Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?
Joanna Łuniewska-Rajch

Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

Czy dziedziczymy próchnicę?

Rodzice młodych pacjentów słysząc, że u malców występuje próchnica, bardzo często mówią „ja też miałem słabe zęby, to na pewno po mnie”. I choć niektóre choroby genetyczne mające wpływ na rozwój zębów (np. na prawidłową mineralizację szkliwa lub zębiny), jeśli występują, mają istotne znaczenie, to jest to sytuacja bardzo rzadka, a osoby chore są dokładnie poinformowane o istniejącej wadzie.

Najczęściej niestety rodzinna skłonność do występowania próchnicy tylko na pozór może wydawać się zapisaną w genach, podczas gdy naprawdę jej przyczyną jest przekazywanie nieprawidłowych schematów higienicznych i dietetycznych. Dla przykładu rodzice spożywający duże ilości słodyczy czy też słodzący napoje będą częściej podawali takie posiłki swoim dzieciom.

Jednakowo ma się sytuacja w przypadku dbania o higienę jamy ustnej. Osoby przykładające dużą wagę do dokładnego i systematycznego oczyszczania powierzchni zębów będą najczęściej bardziej dbały o higienę jamy ustnej swoich dzieci, jednocześnie dając im dobry przykład. Należy również pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną, w związku z czym rodzice przekazują stopniowo bakterie próchnicotwórcze swoim dzieciom poprzez całowanie ich lub też oblizywanie smoczków czy łyżeczek. W przypadku, gdy u rodziców obecne są liczne ubytki próchnicowe, flora bakteryjna jest szybciej przekazywana, co sprzyja rozwojowi próchnicy u dzieci.

A jak jest z paradontozą?

Drugim najczęściej podawanym przykładem choroby jako dziedzicznej jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Każdy z nas na pewno słyszał kiedyś wypowiedź: „mój tata stracił wszystkie zęby jak był jeszcze młody, u mnie na pewno też tak będzie”.

Tutaj należy podkreślić, że istnieją dwa rodzaje zapaleń przyzębia: przewlekłe zapalenie przyzębia – występujące u znacznej części chorych, określane paradontozą, oraz agresywne zapalenie przyzębia.

Druga z tych chorób jest rzeczywiście chorobą o podłożu genetycznym i może doprowadzić do szybkiego zaniku kości wokół zębów, a następnie utraty uzębienia u osób młodych, z nienaganną higieną jamy ustnej. Efekty tej choroby zazwyczaj widoczne są już u osób poniżej 35 roku życia. Jednak chorzy Ci stanowią jedynie kilka procent wszystkich cierpiących na zapalenie przyzębia. Pozostała grupa to chorzy, u których rozwinęła się przewlekła postać choroby. Jej główną przyczyną natomiast jest nieprawidłowa codzienna higienizacja jamy ustnej, a szczególnie niedokładne szczotkowanie oraz brak nitkowania powierzchni międzyzębowych. Występowanie tego schorzenia rodzinnie, tak samo jak w przypadku próchnicy, opiera się bardziej na wypracowaniu nieprawidłowych nawyków i schematów niż na tym, co mamy zapisane w genach.

Powiązane produkty

Na co mają wpływ nasze geny?

Geny mają istotny wpływ na wiele cech naszych zębów. Po pierwsze na ich ilość – brak zawiązków zarówno zębów trzecich trzonowych, jak i przedtrzonowców czy innych zębów, jest zapisany w naszych genach. Jeśli któryś z rodziców cierpiał na oligodoncję (zmniejszoną liczbę zębów) istnieje duża szansa, że również u dziecka wystąpi takie schorzenie. Poza tym nasze geny decydują o tym jaki będzie kształt, wielkość czy barwa naszych zębów. Nie mamy również wpływu na to w jakim wieku i w jaki sposób zęby nam się będą wyrzynać. Także wiele wad zgryzu ma podłoże genetyczne – obserwując takie wady u nas, jeśli nie są to wady wynikłe z np. wczesnej utraty zębów mlecznych czy nieprawidłowych nawyków, możemy oczekiwać wystąpienia takich wad u swojego dziecka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl