Zgorzel miazgi – objawy, przyczyny, powikłania i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Zgorzel miazgi – objawy, przyczyny, powikłania i leczenie

Zgorzel miazgi jest wyrażeniem znanym przez wielu pacjentów i popularnie używanym do określania wszelkich stanów zapalnych i martwiczych miazgi. Jednak w rzeczywistości oznacza ono sytuację, w której dochodzi do rozpadu gnilnego miazgi komorowej lub kanałowej. Taki stan może przysparzać pacjentowi różny rodzaj dolegliwości.

Objawy zgorzeli miazgi

Bardzo charakterystycznym objawem, możliwym do zaobserwowania przez samego pacjenta, jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. W wyniku działania bakterii beztlenowych wydobywają się gazy skutkujące właśnie gnilnym zapachem. Może on również wpływać na poczucie smaku u pacjenta. 

Pozostałe dolegliwości są różne u pacjentów. Często w momencie dotarcia bakterii do miazgi zęba zaczynają się pojawiać okresowo nawracające lekkie dolegliwości bólowe. Z powodu, że ustępują one zazwyczaj po kilku dniach bywają lekceważone przez pacjenta. W takiej sytuacji dochodzi do rozprzestrzeniania się procesu zapalnego i martwicy zęba. U tej grupy pacjentów silne dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero kiedy stan zapalny obejmie tkanki okołowierzchołkowe. Pacjent odczuwa wtedy silne dolegliwości podczas nagryzania, przy zmianie ciśnienia (loty samolotem, zmiana pozycji ciała – nasilenie dolegliwości podczas leżenia), czy też stale utrzymujący się ból. Leczenie obecnego już wtedy stanu zapalnego kości jest dużo trudniejsze, a rokowanie znacznie gorsze. Wraz z rozwojem procesu mogą pojawić się dolegliwości ogólne takie jak stan podgorączkowy, osłabienie, obrzęk. 

Przyczyny zgorzeli miazgi

Przyczyną rozwoju procesu są bakterie beztlenowe, które dostały się do miazgi zęba. Dochodzi do tego w zębach z głębokimi ubytkami próchnicowymi, lecz także w zębach już leczonych.

Szczególnie często proces dotyka zębów z zaplombowanymi wcześniej głębokimi próchnicami, w których na dnie ubytku zostało pozostawionych trochę bakterii. Poza tym może on dotknąć również zęby zdrowe – kiedy bakterie dostaną się przez kanaliki korzeniowe, np. przy obecności zmiany okołowierzchołkowej w zębie sąsiednim lub przy współistniejących chorobach przyzębia. 

Powiązane produkty

Zgorzel miazgi – powikłania

Zgorzelinowy rozpad miazgi, jak i każdy inny proces zapalny miazgi, jeśli będzie nieleczony może nieść bardzo poważne powikłania. Począwszy od najmniej dotkliwych, czyli utraty zęba objętego chorobą, przez stan zapalny kości otaczającej ząb, do skutków ogólnoustrojowych. Powodujące rozkład gnilny bakterie stopniowo przedostają się coraz dalej, obejmując nowe tkanki.

W efekcie zlekceważony proces może doprowadzić do powstania rozległych ropni, torbieli, przetok, a następnie nawet do takich stanów jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa (posocznica). Należy więc pamiętać, że błahego bólu zęba pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. 

dowiedz się czym jest suchy zębodół – powikłanie występujące po wyrwaniu zęba.

Leczenie zgorzeli miazgi

Najważniejszym jest, aby nie ignorować dolegliwości zgorzeli miazgi. Jeśli odczuwasz cyklicznie występujący, trwający kilka dni ból zęba, zdecydowanie powinieneś zgłosić się do lekarza dentysty. Jednakowo powinieneś postąpić jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe ze strony zęba podczas nagryzania. Im dłużej stan będzie lekceważony, tym jego leczenie staje się bardziej skomplikowane i długoczasowe. 

Leczenie polega na usunięciu bakterii powodujących obecny stan zgorzelinowy. Klasycznie przeprowadza się leczenie endodontyczne zęba objętego chorobą. Jeśli proces obejmował tylko ząb, leczenie kanałowe kończy proces leczenia. Jednak w bardziej zaawansowanych stadiach – kiedy współwystępuje gorączka, obrzęk, gdy zdążył rozwinąć się ropień, konieczne może być również leczenie chirurgiczne polegające na nacięciu ropnia lub przy zmianach wokół zębów wielokorzeniowych, na ekstrakcji zęba.

Ważne, aby pamiętać, że samo przyjmowanie antybiotyków jest skutecznym leczeniem, lecz tylko na krótki czas. Stan zapalny i dolegliwości ulegają zmniejszeniu, jednak bez przeprowadzenia leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba, będą one powracać i mogą być nawet silniejsze. Antybiotykoterapię stosuje się kiedy występują dodatkowe objawy takie jak gorączka, obrzęk, lub w wyjątkowych sytuacjach kiedy przeprowadzenie innego leczenia jest niemożliwe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wiosenna depresja – jak ją rozpoznać i jak sobie pomóc?

    Depresja sezonowa, wcześniej znana jako sezonowe zaburzenie afektywne SAD (ang. Seasonal Affective Disorder), obejmuje objawy, które pojawiają się i znikają wraz ze zmianą pór roku. W najnowszej publikacji dotyczącej klasyfikacji zaburzeń psychicznych Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) oficjalnie uznaje się ten stan za zaburzenie depresyjne MDD (ang. Major Depressive Disorder), ale z tak zwaną sezonowością.

  • Grypa w ciąży – zagrożenia, objawy, leczenie i profilaktyka

    Grypa oraz inne infekcje wirusowe często wywołują niepokój u kobiet będących w ciąży. Zakażenie wirusem grypy u osób dorosłych przebiega zwykle dosyć łagodnie, jednakże w przypadku kobiet ciężarnych choroba może mieć cięższy przebieg oraz negatywnie wpływać na dziecko. Z tego względu w rekomendacjach lekarzy ginekologów kładzie się nacisk przede wszystkim na profilaktykę i ochronę przyszłych mam przed zakażeniem grypą, aby uniknąć poważnych powikłań.

  • Pluskwa domowa – jak wyleczyć jej ugryzienie? Jak zwalczać?

    Pluskwa domowa to niewielki owad pasożytniczy, który żywi się krwią ssaków, w tym przede wszystkim ludzi. Ze względu na swój tryb życia i sposób odżywiania owady te zyskały miano jednych z najbardziej uciążliwych pasożytów w środowisku domowym. Pozbycie się pluskiew jest niezwykle trudne, ponieważ owady te potrafią przetrwać w trudnych warunkach i mają zdolność do ukrywania się w najmniejszych szczelinach. Często problem pluskiew zostaje wykryty dopiero po pojawieniu się ugryzień, które mogą być źródłem silnego świądu oraz innych reakcji skórnych.

  • Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie, powikłania

    Grypa typu A to jedna z najczęściej występujących odmian wirusa grypy, która charakteryzuje się dużą zdolnością do mutacji i rozprzestrzeniania się w populacji. Jest to choroba sezonowa, która co roku dotyka miliony ludzi na całym świecie i niejednokrotnie wywołuje epidemie lub pandemie. Objawy grypy typu A często pojawiają się nagle i mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, zwłaszcza u osób starszych, dzieci oraz osób z obniżoną odpornością. W artykule przedstawiamy charakterystyczne objawy grypy typu A, jej przebieg, metody leczenia oraz możliwe powikłania, które mogą wystąpić w wyniku niewłaściwego lub opóźnionego leczenia. Dowiesz się także, jak zapobiegać tej chorobie i dlaczego szczepienia odgrywają kluczową rolę w ochronie przed wirusem.

  • Drgawki gorączkowe u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

    Wystąpienie drgawek gorączkowych u dziecka jest sytuacją niezwykle trudną i wywołującą silny stres u rodziców. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i co zrobić, aby nie dopuścić do ich pojawienia się. Czym są drgawki gorączkowe oraz jakie są ich rodzaje?

  • Pielęgnacja skóry pacjenta onkologicznego. Jakie kosmetyki stosować przy chemioterapii i radioterapii?

    Chemioterapia, radioterapia i tak zwana terapia skojarzona (łącząca różne metody leczenia) to stosowane od lat metody leczenia nowotworów. Niestety, ich działanie nie ogranicza się jedynie do komórek nowotworowych – terapie onkologiczne wpływają również na zdrowe komórki, zwłaszcza te o wysokiej zdolności do podziału takie jak komórki skóry, włosów i paznokci. Dlatego w trakcie leczenia onkologicznego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

  • Jaka dieta przy odleżynach? Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z odleżynami

    Odleżyny to częsty problem dotyczący przede wszystkim osób długotrwale leżących, nieprzytomnych, z cukrzycą czy chorobami naczyniowymi. Pojawiają się w wyniku przewlekłego ucisku lub tarcia skóry. Powstawaniu odleżyn sprzyja także nieprawidłowa pielęgnacja oraz zły stan odżywienia pacjentów. Jaką dietę stosować u pacjentów z odleżynami? O jakie składniki odżywcze szczególnie zadbać?

  • Alergeny w domu – objawy i skuteczne sposoby na usunięcie alergenów z otoczenia

    W każdym domu występują alergeny, które mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie mieszkańców. Wśród domowych alergenów znajdują się: roztocza kurzu domowego, pleśnie, karaluchy i sierść zwierząt. Na jakie objawy zwrócić uwagę? Jak usunąć alergeny z domu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl