Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?
Joanna Łuniewska-Rajch

Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

Palenie papierosów 

Za główną przyczynę przebarwień zębów powodowanych przez czynniki zewnętrzne uważa się palenie tytoniu. Najczęściej mają one brązowo-czarny kolor. Nasilenie takich przebarwień zależy w głównej mierze od tego jakiego rodzaju papierosy i w jakiej ilości pacjent pali oraz jak wygląda jego codzienna higiena jamy ustnej. Lekkie przebarwienia wynikłe z palenia tytoniu pacjent może usunąć samemu, podczas dokładnego szczotkowania zębów odpowiednimi środkami. Jednak przebarwienia bardziej nasilone, intensywne, wymagają profesjonalnego czyszczenia powierzchni zębów w gabinecie stomatologicznym.

Należy również pamiętać, że pasty wybielające dla osób palących należy stosować z ostrożnością — zamiennie z innymi pastami, bądź w odstępach czasowych. Zbyt częste stosowanie takich past może się bowiem skończyć nadwrażliwością zębów lub uszkodzeniem ich szkliwa. 

Przebarwiająca dieta

To, czy na powierzchni naszych zębów pojawiają się przebarwienia w znacznym stopniu zależy również od tego, w jakich ilościach spożywamy produkty bogate w łatwo osadzające się barwniki. Osoby spożywające duże ilości herbaty (niezależnie czy jest to herbata biała, zielona, czerwona czy też czarna, wszystkie one powodują przebarwienia), bądź kawy (szczególnie czarnej kawy), szybko zauważają powstawanie na powierzchni szkliwa jasnobrązowych przebarwień. Oczywiście ich nasilenie zależy od ilości spożywanych produktów, jak również od dokładności codziennej higienizacji jamy ustnej. Na szczęście tego rodzaju przebarwienia bardzo łatwo ulegają oczyszczeniu podczas piaskowania powierzchni zębów. Innymi produktami, które mogą obniżać w podobny sposób estetykę szkliwa są barwiące owoce i warzywa (m.in. jagody, borówki, buraki) oraz potrawy z nich przyrządzone, czerwone wino, soki owocowe, coca-cola, niektóre przyprawy (m.in. curry, kurkuma, czerwona papryka, cynamon). 

Powiązane produkty

Białe plamy na powierzchni zębów

Wiele osób pojawienie się białych plam na powierzchni zębów kojarzy z fluorozą, czyli przyjmowaniem zbyt obfitej ilości fluoru. Faktycznie w ten sposób wyglądają pierwsze stadia fluorozy. Jednak należy pamiętać, że stan taki jest stosunkowo rzadki — codzienne stosowanie odpowiedniej pasty z fluorem w zalecanej przez dentystę ilości (ilość pasty zależy od wieku dziecka), nie spowoduje powstania fluorozy. 

Białe przebarwienia na powierzchni zębów stałych, szczególnie często obserwowane na powierzchni policzkowej siekaczy, u dzieci często świadczą o przebytych we wczesnym dzieciństwie chorobach.

Okresowy niedobór witamin i minerałów oraz przyjmowane wówczas leki w ten sposób mogą się później „odbijać” na wyglądzie szkliwa.

Jednak powstawanie takiego rodzaju przebarwień często świadczy również o nieprawidłowo prowadzonej higienie jamy ustnej i  o miejscowych demineralizacjach szkliwa zębów. Jednakowy wygląd szkliwa bywa obserwowany u pacjentów po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego. Tego rodzaju przebarwienia wymagają kontroli przez lekarza dentystę, który zdecyduje o konieczności i ewentualnych możliwościach przeprowadzenia leczenia. 

Ciemne przebarwienia zębów

Sinienie bądź szarzenie szkliwa zębów często widoczne jest w zębach martwych. Zęby, które były leczone endodontycznie z czasem najczęściej ciemnieją. Również szarawy kolor zębów możemy obserwować w zębach, które przez dłuższy czas miały wypełnienia amalgamatowe. 

Poza tym niektóre leki czy też suplementacje — przyjmowanie tetracyklin, przyjmowanie suplementacji żelaza, oraz choroby przewlekłe — mogą powodować powstawanie przebarwień na powierzchni zębów. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij