Wybity palec – objawy, leczenie, rehabilitacja wybitego palca u stopy i wybitego palca u ręki
Mateusz Burak

Wybity palec – objawy, leczenie, rehabilitacja wybitego palca u stopy i wybitego palca u ręki

Wybity palec to potoczne określenie dla zwichnięcia paliczków rąk lub stóp. Do tego typu urazów dochodzi najczęściej podczas uprawiana kontaktowych dyscyplin sportowych, gdy na staw działa duża siła. Objawy wybitego palca to silny ból, obrzęk, mrowienie i drętwienie, a także znaczne ograniczenie ruchomości. Czasami dochodzi również do złamania palca, wówczas objawy są podobne, a rodzaj urazu można stwierdzić, wykonując RTG. Jak leczy się wybity palec? Jak przebiega rehabilitacja?

Wybity palec – najczęstsze przyczyny urazu palca

Mianem wybitego palca określa się nienaturalne ustawienie kości paliczków względem siebie. Dochodzi do niego na skutek działania sił mechanicznych prowokujących duże obciążenie – tak, jak ma to miejsce podczas uprawiania sportu. Źródła naukowe podają, że są to dość często występujące urazy. 

Wśród najczęstszych przyczyn wybitego palca wymienia się sporty kontaktowe, związane z koniecznością obsługi piłki, jak np. siatkówka czy piłka ręczna. Zwichnięcia bliższego stawu międzypaliczkowego mogą stanowić nawet blisko 17% wszystkich urazów we wspomnianych dyscyplinach sportu, najczęściej kontuzje obejmują kciuk. 

Mechanizm kontuzji to najczęściej bezpośredni upadek, uderzenie, skręcenie lub zmiażdżenie. Znaczenie ma także pozycja gracza oraz dominacja ręki. Zwichnięcia w stawach międzypaliczkowych dalszych należą do rzadkości. 

Wybity palec – objawy. Jak sprawdzić, czy palec jest wybity?

Miejsce urazu jest wyraźnie widoczne z powodu obrzęku. Pozostałe objawy wybitego palca to:

  • miejscowy ból,
  • tkliwość palpacyjna,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drętwienie oraz mrowienie palca,
  • może występować sinienie, upośledzenie czucia,
  • mocno ograniczone możliwości ruchowe palca.

Jak wygląda wybity palec? Zwichnięty palec wykazuje nienaturalne ustawienie oraz upośledzenie możliwości chwytu. Taka zmiana wyglądu anatomicznego oraz ubogość funkcji pozwala z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że palec jest wybity. Ostatecznie wymaga jednak potwierdzenia za pomocą zdjęcia rentgenowskiego. 

Powiązane produkty

Wybity palec – leczenie. Stłuczenie czy złamanie palca?

Jak leczyć wybity palec? Leczenie wybitych palców zarówno u dorosłych, jak i u dziecka to najpierw określenie dyslokacji paliczków za pomocą zdjęcia rentgenowskiego. Następnie lekarz dokonuje przywrócenia właściwych relacji anatomicznych, poprzez nastawienie palca. Następnie zabezpiecza się staw poprzez unieruchomienie, co pozwala na ustabilizowanie naturalnego ustawienia wcześniej wybitego palca. W tym celu można zastosować opatrunek gipsowy lub alternatywnie ortezę usztywniającą na okres blisko 3 tygodni. W dalszej kolejności konieczne jest podjęcie usprawniania, celem przywrócenia pełnego zakresu ruchomości oraz funkcji. 

Stłuczenie palca to niegroźny uraz, niewymagający unieruchomienia w opatrunku gipsowym. Zazwyczaj wystarcza schładzanie z użyciem kompresów chłodzących czy lodu. W sytuacji uporczywych dolegliwości bólowych można zastosować środki farmakologiczne. Często stosuje się aplikacje z Kinesiology Tapingu (kinesiotaping) w celu przyśpieszenia redukcji ewentualnego obrzęku oraz okresowego wspomagania funkcji zbitego palca.

Złamany palec to już konieczność unieruchomienia w gipsie. Aby móc zróżnicować pomiędzy złamaniem, a zwichnięciem konieczne jest obrazowanie z wykorzystaniem zdjęcia RTG. Inaczej nie jest możliwe stuprocentowe stwierdzenie rodzaju urazu. 

Wybity palec u ręki – sposoby na wybity kciuk

W początkowym okresie ulgę w bólu mogą przynosić miejscowe okłady chłodzące w postaci okładów żelowych, lodu, suchego lodu w sprayu lub zwyczajnie zimnej wody. Od razu należy przystąpić do usztywnienia stawu oraz założenia uciskowego opatrunku. Jest to bardzo istotne, ponieważ zabezpieczy staw przed dalszą dyslokacją oraz zredukuje wysięk, którego duża ilość może utrudniać postawienie właściwej diagnozy i przebieg postępowania usprawniającego. 

Objawy i leczenie wybitego kciuka są takie same, jak w przypadku opisanego wcześniej zwichnięcia palców. Tylko lekarz w oparciu o znajomość anatomii wie, jak nastawić wybity kciuk

Wybity palec u stopy – sposoby na zwichnięty palec w stopie

Wybity palec u nóg dyktuje podobne postępowanie, jak w przypadku wybicia kciuka. Trudnością może być brak możliwości całkowitego wyłączenia stopy z użytku. Ważne jest wówczas ograniczenie obciążania, co jest znacznie łatwiejsze w przypadku kończyny górnej, gdyż chcąc się przemieszczać, nie musimy obciążać rąk. Wybity palec u stopy – tak jak w przypadku wybitego palca u ręki – poddaje się schładzaniu, unieruchomieniu do czasu wygojenia, czyli na okres około 3 tygodni. 

Wybicie palca – rehabilitacja

Zwichnięcie palca dyktuje specjalistyczne postępowanie fizjoterapeutyczne. Po nastawieniu wybitego palca i usunięciu unieruchomienia można rozpocząć rehabilitację. Aby przywrócić jego funkcje, warto wiedzieć dokładnie, co robić i ile się goi. Bardzo ważny jest odpoczynek i ograniczenie dotychczasowej aktywności sportowej. Procedura usprawniania nakazuje zastosowanie czynników fizykalnych o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i regeneracyjnym. Mowa tutaj  o miejscowym schładzaniu z wykorzystaniem par ciekłego azotu – krioterapia miejscowa, wykorzystaniu leczniczych właściwości wody – hydroterapia, ekspozycji pole magnetyczne – magnetoterapia, a także laseroterapia i jonoforeza z jonami leków. Zabiegi te należy traktować jako przygotowanie do pracy manualnej, uzupełnienie terapii ruchowej. 

Fizjoterapeuta może zastosować na wybity palec mobilizacje przywracające tzw. grę stawową, odtwarza również ruchy ślizgu, dokonuje mobilizacji z wykorzystaniem technik powięziowych. Pacjent może wykonywać ćwiczenia z użyciem przyrządów, tablic manualnych. Takie działania pozwalają na odbudowanie liniowości, siły mięśniowej oraz pełnego zakresu ruchomości. 

Ostatnim etapem rehabilitacji wybitego palca jest wdrożenie ćwiczeń zawierających elementy uprawianych przed urazem dyscyplin sportowych, aby stopniowo przygotować pacjenta do powrotu do sportu. Procedura jest podobna zarówno, jeśli chodzi o wybity mały palec u ręki, wybity palec w stopie, wybity duży palec w stopie czy wybity kciuk. Bardzo często profilaktycznie, przy początkowym powrocie do aktywności, stosuje się aplikacje ze sztywnego lub miękkiego tapingu. Pozwala to dobrze stabilizować i asekurować staw, aby uchronić przed ponowną kontuzją. Na koniec warto zaznaczyć, że zwichnięcie palca może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie. Chodzi tutaj głównie o dzieci, które doznały niefortunnego urazu na zajęciach sportowych. 

  1. Kodama N., Takemura Y., Ueba H. i in., Operative treatment of metacarpal and phalangeal fractures in athletes: early return to play, „J Orthop Sci” 2014, nr 19, s. 729–36.
  2. Shaftel N. D., Capo J. T., Fractures of the digits and metacarpals: when to splint and when to repair?, „Sports Med Arthrosc” 2014, nr 22, s. 2–11.
  3. Yoong P., Goodwin R. W., Chojnowski A., Phalangeal fractures of the hand, „Clin Radiol” 2010, nr 65, s. 773–780.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl