Właściwości olejku rozmarynowego – na zimne stopy i dłonie, a także na zapalenie stawów (część 3.)
Olejek rozmarynowy jest znany ze swoich właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Może pomóc w łagodzeniu bólu i w zapaleniu stawów. Ponadto pobudza krążenie krwi i może poprawić ukrwienie organizmu, pomagając w ten sposób osobom z wiecznie zimnymi dłońmi i stopami.
Olejek rozmarynowy można stosować na kilka sposobów. Można go dodać do kąpieli, użyć podczas masażu lub nanieść bezpośrednio na skórę po rozcieńczeniu go w oleju bazowym (np. oliwie z oliwek czy oleju kokosowym) w stosunku 1:5. Może zarówno złagodzić ból stawów, jak i rozgrzać lodowate (nawet w upalne dni) dłonie i stopy.
Olejek rozmarynowy na pobudzenie krążenia
Słabe krążenie to powszechnie odczuwana dolegliwość, która najczęściej objawia się pod postacią zimnych dłoni i stóp. W jednym z badań naukowych, przeprowadzonych w Szwajcarii, pacjentka z chorobą Raynauda – która upośledza krążenie – masowała dłonie mieszanką olejku rozmarynowego, stwierdzając, że pomogło to rozgrzać jej palce bardziej niż w przypadku masowania ich naturalnym olejem bazowym. Efekty te zostały potwierdzone w specjalnym badaniu z wykorzystaniem obrazowania termicznego. Jeśli pacjent cierpi na chorobę Raynauda, naczynia krwionośne w palcach rąk i nóg zwężają się, zwłaszcza wówczas, gdy jest on narażony na zimno lub stres. Palce w bardzo charakterystyczny sposób tracą kolor, stając się jednocześnie zimne w dotyku. Olejek rozmarynowy może pomóc, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, a tym samym usprawnia przepływ krwi, tak aby łatwiej docierała ona do końcowych odcinków kończyn, czyli dłoni i stóp. Oczywiście potrzebne są dalsze badania nad tym tematem, a sam rozmaryn nie jest remedium na bezpośrednią przyczynę choroby, niemniej zawsze może wspomóc krążenie, dając przyjemne uczucie ulgi i ciepła.
Olejek rozmarynowy a zapalenie stawów
Wyniki wstępnych badań naukowych przeprowadzonych w Turcji sugerują, że olejek rozmarynowy może pomóc zmniejszyć stan zapalny tkanek, który może prowadzić do ich obrzęku, bólu i sztywności. Olejek działa poprzez zablokowanie migracji białych krwinek do uszkodzonych tkanek w celu uwolnienia czynników prozapalnych. Podczas badania osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) trzy razy w tygodniu wykonywały 15-minutowe masaże kolan przy użyciu mieszanki olejku rozmarynowego. Zauważyły, że w ciągu dwóch tygodni ból zapalny kolana zmniejszył się o 50% w porównaniu ze spadkiem tego wskaźnika o 12% u osób, którym nie podano olejku. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy organizmu atakuje własne tkanki, w tym stawy kolanowe, uszkadzając wyściółkę stawu i powodując jej stan zapalny. Olejek rozmarynowy stosuje się także przy bólach artretycznych lub kiedy mięśnie są zmęczone, zesztywniałe i przepracowane. Wystarczy wykonać masaż miejsca, w którym odczuwamy ból, wykorzystując do tego około 5 kropli naturalnego olejku rozmarynowego na jedną łyżkę oleju bazowego, np. kokosowego, z nasion winogron czy po prostu oliwy z oliwek. Można także spróbować kąpieli aromaterapeutycznych z dodatkiem olejku rozmarynowego – w tym celu należy do ciepłej wody dodać około 15 kropli takiej esencji i odpoczywać w cieple około 15–20 minut.