Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?
Joanna Łuniewska-Rajch

Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Na czym polega lakowanie?

Powierzchnia żująca zębów trzonowych nie jest powierzchnią gładką. Obecne są na niej liczne zagłębienia i dołki, w których z łatwością zalega płytka nazębna oraz resztki spożywanych pokarmów. Dokładne oczyszczenie takiej powierzchni jest trudne, a dla małych dzieci czasem wręcz niemożliwe do wykonania. Niestety zalegająca na powierzchni zębów płytka nazębna, składająca się w znacznym stopniu z bakterii, w krótkim czasie prowadzi do powstania próchnicy. Aby zapobiec takiemu rozwojowi sytuacji lekarze dentyści rekomendują zabezpieczenie powierzchni żujących, kiedy jeszcze próchnica zębów nie zacznie się tam rozwijać. Podczas lakowania lekarz początkowo oczyszcza powierzchnię żującą zęba, a następnie wszelkie zagłębienia wypełnia specjalnym płynem uszczelniającym. W ten sposób resztki pokarmowe nie wchodzą już w zagłębienia i nie sprzyjają rozwojowi próchnicy. Dodatkowo środki lakujące często uwalniają związku fluoru, wzmacniając strukturę szkliwa zęba.

Kiedy wykonać zabieg?

Jak już wcześniej wspomniano, zabieg lakowania należy wykonać póki w zębie nie zacznie rozwijać się próchnica. Poza oceną kliniczną w badaniu stomatologicznym stanu zęba, za granicę uważa się dwa lata od momentu wyrżnięcia zęba. Po upływie tego okresu nie powinno się wykonywać lakowania, ponieważ można wtedy „pokryć” bakterie lakiem, co sprzyja rozwojowi próchnicy pod nim.

Należy zwrócić tu uwagę, że wiekiem granicznym dla zębów pierwszych trzonowych (szóstek) jest wiek ok. 8-9 lat, jednak jest to zmienne u dzieci w zależności od ich czasu wyrzynania się zębów.

Istotnym jest również podkreślenie, że nie zawsze wykonanie zabiegu jest możliwe. Możemy go przeprowadzić dopiero w momencie pełnego wyrżnięcia zęba – kiedy ząb jest wciąż częściowo przykryty dziąsłem jego lakowanie nie będzie skuteczne, ze względu na brak możliwości osuszenia powierzchni zęba. U dzieci ze słabą higieną jamy ustnej zdarza się, że ząb stały od razu po wyrżnięciu całkowitym wymaga już leczenia, a wykonanie lakowania jest już niemożliwe.

Powiązane produkty

Czy jest to zabieg skuteczny?

Prawidłowo przeprowadzone lakowanie jest zabiegiem skutecznym jeśli chodzi o ochronę powierzchni żujących zęba przed rozwojem próchnicy. Jednak należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, w przypadku dzieci trudno współpracujących – mających trudności z utrzymaniem otwartej buzi, dzieci z silnym odruchem wymiotnym po włożeniu tamponów do buzi itd. – niemożliwym bywa prawidłowe przeprowadzenie zabiegu, a przy mimo wszystko podjętej próbie dochodzi po jakimś czasie do utraty założonego laku (np. ze względu na brak zachowanej suchości zęba podczas zabiegu). Po drugie, w przypadku złej higieny jamy ustnej może dojść do rozwoju próchnicy w pobliżu laku, nawet na powierzchni żującej – lakowanie nie jest zabiegiem magicznym, zwalniającym nas z konieczności dokładnego mycia zębów. Po trzecie, lakowanie chroni przed próchnicą w obrębie bruzd i zagłębień, nie chroni przed próchnicą na powierzchniach stycznych zębów. Stąd też po latach u pacjentów nienitkujących przestrzeni międzyzębowych bardzo często obserwujemy zęby stałe ze zdrową powierzchnią żującą i obecną próchnicą na powierzchni stycznej. Świadczy to jednak wciąż o skuteczności zabiegu lakowania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl