Przełomowa operacja kręgosłupa dziecka w łonie matki
Katarzyna Szulik

Przełomowa operacja kręgosłupa dziecka w łonie matki

Lekarze z I katedry Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dokonali pierwszej w Polsce operacji rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego płodu. Uczestniczył w niej prof. Thomas Kohl ze szpitala uniwersyteckiego w Giessen, gdzie lekarze z Warszawy uczyli się przeprowadzania tej skomplikowanej operacji.

Zastosowano ją by zaradzić konsekwencjom rozszczepu kręgosłupa u dziecka znajdującego się w łonie matki. Dochodzi do niego na skutek ubytku ciągłości kręgosłupa, który grozi uszkodzeniem rdzenia kręgowego. W konsekwencji dziecku może grozić porażenie nóg oraz zwieraczy pęcherza moczowego oraz odbytnicy. Jeśli operację uda się przeprowadzić jeszcze wewnątrz macicy, maleje zarówno ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania kończyn dolnych i zwieraczy, jak i prawdopodobieństwo powikłań.

Operacja w miniaturze

Wspomniana operacja została wykonana metodą fetoskopową, a więc mniej inwazyjną w stosunku do tradycyjnych technik wymagających otarcia jamy macicy. Przypomina ona operacje laparoskopowe i polega na wprowadzeniu trokarów do jamy owodni przez trzy otwory. Za pośrednictwem trokarów do jamy macicy wprowadzany jest dwutlenek węgla przy równoczesnym odpompowaniu płynu owodniowego, co pozwala poprawić widoczność z jamie macicy bez konieczności otwierania jej i dokonać precyzyjnego cięcia. Wszystko to odbywa się za pomocą zminiaturyzowanych narzędzi, przykładowo igła używana do szycia ma jedynie 13 mm długości. 

Przeprowadzenie operacji było możliwe dzięki pomocy wspomnianego prof. Kohla i specjalistów ze szpitala w Giessen. Inicjatorem szkolenia i pomysłodawcą wprowadzenia takich operacji do Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka był prof. Mirosław Wielgoś, kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa, który przewodził sześcioosobowemu zespołowi. 

Żołądek zmniejszony bez cięcia

Wspomnianej operacji dokonano we wtorek 12 września, a w tym samym dniu do innej przełomowej operacji doszło w Poznaniu. W tamtejszym Szpitalu Miejskim im. F. Raszei dokonano pierwszego w Polsce zabiegu zmniejszenia żołądka metodą przezustną, a więc bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Sam zabieg nie jest nowością – stosuje się go powszechnie by pomóc osobom cierpiącym na otyłość olbrzymią – jednak do tej pory wykonywano go bardzo inwazyjną techniką przezskórną, która wiązała się z dużym ryzykiem powikłań oraz długą i trudną rekonwalescencją. 

Endoskopową operację wykonano wprowadzając przez usta do żołądka pacjenta specjalną głowicę, która umożliwiła zaszycie organu od wewnątrz bez naruszania jego powłok. Taka metoda sprawia także, że operowany pacjent może opuścić szpital już w dobę po zabiegu. 12 września w Poznaniu przeprowadzono trzy operacje i wszystkie zakończyły się sukcesem. 

Wykonanie zabiegu było możliwe dzięki pomocy wybitnego specjalisty od enduminalnego zwężania żołądka, doktora Gontranda Lopez Nava Breviere. W operacji towarzyszył mu polski prekursor metody dr med. Aleksander Sowier, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Minimalnie Inwazyjnej i Urazowej w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu.

Lekarze liczą, że nowa metoda stanie się przełomem w leczeniu otyłości olbrzymiej i zwiększy dostępność operacji dla osób jej potrzebujących, Niska inwazyjność i krótki okres rekonwalescencji dają nadzieję, że z tej metody zdoła skorzystać więcej osób, które wcześniej nie mogły poddać się operacji ze względu na przeciwwskazania zdrowotne. 

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl