Zapalenie dziąseł – objawy, przyczyny i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Zapalenie dziąseł – objawy, przyczyny i leczenie

Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania? Są bolesne? Stały się mocno czerwone? To są pierwsze objawy zapalenia dziąseł, jednej z najczęstszych chorób w obrębie jamy ustnej. Nie powinno się ich ignorować, ponieważ choroba może rozwinąć się do zapalenia przyzębia skutkującego przedwczesną utratą zębów.

Objawy zapalenia dziąseł

Objawy zapalenia dziąseł pojawiają się już po kilku tygodni od momentu rozpoczęcia odkładania się płytki nazębnej w ich okolicy. To właśnie niedokładna higiena jamy ustnej jest główną przyczyną tej choroby. Obecne na powierzchni zębów bakterie, żywiące się obecnymi resztkami pokarmowymi, niektórymi składnikami śliny i nalotami, w efekcie swojego metabolizmu wydzielają kwasy skutkujące stanem zapalnym dziąseł. Po pewnym czasie płytka nazębna pod wpływem składników mineralnych obecnych w ślinie ulega zwapnieniu tworząc kamień nazębny. Jest on więc swego rodzaju konglomeratem resztek pokarmowych i bakterii, stymulującym dalszy rozwój choroby. 

U osób z zapaleniem dziąseł jednym z pierwszych objawów jest krwawienie podczas szczotkowania zębów, czasem zauważalne jedynie jako różowawe zabarwienie wypluwanej śliny. Wiele osób interpretuje ten objaw, jako znak, że zbyt mocno lub niewłaściwie szczotkują lub nitkują zęby. Czasem jest to prawdą, jednak bez dokładniej higienizacji proces zapalny będzie się dalej rozwijał  i nasilał – dokładne oczyszczanie okolicy dziąseł jest konieczne. 

Innym objawem, rzadziej zauważalnym przez pacjentów jest zmiana barwy dziąseł – stają się one żywoczerwone. Zmiana barwy dotyczy większego ich obszaru lub jedynie okolicy brodawki międzyzębowej lub okolicy przyszyjkowej. Wraz z nią często dochodzi do obrzęku dziąseł. Jest to zauważalne przez pacjentów jako skrócenie długości koron zębów, ponieważ ich część zostaje przykryta właśnie przez obrzęknięte dziąsła. Stan zapalny dziąseł może przysparzać niejednokrotnie również dolegliwości bólowe. Odczuwane mogą być one jako nadwrażliwość podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów, lub lekkie okresowe ćmienie chorej okolicy, co jest często mylone z bólem zęba

Objawem towarzyszącym zapaleniu dziąseł jest obecność kamienia nazębnego. Może on być niewidoczny dla pacjenta, ponieważ odkłada się głównie w okolicy językowej zębów siecznych dolnych, policzkowej zębów trzonowych górnych oraz poddziąsłowo na wszystkich zębach. Jednak właśnie on jest jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego oddechu i posmaku w jamie ustnej. 

Przyczyny zapalenia dziąseł

Jak już wspominano wcześniej najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, skutkująca odkładaniem się płytki nazębnej. Jednak zapalenie dziąseł może występować również u osób z bardzo dobrą higieną. U tej grupy przyczyną są głównie zmiany w gospodarce hormonalnej. 

Niezwiązane z płytką nazębną zapalenie dziąseł, wynikłe ze zmian hormonalnych, obserwuje się u:
•    osób młodych w okresie dojrzewania;
•    kobiet w okresie menopauzy;
•    kobiet w ciąży;
•    kobiet w trakcie menstruacji;
•    kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne. 

Poza tym zapalenie dziąseł może wynikać z chorób ogólnoustrojowych takich jak białaczka i cukrzyca, anoreksji czy bulimii lub niedoborów witamin (między innymi witaminy B i C). Poza środkami antykoncepcyjnymi również inne leki mają znaczący wpływ na rozwój choroby dziąseł. Wśród nich wyróżnia się głównie leki przeciwpadaczkowe i leki przyjmowane przez chorych na choroby układu krążenia. 

Objawy zapalenia dziąseł mogą być także widoczne w efekcie ich mechanicznego uszkodzenia. Między innymi przy niewłaściwym, zbyt silnym szczotkowaniu, używaniu zbyt twardych szczotek lub drażnieniu dziąseł twardymi pokarmami. 

Polecane dla Ciebie

Leczenie zapalenia dziąseł

W leczeniu zapalenia dziąseł najważniejsza jest poprawa higieny jamy ustnej oraz regularne profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie dentystycznym. Dokładne usuwanie resztek pokarmowych i bakterii z jamy ustnej uniemożliwia ich rozwój i inicjowanie stanu zapalnego.

Podczas codziennej higieny bardzo istotne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, których oczyszczenie klasyczną szczoteczką manualną jest niemożliwe. W celu utrzymania zdrowego przyzębia konieczne jest usuwanie kamienia nazębnego (wykonywanie skalingu) w gabinecie stomatologicznym minimum raz do roku. 

Jeśli zapalenie przyzębia występuje z innego powodu najczęściej ustępuje ono po eliminacji czynnika. Właściwe leczenie choroby wywołującej, minięcie procesu wywołującego, wraz z właściwą higieną zazwyczaj skutkuje ustąpieniem stanu zapalnego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij