Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?
Joanna Łuniewska-Rajch

Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?

Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na cały ludzki organizm w tym także na jamę ustną. Papierosy powodują choroby nie tylko zębów, ale również przyzębia, a więc tkanek je otaczających. Osoby palące są znacznie bardziej narażone na rozwój paradontozy i wcześniejszą utratę zębów. Również próchnica rozwija się u nich szybciej, niż u osób niepalących. Dodatkowo papierosy przyczyniają się do mocno nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej i szybkiego osadzania nalotów nazębnych.

Wpływ palenia papierosów na zęby

Najbardziej zauważalnym dla każdego wpływem papierosów na zęby jest zmiana ich barwy. Zęby palaczy są przebarwione, zżółknięte. Do tego na ich powierzchni w bardzo szybkim czasie odkłada się ciemny, wręcz czarny nalot nazębny. Wpływa to bardzo negatywnie na estetykę uśmiechu. Niestety nie zawsze jest możliwe dokładne usunięcie tych osadów i przebarwień podczas zabiegów skalingu i piaskowania.

Dodatkowo u osób palących przebarwieniom ulegają wypełnienia stomatologiczne, co często powoduje konieczność ich wymiany ze względów estetycznych. Efekt zabiegów takich jak wybielanie, jest bardzo krótkotrwały, ze względu na ciągłą ekspozycję na liczne substancje toksyczne i smoliste obecne w papierosach. Poza tym u osób palących często dochodzi do zmniejszonego wydzielania śliny, co wpływa na szybszy rozwój próchnicy

Wpływ papierosów na przyzębie

U palaczy dochodzi do znacznie szybszego odkładania się kamienia nazębnego. Dodatkowo obecny w dymie tytoniowym tlenek węgla powoduje obniżenie metabolizmu, a tym samym niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej. 

W efekcie tych wszystkich procesów dochodzi do powstania choroby przyzębia, skutkującej obniżaniem się poziomu kości wyrostka zębodołowego, odsłanianiem szyjek zębowych, wzrostem ruchomości, a ostatecznie przedwczesną utratą zębów. Krwawienie dziąseł bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia u palaczy jest znacznie mniejsze, ze względu na wspomniany wcześniej obniżony metabolizm i niedotlenienie komórek błony śluzowej.

Bez rezygnacji z nałogu skuteczne leczenie paradontozy jest wręcz niemożliwe. 

Dodatkowo palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na całą błonę śluzową jamy ustnej. Sprzyja powstawaniu przebarwień (mogących być stanami przednowotworowymi), owrzodzeń, a w przyszłości również zmian nowotworowych. Dlatego jeżeli lekarz zauważy pierwsze takie zmiany celowym jest wysłuchanie go i rzucenie nałogu. Jak wykazały liczne badania istnieje ścisły związek między paleniem papierosów, a występowaniem nowotworów jamy ustnej – szczególnie warg i języka. Ryzyko ich wystąpienia zwiększa nawet żucie wyrobów tytoniowych. 

Powiązane produkty

Wpływ zębów palacza na codzienne funkcjonowanie

U palaczy często dochodzi do obniżenia możliwości odczuwania bodźców smakowych lub ciągłego odczuwania złego posmaku. Dodatkowo każdemu z nich towarzyszy nieprzyjemny zapach w jamie ustnej, który również może być nieprzyjemny dla współtowarzyszy. Osoby przewlekle palące z czasem mogą odczuwać pieczenie, palenie, nadmierną suchość lub nawet dolegliwości bólowe ze strony jamy ustnej. 

Sprawdź pasty dla palaczy na DOZ.pl

Jak dbać o zęby palacza? Pasty wybielające dla palaczy

Na rynku obecne są liczne produkty stworzone do higieny jamy ustnej osób palących. Zawierają one liczne substancje ścierne, mające pomagać w usuwaniu osadów i przebarwień z zębów palacza. Zawierają również substancje zapachowe, które sprzyjają eliminacji nieprzyjemnego i uciążliwego zapachu z jamy ustnej. W składzie znajdują się oczywiście również substancje wzmacniające strukturę zębów, zapobiegające rozwojowi próchnicy oraz hamujące rozwój choroby przyzębia. Jednak należy pamiętać, że jest to jedynie zmniejszanie negatywnego wpływu papierosów, a jedynym rozwiązaniem leczniczym jest ograniczenie lub rzucenie nałogu.

Palenie papierosów zmniejsza objętość mózgu - dowiedz się więcej na DOZ.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.