Testy na alergię do wykrywania przeciwciał IgE

6 produktów info
Podsumowanie
6 produktów info

Z alergiami zmaga się bardzo duża grupa Polaków – zarówno dzieci, jak i dorośli. Są one przyczyną powstawania różnych reakcji – łzawienie oczu, katar sienny, wypryski na skórze czy nawet astma to tylko niektóre z nich. W walce z uczuleniem kluczową kwestią jest ustalenie, co jest czynnikiem drażniącym i unikanie kontaktu z nim. Z tego powodu wiele osób sięga po domowe testy na alergię. Pozwalają one wstępnie wykryć nadwrażliwość na określone alergeny, np. sierść domowych zwierząt, pyłki traw, białka mleka krowiego czy roztocza.

Jak wyglądają testy na alergie?

Testy na alergie do wykonywania w domu to gotowe zestawy przeznaczone do przeprowadzenia wstępnej diagnostyki uczuleń. Najczęściej są to tzw. testy kasetkowe, które pozwalają na wykrywanie swoistych immunoglobulin klasy IgE. Jeśli badanie wskaże, że ich stężenie jest na wysokim poziomie, może to sugerować zwiększoną podatność na alergie.

Dostępne są różne warianty takich testów, koncentrujące się na najpopularniejszych alergenach. Można więc sięgnąć np. po testy na alergię na kota, pyłki traw czy roztocza – np. po pojawieniu się typowej reakcji uczuleniowej.

Jak wykonać test na alergie w domu?

Wykonanie testu jest proste i szybkie. Polega na delikatnym nakłuciu opuszki palca przyrządem znajdującym się w zestawie i pobraniu próbki krwi. Następnie należy ją nanieść na okienko w kasetce testowej i odczekać określony czas. Najczęściej po ok. 10-15 minutach można odczytać wynik – zgodnie z załączoną legendą. Pozwala to wstępnie określić występowanie uczulenia, dzięki czemu można podjąć decyzję o konsultacji z alergologiem.   

Jakie są dostępne domowe testy na alergie?

Wśród testów na alergię dostępnych w aptece można znaleźć wyroby o różnym zakresie diagnostycznym. Są to m.in.:

  • „ogólne” testy alergiczne – pozwalają sprawdzić, czy u pacjenta występuje reakcja uczuleniowa na jakikolwiek alergen; wykrywają obecność IgE w ogólnym ujęciu;
  • testy sprawdzające uczulenie na konkretny czynnik, np. sierść psa czy kota, białko mleka krowiego, roztocza czy pyłki traw – są czułe na konkretne swoiste immunoglobuliny klasy IgE, powiązane z konkretnym alergenem.

Warto przy tym pamiętać, że uzyskane wyniki przynoszą jedynie wstępną informację. Powinna ona zostać potwierdzona u lekarza.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij