PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?
Joanna Naczyńska

PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

PMS – czym jest i co go powoduje? 

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. Premenstrual Syndrome, PMS) jest zespołem uciążliwych objawów występujących u kobiet przed miesiączką. Obejmuje objawy zarówno fizyczne, jak i objawy psychologiczne o różnym nasileniu. PMS uważa się za przewlekłe schorzenie, które wpływa na jakość życia kobiety oraz relacje interpersonalne i wydajność w pracy

Przyczyna występowania zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona. Uważa się, że PMS występuje na skutek interakcji między hormonami płciowymi a neuroprzekaźnikami w mózgu takimi jak serotonina. Występowaniu zespołu przedmiesiączkowego sprzyja również niski poziom zjonizowanego wapnia we krwi. PMS dotyczy najczęściej kobiet powyżej 30. roku życia.

PMS – jak się objawia? Kiedy się pojawia i ile trwa? 

Objawy PMS to przede wszystkim drażliwość, zmienność nastroju, zdenerwowanie, konfliktowość, obniżona zdolność odczuwania przyjemności. Kobiety cierpiące z powodu zespołu przedmiesiączkowego mogą obserwować u siebie zwiększoną wrażliwość na odrzucenie, wybuchy płaczu, nadmierny smutek i lęk. Symptomom tym towarzyszą objawy fizyczne takie jak tkliwość piersi, ból i wzdęcie brzucha, obrzęk, ból głowy, nudności, mdłości, ogólny dyskomfort oraz stres przedmiesiączkowy.

Kobiety, które doświadczają PMS, odczuwają wyżej opisane objawy w sposób łagodny lub umiarkowany. U około 10% kobiet może wystąpić ekstremalnie złe samopoczucie, mówimy wtedy o przedmiesiączkowych zaburzeniach dysforycznych (ang. Premenstrual disphoric disorder, PMDD). 

Objawy charakterystyczne dla PMS występują cyklicznie, rozpoczynają się w czasie owulacji i stają się odczuwane przez kobietę na tydzień przed miesiączką, trwają do wystąpienia miesiączki i ustępują krótko po jej pojawieniu się. Te cechy charakterystyczne pozwalają na odróżnienie zespołu przedmiesiączkowego od innych schorzeń ginekologicznych i psychicznych. 

Powiązane produkty

PMS a ciąża 

Niektóre symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą przypominać objawy wczesnej ciąży. W obu przypadkach zmiany hormonalne mogą nasilać m.in. tkliwość i bolesność piersi. Dlatego objawy PMS nie wykluczają ciąży, ale także nie można uznawać ich za jej potwierdzenie, zwłaszcza przed terminem spodziewanej miesiączki. Jeżeli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, a objawy przypominające PMS utrzymują się i miesiączka nie wystąpiła w spodziewanym terminie okresu, warto wykonać test ciążowy i udać się na wizytę do lekarza ginekologa w celu potwierdzenia ewentualnej ciąży. 

O czym może świadczyć brak zespołu przedmiesiączkowego? 

Niektóre kobiety mogą zastanawiać się, co może być przyczyną braku PMS. Podkreślić należy, że zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyczy wielu kobiet, ale nie musi występować u wszystkich. Dane literaturowe wskazują, że hormony wytwarzane przez ciałko żółte są uznawane za czynniki wywołujące PMS. Jeżeli w danym cyklu nie dochodzi do owulacji, nie powstaje ciałko żółte i jego hormony, wówczas objawy PMS nie wystąpią. 

Jak można łagodzić objawy PMS bez leków? 

Istnieje kilka sposobów łagodzenia objawów zespołu miesiączkowego. Kobietom cierpiącym na PMS w pierwszej kolejności zaleca się zmianę stylu życia, właściwą higienę snu, ćwiczenia relaksacyjne i regularną aktywność fizyczną. 

Równie ważnym sposobem radzenia sobie z PMS jest przestrzeganie właściwych zaleceń dietetycznych. W diecie powinno być mniej używek takich jak alkohol i kofeina, ograniczyć należy także spożycie soli, słonych przekąsek oraz czekolady. Wyeliminowanie nadmiaru soli może okazać się prostą i skuteczną metodą radzenia sobie z objawami PMS takimi jak obrzęki i wzdęcia. Ograniczenie napojów z kofeiną pozwala zmniejszyć drażliwość. 

Wśród metod dodatkowych w literaturze wspomina się o roli właściwej edukacji pomagającej zrozumieć złożoność cyklu miesięcznego kobiety. Metodą radzenia sobie z PMS może być także terapia relaksacyjna, joga i techniki behawioralno-poznawcze. Warto prowadzić dziennik, który pozwoli zaobserwować cykliczność objawów oraz ocenić skuteczność wprowadzonych zaleceń. 

Leczenie PMS 

Leczenie PMS powinno być dopasowane indywidualnie w zależności od nasilenia objawów u kobiety. Leczenie ma na celu wyeliminowanie lub złagodzenie objawów i poprawę komfortu życia pacjentek. Uważa się, że niski poziom serotoniny we krwi związany jest z występowaniem PMS. W pierwszej kolejności zaleca się leki należące do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które zwiększają poziom serotoniny. Jest to grupa leków wydawanych z przepisu lekarza, należą do niej przede wszystkim: citalopram, escitalopram, fluoksetyna i sertralina oraz paroksetyna. Z uwagi na związek niskiego poziomu wapnia w organizmie z występowaniem PMS i PMDD dobre efekty lecznicze uzyskuje się, stosując węglan wapnia. 

W leczeniu PMS stosuje się również doustne środki antykoncepcyjne. Korzystne efekty uzyskuje się po zastosowaniu połączenia etynyloestradiolu z drospirenonem. Doustne środki antykoncepcyjne hamują owulację i regulują poziom hormonów i cykl miesięczny. Terapia ta ma na celu uzyskanie złagodzenia objawów, zwłaszcza bólu i tkliwości piersi, a także obrzęków. 

Suplementcja przy PMS 

Olej z wiesiołka dwuletniego bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego. Uzupełnienie diety w olej z wiesiołka może pomóc złagodzić ból piersi w przebiegu PMS, a także zachować zdrowy wygląd skóry. 

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, co to jest grypa miesiączkowa i jak sobie z nią radzić?

Spośród dostępnych na rynku suplementów diety warto zwrócić uwagę na witaminę B6, witaminę E i magnez. Są suplementami diety dostępnymi w postaci tabletek i pomagają złagodzić objawy zespołu miesiączkowego takie jak drażliwość, uczucie zmęczenia i wzdęcia. 

Zioła w PMS 

Kilka produktów roślinnych uważa się za skuteczne w łagodzeniu objawów PMS. Niepokalanek mnisi (Castus agnus) jest skuteczny w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego takich jak bolesność i tkliwość piersi oraz tych związanych z zatrzymaniem wody w organizmie. Korzystne działanie na objawy PMS może wykazywać również dziurawiec, a także pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa). 

  1. P. Skałba, Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008. 
  2. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Wydawnictwo MedPharm Polska, Wrocław 2012. 
  3. P. Rutter, Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i leczenie, Elsevier Urban&Partner, 2004. 
  4. A. Madej, B. Pietrzak, Zespół napięcia przedmiesiączkowego PMS, "Lek w Polsce", nr 3 2011. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl