oświetlene miasto nocą
Arkadiusz Dąbek

Czy sztuczne światło sprzyja cukrzycy?

Sztuczne światło to rodzaj światła stworzonego przez człowieka za pomocą urządzeń elektrycznych, takich jak lampy, reflektory i żarówki. Jest to przeciwieństwo naturalnego światła, które pochodzi z natury (np. słońce). Sztuczne światło jest często używane w miejscach, gdzie naturalne światło jest niedostateczne, może również być używane w celach dekoracyjnych. Czy nadmierna ekspozycja na sztuczne światło może sprzyjać cukrzycy?

Sztuczne światło – jaki może mieć wpływ na zdrowie?

Sztuczne światło może mieć pewien wpływ na zdrowie człowieka, chociaż nie jest to temat, który jest dobrze poznany. Nie od dziś twierdzi się, że sztuczne światło może wpływać na poziom hormonu melatoniny, który jest ważny w regulacji rytmu dobowego organizmu. Niektóre badania sugerują, że zbyt duża ekspozycja na sztuczne światło w nocy może powodować zaburzenia snu, a także wpływać na pogorszenie nastroju i zdrowia psychicznego. Ponadto, niektóre rodzaje sztucznego światła, takie jak światło ultrafioletowe, mogą być szkodliwe dla oczu i skóry, jeśli te są nadmiernie eksponowane. W związku z tym eksperci zalecają, by zachować ostrożność i unikać przedłużonego przebywania w miejscach z dużym nasłonecznieniem sztucznym.

W czasopiśmie „Diabetologia” ukazały się najnowsze wyniki badań, które wskazują na to, że przewlekła nocna ekspozycja na oświetlenie zewnętrzne wiąże się z zaburzeniem kontroli poziomu glikemii i większym ryzykiem cukrzycy.  Badanie zostało przeprowadzone przez dr Yu Xu i współpracowników z Szanghajskiego Instytutu Chorób Endokrynologicznych i Metabolicznych, Szpitala Ruijin, Szkoły Medycznej Uniwersytetu Jiaotong w Szanghaju.

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy w roku 2010 w 162 miejscach w całym kraju przeprowadzili wywiady u łącznie 98 658 dorosłych osób. W kwestionariuszach pytano m.in. o kwestie demograficzne, medyczne, dochody gospodarstw domowych, styl życia, wykształcenie i historię rodziny.

Średni wiek uczestników wynosił 42,7 roku. Każda badana osoba miała obliczone na podstawie wagi i wzrostu BMI. Badacze pobrali od uczestników także próbki krwi, by oznaczyć poziom glukozy (zarówno na czczo, jak i po posiłku), a także hemoglobiny glikowanej (HbA1c).

W każdej badanej lokalizacji osobom badanym przypisano średni poziom ekspozycji na sztuczne światło. W tym celu korzystano z nocnych obserwacji powierzchni Ziemi, które prowadzone są przez amerykańskie satelity wojskowe (DMSP). Intensywność ekspozycji na sztuczne światło była bardzo zróżnicowana.

Według wyników badań najwyższy poziom ekspozycji na sztuczne światło w nocy wiązał się ze wzrostem częstości występowania cukrzycy o 28% względem obszarów z najniższym poziomem narażenia. Mimo to autorzy badania zaznaczają, że potrzebne są dalsze analizy, aby potwierdzić, czy związek między cukrzycą a narażeniem na sztuczne oświetlenie jest przyczynowy, zwłaszcza w kontekście dobrze poznanych już czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy.

Powiązane produkty

Zanieczyszczenia świetlne – czym są?

Autorzy zauważają, że choć ponad 80% światowej populacji jest w nocy narażonych na zanieczyszczenie światłem, to naukowcy wciąż nie poświęcili temu problemowi większej uwagi.

Zanieczyszczenie świetlne to nadmierne oświetlenie w określonym miejscu lub regionie, które może być szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska. Może prowadzić do zaburzeń rytmu dobowego, zmniejszenia widoczności gwiazd, a także do uszkodzenia ekosystemów i zakłóceń w zachowaniu zwierząt. Zanieczyszczenie świetlne jest często spowodowane nadmiernym użyciem sztucznego oświetlenia w miastach i innych zurbanizowanych obszarach.

Sprawdź na DOZ.pl: Tabletki i leki nasenne

Jak zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenia świetlne?

Żeby zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenie świetlne, można wprowadzić kilka prostych zmian w swoim otoczeniu i trybie życia:
1.    Ogranicz używanie sztucznego oświetlenia w domu i pracy, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych.
2.    Zainstaluj zaciemniające rolety lub zasłony, aby zapobiec dostawaniu się do pomieszczeń nadmiernej ilości światła z zewnątrz nocą.
3.    Wybieraj oprawy oświetleniowe z filtrami, które ograniczają rozprzestrzenianie się światła na obszarze zewnętrznym.
4.    Unikaj długotrwałego przebywania w miejscach o silnym oświetleniu sztucznym, takich jak galerie handlowe i reklamy.
5.    Staraj się korzystać z naturalnego światła w ciągu dnia, spędzając czas na świeżym powietrzu i w pomieszczeniach z dużymi oknami.
6.    Zadbaj o odpowiednią ilość snu, aby zapewnić organizmowi odpowiednią regenerację i ochronę przed negatywnym wpływem zanieczyszczenia świetlnego.

Dowiedz się więcej: Melatonina - w zaburzeniach snu
  1. I. Konarska, Sztuczne światło sprzyja cukrzycy, termedia.pl [online], https://www.termedia.pl/diabetologia/Sztuczne-swiatlo-sprzyja-cukrzycy,49378.html [dostęp] 12.11.2022.
  2. New study reveals that exposure to outdoor artificial light at night is associated with an increased risk of diabetes, diabetologia-journal.org [online] https://diabetologia-journal.org/2022/11/15/new-study-reveals-that-exposure-to-outdoor-artificial-light-at-night-is-associated-with-an-increased-risk-of-diabetes/ [dostęp:] 12.11.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij