Prolia, 60 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań, ampułko-strzykawka, 1 szt.
ampułka
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
SZYBKI ODBIÓR W APTECE
630,66 zł
Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i
odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Dostępny w 402 aptekach.
Zarezerwuj w aptece
Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest
tutaj.
O produkcie
Producent
AMGEN EUROPE B.V.Minervum 7061
Breda, Holandia
Opis
Prolia 60 mg jest to lek na osteoporozę - zawiera tzw. przeciwciało monoklonalne - rodzaj białka. Lek Prolia wpływa na kości zwiększając ich wytrzymałość. Produkt leczniczy jest również stosowany w innych jednostkach chorobowych, którym towarzyszy zwiększone ryzyko złamań.
Skład
Substancją czynną leku Prolia jest denosumab (denozumab).
1 ampułko-strzykawka (zastrzyk) o pojemności 1 ml zawiera 60 mg denosumabu (60 mg/ml).
Substancje pomocnicze: kwas octowy lodowaty, sodu wodorotlenek, sorbitol (E 420), polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie
Lek stosowany jest 1 raz na 6 miesięcy jako wstrzyknięcie podskórne. Iniekcja jest robiona najczęściej w przednią część uda oraz w brzuch, alternatywnie tylko część ramienia.
W trakcie stosowania zastrzyków Prolia należy rozważyć suplementację wapnia i witaminy D.
Działanie
Prolia hamuje białko odpowiedzialne za spadek masy kostnej (tkanki kostnej) - lek ten wzmacnia kości zwiększając ich wytrzymałość na złamania.
Wskazania
Lek Prolia wskazany jest do stosowania zarówno u kobiet jak i u mężczyzn - gdy występuje zwiększone ryzyko złamania kości, w celu zmniejszania złamań kręgosłupa, złamań innych kości, złamań w obrębie biodra. Wskazaniem jest również spadek masy kostnej spowodowany zmianami hormonów jak testosteron (jego spadek może być efektem raka prostaty lub zabiegu chirurgicznego) lub stosowaniem glikokortykosteroidów (w podaniu długoterminowym). U kobiet osteoporoza jest również związania niektórymi zmianami hormonalnymi jak menopauza.
Przeciwwskazania
Prolia to lek, którego nie stosuje się u pacjentów wykazujących uczulenia na substancję czynną, inne składniki tego leku. Hipokalcemia, czyli obniżony poziom wapnia we krwi stanowi przeciwwskazanie to stosowania tego leku.
Działania niepożądane
Stosowanie leku Prolia może wiązać się z występowanie skutków ubocznych - nie wystąpią one jednak u wszystkich pacjentów.
Niektóre skutki uboczne Prolia zebrano w postaci tabeli - wszystkie działania niepożądane zostały wymienione w ulotce.
Bardzo często | ból kończyn, bóle mięśni, bóle kości, bóle stawów |
Często | choroby skóry z towarzyszącym swędzeniem, egzema, utrata włosów, dolegliwości brzuszne, rwa kulszowa, zmiany w oddawaniu moczu (bolesne, częste, z krwią; niezdolność do utrzymania moczu), zakażenie górnych dróg oddechowych |
Niezbyt często | ból brzucha, gorączka, wysypka |
Częstość nieznana | ból z ucha, wydzielina z ucha, zakażenie ucha |
Wśród objawów mogą występować zapalenia skóry (z objawami jak obrzęk, zaczerwienienie skóry). Mogą wystąpić również ból szczęki, ból w ustach, drętwienie lub uczucie ciężkości szczęki, ruszanie się zębów.
Stosowanie leku może wiązać się z obniżeniem poziomu wapnia, któremu towarzyszą skurcze, drgania, kurcze mięśni, odrętwienie, stan dezorientacji. Wiąże się również z możliwością zmian w EKG (wydłużenie odstępu QT).
Stosowanie tego leku może wiąza się z nietypowym złamaniem kości udowej - towarzyszyć może temu inny niż zwykle ból biodra, uda, pachwiny.
Mogą wystąpić również reakcje alergiczne.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania tego leku należy pamiętać i poinformować lekarza lub farmaceutę gdy wystąpią zakażenia skóry, uczulenie na lateks, małe stężenie wapnia, problemy z nerkami lub występowały one w przeszłości. Zawsze należy poinformować lekarza o stosowanych lekach.
Stosowanie leku może wiązać się z występowaniem chorób jamy ustnej, zębów i szczęki - mogą wystąpić zmiany martwicze kości szczęki, zły stan zębów, choroby dziąseł.
Należy poinformować lekarza, jeśli były stosowane inne leki na osteoporozę jak bisfosfoniany lub pacjent pali papierosy.
Prolia zawiera sorbitol.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych lub które pacjent ma w planach zastosować - dotyczy to również leków OTC.
Prolia nie powinien być stosowany razem z innymi lekami zawierającymi denosumab.
Ciąża i karmienie piersią
Lek Prolia nie jest zalecany do stosowania u kobiet w ciąży.
Kobiety w wieku rozrodczym, przyjmujące lek Prolia powinny stosować skuteczne metody antykoncepcyjne podczas leczenia oraz przez co najmniej 5 miesięcy po zakończeniu przyjmowania leku Prolia.
Nie wiadomo, czy lek Prolia przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Ważne jest, by poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania tego leku u osób poniżej 18 lat.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Część ciała
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji
- RX kategoria