Gorączka plamista Gór Skalistych - wywołujący ją kleszcz
Paulina Kłos-Wojtczak

Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

Gorączka plamista Gór Skalistych to jedna z chorób opisywanych w literaturze medycznej jako riketsjoza. Co to oznacza? Riketsje to Gram-ujemne bakterie wywołujące u człowieka ostre stany gorączkowe, czasami ze skutkiem śmiertelnym. Patogeny te przenoszone są do organizmu człowieka za pośrednictwem kleszczy, wszy, pcheł i roztoczy.

Gorączka plamista Gór Skalistych – co to jest?

Za rozwój gorączki plamistej Gór Skalistych odpowiedzialne są bakterie R. rickettsii przenoszone głównie przez kleszcza leśnego i psy (głównie owczarki niemieckie i spaniele). Na terenie Stanów Zjednoczonych bakterie te bytują głównie w Oklahomie, Arkansas i na terenach górzystych, m.in. w Appalachach. Co ciekawe, na skutek ocieplenia klimatu te rodzaje riketsji są coraz częściej spotykane w Polsce.

Kleszcze z gatunku Dermacentor odpowiedzialne za rozwój gorączki plamistej Gór Skalistych są aktywne cały rok, jednakże do zakażenia najczęściej dochodzi wiosną i latem (ze szczytem w lipcu). Największe ryzyko występuje u osób, które odwiedzają wyżej wymienione tereny USA, a także mieszkają w pobliżu miejsc zalesionych w tych rejonach i mają częsty kontakt z psami.

Gorączka plamista Gór Skalistych – objawy

Objawy gorączki plamistej Gór Skalistych są bardzo niespecyficzne i można pomylić je z zatruciem pokarmowym. Przebieg choroby jest równie gwałtowny, jednak w przeciwieństwie do zatrucia może zakończyć się nawet zgonem. Pierwsze symptomy pojawiają się w ciągu 2-24 dni od ukąszenia kleszcza.

Typowe objawy to:

  • bardzo wysoka gorączka (40-41ºC),
  • dolegliwy ból mięśni i głowy,
  • w większości przypadków (90% chorych) wysypka na skórze w postaci bladoczerwonych plam z charakterystycznym odczynem krwotocznym, która najpierw uwidacznia się na zgięciu stawów skokowych i na nadgarstkach, a z czasem obejmuje kończyny, plecy i klatkę piersiową,
  • brak apetytu,
  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha przypominające atak wyrostka robaczkowego.
Zapoznaj się z lekami na ból mięśni i stawów na DOZ.pl

Powiązane produkty

Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny

Przyczyną rozwoju gorączki plamistej Gór Skalistych jest przedostanie się do organizmu bakterii R. rickettsii. Kolonizują one komórki nabłonka, a także naczynia żylne i tętnicze. Doprowadza to do pojawienia się w tych strukturach stanu zapalnego, co w konsekwencji powoduje ich zniszczenie.

Gorączka plamista Gór Skalistych – rozpoznanie

Rozpoznanie gorączki plamistej Gór Skalistych odbywa się na podstawie wywiadu z pacjentem. Cenną informacją będzie fakt podróżowania do szczególnie narażonych rejonów Stanów Zjednoczonych, a także ukąszenie przez kleszcza. Im wcześniej rozpoznaje się chorobę, tym lepsze rokowanie.

Diagnoza opiera się na wykonaniu badań PCR, ELISA i Western blot. Celem jest wykrycie obecności DNA R. rickettsii, a także specyficznych przeciwciał. Te ostatnie pojawiają się po upływie 7-10 dni od momentu wystąpienia objawów choroby. Przydatnym narzędziem diagnostycznym są hodowle komórkowe, wykonane na swoistych podłożach.

Gorączka plamista Gór Skalistych – leczenie

Leczenie gorączki plamistej Gór Skalistych polega na podawaniu antybiotyków, przede wszystkim z grupy tetracyklin (do momentu, aż chory przestanie gorączkować przez 2-3 dni), przez ok. 14 dni. Ponadto w celu złagodzenia objawów choremu przepisuje się leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Im szybciej podaje się leki, tym lepiej. Istnieje bowiem zależność między czasem, który upłynął od wystąpienia objawów do wdrożenia leczenia, a ryzykiem pojawienia się niewydolności oddechowej, a nawet zgonu.

Gorączka plamista Gór Skalistych – profilaktyka

W związku z dokuczliwymi objawami i ryzykiem zgonu ważna jest profilaktyka zakażenia. Przede wszystkim dobrze jest pamiętać o odpowiednim ubiorze podczas spacerów po lesie. Sprawdzą się długie spodnie zakrywające kostki, długie rękawy i czapki. Na rynku znaleźć można skuteczne preparaty (w postaci sprayu), które odstraszają swoim zapachem owady, w tym kleszcze.

  1. R.F. Davis, G.A. Johnston i M.J. Sladden, Rozpoznawanie i leczenie chorób powszechnie występujących u osób podróżujących, wywołanych przez pasożyty zewnętrzne, „Dermatologia po Dyplomie”, nr 1(2) 2010.
  2. J. Phillips, Rocky Mountain Spotted Fever, „Workplace Health & Safety”, nr 65(1) 2017.
  3. F. Dantas-Torres, Rocky Mountain spotted fever, „The Lancet Infectious Disease”, nr 7(11) 2007.
  4. R.B. McFee, Tick borne illness – Rocky mountain spotted fever, „Disease-a-Month”, nr 64(5) 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.