Leki stosowane w chorobach układu ruchu

282 produkty info
Podsumowanie
282 produkty info

Układ mięśniowo-szkieletowy człowieka codziennie jest narażony na przeciążenia, co może skutkować pojawieniem się bolesnych dolegliwości ze strony mięśni, stawów czy kręgosłupa. Ma to związek z charakterem wykonywanej pracy, uprawianiem sportu czy kontuzjami, które mogą pojawić się podczas codziennych czynności (skręcenia, złamania, nadwyrężenia mięśni). 

Leczenie bólu i stanu zapalnego

Do łagodzenia bólu w obrębie układu ruchu służą leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne dostępne w wielu formach doustnych (tabletki, kapsułki, zawiesiny), do stosowania miejscowego (maści, kremy, żele, aerozole, plastry transdermalne) oraz jako preparaty do wstrzykiwań. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (w skrócie NLPZ) to jedna z najczęściej stosowanych grup leków. Działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, a ich aktywność wynika z hamowania enzymu cyklooksygenazy COX-2, który bierze udział w rozwijaniu się stanu zapalnego w obrębie tkanek. Do popularnych NLPZ należą ibuprofen, ketoprofen, diklofenak oraz naproksen. Leki te poza działaniem na COX-2, wykazują aktywność wobec izoformy enzymu COX-1, co wiąże się niestety z częstymi działaniami niepożądanymi ze strony przewodu pokarmowego. Substancje lecznicze które w sposób wybiórczy blokują enzym COX-2 to tzw. selektywne inhibitory COX-2, stosowane przede wszystkim w stanach zwyrodnieniowych oraz chorobach reumatoidalnych. Należą do nich m.in. celekoksyb, parekoksyb i etorykoksyb, a także meloksikam i nimesulid. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w preparatach miejscowych, są polecane do łagodzenia dolegliwości bólowych o słabym i umiarkowanym nasileniu. Dzięki temu, że w małym stopniu przenikają do krwi, ich stosowanie jest bezpieczniejsze w porównaniu do terapii doustnej NLPZ. 
Leki zwiotczające mięśnie są używane m.in. w spastycznosci poudarowej, stwardnieniu rozsianym, czy porażeniu mózgowym. Przynoszą ulgę w dokuczliwym bólu dolnego odcinka kręgosłupa oraz w przypadku wystąpienia przykurczy np. kręczu karku. Do substancji o działaniu miorelaksującym należą baklofen, tolterodyna, tizanidyna, metokarbamol, pridinol, tolperyzon czy tiokolchikozyd

Dna moczanowa — jak leczymy podagrę?

Dna moczanowa to jednostka chorobowa związana z odkładaniem się kryształów kwasu moczowego w stawach, co wywołuje ich stan zapalny i wiąże się ze znacznym dyskomfortem pacjentów (obrzęki stawów, dolegliwości bólowe). Allopurynol oraz febuksostat zmniejszają stężenie kwasu moczowego we krwi i moczu, przez co zapobiegają kolejnym atakom choroby. Na rynku dostępny jest również lek w formie granulatu do sporządzania roztworu doustnego, który poprzez zmianę pH moczu umożliwia rozpuszczanie powstałych kryształków kwasu moczowego. W łagodzeniu bólu towarzyszącego napadom dny moczanowej używa się leków z grupy NLPZ oraz kolchicyny

Leki stosowane w terapii osteoporozy

Osteoporoza nazywana "cichym złodziejem kości" prowadzi do zmian w ich budowie i zwiększonego ryzyka złamań. Leki na choroby kości obejmują preparaty oparte na działaniu bisfosfonianów (alendronian, ryzedronian, zoledronian, ibandronian, pamidronian, etydronian, klodronian). Podaje się je drogą doustną bądź dożylną, z różną częstotliwością (np. raz w tygodniu, raz w miesiącu). Bisfosfoniany hamują procesy resorpcji (rozpuszczania) kości poprzez blokowanie komórek niszczących tkankę kostną- osteoklastów. Pamidronian jest wskazany jako lek pomocniczy w terapiach antynowotworowych. Przeciwdziała złamaniom np. u pacjentów z przerzutami do kości. Kwas zolendronowy aplikowany jest drogą dożylną w leczeniu osteoporozy, choroby Pageta oraz do zapobiegania złamaniom kości w przypadku zmian nowotworowych w obrębie kośćca. Ludzkie przeciwciało monoklonalne - denozumab to białko hamujące powstawanie i działanie komórek kościogubnych osteoklasów. Denzumab jest wstrzykiwany podskórnie, raz na 6 miesięcy. Skutecznie przeciwdziała utracie masy kostnej np. u kobiet po menopauzie.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy poprawia ruchomość stawów poprzez wpływ na właściwości mazi stawowej (poprawa jej elastyczności i lepkości). Ponadto działa przeciwbólowo, hamuje stan zapalny i sprzyja regeneracji chrząstki stawowej. Sól sodowa kwasu hialuronowego jest podawana dostawowo w postaci injekcji. Zanik mięśni zwany dystrofią mięśniową to choroba genetyczna spowodowana mutacjami w łańcuchu DNA. Ataluren to substancja lecznicza dostępna na rynku w postaci granulek do przygotowywania zawiesiny doustnej. Lek wpływa na procesy tworzenia materiału genetycznego w komórkach umożliwiając wytwarzanie łańcuchów białkowych o odpowiedniej długości, przez co znacząco spowalnia rozwój choroby. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij