html [dostęp:] 19.09.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij