Domowe testy na nietolerancję pokarmową

5 produktów info
Podsumowanie
5 produktów info

Nietolerancja pokarmowa to problem, z którym zmagają się nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Spożywanie produktów żywnościowych, które wywołują reakcję alergiczną, może prowadzić do przykrych dolegliwości. Mogą to być np. wzdęcia, zgaga czy niestrawność, problemy skórne, ale także inne objawy ogólnoustrojowe. Dlatego wiele osób sięga po domowe testy na nietolerancję pokarmową, które pozwalają w szybki sposób wstępnie wskazać źródło problemu.

Nietolerancja pokarmowa – testy na gluten i nie tylko

Najczęściej wykonywany jest test na nietolerancję glutenu. Alergia na niego lub celiakia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeżeli nie wykluczy się tego składnika z diety. Konsekwencje wiążą się nie tylko z przykrymi objawami gastrycznymi. Mogą też doprowadzić do rozwoju marskości wątroby, osteoporozy czy zaburzeń płodności. 

Stąd też w przypadku podejrzenia nietolerancji glutenu warto wykonać test. Pozwala on na wykrycie immunoglobulin klasy IgA skierowanych przeciwko enzymowi transglutaminazie tkankowej (tTG) i gliadynie (DGP). Pozytywny wynik może wskazywać na celiakię.

To jednak nie wszystko. Odpowiednio dobrany test na nietolerancję pokarmową pomoże wykryć uczulenie na określone produkty żywnościowe, np. na konkretne owoce, warzywa, owoce morza, orzechy itp. Dostępne są warianty, które pozwalają na jednoczesne sprawdzenie wrażliwości nawet na kilkadziesiąt alergenów pokarmowych. Najczęściej przyjmują one postać zestawów pobraniowych, które następnie trzeba przesłać do laboratorium diagnostycznego. Warto sprawdzić też inne domowe testy diagnostyczne.

Jak wygląda test na nietolerancję pokarmową?

Testy na nietolerancję pokarmową przeznaczone do stosowania w domu są proste do przeprowadzenia. W zestawie znajdują się wszystkie elementy, które są potrzebne do sprawdzenia reakcji organizmu na alergeny pokarmowe. Wystarczy pobrać próbkę krwi z opuszki palca i nałożyć ją na płytkę testu. Po kilku lub kilkunastu minutach pojawią się wyniki. Należy je zinterpretować zgodnie z załączoną instrukcją. Na tej zasadzie działa m.in. test na nietolerancję glutenu.

Pozytywny wynik testu może wskazywać, że konieczna jest wizyta u alergologa, który pomoże wprowadzić odpowiednią dietę eliminacyjną.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij