Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów
Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.
Jak wybrać technikę?
Nie można wybrać jednej techniki szczotkowania zębów, która będzie idealna dla każdego pacjenta. Każdy z nas ma inne potrzeby higienizacyjne w jamie ustnej oraz inne problemy, które w głównym stopniu wymagają eliminacji. Odpowiednią technikę szczotkowania zębów ustalamy na podstawie badania stanu dziąseł oraz ustawienia zębów w łuku zębowym. Analizowane jest czy występują stłoczenia zębów, czy zęby nie są wychylone lub zrotowane oraz czy nie występują braki międzyzębowe. Istotnym jest również określenie sprawności manualnej pacjenta. Inne techniki są zalecane dla pacjentów młodych lub niepełnosprawnych, a inne dla pacjentów, którzy opanowali już inne techniki niż najbardziej popularna metoda okrężna.
Metoda okrężna (Fones)
Jest to najbardziej popularna technika szczotkowania zębów. Jej popularność wynika z faktu, że każdy z nas jest jej nauczany w dzieciństwie, jest to bowiem metoda polecana dla dzieci i osób niepełnosprawnych, u których niemożliwe jest opanowanie bardziej skomplikowanych technik. Metoda ta polega na ustawieniu główki szczoteczki pod kątem prostym względem powierzchni zębów oraz wykonywania szczoteczką ruchów okrężnych.
Metoda wymiatająca (roll)
Jest to druga najbardziej znana technika oczyszczania powierzchni zębów. Jest ona pierwszą techniką, której nauczają lekarze dentyści i higienistki stomatologiczne osoby dorosłe. W tej technice szczoteczkę ustawia się pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów, na wysokości linii dziąsła. Następnie główka szczoteczki, wykonując ruch obrotowo-wymiatający, przesuwana jest z dziąsła w kierunku korony zęba. Powinno się wykonywać około 5 takich wyżej opisanych ruchów na powierzchni językowej/podniebiennej i policzkowej zębów. Powierzchnie żujące należy oczyszczać ruchem okrężnym. Metoda ta powinna być stosowana u osób, u których nie stwierdzono zaawansowanego zapalenia przyzębia lub nasilonego stanu zapalnego dziąseł.
Metoda Bassa (rowkowa)
Jest to obecnie najczęściej rekomendowana metoda szczotkowania zębów szczoteczkami manualnymi, choć wciąż nie jest to technika popularna w Polsce. Dzięki tej metodzie najdokładniej oczyszcza się całą powierzchnię zębów, również okolicę bezpośrednio przylegającą do dziąseł, nie uszkadzając jednocześnie tkanek miękkich. W tej metodzie włosie szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni, skierowane do wierzchołka korzenia – do dziąseł. Przykładając w ten sposób szczoteczkę wykonuje się krótkie, delikatne ruchy wibrujące. Powierzchnie żujące w tej metodzie również oczyszcza się w sposób klasyczny.
Metody Chartersa i Stillmana
W obu tych metodach ustawia się szczoteczkę na dziąśle – w jednej kierując ją w stronę korzenia, w drugiej w stronę korony zęba. Następnie przykładając delikatny nacisk wykonuje się ruchy okrężne lub wibrujące masujące dziąsło. Dzięki temu usuwa się płytkę nazębną, a jednocześnie poprawia ukrwienie dziąseł.