Jak gorączka wpływa na organizm?
Justyna Bielecka

Jak gorączka wpływa na organizm?

Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

Kiedy mówimy o gorączce?

Zwykle gorączkę stwierdza się, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Za stan podgorączkowy uznaje się podwyższenie temperatury ciała między 37,3 a 38 stopni Celsjusza.

Po co organizm gorączkuje?

Podwyższenie temperatury ciała pomaga zwalczyć organizmowi chorobę. Zwiększa się aktywność układu immunologicznego, wzrasta produkcja przeciwciał i komórek obronnych. Chorobotwórcze drobnoustroje są ponadto osłabiane poprzez zmniejszenie im dostępności do substancji odżywczych, co utrudnia ich namnażanie.

Powiązane produkty

Jak gorączka wpływa na organizm?

  • Przyspiesza metabolizm – w zależności od rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów i właściwości organizmu chorego – przemiana materii może zwiększyć się czasowo nawet o kilkadziesiąt procent. Szacuje się, że wzrost temperatury ciała o 1 stopień wiąże się z podniesieniem metabolizmu o 14%.

  • Osłabia - podwyższona temperatura ciała, mimo iż hamuje rozwój zakażenia wirusowego bądź bakteryjnego, osłabia organizm. Ciepło wytwarzane jest głównie w mięśniach szkieletowych, co obniża czasowo ich wytrzymałość (zwiększa się ich napięcie, możliwe jest występowanie dreszczy). Obciążające jest również przyspieszenie akcji serca (średnio o 4,5 uderzenia tętna/min na każdy stopień wzrostu temperatury ciała).

  • Spowalnia trawienie – organizm walczący z chorobą automatycznie zmniejsza aktywność układu pokarmowego. Zwolnieniu ulega przede wszystkim trawienie i przyswajanie tłuszczy. Po ustąpieniu gorączki tempo przemiany tłuszczy ulega czasowemu zwiększeniu (nadrabiając zaległości), po czym następuje powrót do równowagi.

  • Pochłania energię – ponieważ układ pokarmowy pracuje wolniej, w czasie gorączki organizm korzysta z zapasów glikogenu zgromadzonego w wątrobie. Źródłem energii są zatem węglowodany.

  • Magazynuje wodę – ponieważ podwyższonej temperaturze towarzyszy intensywne pocenie się, organizm stara się zatrzymać wodę, gromadząc ją w tkankach podskórnych (ciało jest opuchnięte). Następuje zatrzymanie soli w organizmie, a także wzmaga się pragnienie. Po ustąpieniu gorączki nadmiar wody jest usuwany przez nerki.

Dla kogo gorączka może być niebezpieczna?
Gorączka, zwłaszcza ta przekraczająca 39,5 st.C, może być groźna dla dzieci, kobiet w ciąży i osób z niewydolnością krążenia, a także osób starszych. Dlatego powinna być u nich bezwzględnie obniżana, a stan zdrowia monitorowany przez lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl