Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?
Joanna Naczyńska

Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

Nadmiernie pocące się nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy. 

Dlaczego stopy się pocą? 

Wydzielanie potu jest fizjologicznym procesem, którego celem jest chłodzenie organizmu. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe rozmieszczone na całym ciele. W niektórych partiach ciała, ilość gruczołów potowych jest szczególnie duża, należą do nich okolice pach, dłoni, stóp. Duża liczba gruczołów potowych występuje również w okolicy między piersiowej, na głowie i twarzy. Wydzielany pot jest bezbarwny i bezwonny, jednak w kontakcie z bakteriami obecnymi na powierzchni skóry powstaje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach potu. 

Przyczyny nadpotliwości stóp 

Zwiększona ilość wydzielanego potu występuje fizjologicznie w niektórych sytuacjach, np. podczas intensywnego biegania, ćwiczeń na siłowni czy uprawiania innego sportu. Znaczenie ma również dieta. Dieta bogata w pikantne przyprawy, mocna kawa i alkohol również powodują zwiększone wydzielanie potu. 

Jeżeli pocenie się stóp jest nadmierne i utrudnia codzienne sytuacje, może świadczyć o nadpotliwości stóp.

Dowiedz się więcej, czym jest nadpotliwość (hiperhydroza).

Nadpotliwość stóp często jest dużym problemem natury estetycznej dla osób borykających się z tą dolegliwością. U wielu dorosłych powoduje obawę, że w pracy lub w towarzystwie innych osób, po zdjęciu obuwia znajdziemy się w krępującej sytuacji.

Latem, kiedy wydzielanie potu jest większe, nadpotliwość stóp może być szczególnie uciążliwa, zwłaszcza gdy używane obuwie jest mało przewiewne, a stopy znajdują się w nich bez skarpetek lub w skarpetkach z nieprzewiewnego materiału. Zimą problem nadpotliwości nie jest wcale mniej dokuczliwy, spocone stopy i wilgotne od potu skarpetki dają uczucie chłodu i marznięcia.

Nadmierna potliwość stóp nie dotyczy tylko dorosłych. Nadmierne pocenie stóp u dzieci i niemowląt bardzo często spowodowane jest zakładaniem dzieciom skarpetek ze sztucznych włókien oraz obuwia, które nie zapewnia odpowiedniej wentylacji stopie lub jest zbyt ciasne.

Powiązane produkty

Jak dbać o pocące się stopy? Kosmetyki i sposoby na nadpotliwość stóp 

Preparaty przeciwpotne do stóp

Do nadmiernie pocących się stóp przeznaczone są specjalne antyperspiranty – blokery – zawierające związki glinu, które działają na gruczoły potowe i hamują wydzielanie potu. Należy przestrzegać zasad aplikacji antyperspirantu do stóp, nakładać go na suchą skórę stopy i okolicę między palcami, najlepiej wieczorem, codziennie lub 2–3 razy w tygodniu. Rano nie należy powtórnie aplikować antyperspirantu.

Sprawdź: blokery potu do stóp.

Dużą skuteczność wykazują również środki przeciwpotne w postaci sprayu, kremu, zasypki lub pudru płynnego zawierające w składzie metenaminę (urotropinę) o działaniu bakteriobójczym wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Metenamina pod wpływem kwaśnego pH potu ulega rozpadowi do formaldehydu, który działa ściągająco i garbująco na skórę, uszkadza gruczoły potowe. Zmniejsza aktywność gruczołów potowych i hamuje rozkład potu przez bakterie, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Lecznicze preparaty do stóp zawierają często dodatek chlorowodorku glinu, który dodatkowo blokuje gruczoły potowe, oraz klotrimazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Preparaty przeciw nadmiernej potliwości stóp z urotropiną często zawierają dodatkowo mentol, który daje uczucie chłodu i działa miejscowo znieczulająco, co pomaga zniwelować uczucie świądu. Znajdziemy w nich także tlenek cynku i kwas salicylowy o działaniu wysuszającym i antyseptycznym.

Preparaty w zasypach najlepiej stosować wieczorem, po umyciu stóp, nakładając ich cienką warstwę, aby nie dopuścić do powstania grudek. 

Domowe sposoby na nadpotliwość stóp

Bardzo ważna jest higiena stóp, zwłaszcza w przypadku nadpotliwości. Warto w tym przypadku wybrać świadomie środki do higieny i zastosować pewne domowe zabiegi, aby oprócz oczyszczania skóry zapobiegać rozwojowi bakterii na skórze stóp. Dobrym wyborem będzie mydełko naturalne ze srebrem o działaniu przeciwbakteryjnym. Sprawdzi się również sól ziołowa do kąpieli stóp o działaniu relaksującym, z zawartością olejków ziołowych (np. rozmarynu, lawendy, tymianku, eukaliptusu) lub z dodatkiem kwasu bornego o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Zabieg należy przeprowadzić, napełniając miskę ciepłą wodą w której należy rozpuścić zawartość saszetki z solą, a następnie zanurzyć stopy na około 1015 minut. Stopy po takim zabiegu są oczyszczone i zrelaksowane, a skóra jest bardziej elastyczna. Kąpiele stóp działają pobudzająco na unerwienie stóp i krążenie krwi, stosowane regularnie zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp. Regularny peeling złuszczający martwy naskórek stóp jest ważnym elementem dbania o nadmiernie pocące się stopy. Złuszczenie martwego naskórka zapobiega gromadzeniu się w nim bakterii, które w połączeniu z potem powodują powstawanie niemiłego zapachu stóp. 

Aby poradzić sobie z problemem nadmiernej potliwości, warto docenić również zioła, właściwości hamowania nadmiernego pocenia się przypisywane są szałwii. Szałwia dostępna jest w postaci herbatek ziołowych, dostępny jest też preparat doustny w postaci tabletek z wyciągiem z liści szałwii wspomagający normalizację procesu pocenia się. Doustne preparaty z szałwią  mogą być dodatkowo wzbogacone wyciągiem z pokrzywy, który korzystnie wpływa na przemianę materii

Jak wspomniano wyżej, dieta ma wpływ na proces pocenia się – zamiast ostrych przypraw warto stosować zioła śródziemnomorskie. Korzystny wpływ na łagodzenie problemu nadpotliwości będzie też ograniczenie spożywania mocnej kawy, herbaty i alkoholu. 

Dodatkowo warto sięgnąć po dezodorant do stóp i obuwia, który zapewni świeży zapach stopom i obuwiu. Sprawdź: kosmetyki do pielęgnacji stóp.

Problem nadmiernej potliwości stóp może dotyczyć osób stosujących wkładki ortopedyczne amortyzujące wstrząsy w trakcie chodzenia lub wkładki ortopedyczne korygujące płaskostopie, koślawość pięty czy unoszące łuk poprzeczny stopy. Dobrym wyborem będą dla tych osób wkładki ortopedyczne wentylujące, które pozwolą ograniczyć problem nadpotliwości. Przy wyborze wkładek ortopedycznych warto zwrócić uwagę, aby wykonane były z odpornego na zniekształcenia materiału z niewielkimi otworami na powierzchni, które będą zapewniały wentylację i cyrkulację powietrza, co pomoże zapobiegać potliwości stóp. Należy używać skarpetek z dużą zawartością bawełny.

Ponadto dla osób cierpiących z powodu nadpotliwości stóp przeznaczone są specjalne skarpetki – stopki z jonami srebra z miękkiej bawełny, które można nosić samodzielnie lub zakładać pod zwykłe skarpetki. Nadają się do stosowania zarówno latem, jak i zimą, ograniczają pocenie, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a dodatek jonów srebra zapobiega rozwojowi bakterii i powstawaniu przykrego zapachu potu. 

Leczenie nadmiernej potliwości stóp – kiedy należy udać się do specjalisty? 

W sytuacji, kiedy samodzielnie zastosowane preparaty i metody radzenia sobie z nadpotliwością stóp nie dają zadowalających efektów lub gdy problem jest bardzo nasilony, należy skorzystać z porady lekarza dermatologa. W leczeniu nadpotliwości rąk i stóp dużą popularnością cieszą się zabiegi jonoforezy, które są formą elektroterapii. Korzystny efekt uzyskuje się na skutek zamknięcia ujść gruczołów potowych i hamowania przewodnictwa nerwowego w gruczołach potowych. Stosuje się również zabiegi laserowe, które lokalnie uszkadzają termicznie gruczoły potowe, co powoduje miejscowe zniszczenie gruczołów potowych. Nadpotliwość stóp można leczyć również metodą wstrzykiwania toksyny botulinowej (botoksu) lub metodą chirurgiczną (sympatektomia). 

Podkreślenia wymaga fakt, iż w sytuacji, gdy pacjent obserwuje u siebie silne pocenie w nocy (zlewne poty) lub gdy nadmierna potliwość dotyczy całego ciała, należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza, gdyż niekiedy takie objawy mogą być oznaką poważnych chorób. 

Czym grozi nieleczona nadpotliwość stóp? 

Nieleczona nadpotliwość stóp może prowadzić do powstawania dodatkowo zakażeń grzybiczych i bakteryjnych stóp oraz podrażnień skóry. Ponadto nieleczona nadpotliwość stóp może prowadzić do zaniżonej samooceny, wycofania społecznego, depresji i pogłębienia problemu. Warto porozmawiać z lekarzem o różnych możliwościach i metodach leczenia nadpotliwości stóp, z pewnością któraś z nich okaże się skuteczna. 

  1. L. Marszałł, Receptura apteczna płynnych postaci leków, Warszawa 2014.
  2.  W. Janiec, Kompendium farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL,  Warszawa 2005.
  3. O. Jabłonowska, A. Woźniacka, B. Dziankowska-Bartkowiak, Nadmierna potliwość – przyczyny i możliwości terapeutyczne, „Przegląd Dermatologiczny”, nr 107 2020.
  4. S. Kohlmunzer, Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji, wyd. V, Warszawa 1998. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij