Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?
Joanna Łuniewska-Rajch

Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

Palenie papierosów 

Za główną przyczynę przebarwień zębów powodowanych przez czynniki zewnętrzne uważa się palenie tytoniu. Najczęściej mają one brązowo-czarny kolor. Nasilenie takich przebarwień zależy w głównej mierze od tego jakiego rodzaju papierosy i w jakiej ilości pacjent pali oraz jak wygląda jego codzienna higiena jamy ustnej. Lekkie przebarwienia wynikłe z palenia tytoniu pacjent może usunąć samemu, podczas dokładnego szczotkowania zębów odpowiednimi środkami. Jednak przebarwienia bardziej nasilone, intensywne, wymagają profesjonalnego czyszczenia powierzchni zębów w gabinecie stomatologicznym.

Należy również pamiętać, że pasty wybielające dla osób palących należy stosować z ostrożnością — zamiennie z innymi pastami, bądź w odstępach czasowych. Zbyt częste stosowanie takich past może się bowiem skończyć nadwrażliwością zębów lub uszkodzeniem ich szkliwa. 

Przebarwiająca dieta

To, czy na powierzchni naszych zębów pojawiają się przebarwienia w znacznym stopniu zależy również od tego, w jakich ilościach spożywamy produkty bogate w łatwo osadzające się barwniki. Osoby spożywające duże ilości herbaty (niezależnie czy jest to herbata biała, zielona, czerwona czy też czarna, wszystkie one powodują przebarwienia), bądź kawy (szczególnie czarnej kawy), szybko zauważają powstawanie na powierzchni szkliwa jasnobrązowych przebarwień. Oczywiście ich nasilenie zależy od ilości spożywanych produktów, jak również od dokładności codziennej higienizacji jamy ustnej. Na szczęście tego rodzaju przebarwienia bardzo łatwo ulegają oczyszczeniu podczas piaskowania powierzchni zębów. Innymi produktami, które mogą obniżać w podobny sposób estetykę szkliwa są barwiące owoce i warzywa (m.in. jagody, borówki, buraki) oraz potrawy z nich przyrządzone, czerwone wino, soki owocowe, coca-cola, niektóre przyprawy (m.in. curry, kurkuma, czerwona papryka, cynamon). 

Polecane dla Ciebie

Białe plamy na powierzchni zębów

Wiele osób pojawienie się białych plam na powierzchni zębów kojarzy z fluorozą, czyli przyjmowaniem zbyt obfitej ilości fluoru. Faktycznie w ten sposób wyglądają pierwsze stadia fluorozy. Jednak należy pamiętać, że stan taki jest stosunkowo rzadki — codzienne stosowanie odpowiedniej pasty z fluorem w zalecanej przez dentystę ilości (ilość pasty zależy od wieku dziecka), nie spowoduje powstania fluorozy. 

Białe przebarwienia na powierzchni zębów stałych, szczególnie często obserwowane na powierzchni policzkowej siekaczy, u dzieci często świadczą o przebytych we wczesnym dzieciństwie chorobach.

Okresowy niedobór witamin i minerałów oraz przyjmowane wówczas leki w ten sposób mogą się później „odbijać” na wyglądzie szkliwa.

Jednakże powstawanie takiego rodzaju przebarwień często świadczy również o nieprawidłowo prowadzonej higienie jamy ustnej i  o miejscowych demineralizacjach szkliwa zębów. Jednakowy wygląd szkliwa bywa obserwowany u pacjentów po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego. Tego rodzaju przebarwienia wymagają kontroli przez lekarza dentystę, który zdecyduje o konieczności i ewentualnych możliwościach przeprowadzenia leczenia. 

Ciemne przebarwienia zębów

Sinienie bądź szarzenie szkliwa zębów często widoczne jest w zębach martwych. Zęby, które były leczone endodontycznie z czasem najczęściej ciemnieją. Również szarawy kolor zębów możemy obserwować w zębach, które przez dłuższy czas miały wypełnienia amalgamatowe. 

Poza tym niektóre leki czy też suplementacje — przyjmowanie tetracyklin, przyjmowanie suplementacji żelaza, oraz choroby przewlekłe — mogą powodować powstawanie przebarwień na powierzchni zębów. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

  Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

 • Szczoteczka do zębów – rotacyjna czy soniczna? Wady i zalety

  Dokładne oczyszczanie mechaniczne powierzchni zębów jest podstawą utrzymania ich w dobrym zdrowiu. Aby osiągnąć pozytywny efekt należy połączyć dwie składowe – prawidłową technikę szczotkowania, jak i stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów. Poza klasycznymi szczoteczkami manualnymi mamy obecnie do wyboru również wiele rodzajów szczoteczek rotacyjnych oraz sonicznych. Które z nich najlepiej stosować?

 • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

  Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

 • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

  Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

 • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

  Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

 • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

  Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

 • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

  Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

 • Diastema – czemu powstaje?

  Posiada ją wielu celebrytów, dla części z nich stanowi wręcz cechę rozpoznawczą. Według niektórych dodaje urody i charakteru, według innych jest wręcz szpecącym elementem uśmiechu… Diastema, czyli przerwa pomiędzy górnymi siekaczami. Jak powstaje i kiedy wymaga leczenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij