Samotna kobieta w głębokiej depresji
Arkadiusz Dąbek

„Zobacz człowieka” – ruszyła kampania przeciwko stygmatyzacji osób doświadczających zaburzeń psychicznych

Stosunek społeczny do osób z zaburzeniami psychicznymi to duży problem, który wymaga nieustającego uświadamiania i edukacji. Stąd też nie może dziwić nowa kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, która rozpoczęła się pod koniec tegorocznych wakacji.

Każdego roku ponad 160 milionów mieszkańców Unii Europejskiej (38%) zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Mimo tego wciąż ogromnym problemem jest stygmatyzacja pacjentów leczących się psychiatrycznie. Twórcy nowej kampanii społecznej  Ministerstwa Zdrowia postawili sobie za cel uświadamianie, że kryzys psychiczny nie jest powodem do wstydu.

Kampania Ministerstwa Zdrowia

Pod koniec sierpnia 2022 roku ruszyła kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia o charakterze edukacyjno-informacyjnym, której celem jest zapoznanie społeczeństwa z problemami w codziennym funkcjonowaniu, z jakimi zmagają się osoby doświadczające zaburzeń psychicznych. Ma ona przeciwdziałać stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób chorych i ich rodzin. Pomysłodawcy kampanii „Zobacz człowieka” szczególny nacisk kładą na kwestię osądzania pacjentów z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, promując postawę życzliwości i zrozumienia w miejsce oceniania.

MZ przygotowało rozmaite materiały, dzięki którym chce edukować wszystkich tych, którzy nigdy nie mieli kontaktu z osobami zmagającymi się z takimi problemami bądź tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. W kampanii biorą udział osoby znane, opowiadające o swoich doświadczeniach i podkreślające, że kryzys psychiczny może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy sytuacji finansowej. Autorzy przedsięwzięcia mają także w planach zorganizowanie szkoleń dla opiekunów osób z zaburzeniami psychicznymi, m.in. dla pielęgniarek i nauczycieli.

Stosunek Polaków do osób chorych psychicznie

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS, niemal 70% badanych podkreśla swój życzliwy bądź obojętny stosunek do osób z zaburzeniami psychicznymi, jeszcze więcej dostrzega dyskryminację pacjentów szpitali psychiatrycznych w różnych dziedzinach życia, m.in. w prawie do pracy, edukacji czy też do poszanowania godności osobistej. Jednocześnie ponad 70% ankietowanych uważa, że choroby psychiczne są wstydliwe i należy je ukrywać przed innymi ludźmi.

Choć większość mieszkańców naszego kraju deklaruje pozytywny lub neutralny stosunek do osób chorych psychicznie, to nie chciałaby też pracować z czy powierzyć opieki nad dzieckiem osobie, która w przeszłości leczyła się psychiatrycznie. Co bardzo znamienne, większość Polaków ma świadomość, że depresja jest poważną, śmiertelną chorobą, jednak równocześnie jest przekonana, że najlepszym lekiem na nią jest pozytywne myślenie. Świadczy to o tym, że takie kampanie jak „Zobacz człowieka” są bardzo potrzebne, aby zwiększyć świadomość społeczną.

Powiązane produkty

Choroba a zaburzenie psychiczne

Terminologia psychiatryczna jest nieprecyzyjna, granica pomiędzy tzw. norma psychiczną a patologią jest bowiem dość płynna. Jest to przyczyna wielu nieporozumień i niedopowiedzeń, czego przykładem są dwa podstawowe pojęcia: „choroba psychiczna” oraz „zaburzenie psychiczne”. Pierwszy z wymienionych terminów jest nadużywany i często służy stygmatyzowaniu osób z zaburzeniami psychicznymi. Warto mieć świadomość, że Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, czyli dokument systematyzujący jednostki chorobowe zgodnie z ustalonymi kryteriami, nie stosuje już terminu „choroba psychiczna”. Zwraca się wyłącznie uwagę na istnienie objawów klinicznych lub zachowań.

Autorzy ICD-10 wyróżniają:

 • Zaburzenia psychiczne organiczne, włącznie z zespołami objawowymi (m.in. otępienia o różnym podłożu).
 • Zaburzenia psychiczne i zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych.
 • Schizofrenię, zaburzenia schizotypowe i urojeniowe.
 • Zaburzenia nastroju (m.in. depresję, zaburzenia afektywne dwubiegunowe).
 • Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną (np. fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).
 • Zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi (np. zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu).
 • Zaburzenia osobowości i zachowania dorosłych.
 • Upośledzenie umysłowe.
 • Zaburzenia rozwoju psychologicznego.
 • Zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym.
 • Nieokreślone zaburzenia psychiczne.
 1. https://zobaczczlowieka.pl/
 2. M. Grabowska, Stosunek do osób chorych psychicznie, Instytut Psychiatrii i Neurologii, „cbos.pl” [online], https://cbos.pl/PL/wydarzenia/79_spotkanie/MG_Stosunek_do_osob_chorych_psychicznie_6_11_2019.pdf, [dostęp:] 30.08.2022.
 3. Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, „stat.gov.pl”, https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/icd10/pdf/ICD10TomI.pdf, [dostęp:] 30.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij