Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?
Joanna Łuniewska-Rajch

Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

Palenie papierosów 

Za główną przyczynę przebarwień zębów powodowanych przez czynniki zewnętrzne uważa się palenie tytoniu. Najczęściej mają one brązowo-czarny kolor. Nasilenie takich przebarwień zależy w głównej mierze od tego jakiego rodzaju papierosy i w jakiej ilości pacjent pali oraz jak wygląda jego codzienna higiena jamy ustnej. Lekkie przebarwienia wynikłe z palenia tytoniu pacjent może usunąć samemu, podczas dokładnego szczotkowania zębów odpowiednimi środkami. Jednak przebarwienia bardziej nasilone, intensywne, wymagają profesjonalnego czyszczenia powierzchni zębów w gabinecie stomatologicznym.

Należy również pamiętać, że pasty wybielające dla osób palących należy stosować z ostrożnością — zamiennie z innymi pastami, bądź w odstępach czasowych. Zbyt częste stosowanie takich past może się bowiem skończyć nadwrażliwością zębów lub uszkodzeniem ich szkliwa. 

Przebarwiająca dieta

To, czy na powierzchni naszych zębów pojawiają się przebarwienia w znacznym stopniu zależy również od tego, w jakich ilościach spożywamy produkty bogate w łatwo osadzające się barwniki. Osoby spożywające duże ilości herbaty (niezależnie czy jest to herbata biała, zielona, czerwona czy też czarna, wszystkie one powodują przebarwienia), bądź kawy (szczególnie czarnej kawy), szybko zauważają powstawanie na powierzchni szkliwa jasnobrązowych przebarwień. Oczywiście ich nasilenie zależy od ilości spożywanych produktów, jak również od dokładności codziennej higienizacji jamy ustnej. Na szczęście tego rodzaju przebarwienia bardzo łatwo ulegają oczyszczeniu podczas piaskowania powierzchni zębów. Innymi produktami, które mogą obniżać w podobny sposób estetykę szkliwa są barwiące owoce i warzywa (m.in. jagody, borówki, buraki) oraz potrawy z nich przyrządzone, czerwone wino, soki owocowe, coca-cola, niektóre przyprawy (m.in. curry, kurkuma, czerwona papryka, cynamon). 

Polecane dla Ciebie

Białe plamy na powierzchni zębów

Wiele osób pojawienie się białych plam na powierzchni zębów kojarzy z fluorozą, czyli przyjmowaniem zbyt obfitej ilości fluoru. Faktycznie w ten sposób wyglądają pierwsze stadia fluorozy. Jednak należy pamiętać, że stan taki jest stosunkowo rzadki — codzienne stosowanie odpowiedniej pasty z fluorem w zalecanej przez dentystę ilości (ilość pasty zależy od wieku dziecka), nie spowoduje powstania fluorozy. 

Białe przebarwienia na powierzchni zębów stałych, szczególnie często obserwowane na powierzchni policzkowej siekaczy, u dzieci często świadczą o przebytych we wczesnym dzieciństwie chorobach.

Okresowy niedobór witamin i minerałów oraz przyjmowane wówczas leki w ten sposób mogą się później „odbijać” na wyglądzie szkliwa.

Jednak powstawanie takiego rodzaju przebarwień często świadczy również o nieprawidłowo prowadzonej higienie jamy ustnej i  o miejscowych demineralizacjach szkliwa zębów. Jednakowy wygląd szkliwa bywa obserwowany u pacjentów po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego. Tego rodzaju przebarwienia wymagają kontroli przez lekarza dentystę, który zdecyduje o konieczności i ewentualnych możliwościach przeprowadzenia leczenia. 

Ciemne przebarwienia zębów

Sinienie bądź szarzenie szkliwa zębów często widoczne jest w zębach martwych. Zęby, które były leczone endodontycznie z czasem najczęściej ciemnieją. Również szarawy kolor zębów możemy obserwować w zębach, które przez dłuższy czas miały wypełnienia amalgamatowe. 

Poza tym niektóre leki czy też suplementacje — przyjmowanie tetracyklin, przyjmowanie suplementacji żelaza, oraz choroby przewlekłe — mogą powodować powstawanie przebarwień na powierzchni zębów. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

  Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

 • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

 • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

  Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

 • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

  Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

 • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

  Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij