Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?
Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.
Wariant Pirola (BA.2.86) – dlaczego się pojawił? Gdzie go wykryto?
Wszystkie wirusy mają zdolność do ewoluowania, proces ten nazywany jest mutacją. Mutacje mogą wpływać na różne cechy wirusa, takie jak jego zakaźność, przebieg choroby czy skuteczność szczepionek. W przypadku SARS-CoV-2 obserwuje się regularne pojawianie się nowych wariantów. Niektóre z nich mają potencjał do szybszego rozprzestrzeniania się lub wywoływania cięższych objawów bądź groźniejszych powikłań. Dlatego też naukowcy nieustannie monitorują te zmiany i starają się zrozumieć, jak wpływają na zdrowie publiczne oraz na skuteczność profilaktyki.
Pod koniec lipca 2023 roku wykryto nowy wariant koronawirusa – BA.2.86, określany także jako Pirola. Dotychczas zidentyfikowano go w kilkunastu krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce czy Australii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go obecnie jako „wymagający monitorowania” ze względu na dużą liczbę mutacji w porównaniu z wariantami Kraken (XBB.1.5) i Eris (EG.5).
Czy wariant Pirola jest groźny?
Specjaliści są zaniepokojeni wariantem Pirola ze względu na liczbę mutacji, jakie niesie za sobą. Wiele z nich znajduje się w obrębie białka kolca, czyli elemencie strukturalnym, którego wirus używa do przenikania do ludzkich komórek (dokładniej dzieje się to na skutek interakcji białka S (kolca) i enzymu konwertazy angiotensyny 2). Ponadto odkryto, że BA.2.86 różni się od poprzednich wersji wirusa przede wszystkim tym, że z łatwością unika przeciwciał wytwarzanych w odpowiedzi na wcześniejsze infekcje.
Eksperci z UK Health Security Agency (UKHASA) podkreślają jednak, że jak na razie dane są ograniczone, dlatego też wyciąganie jednoznacznych wniosków na temat wpływu, jaki nowy wariant koronawirusa będzie miał na zdolność przenoszenia się oraz nasilenie objawów, jest niemożliwe. Co ważne, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz WHO ściśle monitorują niezbędne wskaźniki, aby zidentyfikować wszelkie potencjalne, wczesne sygnały wskazujące, że wariant BA.2.86 stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.
Pirola (BA.2.86) – objawy
Objawy, które wystąpiły u osób zakażonych wariantem Pirola, były łagodne bądź umiarkowane i przypominały zakażenie dróg oddechowych wywoływane przez inne wirusy, np. wirusy paragrypy, adenowirusy czy koronawirusy. Do symptomów można zaliczyć:
- katar, kichanie,
- ból gardła,
- kaszel,
- podwyższoną temperaturę ciała,
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- ogólne osłabienie.
Objawy takie jak zaburzenia węchu i smaku czy biegunka występują rzadko.
W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów świadczących o rozwijającej się infekcji warto skonsultować się z lekarzem i pozostać w domu (unikać kontaktów z innymi).