Aminokwasy w tabletkach lub proszku

36 produktów info
Podsumowanie
36 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Aminokwasy

Aminokwasy w tabletkach i proszku  

Białko jest kluczowym makroskładnikiem dla sportowców i osób aktywnych, ponieważ jest jednym z głównych budulców mięśni. Składa się z aminokwasów, które można podzielić na endogenne produkowane przez organizm człowieka oraz egzogenne (niezbędne), które należy dostarczyć organizmowi z zewnątrz. Tylko komplet aminokwasów pozwala tworzyć komórki białek, a tym samym budować mięśnie. Dlatego ich dostarczanie w odpowiednich ilościach jest tak ważne.

Preparaty uzupełniające dietę w aminokwasy – BCAA

Dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów wyłącznie z pożywienia nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie wszystkie produkty bogate w białko zawierają bowiem ich komplet. Aminokwasy wspierają nie tylko rozbudowę masy mięśniowej, ale również regenerację organizmu. Ponadto pomagają dostarczać energii. Każdy z nich ma również swoje szczególne właściwości

Do najpopularniejszych aminokwasów dla sportowców zalicza się BCAA (ang. branched chained amino acids, czyli aminokwasy rozgałęzione). To kompleks zawierający leucynę, izoleucynę i walinę. Wszystkie trzy pomagają chronić mięśnie przed rozpadem i wspierają syntezę białek. Leucyna pomaga ograniczać działanie kortyzolu, który odpowiada za rozpad tkanki. Walina pomaga natomiast regulować poziom hormonu wzrostu. Z kolei izoleucyna dodatkowo wspiera utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

W suplementach z aminokwasami dostępnych w ofercie DOZ.pl można znaleźć również:  

  • l-teaninę, która pomagają zredukować stres oddziałujący na organizm podczas każdego treningu,
  • l-argininę, która wspiera prawidłowe działanie procesów metabolicznych mięśni i pracę układu krwionośnego, a także pomaga spowalniać procesy starzenia,
  • l-glutaminę, która pomaga usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i wspiera prawidłową pracę jelit,
  • l-lizynę, która pomaga regenerować uszkodzone tkanki i chronić przed miażdżycą, a także wspiera prawidłowe działanie układu odpornościowego.

Aminokwasy dla sportowców – dlaczego są potrzebne?

Komplet aminokwasów jest potrzebny organizmowi do syntezy białek. Ponadto są to ważne składniki diety ze względu na ich dodatkowe właściwości i funkcje, jakie pełnią w organizmie. Zapotrzebowanie na białko oraz jego składniki wzrasta natomiast wraz z ilością wysiłku fizycznego. Niedobory niektórych aminokwasów mogą też powstać przy niewłaściwej diecie lub restrykcjach pokarmowych. Aminokwasy dla sportowców pomagają osiągać cele treningowe oraz wspierają prawidłową pracę całego organizmu. Dlatego są bardzo często przyjmowane przez osoby trenujące zawodowo lub amatorsko.

Dawkowanie aminokwasów  

Zarówno dobór preparatu z aminokwasami, jak i sposób jego stosowania są kwestią indywidualną. Ilości zalecane do spożycia zależą przede wszystkim od intensywności treningu oraz stosowanej diety. Rozróżnia się w tym przypadku dni beztreningowe, kiedy zapotrzebowanie na aminokwasy jest mniejsze oraz treningowe, gdy powinno się ich spożywać więcej.

W dni bez treningu najczęściej przyjmuje się aminokwasy na czczo. W pozostałe dni najlepiej podzielić wyznaczoną porcję na pół i część spożyć przed treningiem, a resztę po. Suplementy z aminokwasami należy przyjmować w takiej ilości, jaka uzupełnia dzienne zapotrzebowanie z uwzględnieniem spożywanych produktów żywnościowych. Dostępne są w formie tabletek, kapsułek, proszku, płynu lub ampułek, dzięki czemu każdy może wybrać preferowany sposób ich przyjmowania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij