Wkładki ortopedyczne i lecznicze do butów

74 produkty info
Podsumowanie
74 produkty info
Produkt tygodnia
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
tabletka, zmęczenie, niedobór witamin, niedobór minerałów
24,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
akcesoria, sprzęt medyczny, wyrób medyczny, wkładka
19,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
wkładka
47,19
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
wyrób medyczny, akcesoria, wkładka
38,39
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
akcesoria, sprzęt medyczny, wyrób medyczny
19,99

ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
wyrób medyczny, akcesoria, wkładka
38,39
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
wyrób medyczny, akcesoria, wkładka
36,69
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
wyrób medyczny, sprzęt medyczny, wkładka, haluksy
25,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
sprzęt medyczny, wyrób medyczny, wkładka, haluksy
22,29

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Wkładki do butów

Ortopedyczne wkładki do butów są stosowane w celu podpory kości i stawów przy dysfunkcjach biomechanicznych układu ruchu – nie tylko stóp, ale również stawów skokowych, kolan, bioder, a także kręgosłupa. To również dobre rozwiązanie z myślą o profilaktyce wystąpienia wspomnianych problemów – zwłaszcza u osób, które dużą część dnia spędzają na nogach i doświadczają przeciążenia.

Co dają wkładki do butów ortopedyczne?

Stosowanie odpowiednio dobranych wkładek ortopedycznych dla dorosłych pomaga usprawnić pracę aparatu ruchu. Pozwala to na:

  • odciążenie nóg i zwiększenie stabilizacji stóp,
  • ograniczenie ryzyka powstania kontuzji,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych nóg, bioder i kręgosłupa – np. u osób dorosłych z wadami postawy,
  • ograniczenie rozwoju wad stóp – w tym celu są stosowane np. wkładki na płaskostopie podłużne, poprzeczne i podłużno-poprzeczne.

Natomiast używanie wkładek ortopedycznych dla dzieci, u maluchów od 6. roku życia, a także nastolatków do 18. r.ż. może pomóc w skorygowaniu wad postawy i przywróceniu prawidłowego kształtu elementów układu ruchu. W tym przypadku jednak najlepiej sprawdzą się indywidualne wkładki ortopedyczne – produkowane na miarę, w oparciu o wycisk stopy.

Ustandaryzowane wkładki na płaskostopie i inne wyroby medyczne tego typu to dobry wybór w profilaktyce czy nieznacznych wadach postawy lub schorzeniach stopy.

Jakie wybrać lecznicze wkładki do butów?

Indywidualny dobór wkładek ortopedycznych to bardzo ważna kwestia. Ich kształt musi być dobrany do realnych potrzeb pacjenta i problemów, z którymi się zmaga. Dlatego wkładki lecznicze są dostępne w różnych kształtach. Oto ich najpopularniejsze rodzaje.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie

Płaskostopie to najpopularniejsze schorzenie, przy którym są stosowane lecznicze wkładki do butów. Warto wiedzieć, że w rzeczywistości jest to grupa chorób, które są związane z różnymi odkształceniami stóp. Dlatego również wkładki na płaskostopie muszą być dobrane do typu deformacji. W tym kontekście wyróżnia się:

  • wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne – to schorzenie występuje przy obniżeniu łuku poprzecznego stopy; dlatego konieczne jest zastosowanie wkładki unoszącej go;
  • wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne – muszą unosić łuk podłużny;
  • wkładki ortopedyczne na płaskostopie koślawe – powinny jednocześnie supinować piętę i unosić poprzeczny łuk stopy;
  • wkładki lecznicze na płaskostopie podłużno-poprzeczne – muszą one unosić oba łuki stopy.

Wkładki na koślawość pięt

Koślawość pięt to kolejna dolegliwość, która wymaga stosowania odpowiednio dobranych wkładek. W tym przypadku zazwyczaj stosuje się wkładki ortopedyczne supinujące. Inaczej określa się je jako wkładki ortopedyczne pod pięty. Ich zadaniem jest wzmocnienie układu mięśniowo-więzadłowego, wykształcenie właściwego wysklepienia łuku podłużnego stopy oraz właściwego napięcia mięśniowego. Konieczne mogą być także ćwiczenia korekcyjne – u dzieci połączenie ich z noszeniem wkładek może zupełnie wyeliminować wadę.

Wkładki ortopedyczne na stopę wydrążoną

Stopa wydrążona jest wadą związaną z nadmiernym wysklepieniem środkowego odcinka stopy. W efekcie tego ma ona wyższe podbicie i pojawia się szponiaste ustawienie palców. Powoduje to dolegliwości bólowe, a także problemy ze stabilnym stawianiem kroków. Wkładki ortopedyczne na stopę wydrążoną to jeden z podstawowych elementów korekcji tej wady. Mają najczęściej specjalny klin w bocznej strefie, w okolicy przodostopia. W niektórych przypadkach stosuje się je w połączeniu z ortezami stawu skokowego dla jeszcze większej stabilizacji.

Wkładki ortopedyczne na ostrogę piętową

W procesie leczenia ostrogi piętowej, a także w okresie rekonwalescencji, np. po zabiegach z wykorzystaniem fali uderzeniowych, pomocne mogą być wkładki ortopedyczne na ostrogę piętową. Odciążają one obszar objęty zwyrodnieniem dzięki zastosowaniu specjalnej poduszki amortyzującej pod piętą. Jej obecność chroni przed doświadczaniem bólu podczas stąpania.

Wkładki ortopedyczne na haluksy

Na haluksy stosowane są najczęściej żelowe wkładki ortopedyczne z delikatnym podparciem w obszarze śródstopia. Pozwala to odciążyć ten obszar i zwiększyć nacisk na niego. Efektami są ograniczenie dolegliwości bólowych związanych z tą deformacją oraz zmniejszenie ryzyka pogłębienia problemu.

Wkładki ortopedyczne na haluksy mogą być też stosowane w ramach profilaktyki wystąpienia palucha koślawego.

Wkładki do butów do pracy

Wkładki do butów do pracy mogą być zastosowane z myślą o profilaktyce rozwoju deformacji stóp oraz wad postawy, a także odciążeniu kończyn. To istotne zwłaszcza dla osób, które wiele godzin spędzają „na nogach”. Uniwersalne wkładki zapewniają amortyzację całych stóp i ochronę przed przeciążeniem.

Jak dobrać buty do wkładek ortopedycznych?

Przede wszystkim należy pamiętać, że to buty dobiera się do wkładek, a nie odwrotnie – chociaż oczywiście rozmiar wyrobu medycznego ma znaczenie. Musi być on jednak dopasowany do rozmiaru stopy.

Natomiast buty przy noszeniu wkładek ortopedycznych powinny być wygodne – nie mogą być ani za szerokie, ani za wąskie, najlepiej bez wysokiego obcasa. 

Jeżeli stosowane są wkładki lecznicze, a nie profilaktyczne – najlepiej wybrać specjalne obuwie ortopedyczne, dostosowane do schorzenia wymagającego korekcji. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl