Nowe metody w diagnostyce raka piersi – szansą na skuteczne leczenie?
Justyna Piekara

Nowe metody w diagnostyce raka piersi – szansą na skuteczne leczenie?

Terapia onkologiczna raka piersi, jest zawsze „krojona na miarę", czyli zlecana indywidualnie dla każdej pacjentki. Zdarza się, że leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów i choroba nie ustępuje. Wpływ na ten proces ma szereg czynników, w tym również sam typ raka piersi. Jaka jest rola hormonów na rozwój raka piersi, jakie są nowe metody diagnozowania i czym jest profilowanie hormonalne w leczeniu raka sutka?

Badanie przeprowadzone przez naukowców z RCSI University of Medicine and Health Sciences dały pełniejszy obraz tego, jaką rolę w rozwoju raka piersi odgrywają hormony. Nowe odkrycie pozwoli uzupełnić modele leczenia, zoptymalizować opiekę nad chorymi, a tym samym poprawić wskaźniki przeżywalności.

Rola hormonów w rozwoju raka piersi

Rak piersi jest złożoną etiologicznie i wieloczynnikową chorobą, na której rozwój ma wpływ silna interakcja między czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2020 roku raka piersi zdiagnozowano u 2,3 miliona kobiet, przez co pozostaje on najczęstszym nowotworem wykrywanym wśród kobiet na całym świecie.

Marie McIlroy z RCSI University of Medicine and Health Science w Dublinie stwierdziła, że „hormony są potężnymi cząsteczkami sygnałowymi, które odgrywają istotną rolę w prowadzeniu przez nasze ciało naturalnych procesów fizjologicznych oraz prawidłowym reagowaniu na bodźce zewnętrzne. Ponad 100 lat temu udowodniono, że estrogeny odgrywają ogromną rolę w rozwoju raka piersi, a wiele popularnych leków stosowanych w terapii onkologicznej, ma na celu zmniejszenie ilości tych hormonów lub zablokowanie ich działania”.

Liczne badania epidemiologiczne dowodzą, że istnieje korelacja między poziomem sterydów płciowych a zwiększonym ryzykiem raka piersi. W świetle najnowszych doniesień naukowych można także przyjąć, że estrogeny nie są jedynymi czynnikami promującymi nowotworzenie, ponieważ istnieje także związek między poziomem progesteronu i androgenów (testosteron, dihydrotestosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA)) a ryzykiem zaistnienia choroby.

Dlaczego pacjentki nie reagują na leczenie onkologiczne (hormonoterapię)?

Pacjentki onkologiczne różnie reagują na wdrożone leczenie, w tym na hormonoterapię. Istnieją już wprawdzie nowoczesne molekularne metody diagnostyczne, polegające na genetycznej ocenie aktywności receptorów w raku piersi, które pozwalają na dokładniejsze postawienie diagnozy, niemniej nie są one jeszcze powszechnie stosowane. Obecnie wprowadzenie terapii opiera się najczęściej na ocenie zdjęcia mammograficznego lub tomosyntetycznego (mammografia cyfrowa) oraz diagnozie lekarza patomorfologa, który ocenia pod mikroskopem fragment podejrzanej tkanki pobranej podczas biopsji długo- lub cienkoigłowej piersi (nie każda pacjentka jest kierowana na biopsję). Opis patomorfologa analizuje lekarz onkolog i na tej podstawie wdraża odpowiednie leczenie pacjentki, wykorzystując do tego hormonoterapię, chemioterapię, radioterapię, leczenie chirurgiczne lub terapię skojarzoną, która łączy te poszczególne sposoby kuracji. W wielu ośrodkach naukowych na całym świecie prowadzone są badania nad innymi sposobami przewidzenia efektów terapii hormonalnej.

Niektóre rodzaje komórek rakowych zawierają receptory, które ulegają aktywacji, gdy hormony wiążą się z nimi. Powodują wtedy zmiany w ekspresji określonych genów i stymulują w ten sposób wzrost guza nowotworowego. Terapia hormonalna spowalnia wzrost guzów, blokując wydzielanie lub zakłócając działanie hormonów na komórki rakowe, jednak gdy guzy są pozbawione receptorów, nie reagują na ten rodzaj leczenia.

Profilowanie hormonalne w leczeniu raka piersi

Profilowanie hormonalne obejmuje wykonanie pakietu badań, który pozwala ocenić, czy poziom hormonów płciowych w organizmie jest prawidłowy i  wykryć  zaistniałe zaburzenia endokrynologiczne. Tego rodzaju postępowanie diagnostyczne jest wskazane w szczególności osobom, które doświadczają nieregularnych lub ciężkich i bolesnych menstruacji, nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), przekwitaniem oraz zmagających się z niepłodnością.

Wyniki eksperymentu opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Clinical Cancer Research” dowodzą, że profile hormonalne odgrywają znaczącą rolę w powodzeniu terapii pacjentek, u których zdiagnozowano raka piersi. Naukowcy  przeanalizowali wyniki badań pacjentek, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób różne hormony wpływają na komórki nowotworowe i dlaczego w różny sposób reagują  na terapię hormonalną. Zdaniem badaczy z Irlandii,  dokładna obserwacja profili hormonalnych przed i po leczeniu pozwoli na podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących terapii onkologicznej.

Nowatorska procedura obrazowania pozwala przewidzieć efekt terapii hormonalnej

W „Nature Communications” ukazał się artykuł opisujący powstawanie innej, niezwykle obiecującej metody badania odpowiedzi na terapię hormonalną raka piersi. John Katzenellenbogenem, chemik z University of Illinois, opracował środek obrazujący – fluorofuranylnorprogesteron (FFNP), który pomaga określić ilościowo, ile receptorów progesteronu ulega ekspresji na guzie nowotworowym. FFNP łączy się z receptorami progesteronu, dzięki czemu można je uwidocznić, używając skanera pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Technika ta może być wykorzystana do szacowania, które z nich dokładnie zareagują na terapię hormonalną. Zanim jednak będzie mogla zostać wprowadzona do praktyki klinicznej, wymaga dalszych testów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Hormonalna terapia zastępcza – czy może pomóc w menopauzie?

  Okres menopauzy jest jednym z przełomowych  w życiu kobiety. Charakterystyczne dla niego jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej, czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

 • Co wiadomo o francuskiej szczepionce VLA2001 przeciwko COVID-19?

  Najnowsze raporty ujawniają, że szczepionka firmy Valneva może być skuteczna w zwalczaniu pojawiających się wariantów wirusa SARS-CoV-2. Choć prace nad preparatem nie zostały jeszcze zakończone, przyciągnął on już uwagę państw europejskich i Australii. Jeżeli szczepionka zostanie zatwierdzona przez organy regulacyjne, prawdopodobnie odegra ważną rolę w walce pandemią COVID-19.

 • Koronawirus a cukrzyca – kontrola glikemii obniża ryzyko zgonu z powodu COVID-19

  Według ekspertów właściwa kontrola glikemii przyczynia się do wzrostu szans na wyzdrowienie i znacząco obniża śmiertelność pacjentów, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnić to, że diabetycy są bardziej podatni na ciężki przebieg choroby koronawirusowej? Czy COVID-19 może wywołać cukrzycę?

 • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

  Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Omicron – zidentyfikowano kolejną odmianę koronawirusa SARS-CoV-2

  Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, co zbiegło się z wykryciem kolejnego wariantu wirusa. Omikron cechuje nagromadzenie mutacji, które mogą budzić niepokój, jednak na tym etapie nie wiadomo, jak te zmiany rzeczywiście wpłyną na właściwości tego wariantu koronawirusa. Pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia, jakie wywołuje, możemy spodziewać się już w najbliższych dniach.

 • Kwas foliowy metylowany – czy kobiety bez mutacji MTHFR także powinny go suplementować?

  Istnieje grupa kobiet, która ze względu na to, że posiada mutację genu MTHF nie może właściwie metabolizować kwasu foliowego do jego aktywnej postaci, która jest niezbędna m.in do prawidłowego rozwoju płodu. Te pacjentki, w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciążę, jak i będąc w ciąży, powinny suplementować około 0,4 mg kwasu foliowego i metafoliny, czyli zmetylowanej formy kwasu foliowego. Dowiedz się więcej o kwasie foliowym w zmetylowanej formie, czytając niniejszy artykuł.

 • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

  Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij