Jak gorączka wpływa na organizm?
Kiedy mówimy o gorączce?
Zwykle gorączkę stwierdza się, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Za stan podgorączkowy uznaje się podwyższenie temperatury ciała między 37,3 a 38 stopni Celsjusza.
Po co organizm gorączkuje?
Podwyższenie temperatury ciała pomaga zwalczyć organizmowi chorobę. Zwiększa się aktywność układu immunologicznego, wzrasta produkcja przeciwciał i komórek obronnych. Chorobotwórcze drobnoustroje są ponadto osłabiane poprzez zmniejszenie im dostępności do substancji odżywczych, co utrudnia ich namnażanie.
Jak gorączka wpływa na organizm?
-
Przyspiesza metabolizm – w zależności od rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów i właściwości organizmu chorego – przemiana materii może zwiększyć się czasowo nawet o kilkadziesiąt procent. Szacuje się, że wzrost temperatury ciała o 1 stopień wiąże się z podniesieniem metabolizmu o 14%.
-
Osłabia - podwyższona temperatura ciała, mimo iż hamuje rozwój zakażenia wirusowego bądź bakteryjnego, osłabia organizm. Ciepło wytwarzane jest głównie w mięśniach szkieletowych, co obniża czasowo ich wytrzymałość (zwiększa się ich napięcie, możliwe jest występowanie dreszczy). Obciążające jest również przyspieszenie akcji serca (średnio o 4,5 uderzenia tętna/min na każdy stopień wzrostu temperatury ciała).
-
Spowalnia trawienie – organizm walczący z chorobą automatycznie zmniejsza aktywność układu pokarmowego. Zwolnieniu ulega przede wszystkim trawienie i przyswajanie tłuszczy. Po ustąpieniu gorączki tempo przemiany tłuszczy ulega czasowemu zwiększeniu (nadrabiając zaległości), po czym następuje powrót do równowagi.
-
Pochłania energię – ponieważ układ pokarmowy pracuje wolniej, w czasie gorączki organizm korzysta z zapasów glikogenu zgromadzonego w wątrobie. Źródłem energii są zatem węglowodany.
-
Magazynuje wodę – ponieważ podwyższonej temperaturze towarzyszy intensywne pocenie się, organizm stara się zatrzymać wodę, gromadząc ją w tkankach podskórnych (ciało jest opuchnięte). Następuje zatrzymanie soli w organizmie, a także wzmaga się pragnienie. Po ustąpieniu gorączki nadmiar wody jest usuwany przez nerki.