Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów
Joanna Łuniewska-Rajch

Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

Jak wybrać technikę?

Nie można wybrać jednej techniki szczotkowania zębów, która będzie idealna dla każdego pacjenta. Każdy z nas ma inne potrzeby higienizacyjne w jamie ustnej oraz inne problemy, które w głównym stopniu wymagają eliminacji. Odpowiednią technikę szczotkowania zębów ustalamy na podstawie badania stanu dziąseł oraz ustawienia zębów w łuku zębowym. Analizowane jest czy występują stłoczenia zębów, czy zęby nie są wychylone lub zrotowane oraz czy nie występują braki międzyzębowe. Istotnym jest również określenie sprawności manualnej pacjenta. Inne techniki są zalecane dla pacjentów młodych lub niepełnosprawnych, a inne dla pacjentów, którzy opanowali już inne techniki niż najbardziej popularna metoda okrężna.

Metoda okrężna (Fones)

Jest to najbardziej popularna technika szczotkowania zębów. Jej popularność wynika z faktu, że każdy z nas jest jej nauczany w dzieciństwie, jest to bowiem metoda polecana dla dzieci i osób niepełnosprawnych, u których niemożliwe jest opanowanie bardziej skomplikowanych technik. Metoda ta polega na ustawieniu główki szczoteczki pod kątem prostym względem powierzchni zębów oraz wykonywania szczoteczką ruchów okrężnych.

Dla zdrowych osób dorosłych technika ta nie jest rekomendowana ze względu na możliwość powodowania urazu dziąseł.

Powiązane produkty

Metoda wymiatająca (roll)

Jest to druga najbardziej znana technika oczyszczania powierzchni zębów. Jest ona pierwszą techniką, której nauczają lekarze dentyści i higienistki stomatologiczne osoby dorosłe. W tej technice szczoteczkę ustawia się pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów, na wysokości linii dziąsła. Następnie główka szczoteczki, wykonując ruch obrotowo-wymiatający, przesuwana jest  z dziąsła w kierunku korony zęba. Powinno się wykonywać około 5 takich wyżej opisanych ruchów na powierzchni językowej/podniebiennej i policzkowej zębów. Powierzchnie żujące należy oczyszczać ruchem okrężnym. Metoda ta powinna być stosowana u osób, u których nie stwierdzono zaawansowanego zapalenia przyzębia lub nasilonego stanu zapalnego dziąseł.

Główną wadą tej metody jest niedokładne oczyszczanie powierzchni dodziąsłowej zębów.

Metoda Bassa (rowkowa)

Jest to obecnie najczęściej rekomendowana metoda szczotkowania zębów szczoteczkami manualnymi, choć wciąż nie jest to technika popularna w Polsce. Dzięki tej metodzie najdokładniej oczyszcza się całą powierzchnię zębów, również okolicę bezpośrednio przylegającą do dziąseł, nie uszkadzając jednocześnie tkanek miękkich. W tej metodzie włosie szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni, skierowane do wierzchołka korzenia – do dziąseł. Przykładając w ten sposób szczoteczkę wykonuje się krótkie, delikatne ruchy wibrujące. Powierzchnie żujące w tej metodzie również oczyszcza się w sposób klasyczny.

Ważnym jest, aby stosując tę metodę używać szczoteczek miękkich, wielopęczkowych, o równej długości włosia. Na rynku obecnych jest wiele szczoteczek dedykowanych specjalnie dla tej metody.

Metody Chartersa i Stillmana

W obu tych metodach ustawia się szczoteczkę na dziąśle – w jednej kierując ją w stronę korzenia, w drugiej w stronę korony zęba. Następnie przykładając delikatny nacisk wykonuje się ruchy okrężne lub wibrujące masujące dziąsło. Dzięki temu usuwa się płytkę nazębną, a jednocześnie poprawia ukrwienie dziąseł.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl