Aparaty ortodontyczne – wady i zalety
Joanna Łuniewska-Rajch

Aparaty ortodontyczne – wady i zalety

Z roku na rok w naszym kraju wzrasta „popularność” aparatów ortodontycznych. Na pytanie czy są one modne czy wygodne można z łatwością odpowiedzieć, ponieważ na pewno nie są wygodne. Jednak decydując się na aparat ortodontyczny nie powinniśmy kierować się w żadnym stopniu modą, a jedynie wskazaniami stomatologicznymi.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów aparatów ortodontycznych – w najprostszym podziale mogą być one stałe lub ruchome (możliwe do wyjęcia z jamy ustnej). Aparaty ruchome stosuje się zazwyczaj u dzieci lub u dorosłych jako aparaty retencyjne. Ich budowa w znacznym stopniu zależy od tego, jaką wadę mają leczyć. Aparaty stałe również mogą znacznie się od siebie różnić – obecnie dostępnych jest wiele rodzajów zamków ortodontycznych – bardziej i mniej widocznych, ceramicznych i metalowych. 

Zalety aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne obecnie noszą zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla pacjentów zazwyczaj główną zaletą aparatów jest poprawa estetyki zgryzu – wyrównanie linii zębów, redukcja stłoczeń, poprawa profilu i uśmiechu. Jednak przeprowadzenie leczenia ortodontycznego niesie również wiele innych pozytywnych konsekwencji. Redukcja stłoczeń i prawidłowe ustawienie zębów w łuku ułatwia pacjentom prowadzenie codziennej higieny i oczyszczanie powierzchni szkliwa, przez co zmniejsza ryzyko próchnicy. Równomierne, prawidłowe obciążenie zębów chroni ozębną przed przeciążeniami i przyzębie przed urazami zgryzowymi. Dodatkowo odpowiednio przeprowadzone leczenie ortodontyczne pomaga w leczeniu chorób stawów skroniowo-żuchwowych – przynosi redukcję bólu w stawach, chroni przed późniejszymi bólami głowy i kręgosłupa, wynikającymi z zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. Prawidłowe ustawienie zębów oraz wysoka estetyka uśmiechu ułatwia pacjentowi codzienne funkcjonowanie (spożywanie posiłków, mówienie) oraz zdecydowanie podnosi poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Dobrze wyglądający uśmiech przynosi plusy w życiu społecznym – jako jedna z pierwszych rzeczy zauważanych przez nowo poznane osoby zapewnia nam lepsze pierwsze wrażenie, które jest bardzo istotne. 

Powiązane produkty

Wady aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne poza szeregiem zalet niestety mają również liczne swoje wady. Pierwszymi z wad zauważanymi przez pacjentów są trudności w codziennej higienie u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne. Liczne zakamarki w obrębie aparatów oraz nierówne ich powierzchnie sprzyjają odkładaniu się na ich powierzchni płytki nazębnej, która jest trudna do usunięcia podczas klasycznego szczotkowania zębów – konieczne jest stosowanie specjalnych szczoteczek do oczyszczania powierzchni pod aparatem. Niestety dodatkowo ślina, która naturalnie oczyszcza powierzchnię zębów z płytki nazębnej w ciągu dnia w znacznie mniejszym stopniu chroni powierzchnię szkliwa pod aparatem ortodontycznym. U osób nieutrzymujących prawidłowej higieny jamy ustnej podczas użytkowania aparatów dochodzi do znacznie szybszego powstawania próchnicy, demineralizacji powierzchni szkliwa (powstawania białych plam na jego powierzchni) czy też do przebarwień zębów (żółknięcia ich szkliwa). 

Poza tym bardzo częstymi są podrażnienia błony śluzowej policzków, warg lub powierzchni języka przez ostre elementy aparatu (zamki, łuki, pierścienie). Jest to szczególnie uciążliwe w pierwszych dniach po założeniu aparatu i po wymianie jego elementów na wizycie kontrolnej. Ranki powstające w jamie ustnej są bolesne, utrudniają spożywanie posiłków oraz sprzyjają powstawaniu aft

Należy również pamiętać, że noszenie aparatu ortodontycznego stałego niesie za sobą dolegliwości bólowe związane z przemieszczaniem się zębów. Ich stopień nasilenia zależy od pacjenta, jednak są one zawsze najsilniejsze w pierwszych dniach po wizycie. U niektórych osób mogą powodować dolegliwości uniemożliwiające normalne jedzenie lub mówienie. 

Istotnym jest, aby leczenie ortodontyczne było przeprowadzone dobrze. Nieprawidłowe ustawienie zębów w efekcie leczenia sprzyja zaostrzeniu lub pojawieniu się chorób stawów skroniowo-żuchwowych. Niewłaściwie przemieszczenie zębów może powodować natomiast obniżenie poziomu kości wokół zębów (recesje - odsłanianie się szyjek zębów) czy też nawet resorpcje zębów (tzw. niszczenie zęba przez własny organizm). Ważnym jest, aby nie przyspieszać za bardzo leczenia ortodontycznego, a po jego zakończeniu odpowiedni czas nosić aparaty lub druty retencyjne. Niestety leczenie ortodontyczne jest leczeniem długoczasowym i jedynie prowadzenie go zgodnie z zaleceniami lekarza przynosi trwałe i zadawalające efekty. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl