Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?
Joanna Łuniewska-Rajch

Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?

Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na cały ludzki organizm w tym także na jamę ustną. Papierosy powodują choroby nie tylko zębów, ale również przyzębia, a więc tkanek je otaczających. Osoby palące są znacznie bardziej narażone na rozwój paradontozy i wcześniejszą utratę zębów. Również próchnica rozwija się u nich szybciej, niż u osób niepalących. Dodatkowo papierosy przyczyniają się do mocno nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej i szybkiego osadzania nalotów nazębnych.

Wpływ palenia papierosów na zęby

Najbardziej zauważalnym dla każdego wpływem papierosów na zęby jest zmiana ich barwy. Zęby palaczy są przebarwione, zżółknięte. Do tego na ich powierzchni w bardzo szybkim czasie odkłada się ciemny, wręcz czarny nalot nazębny. Wpływa to bardzo negatywnie na estetykę uśmiechu. Niestety nie zawsze jest możliwe dokładne usunięcie tych osadów i przebarwień podczas zabiegów skalingu i piaskowania.

Dodatkowo u osób palących przebarwieniom ulegają wypełnienia stomatologiczne, co często powoduje konieczność ich wymiany ze względów estetycznych. Efekt zabiegów takich jak wybielanie, jest bardzo krótkotrwały, ze względu na ciągłą ekspozycję na liczne substancje toksyczne i smoliste obecne w papierosach. Poza tym u osób palących często dochodzi do zmniejszonego wydzielania śliny, co wpływa na szybszy rozwój próchnicy

Wpływ papierosów na przyzębie

U palaczy dochodzi do znacznie szybszego odkładania się kamienia nazębnego. Dodatkowo obecny w dymie tytoniowym tlenek węgla powoduje obniżenie metabolizmu, a tym samym niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej. 

W efekcie tych wszystkich procesów dochodzi do powstania choroby przyzębia, skutkującej obniżaniem się poziomu kości wyrostka zębodołowego, odsłanianiem szyjek zębowych, wzrostem ruchomości, a ostatecznie przedwczesną utratą zębów. Krwawienie dziąseł bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia u palaczy jest znacznie mniejsze, ze względu na wspomniany wcześniej obniżony metabolizm i niedotlenienie komórek błony śluzowej.

Bez rezygnacji z nałogu skuteczne leczenie paradontozy jest wręcz niemożliwe. 

Dodatkowo palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na całą błonę śluzową jamy ustnej. Sprzyja powstawaniu przebarwień (mogących być stanami przednowotworowymi), owrzodzeń, a w przyszłości również zmian nowotworowych. Dlatego jeżeli lekarz zauważy pierwsze takie zmiany celowym jest wysłuchanie go i rzucenie nałogu. Jak wykazały liczne badania istnieje ścisły związek między paleniem papierosów, a występowaniem nowotworów jamy ustnej – szczególnie warg i języka. Ryzyko ich wystąpienia zwiększa nawet żucie wyrobów tytoniowych. 

Powiązane produkty

Wpływ zębów palacza na codzienne funkcjonowanie

U palaczy często dochodzi do obniżenia możliwości odczuwania bodźców smakowych lub ciągłego odczuwania złego posmaku. Dodatkowo każdemu z nich towarzyszy nieprzyjemny zapach w jamie ustnej, który również może być nieprzyjemny dla współtowarzyszy. Osoby przewlekle palące z czasem mogą odczuwać pieczenie, palenie, nadmierną suchość lub nawet dolegliwości bólowe ze strony jamy ustnej. 

Sprawdź pasty dla palaczy na DOZ.pl

Jak dbać o zęby palacza? Pasty wybielające dla palaczy

Na rynku obecne są liczne produkty stworzone do higieny jamy ustnej osób palących. Zawierają one liczne substancje ścierne, mające pomagać w usuwaniu osadów i przebarwień z zębów palacza. Zawierają również substancje zapachowe, które sprzyjają eliminacji nieprzyjemnego i uciążliwego zapachu z jamy ustnej. W składzie znajdują się oczywiście również substancje wzmacniające strukturę zębów, zapobiegające rozwojowi próchnicy oraz hamujące rozwój choroby przyzębia. Jednak należy pamiętać, że jest to jedynie zmniejszanie negatywnego wpływu papierosów, a jedynym rozwiązaniem leczniczym jest ograniczenie lub rzucenie nałogu.

Palenie papierosów zmniejsza objętość mózgu - dowiedz się więcej na DOZ.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl