Zapalenie dziąseł – objawy, przyczyny i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Zapalenie dziąseł – objawy, przyczyny i leczenie

Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania? Są bolesne? Stały się mocno czerwone? To są pierwsze objawy zapalenia dziąseł, jednej z najczęstszych chorób w obrębie jamy ustnej. Nie powinno się ich ignorować, ponieważ choroba może rozwinąć się do zapalenia przyzębia skutkującego przedwczesną utratą zębów.

Objawy zapalenia dziąseł

Objawy zapalenia dziąseł pojawiają się już po kilku tygodni od momentu rozpoczęcia odkładania się płytki nazębnej w ich okolicy. To właśnie niedokładna higiena jamy ustnej jest główną przyczyną tej choroby. Obecne na powierzchni zębów bakterie, żywiące się obecnymi resztkami pokarmowymi, niektórymi składnikami śliny i nalotami, w efekcie swojego metabolizmu wydzielają kwasy skutkujące stanem zapalnym dziąseł. Po pewnym czasie płytka nazębna pod wpływem składników mineralnych obecnych w ślinie ulega zwapnieniu tworząc kamień nazębny. Jest on więc swego rodzaju konglomeratem resztek pokarmowych i bakterii, stymulującym dalszy rozwój choroby. 

U osób z zapaleniem dziąseł jednym z pierwszych objawów jest krwawienie podczas szczotkowania zębów, czasem zauważalne jedynie jako różowawe zabarwienie wypluwanej śliny. Wiele osób interpretuje ten objaw, jako znak, że zbyt mocno lub niewłaściwie szczotkują lub nitkują zęby. Czasem jest to prawdą, jednak bez dokładniej higienizacji proces zapalny będzie się dalej rozwijał  i nasilał – dokładne oczyszczanie okolicy dziąseł jest konieczne. 

Innym objawem, rzadziej zauważalnym przez pacjentów jest zmiana barwy dziąseł – stają się one żywoczerwone. Zmiana barwy dotyczy większego ich obszaru lub jedynie okolicy brodawki międzyzębowej lub okolicy przyszyjkowej. Wraz z nią często dochodzi do obrzęku dziąseł. Jest to zauważalne przez pacjentów jako skrócenie długości koron zębów, ponieważ ich część zostaje przykryta właśnie przez obrzęknięte dziąsła. Stan zapalny dziąseł może przysparzać niejednokrotnie również dolegliwości bólowe. Odczuwane mogą być one jako nadwrażliwość podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów, lub lekkie okresowe ćmienie chorej okolicy, co jest często mylone z bólem zęba

Objawem towarzyszącym zapaleniu dziąseł jest obecność kamienia nazębnego. Może on być niewidoczny dla pacjenta, ponieważ odkłada się głównie w okolicy językowej zębów siecznych dolnych, policzkowej zębów trzonowych górnych oraz poddziąsłowo na wszystkich zębach. Jednak właśnie on jest jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego oddechu i posmaku w jamie ustnej. 

Przyczyny zapalenia dziąseł

Jak już wspominano wcześniej najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, skutkująca odkładaniem się płytki nazębnej. Jednak zapalenie dziąseł może występować również u osób z bardzo dobrą higieną. U tej grupy przyczyną są głównie zmiany w gospodarce hormonalnej. 

Niezwiązane z płytką nazębną zapalenie dziąseł, wynikłe ze zmian hormonalnych, obserwuje się u:
•    osób młodych w okresie dojrzewania;
•    kobiet w okresie menopauzy;
•    kobiet w ciąży;
•    kobiet w trakcie menstruacji;
•    kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne. 

Poza tym zapalenie dziąseł może wynikać z chorób ogólnoustrojowych takich jak białaczka i cukrzyca, anoreksji czy bulimii lub niedoborów witamin (między innymi witaminy B i C). Poza środkami antykoncepcyjnymi również inne leki mają znaczący wpływ na rozwój choroby dziąseł. Wśród nich wyróżnia się głównie leki przeciwpadaczkowe i leki przyjmowane przez chorych na choroby układu krążenia. 

Objawy zapalenia dziąseł mogą być także widoczne w efekcie ich mechanicznego uszkodzenia. Między innymi przy niewłaściwym, zbyt silnym szczotkowaniu, używaniu zbyt twardych szczotek lub drażnieniu dziąseł twardymi pokarmami. 

Powiązane produkty

Leczenie zapalenia dziąseł

W leczeniu zapalenia dziąseł najważniejsza jest poprawa higieny jamy ustnej oraz regularne profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie dentystycznym. Dokładne usuwanie resztek pokarmowych i bakterii z jamy ustnej uniemożliwia ich rozwój i inicjowanie stanu zapalnego.

Podczas codziennej higieny bardzo istotne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, których oczyszczenie klasyczną szczoteczką manualną jest niemożliwe. W celu utrzymania zdrowego przyzębia konieczne jest usuwanie kamienia nazębnego (wykonywanie skalingu) w gabinecie stomatologicznym minimum raz do roku. 

Jeśli zapalenie przyzębia występuje z innego powodu najczęściej ustępuje ono po eliminacji czynnika. Właściwe leczenie choroby wywołującej, minięcie procesu wywołującego, wraz z właściwą higieną zazwyczaj skutkuje ustąpieniem stanu zapalnego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl