RTG stopy – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja i cena prześwietlenia
Michalina Mendyka

RTG stopy – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja i cena prześwietlenia

RTG stopy wykonywany jest najczęściej w przypadku urazu lub stanu zapalnego tego obszaru. Jedynym przeciwwskazaniem względnym do wykonania prześwietlenia z użyciem promieniowania jonizującego jest ciążą. Rentgen stopy jest badaniem, na które można się zgłosić jedynie ze skierowaniem lekarskim. Wskazaniami do badania są także objawy miejscowe w postaci ostrego bólu, obrzęku czy zaczerwienienia stopy. Jak się przygotować do prześwietlenia stopy, ile trwa badanie i co oznaczają pojęcia „szczelina złamania", „całkowity zrost" lub „jądro kostnienia"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

RTG stopy (prześwietlenie, rentgen) to szybkie, łatwo dostępne i bezinwazyjne badanie, dzięki któremu możliwe jest wykrycie patologii w obrębie stopy. Ze względu na powtarzalność, prześwietlenie wykonuje je się także jako badanie kontrolne, np. po zabiegach operacyjnych.

RTG stopy – co to jest i na czym polega badanie?

Rentgen stopy to jedno z podstawowych badań, na które kierowany jest pacjent w przypadku podejrzenia schorzenia w obrębie układu kostno-stawowego tego obszaru ciała. Zdjęcia wykonuje się przy pomocy promieniowania jonizującego. RTG najczęściej wykonywane jest z wykorzystaniem aparatów cyfrowych, tzn. że obraz przysłany jest bezpośrednio do opisowni lekarskiej, a pacjent otrzymuje je na płycie CD/DVD. Standardowo wykonuje się zdjęcie w projekcji AP (przednio-tylna), projekcji bocznej lub projekcji skośnej. Ponadto możliwe jest wykonanie zdjęcia pod obciążeniem (na stojąco). Prześwietlenie wykonuje się pojedynczo (prawej lub lewej stopy) lub obu stóp porównawczo.

Na prawidłowym zrobionym RTG stopy widoczne są:

  • kości palców stopy,
  • kości śródstopia,
  • kość piętową,
  • łódkowatą,
  • skokową,
  • kości klinowate.

RTG stopy – wskazania do prześwietlenia

Głównym wskazaniem do badania RTG stopy jest podejrzenie zmian pourazowych i zmian zapalnych. Lekarz może skierować pacjenta na rentgen również wówczas, jeśli występuje ostry i przewlekły ból, zaczerwienienie, obrzęk lub wyczuwalny guzek na powierzchni stopy. Ponadto prześwietlenie służy do wykrywania zmian zwyrodnieniowych, np. osteoporozy. Pacjentowi z ograniczoną ruchomością w stawach, podejrzeniem martwicy kości lub zmian nowotworowych, w celu potwierdzenia obecności tych zmian, również należy wykonać zdjęcie RTG.

Powiązane produkty

RTG stopy – przeciwwskazania do prześwietlenia stopy

Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania prześwietlenia jest ciąża. W przypadku, gdy zachodzi konieczność wykonania badania, a nie ma możliwości zastosowania innego bezpieczniejszego badania (USG, rezonans magnetyczny), zostanie ono zrobione, ale z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i z wykorzystaniem ołowianych osłon radiologicznych. Gdy pacjentka nie jest pewna czy jest w ciąży, badanie należy przesunąć, w celu wykonania przez nią testu ciążowego.

RTG stopy – jak wygląda badanie?

Nie ma specjalnego przygotowania do badania RTG stopy. Jeśli pacjent posiada wyniki poprzednich badań dotyczących badanego obszaru, powinien zabrać je ze sobą. Przed badaniem należy zdjąć buty oraz inne elementy ubioru stopy/stóp. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej lub stojącej. Detektor (urządzenie przetwarzające promieniowanie jonizujące)  znajduje się pod podeszwami stóp, a lampa rentgenowska umieszczona jest nad lub przodem do osoby badanej. Całkowity czas trwania badania wynosi od 5 do 10 min.

RTG stopy – najczęstsze pojęcia diagnostyczne w opisach badań

W opisie badania specjalista posługuje się nazewnictwem poszczególnych palców, rozpoczynając od dużego palca (paluch), a kończąc na małym palcu (palec V). Dzięki RTG można opisać również zmiany w śródstopiu lub kości piętowej. Najczęściej występującym schorzeniem w obrębie stóp są jednak zmiany zwyrodnieniowe. Przyczyną ich powstawania są m.in. urazy, przeciążenia lub zmiany zapalne. Mogą być widoczne jako osteofity (wyrośle kostne), zwężenia szpar stawowych lub ostroga piętowa (zwyrodnienie kości piętowej). Lekarz może także stwierdzić osteoporozę (zanik kostny).

W przypadku, gdy pacjent ma stwierdzone złamanie lub skręcenie, często w opisie badania mogą wystąpić także terminy, takie jak szczelina złamania”, „całkowity zrost” lub „jądro kostnienia” – określają one stopień zrośnięcia się kości.

RTG stopy –  skierowanie, cena/refundacja badania

Aby wykonać prześwietlenie stopy zarówno w ramach refundacji przez NFZ, jak i prywatnie wymagane jest posiadanie skierowania. Można je uzyskać od lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) lub lekarza specjalisty. Cena badania zależy od ilości wykonanych zdjęć oraz od placówki w jakiej pacjent chce wykonać badanie. Koszt RTG stopy wynosi od 35 zł do 60 zł.

  1. B. Pruszyński, Diagnostyka obrazowa: podstawy teoretyczne i metodyka badań, Warszawa 2014.
  2. J. P. Lampignano i in., Pozycjonowanie w radiografii klasycznej dla techników elektroradiologii, Wrocław 2019.
  3. H. Imhof, i in., Diagnostyka obrazowa układu mięśniowo-szkieletowego, Warszawa 2020.
  4. R. Rupiński, Ból ostry i przewlekły w chorobach układu ruchu, Warszawa 2018.
  5. M. Majdan, Choroba zwyrodnieniowa stawów. Współczesne spojrzenie, Warszawa 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.