Zgorzel miazgi – objawy, przyczyny, powikłania i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Zgorzel miazgi – objawy, przyczyny, powikłania i leczenie

Zgorzel miazgi jest wyrażeniem znanym przez wielu pacjentów i popularnie używanym do określania wszelkich stanów zapalnych i martwiczych miazgi. Jednak w rzeczywistości oznacza ono sytuację, w której dochodzi do rozpadu gnilnego miazgi komorowej lub kanałowej. Taki stan może przysparzać pacjentowi różny rodzaj dolegliwości.

Objawy zgorzeli miazgi

Bardzo charakterystycznym objawem, możliwym do zaobserwowania przez samego pacjenta, jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. W wyniku działania bakterii beztlenowych wydobywają się gazy skutkujące właśnie gnilnym zapachem. Może on również wpływać na poczucie smaku u pacjenta. 

Pozostałe dolegliwości są różne u pacjentów. Często w momencie dotarcia bakterii do miazgi zęba zaczynają się pojawiać okresowo nawracające lekkie dolegliwości bólowe. Z powodu, że ustępują one zazwyczaj po kilku dniach bywają lekceważone przez pacjenta. W takiej sytuacji dochodzi do rozprzestrzeniania się procesu zapalnego i martwicy zęba. U tej grupy pacjentów silne dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero kiedy stan zapalny obejmie tkanki okołowierzchołkowe. Pacjent odczuwa wtedy silne dolegliwości podczas nagryzania, przy zmianie ciśnienia (loty samolotem, zmiana pozycji ciała – nasilenie dolegliwości podczas leżenia), czy też stale utrzymujący się ból. Leczenie obecnego już wtedy stanu zapalnego kości jest dużo trudniejsze, a rokowanie znacznie gorsze. Wraz z rozwojem procesu mogą pojawić się dolegliwości ogólne takie jak stan podgorączkowy, osłabienie, obrzęk. 

Przyczyny zgorzeli miazgi

Przyczyną rozwoju procesu są bakterie beztlenowe, które dostały się do miazgi zęba. Dochodzi do tego w zębach z głębokimi ubytkami próchnicowymi, lecz także w zębach już leczonych.

Szczególnie często proces dotyka zębów z zaplombowanymi wcześniej głębokimi próchnicami, w których na dnie ubytku zostało pozostawionych trochę bakterii. Poza tym może on dotknąć również zęby zdrowe – kiedy bakterie dostaną się przez kanaliki korzeniowe, np. przy obecności zmiany okołowierzchołkowej w zębie sąsiednim lub przy współistniejących chorobach przyzębia. 

Powiązane produkty

Zgorzel miazgi – powikłania

Zgorzelinowy rozpad miazgi, jak i każdy inny proces zapalny miazgi, jeśli będzie nieleczony może nieść bardzo poważne powikłania. Począwszy od najmniej dotkliwych, czyli utraty zęba objętego chorobą, przez stan zapalny kości otaczającej ząb, do skutków ogólnoustrojowych. Powodujące rozkład gnilny bakterie stopniowo przedostają się coraz dalej, obejmując nowe tkanki.

W efekcie zlekceważony proces może doprowadzić do powstania rozległych ropni, torbieli, przetok, a następnie nawet do takich stanów jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa (posocznica). Należy więc pamiętać, że błahego bólu zęba pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. 

dowiedz się czym jest suchy zębodół – powikłanie występujące po wyrwaniu zęba.

Leczenie zgorzeli miazgi

Najważniejszym jest, aby nie ignorować dolegliwości zgorzeli miazgi. Jeśli odczuwasz cyklicznie występujący, trwający kilka dni ból zęba, zdecydowanie powinieneś zgłosić się do lekarza dentysty. Jednakowo powinieneś postąpić jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe ze strony zęba podczas nagryzania. Im dłużej stan będzie lekceważony, tym jego leczenie staje się bardziej skomplikowane i długoczasowe. 

Leczenie polega na usunięciu bakterii powodujących obecny stan zgorzelinowy. Klasycznie przeprowadza się leczenie endodontyczne zęba objętego chorobą. Jeśli proces obejmował tylko ząb, leczenie kanałowe kończy proces leczenia. Jednak w bardziej zaawansowanych stadiach – kiedy współwystępuje gorączka, obrzęk, gdy zdążył rozwinąć się ropień, konieczne może być również leczenie chirurgiczne polegające na nacięciu ropnia lub przy zmianach wokół zębów wielokorzeniowych, na ekstrakcji zęba.

Ważne, aby pamiętać, że samo przyjmowanie antybiotyków jest skutecznym leczeniem, lecz tylko na krótki czas. Stan zapalny i dolegliwości ulegają zmniejszeniu, jednak bez przeprowadzenia leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba, będą one powracać i mogą być nawet silniejsze. Antybiotykoterapię stosuje się kiedy występują dodatkowe objawy takie jak gorączka, obrzęk, lub w wyjątkowych sytuacjach kiedy przeprowadzenie innego leczenia jest niemożliwe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij