Chore dziecko w łóżku z pomidorową grypą
Arkadiusz Dąbek

Pomidorowa grypa w Azji – czy dotrze do Europy? Wirus atakuje głównie małe dzieci

Czym jest tajemnicze schorzenie dziecięce o nazwie pomidorowa grypa"? Jak się objawia i czy zagraża również dzieciom w Polsce? I co ma wspólnego z pomidorem?

Terminem „pomidorowa grypa” określa się wykrytą niedawno w Indiach chorobę wirusową atakującą dzieci. Jej objawy to typowe symptomy grypopodobne, takie jak gorączka, osłabienie, bóle stawów i głowy, a także charakterystyczna wysypka przypominająca wyglądem i kształtem pomidora. Jakie są przyczyny tej choroby? Czy może ona dotrzeć do Polski?

Co to jest pomidorowa grypa?

W Indiach zidentyfikowano kilkaset przypadków choroby zakaźnej wywoływanej przez tajemniczy wirus, którą naukowcy nazwali „pomidorową grypą”. Atakuje ona głównie dzieci w wieku poniżej 10 lat. Pierwszy przypadek opisano w maju 2022 roku. Na razie schorzenie jest uznane za endemiczne, co oznacza, że występuje wyłącznie na ograniczonym obszarze, jednak nie ma pewności, że nie pojawi się w innych azjatyckich krajach czy nawet na innych kontynentach.

Dotychczas nie ustalono, co jest dokładną przyczyną grypy pomidorowej. Możliwe, że jest to wariant chorób przenoszonych przez komary – dengi lub chikunguny. Inna, bardziej prawdopodobna hipoteza głosi, że może być ona związana z chorobą dłoni, stóp i ust (zwaną bostonką), która jest wywoływana przez różne enterowiusy, najczęściej wirusy Coxsackie A16, B1, B3 oraz enterowirusa 71 (EV 71). „Choroba bostońska” również najczęściej dotyka dzieci i objawia się w podobny sposób.

Objawy grypy pomidorowej

U chorych na grypę pomidorową występują następujące objawy:

 • wysoka gorączka,
 • wysypka pojawiająca się ca całym ciele pod postacią bolesnych, dużych pęcherzy, które wyglądem i rozmiarem przypominają pomidora,
 • silny ból stawów,
 • ból głowy,
 • nudności, wymioty,
 • biegunka,
 • kaszel,
 • katar,
 • zmęczenie, odwodnienie.

Przed postawieniem ostatecznej diagnozy u pacjentów wykonuje się testy molekularne i serologiczne w celu zdiagnozowania dengi, chikungunya, wirusa zika, wirusa ospy wietrznej, półpaśca i opryszczki. Po wykluczeniu tych patogenów potwierdza się grypę pomidorową. Leczenie jest objawowe, obecnie nie ma dostępnych szczepionek na tę chorobę.

Powiązane produkty

Grypa pomidorowa – czy jest się czego obawiać?

Ponieważ wirus gorączki pomidorowej jest wysoce zaraźliwy, istnieje możliwość rozprzestrzenienia się tej choroby poza Indie. Eksperci podkreślają, że ze względu na trudne doświadczenia pandemii COVID-19, konieczna jest czujność i monitorowanie sytuacji, aby zapobiec wybuchowi nowej epidemii.

Co istotne, schorzenie nie jest uznawane za zagrażające życiu, ustępuje samoistnie w ciągu około 710 dni.

Transmisja wirusa grypy pomidorowej prawdopodobnie następuje poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną oraz używanie przedmiotów, z którymi chory miał kontakt. Małe dzieci są szczególnie podatne na tę infekcję, ponieważ często przebywają w skupiskach, a także wkładają bezpośrednio do ust różne rzeczy, np. zabawki. Niewykluczone, że pomidorowa grypa może dotknąć także osoby dorosłe, zwłaszcza z obniżoną odpornością oraz seniorów.

Specjaliści zaznaczają, że choroba nie ma związku z koronawirusem SARS-CoV-2, objawy są na tyle charakterystyczne, że nie można ich pomylić z symptomami COVID-19.

 1. V. P. Chavda, K. Patel, V. Apostolopoulos, Tomato flu outbreak in India, „thelancet.com” [online], https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(22)00300-9/fulltext, [dostęp:] 29.08.2022.
 2. K. Thiagarajan, Reports of “tomato flu” outbreak in India are not due to new virus, say doctors, „BMJ” 2022, nr 378.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij