Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?
Joanna Łuniewska-Rajch

Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

Palenie papierosów 

Za główną przyczynę przebarwień zębów powodowanych przez czynniki zewnętrzne uważa się palenie tytoniu. Najczęściej mają one brązowo-czarny kolor. Nasilenie takich przebarwień zależy w głównej mierze od tego jakiego rodzaju papierosy i w jakiej ilości pacjent pali oraz jak wygląda jego codzienna higiena jamy ustnej. Lekkie przebarwienia wynikłe z palenia tytoniu pacjent może usunąć samemu, podczas dokładnego szczotkowania zębów odpowiednimi środkami. Jednak przebarwienia bardziej nasilone, intensywne, wymagają profesjonalnego czyszczenia powierzchni zębów w gabinecie stomatologicznym.

Należy również pamiętać, że pasty wybielające dla osób palących należy stosować z ostrożnością — zamiennie z innymi pastami, bądź w odstępach czasowych. Zbyt częste stosowanie takich past może się bowiem skończyć nadwrażliwością zębów lub uszkodzeniem ich szkliwa. 

Przebarwiająca dieta

To, czy na powierzchni naszych zębów pojawiają się przebarwienia w znacznym stopniu zależy również od tego, w jakich ilościach spożywamy produkty bogate w łatwo osadzające się barwniki. Osoby spożywające duże ilości herbaty (niezależnie czy jest to herbata biała, zielona, czerwona czy też czarna, wszystkie one powodują przebarwienia), bądź kawy (szczególnie czarnej kawy), szybko zauważają powstawanie na powierzchni szkliwa jasnobrązowych przebarwień. Oczywiście ich nasilenie zależy od ilości spożywanych produktów, jak również od dokładności codziennej higienizacji jamy ustnej. Na szczęście tego rodzaju przebarwienia bardzo łatwo ulegają oczyszczeniu podczas piaskowania powierzchni zębów. Innymi produktami, które mogą obniżać w podobny sposób estetykę szkliwa są barwiące owoce i warzywa (m.in. jagody, borówki, buraki) oraz potrawy z nich przyrządzone, czerwone wino, soki owocowe, coca-cola, niektóre przyprawy (m.in. curry, kurkuma, czerwona papryka, cynamon). 

Powiązane produkty

Białe plamy na powierzchni zębów

Wiele osób pojawienie się białych plam na powierzchni zębów kojarzy z fluorozą, czyli przyjmowaniem zbyt obfitej ilości fluoru. Faktycznie w ten sposób wyglądają pierwsze stadia fluorozy. Jednak należy pamiętać, że stan taki jest stosunkowo rzadki — codzienne stosowanie odpowiedniej pasty z fluorem w zalecanej przez dentystę ilości (ilość pasty zależy od wieku dziecka), nie spowoduje powstania fluorozy. 

Białe przebarwienia na powierzchni zębów stałych, szczególnie często obserwowane na powierzchni policzkowej siekaczy, u dzieci często świadczą o przebytych we wczesnym dzieciństwie chorobach.

Okresowy niedobór witamin i minerałów oraz przyjmowane wówczas leki w ten sposób mogą się później „odbijać” na wyglądzie szkliwa.

Jednak powstawanie takiego rodzaju przebarwień często świadczy również o nieprawidłowo prowadzonej higienie jamy ustnej i  o miejscowych demineralizacjach szkliwa zębów. Jednakowy wygląd szkliwa bywa obserwowany u pacjentów po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego. Tego rodzaju przebarwienia wymagają kontroli przez lekarza dentystę, który zdecyduje o konieczności i ewentualnych możliwościach przeprowadzenia leczenia. 

Ciemne przebarwienia zębów

Sinienie bądź szarzenie szkliwa zębów często widoczne jest w zębach martwych. Zęby, które były leczone endodontycznie z czasem najczęściej ciemnieją. Również szarawy kolor zębów możemy obserwować w zębach, które przez dłuższy czas miały wypełnienia amalgamatowe. 

Poza tym niektóre leki czy też suplementacje — przyjmowanie tetracyklin, przyjmowanie suplementacji żelaza, oraz choroby przewlekłe — mogą powodować powstawanie przebarwień na powierzchni zębów. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.