Samotna kobieta w głębokiej depresji
Arkadiusz Dąbek

„Zobacz człowieka” – ruszyła kampania przeciwko stygmatyzacji osób doświadczających zaburzeń psychicznych

Stosunek społeczny do osób z zaburzeniami psychicznymi to duży problem, który wymaga nieustającego uświadamiania i edukacji. Stąd też nie może dziwić nowa kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, która rozpoczęła się pod koniec tegorocznych wakacji.

Każdego roku ponad 160 milionów mieszkańców Unii Europejskiej (38%) zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Mimo tego wciąż ogromnym problemem jest stygmatyzacja pacjentów leczących się psychiatrycznie. Twórcy nowej kampanii społecznej  Ministerstwa Zdrowia postawili sobie za cel uświadamianie, że kryzys psychiczny nie jest powodem do wstydu.

Kampania Ministerstwa Zdrowia

Pod koniec sierpnia 2022 roku ruszyła kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia o charakterze edukacyjno-informacyjnym, której celem jest zapoznanie społeczeństwa z problemami w codziennym funkcjonowaniu, z jakimi zmagają się osoby doświadczające zaburzeń psychicznych. Ma ona przeciwdziałać stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób chorych i ich rodzin. Pomysłodawcy kampanii „Zobacz człowieka” szczególny nacisk kładą na kwestię osądzania pacjentów z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, promując postawę życzliwości i zrozumienia w miejsce oceniania.

MZ przygotowało rozmaite materiały, dzięki którym chce edukować wszystkich tych, którzy nigdy nie mieli kontaktu z osobami zmagającymi się z takimi problemami bądź tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. W kampanii biorą udział osoby znane, opowiadające o swoich doświadczeniach i podkreślające, że kryzys psychiczny może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy sytuacji finansowej. Autorzy przedsięwzięcia mają także w planach zorganizowanie szkoleń dla opiekunów osób z zaburzeniami psychicznymi, m.in. dla pielęgniarek i nauczycieli.

Stosunek Polaków do osób chorych psychicznie

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS, niemal 70% badanych podkreśla swój życzliwy bądź obojętny stosunek do osób z zaburzeniami psychicznymi, jeszcze więcej dostrzega dyskryminację pacjentów szpitali psychiatrycznych w różnych dziedzinach życia, m.in. w prawie do pracy, edukacji czy też do poszanowania godności osobistej. Jednocześnie ponad 70% ankietowanych uważa, że choroby psychiczne są wstydliwe i należy je ukrywać przed innymi ludźmi.

Choć większość mieszkańców naszego kraju deklaruje pozytywny lub neutralny stosunek do osób chorych psychicznie, to nie chciałaby też pracować z czy powierzyć opieki nad dzieckiem osobie, która w przeszłości leczyła się psychiatrycznie. Co bardzo znamienne, większość Polaków ma świadomość, że depresja jest poważną, śmiertelną chorobą, jednak równocześnie jest przekonana, że najlepszym lekiem na nią jest pozytywne myślenie. Świadczy to o tym, że takie kampanie jak „Zobacz człowieka” są bardzo potrzebne, aby zwiększyć świadomość społeczną.

Polecane dla Ciebie

Choroba a zaburzenie psychiczne

Terminologia psychiatryczna jest nieprecyzyjna, granica pomiędzy tzw. norma psychiczną a patologią jest bowiem dość płynna. Jest to przyczyna wielu nieporozumień i niedopowiedzeń, czego przykładem są dwa podstawowe pojęcia: „choroba psychiczna” oraz „zaburzenie psychiczne”. Pierwszy z wymienionych terminów jest nadużywany i często służy stygmatyzowaniu osób z zaburzeniami psychicznymi. Warto mieć świadomość, że Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, czyli dokument systematyzujący jednostki chorobowe zgodnie z ustalonymi kryteriami, nie stosuje już terminu „choroba psychiczna”. Zwraca się wyłącznie uwagę na istnienie objawów klinicznych lub zachowań.

Autorzy ICD-10 wyróżniają:

 • Zaburzenia psychiczne organiczne, włącznie z zespołami objawowymi (m.in. otępienia o różnym podłożu).
 • Zaburzenia psychiczne i zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych.
 • Schizofrenię, zaburzenia schizotypowe i urojeniowe.
 • Zaburzenia nastroju (m.in. depresję, zaburzenia afektywne dwubiegunowe).
 • Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną (np. fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).
 • Zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi (np. zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu).
 • Zaburzenia osobowości i zachowania dorosłych.
 • Upośledzenie umysłowe.
 • Zaburzenia rozwoju psychologicznego.
 • Zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym.
 • Nieokreślone zaburzenia psychiczne.
 1. https://zobaczczlowieka.pl/
 2. M. Grabowska, Stosunek do osób chorych psychicznie, Instytut Psychiatrii i Neurologii, „cbos.pl” [online], https://cbos.pl/PL/wydarzenia/79_spotkanie/MG_Stosunek_do_osob_chorych_psychicznie_6_11_2019.pdf, [dostęp:] 30.08.2022.
 3. Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, „stat.gov.pl”, https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/icd10/pdf/ICD10TomI.pdf, [dostęp:] 30.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

  Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

 • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

  Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

  Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij