PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?
Joanna Naczyńska

PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

PMS – czym jest i co go powoduje? 

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. Premenstrual Syndrome, PMS) jest zespołem uciążliwych objawów występujących u kobiet przed miesiączką. Obejmuje objawy zarówno fizyczne, jak i objawy psychologiczne o różnym nasileniu. PMS uważa się za przewlekłe schorzenie, które wpływa na jakość życia kobiety oraz relacje interpersonalne i wydajność w pracy

Przyczyna występowania zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona. Uważa się, że PMS występuje na skutek interakcji między hormonami płciowymi a neuroprzekaźnikami w mózgu takimi jak serotonina. Występowaniu zespołu przedmiesiączkowego sprzyja również niski poziom zjonizowanego wapnia we krwi. PMS dotyczy najczęściej kobiet powyżej 30. roku życia.

PMS – jak się objawia? Kiedy się pojawia i ile trwa? 

Objawy PMS to przede wszystkim drażliwość, zmienność nastroju, zdenerwowanie, konfliktowość, obniżona zdolność odczuwania przyjemności. Kobiety cierpiące z powodu zespołu przedmiesiączkowego mogą obserwować u siebie zwiększoną wrażliwość na odrzucenie, wybuchy płaczu, nadmierny smutek i lęk. Symptomom tym towarzyszą objawy fizyczne takie jak tkliwość piersi, ból i wzdęcie brzucha, obrzęk, ból głowy, nudności, mdłości, ogólny dyskomfort oraz stres przedmiesiączkowy.

Kobiety, które doświadczają PMS, odczuwają wyżej opisane objawy w sposób łagodny lub umiarkowany. U około 10% kobiet może wystąpić ekstremalnie złe samopoczucie, mówimy wtedy o przedmiesiączkowych zaburzeniach dysforycznych (ang. Premenstrual disphoric disorder, PMDD). 

Objawy charakterystyczne dla PMS występują cyklicznie, rozpoczynają się w czasie owulacji i stają się odczuwane przez kobietę na tydzień przed miesiączką, trwają do wystąpienia miesiączki i ustępują krótko po jej pojawieniu się. Te cechy charakterystyczne pozwalają na odróżnienie zespołu przedmiesiączkowego od innych schorzeń ginekologicznych i psychicznych. 

Powiązane produkty

PMS a ciąża 

Niektóre symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą przypominać objawy wczesnej ciąży. W obu przypadkach zmiany hormonalne mogą nasilać m.in. tkliwość i bolesność piersi. Dlatego objawy PMS nie wykluczają ciąży, ale także nie można uznawać ich za jej potwierdzenie, zwłaszcza przed terminem spodziewanej miesiączki. Jeżeli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, a objawy przypominające PMS utrzymują się i miesiączka nie wystąpiła w spodziewanym terminie okresu, warto wykonać test ciążowy i udać się na wizytę do lekarza ginekologa w celu potwierdzenia ewentualnej ciąży. 

O czym może świadczyć brak zespołu przedmiesiączkowego? 

Niektóre kobiety mogą zastanawiać się, co może być przyczyną braku PMS. Podkreślić należy, że zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyczy wielu kobiet, ale nie musi występować u wszystkich. Dane literaturowe wskazują, że hormony wytwarzane przez ciałko żółte są uznawane za czynniki wywołujące PMS. Jeżeli w danym cyklu nie dochodzi do owulacji, nie powstaje ciałko żółte i jego hormony, wówczas objawy PMS nie wystąpią. 

Jak można łagodzić objawy PMS bez leków? 

Istnieje kilka sposobów łagodzenia objawów zespołu miesiączkowego. Kobietom cierpiącym na PMS w pierwszej kolejności zaleca się zmianę stylu życia, właściwą higienę snu, ćwiczenia relaksacyjne i regularną aktywność fizyczną. 

Równie ważnym sposobem radzenia sobie z PMS jest przestrzeganie właściwych zaleceń dietetycznych. W diecie powinno być mniej używek takich jak alkohol i kofeina, ograniczyć należy także spożycie soli, słonych przekąsek oraz czekolady. Wyeliminowanie nadmiaru soli może okazać się prostą i skuteczną metodą radzenia sobie z objawami PMS takimi jak obrzęki i wzdęcia. Ograniczenie napojów z kofeiną pozwala zmniejszyć drażliwość. 

Wśród metod dodatkowych w literaturze wspomina się o roli właściwej edukacji pomagającej zrozumieć złożoność cyklu miesięcznego kobiety. Metodą radzenia sobie z PMS może być także terapia relaksacyjna, joga i techniki behawioralno-poznawcze. Warto prowadzić dziennik, który pozwoli zaobserwować cykliczność objawów oraz ocenić skuteczność wprowadzonych zaleceń. 

Leczenie PMS 

Leczenie PMS powinno być dopasowane indywidualnie w zależności od nasilenia objawów u kobiety. Leczenie ma na celu wyeliminowanie lub złagodzenie objawów i poprawę komfortu życia pacjentek. Uważa się, że niski poziom serotoniny we krwi związany jest z występowaniem PMS. W pierwszej kolejności zaleca się leki należące do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które zwiększają poziom serotoniny. Jest to grupa leków wydawanych z przepisu lekarza, należą do niej przede wszystkim: citalopram, escitalopram, fluoksetyna i sertralina oraz paroksetyna. Z uwagi na związek niskiego poziomu wapnia w organizmie z występowaniem PMS i PMDD dobre efekty lecznicze uzyskuje się, stosując węglan wapnia. 

W leczeniu PMS stosuje się również doustne środki antykoncepcyjne. Korzystne efekty uzyskuje się po zastosowaniu połączenia etynyloestradiolu z drospirenonem. Doustne środki antykoncepcyjne hamują owulację i regulują poziom hormonów i cykl miesięczny. Terapia ta ma na celu uzyskanie złagodzenia objawów, zwłaszcza bólu i tkliwości piersi, a także obrzęków. 

Suplementcja przy PMS 

Olej z wiesiołka dwuletniego bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego. Uzupełnienie diety w olej z wiesiołka może pomóc złagodzić ból piersi w przebiegu PMS, a także zachować zdrowy wygląd skóry. 

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, co to jest grypa miesiączkowa i jak sobie z nią radzić?

Spośród dostępnych na rynku suplementów diety warto zwrócić uwagę na witaminę B6, witaminę E i magnez. Są suplementami diety dostępnymi w postaci tabletek i pomagają złagodzić objawy zespołu miesiączkowego takie jak drażliwość, uczucie zmęczenia i wzdęcia. 

Zioła w PMS 

Kilka produktów roślinnych uważa się za skuteczne w łagodzeniu objawów PMS. Niepokalanek mnisi (Castus agnus) jest skuteczny w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego takich jak bolesność i tkliwość piersi oraz tych związanych z zatrzymaniem wody w organizmie. Korzystne działanie na objawy PMS może wykazywać również dziurawiec, a także pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa). 

  1. P. Skałba, Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008. 
  2. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Wydawnictwo MedPharm Polska, Wrocław 2012. 
  3. P. Rutter, Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i leczenie, Elsevier Urban&Partner, 2004. 
  4. A. Madej, B. Pietrzak, Zespół napięcia przedmiesiączkowego PMS, "Lek w Polsce", nr 3 2011. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

    Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

    Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

  • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

    Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij