Zgorzel miazgi – objawy, przyczyny, powikłania i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Zgorzel miazgi – objawy, przyczyny, powikłania i leczenie

Zgorzel miazgi jest wyrażeniem znanym przez wielu pacjentów i popularnie używanym do określania wszelkich stanów zapalnych i martwiczych miazgi. Jednak w rzeczywistości oznacza ono sytuację, w której dochodzi do rozpadu gnilnego miazgi komorowej lub kanałowej. Taki stan może przysparzać pacjentowi różny rodzaj dolegliwości.

Objawy zgorzeli miazgi

Bardzo charakterystycznym objawem, możliwym do zaobserwowania przez samego pacjenta, jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. W wyniku działania bakterii beztlenowych wydobywają się gazy skutkujące właśnie gnilnym zapachem. Może on również wpływać na poczucie smaku u pacjenta. 

Pozostałe dolegliwości są różne u pacjentów. Często w momencie dotarcia bakterii do miazgi zęba zaczynają się pojawiać okresowo nawracające lekkie dolegliwości bólowe. Z powodu, że ustępują one zazwyczaj po kilku dniach bywają lekceważone przez pacjenta. W takiej sytuacji dochodzi do rozprzestrzeniania się procesu zapalnego i martwicy zęba. U tej grupy pacjentów silne dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero kiedy stan zapalny obejmie tkanki okołowierzchołkowe. Pacjent odczuwa wtedy silne dolegliwości podczas nagryzania, przy zmianie ciśnienia (loty samolotem, zmiana pozycji ciała – nasilenie dolegliwości podczas leżenia), czy też stale utrzymujący się ból. Leczenie obecnego już wtedy stanu zapalnego kości jest dużo trudniejsze, a rokowanie znacznie gorsze. Wraz z rozwojem procesu mogą pojawić się dolegliwości ogólne takie jak stan podgorączkowy, osłabienie, obrzęk. 

Przyczyny zgorzeli miazgi

Przyczyną rozwoju procesu są bakterie beztlenowe, które dostały się do miazgi zęba. Dochodzi do tego w zębach z głębokimi ubytkami próchnicowymi, lecz także w zębach już leczonych.

Szczególnie często proces dotyka zębów z zaplombowanymi wcześniej głębokimi próchnicami, w których na dnie ubytku zostało pozostawionych trochę bakterii. Poza tym może on dotknąć również zęby zdrowe – kiedy bakterie dostaną się przez kanaliki korzeniowe, np. przy obecności zmiany okołowierzchołkowej w zębie sąsiednim lub przy współistniejących chorobach przyzębia. 

Polecane dla Ciebie

Zgorzel miazgi – powikłania

Zgorzelinowy rozpad miazgi, jak i każdy inny proces zapalny miazgi, jeśli będzie nieleczony może nieść bardzo poważne powikłania. Począwszy od najmniej dotkliwych, czyli utraty zęba objętego chorobą, przez stan zapalny kości otaczającej ząb, do skutków ogólnoustrojowych. Powodujące rozkład gnilny bakterie stopniowo przedostają się coraz dalej, obejmując nowe tkanki.

W efekcie zlekceważony proces może doprowadzić do powstania rozległych ropni, torbieli, przetok, a następnie nawet do takich stanów jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa (posocznica). Należy więc pamiętać, że błahego bólu zęba pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. 

dowiedz się czym jest suchy zębodół – powikłanie występujące po wyrwaniu zęba.

Leczenie zgorzeli miazgi

Najważniejszym jest, aby nie ignorować dolegliwości zgorzeli miazgi. Jeśli odczuwasz cyklicznie występujący, trwający kilka dni ból zęba, zdecydowanie powinieneś zgłosić się do lekarza dentysty. Jednakowo powinieneś postąpić jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe ze strony zęba podczas nagryzania. Im dłużej stan będzie lekceważony, tym jego leczenie staje się bardziej skomplikowane i długoczasowe. 

Leczenie polega na usunięciu bakterii powodujących obecny stan zgorzelinowy. Klasycznie przeprowadza się leczenie endodontyczne zęba objętego chorobą. Jeśli proces obejmował tylko ząb, leczenie kanałowe kończy proces leczenia. Jednak w bardziej zaawansowanych stadiach – kiedy współwystępuje gorączka, obrzęk, gdy zdążył rozwinąć się ropień, konieczne może być również leczenie chirurgiczne polegające na nacięciu ropnia lub przy zmianach wokół zębów wielokorzeniowych, na ekstrakcji zęba.

Ważne, aby pamiętać, że samo przyjmowanie antybiotyków jest skutecznym leczeniem, lecz tylko na krótki czas. Stan zapalny i dolegliwości ulegają zmniejszeniu, jednak bez przeprowadzenia leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba, będą one powracać i mogą być nawet silniejsze. Antybiotykoterapię stosuje się kiedy występują dodatkowe objawy takie jak gorączka, obrzęk, lub w wyjątkowych sytuacjach kiedy przeprowadzenie innego leczenia jest niemożliwe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

    Krwawienie z odbytu jest najczęściej objawem schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, nieswoiste zapalenie jelit, wrzody i rak jelita grubego. Zwykle krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym, w wodzie w muszli klozetowej lub w stolcu. Ważne jest, aby w momencie zauważenia problemu skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, która rozwija się w organizmie.

  • Czy można od urodzenia nie czuć bólu? Co to jest analgezja?

    Ból jest wpisany w ludzkie istnienie. Wbrew pozorom to zjawisko pozytywne, ponieważ informuje nas o zagrożeniach zdrowia, a nawet życia. Jednakże są ludzie, którzy nie są zdolni do odczuwania bólu, cierpią bowiem na analgezję wrodzoną.

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić się śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest tego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jeast chemioterapia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij