Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?
Joanna Łuniewska-Rajch

Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?

Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na cały ludzki organizm – w tym także na jamę ustną. Papierosy powodują choroby nie tylko zębów, ale również przyzębia, a więc tkanek je otaczających. Osoby palące są znacznie bardziej narażone na rozwój paradontozy i wcześniejszą utratę zębów. Również próchnica rozwija się u nich szybciej, niż u osób niepalących. Dodatkowo papierosy przyczyniają się do mocno nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej i szybkiego osadzania nalotów nazębnych.

Wpływ palenia papierosów na zęby

Najbardziej zauważalnym dla każdego wpływem papierosów na zęby jest zmiana ich barwy. Zęby palaczy są przebarwione, zżółknięte. Do tego na ich powierzchni w bardzo szybkim czasie odkłada się ciemny, wręcz czarny nalot nazębny. Wpływa to bardzo negatywnie na estetykę uśmiechu. Niestety nie zawsze jest możliwe dokładne usunięcie tych osadów i przebarwień podczas zabiegów skalingu i piaskowania.

Dodatkowo u osób palących przebarwieniom ulegają wypełnienia stomatologiczne, co często powoduje konieczność ich wymiany ze względów estetycznych. Efekt zabiegów takich jak wybielanie, jest bardzo krótkotrwały, ze względu na ciągłą ekspozycję na liczne substancje toksyczne i smoliste obecne w papierosach. Poza tym u osób palących często dochodzi do zmniejszonego wydzielania śliny, co wpływa na szybszy rozwój próchnicy

Wpływ papierosów na przyzębie

U palaczy dochodzi do znacznie szybszego odkładania się kamienia nazębnego. Dodatkowo obecny w dymie tytoniowym tlenek węgla powoduje obniżenie metabolizmu, a tym samym niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej. 

W efekcie tych wszystkich procesów dochodzi do powstania choroby przyzębia, skutkującej obniżaniem się poziomu kości wyrostka zębodołowego, odsłanianiem szyjek zębowych, wzrostem ruchomości, a ostatecznie przedwczesną utratą zębów. Krwawienie dziąseł bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia u palaczy jest znacznie mniejsze, ze względu na wspomniany wcześniej obniżony metabolizm i niedotlenienie komórek błony śluzowej.

Bez rezygnacji z nałogu skuteczne leczenie paradontozy jest wręcz niemożliwe. 

Dodatkowo palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na całą błonę śluzową jamy ustnej. Sprzyja powstawaniu przebarwień (mogących być stanami przednowotworowymi), owrzodzeń, a w przyszłości również zmian nowotworowych. Dlatego jeżeli lekarz zauważy pierwsze takie zmiany celowym jest wysłuchanie go i rzucenie nałogu. Jak wykazały liczne badania istnieje ścisły związek między paleniem papierosów, a występowaniem nowotworów jamy ustnej – szczególnie warg i języka. Ryzyko ich wystąpienia zwiększa nawet żucie wyrobów tytoniowych. 

Powiązane produkty

Wpływ zębów palacza na codzienne funkcjonowanie

U palaczy często dochodzi do obniżenia możliwości odczuwania bodźców smakowych lub ciągłego odczuwania złego posmaku. Dodatkowo każdemu z nich towarzyszy nieprzyjemny zapach w jamie ustnej, który również może być nieprzyjemny dla współtowarzyszy. Osoby przewlekle palące z czasem mogą odczuwać pieczenie, palenie, nadmierną suchość lub nawet dolegliwości bólowe ze strony jamy ustnej. 

Sprawdź pasty dla palaczy na DOZ.pl

Jak dbać o zęby palacza? Pasty wybielające dla palaczy

Na rynku obecne są liczne produkty stworzone do higieny jamy ustnej osób palących. Zawierają one liczne substancje ścierne, mające pomagać w usuwaniu osadów i przebarwień z zębów palacza. Zawierają również substancje zapachowe, które sprzyjają eliminacji nieprzyjemnego i uciążliwego zapachu z jamy ustnej. W składzie znajdują się oczywiście również substancje wzmacniające strukturę zębów, zapobiegające rozwojowi próchnicy oraz hamujące rozwój choroby przyzębia. Jednak należy pamiętać, że jest to jedynie zmniejszanie negatywnego wpływu papierosów, a jedynym rozwiązaniem leczniczym jest ograniczenie lub rzucenie nałogu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij