Gorączka plamista Gór Skalistych - wywołujący ją kleszcz
Paulina Kłos-Wojtczak

Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

Gorączka plamista Gór Skalistych to jedna z chorób opisywanych w literaturze medycznej jako riketsjoza. Co to oznacza? Riketsje to Gram-ujemne bakterie wywołujące u człowieka ostre stany gorączkowe, czasami ze skutkiem śmiertelnym. Patogeny te przenoszone są do organizmu człowieka za pośrednictwem kleszczy, wszy, pcheł i roztoczy.

Gorączka plamista Gór Skalistych – co to jest?

Za rozwój gorączki plamistej Gór Skalistych odpowiedzialne są bakterie R. rickettsii przenoszone głównie przez kleszcza leśnego i psy (głównie owczarki niemieckie i spaniele). Na terenie Stanów Zjednoczonych bakterie te bytują głównie w Oklahomie, Arkansas i na terenach górzystych, m.in. w Appalachach. Co ciekawe, na skutek ocieplenia klimatu te rodzaje riketsji są coraz częściej spotykane w Polsce.

Kleszcze z gatunku Dermacentor odpowiedzialne za rozwój gorączki plamistej Gór Skalistych są aktywne cały rok, jednakże do zakażenia najczęściej dochodzi wiosną i latem (ze szczytem w lipcu). Największe ryzyko występuje u osób, które odwiedzają wyżej wymienione tereny USA, a także mieszkają w pobliżu miejsc zalesionych w tych rejonach i mają częsty kontakt z psami.

Gorączka plamista Gór Skalistych – objawy

Objawy gorączki plamistej Gór Skalistych są bardzo niespecyficzne i można pomylić je z zatruciem pokarmowym. Przebieg choroby jest równie gwałtowny, jednak w przeciwieństwie do zatrucia może zakończyć się nawet zgonem. Pierwsze symptomy pojawiają się w ciągu 2-24 dni od ukąszenia kleszcza.

Typowe objawy to:

  • bardzo wysoka gorączka (40-41ºC),
  • dolegliwy ból mięśni i głowy,
  • w większości przypadków (90% chorych) wysypka na skórze w postaci bladoczerwonych plam z charakterystycznym odczynem krwotocznym, która najpierw uwidacznia się na zgięciu stawów skokowych i na nadgarstkach, a z czasem obejmuje kończyny, plecy i klatkę piersiową,
  • brak apetytu,
  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha przypominające atak wyrostka robaczkowego.
Zapoznaj się z lekami na ból mięśni i stawów na DOZ.pl

Powiązane produkty

Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny

Przyczyną rozwoju gorączki plamistej Gór Skalistych jest przedostanie się do organizmu bakterii R. rickettsii. Kolonizują one komórki nabłonka, a także naczynia żylne i tętnicze. Doprowadza to do pojawienia się w tych strukturach stanu zapalnego, co w konsekwencji powoduje ich zniszczenie.

Gorączka plamista Gór Skalistych – rozpoznanie

Rozpoznanie gorączki plamistej Gór Skalistych odbywa się na podstawie wywiadu z pacjentem. Cenną informacją będzie fakt podróżowania do szczególnie narażonych rejonów Stanów Zjednoczonych, a także ukąszenie przez kleszcza. Im wcześniej rozpoznaje się chorobę, tym lepsze rokowanie.

Diagnoza opiera się na wykonaniu badań PCR, ELISA i Western blot. Celem jest wykrycie obecności DNA R. rickettsii, a także specyficznych przeciwciał. Te ostatnie pojawiają się po upływie 7-10 dni od momentu wystąpienia objawów choroby. Przydatnym narzędziem diagnostycznym są hodowle komórkowe, wykonane na swoistych podłożach.

Gorączka plamista Gór Skalistych – leczenie

Leczenie gorączki plamistej Gór Skalistych polega na podawaniu antybiotyków, przede wszystkim z grupy tetracyklin (do momentu, aż chory przestanie gorączkować przez 2-3 dni), przez ok. 14 dni. Ponadto w celu złagodzenia objawów choremu przepisuje się leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Im szybciej podaje się leki, tym lepiej. Istnieje bowiem zależność między czasem, który upłynął od wystąpienia objawów do wdrożenia leczenia, a ryzykiem pojawienia się niewydolności oddechowej, a nawet zgonu.

Gorączka plamista Gór Skalistych – profilaktyka

W związku z dokuczliwymi objawami i ryzykiem zgonu ważna jest profilaktyka zakażenia. Przede wszystkim dobrze jest pamiętać o odpowiednim ubiorze podczas spacerów po lesie. Sprawdzą się długie spodnie zakrywające kostki, długie rękawy i czapki. Na rynku znaleźć można skuteczne preparaty (w postaci sprayu), które odstraszają swoim zapachem owady, w tym kleszcze.

  1. R.F. Davis, G.A. Johnston i M.J. Sladden, Rozpoznawanie i leczenie chorób powszechnie występujących u osób podróżujących, wywołanych przez pasożyty zewnętrzne, „Dermatologia po Dyplomie”, nr 1(2) 2010.
  2. J. Phillips, Rocky Mountain Spotted Fever, „Workplace Health & Safety”, nr 65(1) 2017.
  3. F. Dantas-Torres, Rocky Mountain spotted fever, „The Lancet Infectious Disease”, nr 7(11) 2007.
  4. R.B. McFee, Tick borne illness – Rocky mountain spotted fever, „Disease-a-Month”, nr 64(5) 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl