Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?
Joanna Łuniewska-Rajch

Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

Palenie papierosów 

Za główną przyczynę przebarwień zębów powodowanych przez czynniki zewnętrzne uważa się palenie tytoniu. Najczęściej mają one brązowo-czarny kolor. Nasilenie takich przebarwień zależy w głównej mierze od tego jakiego rodzaju papierosy i w jakiej ilości pacjent pali oraz jak wygląda jego codzienna higiena jamy ustnej. Lekkie przebarwienia wynikłe z palenia tytoniu pacjent może usunąć samemu, podczas dokładnego szczotkowania zębów odpowiednimi środkami. Jednak przebarwienia bardziej nasilone, intensywne, wymagają profesjonalnego czyszczenia powierzchni zębów w gabinecie stomatologicznym.

Należy również pamiętać, że pasty wybielające dla osób palących należy stosować z ostrożnością — zamiennie z innymi pastami, bądź w odstępach czasowych. Zbyt częste stosowanie takich past może się bowiem skończyć nadwrażliwością zębów lub uszkodzeniem ich szkliwa. 

Przebarwiająca dieta

To, czy na powierzchni naszych zębów pojawiają się przebarwienia w znacznym stopniu zależy również od tego, w jakich ilościach spożywamy produkty bogate w łatwo osadzające się barwniki. Osoby spożywające duże ilości herbaty (niezależnie czy jest to herbata biała, zielona, czerwona czy też czarna, wszystkie one powodują przebarwienia), bądź kawy (szczególnie czarnej kawy), szybko zauważają powstawanie na powierzchni szkliwa jasnobrązowych przebarwień. Oczywiście ich nasilenie zależy od ilości spożywanych produktów, jak również od dokładności codziennej higienizacji jamy ustnej. Na szczęście tego rodzaju przebarwienia bardzo łatwo ulegają oczyszczeniu podczas piaskowania powierzchni zębów. Innymi produktami, które mogą obniżać w podobny sposób estetykę szkliwa są barwiące owoce i warzywa (m.in. jagody, borówki, buraki) oraz potrawy z nich przyrządzone, czerwone wino, soki owocowe, coca-cola, niektóre przyprawy (m.in. curry, kurkuma, czerwona papryka, cynamon). 

Powiązane produkty

Białe plamy na powierzchni zębów

Wiele osób pojawienie się białych plam na powierzchni zębów kojarzy z fluorozą, czyli przyjmowaniem zbyt obfitej ilości fluoru. Faktycznie w ten sposób wyglądają pierwsze stadia fluorozy. Jednak należy pamiętać, że stan taki jest stosunkowo rzadki — codzienne stosowanie odpowiedniej pasty z fluorem w zalecanej przez dentystę ilości (ilość pasty zależy od wieku dziecka), nie spowoduje powstania fluorozy. 

Białe przebarwienia na powierzchni zębów stałych, szczególnie często obserwowane na powierzchni policzkowej siekaczy, u dzieci często świadczą o przebytych we wczesnym dzieciństwie chorobach.

Okresowy niedobór witamin i minerałów oraz przyjmowane wówczas leki w ten sposób mogą się później „odbijać” na wyglądzie szkliwa.

Jednak powstawanie takiego rodzaju przebarwień często świadczy również o nieprawidłowo prowadzonej higienie jamy ustnej i  o miejscowych demineralizacjach szkliwa zębów. Jednakowy wygląd szkliwa bywa obserwowany u pacjentów po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego. Tego rodzaju przebarwienia wymagają kontroli przez lekarza dentystę, który zdecyduje o konieczności i ewentualnych możliwościach przeprowadzenia leczenia. 

Ciemne przebarwienia zębów

Sinienie bądź szarzenie szkliwa zębów często widoczne jest w zębach martwych. Zęby, które były leczone endodontycznie z czasem najczęściej ciemnieją. Również szarawy kolor zębów możemy obserwować w zębach, które przez dłuższy czas miały wypełnienia amalgamatowe. 

Poza tym niektóre leki czy też suplementacje — przyjmowanie tetracyklin, przyjmowanie suplementacji żelaza, oraz choroby przewlekłe — mogą powodować powstawanie przebarwień na powierzchni zębów. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl