różowy pączek na różwoym tle
Joanna Naczyńska

Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

Dlaczego nie pączki?

Tradycyjne pączki przygotowuje się z ciasta drożdżowego wykonanego na bazie m.in. mąki pszennej, drożdży, mleka. Przygotowanie pączków wymaga smażenia ich w głębokim tłuszczu, najczęściej w oleju rzepakowym, równie często używa się do tego celu smalcu. Taki sposób przygotowania pozwala uzyskać bardzo dobry smak, jednak stanowi również porcję tłuszczu i cholesterolu, z którymi musi uporać się nasz organizm. Dodatkowo wierzch pączków często zdobiony jest lukrem lub cukrem pudrem, a we wnętrzu znajduje się konfitura, marmolada owocowa bądź czekolada. Całość wygląda bardzo lekko, jednak w rzeczywistości jest to deser bardzo słodki, ma dużą zawartość tłuszczów trans i cukru, a niewiele błonnika.

Niestety kalorie dostarczane przez pączki to tzw. puste kalorie, czyli takie, które poza wartością energetyczną nie dostarczają organizmowi żadnych potrzebnych składników odżywczych. Co więcej, spalenie jednego pączka wymaga 30 minut biegu czy skakania na skakance.

Te informacje z pewnością nie cieszą osób dbających o linię czy stosujących dietę. Także osoby chorujące na cukrzycę czy z nietolerancją glutenu z pewnością chętnie zastąpiłyby w Tłusty Czwartek pączki czymś zdrowszym, a równie smacznym.

Co możemy wybrać zamiast pączków?

1. Muffinki

Muffinki mogą być dobrą alternatywą dla pączków. Przepisy na muffinki można z łatwością znaleźć w Internecie, można je również modyfikować na własny sposób. Zasada jest prosta: należy zmieszać ze sobą suche składniki, następnie dodać składniki „mokre”, pamiętając o tym, by masło było stopione, lecz ostudzone. Zmieszać i wypełnić formy do muffinków, piec około 20 minut. Zdecydowanie szybciej przygotowuje się muffinki niż pączki, nie trzeba ich smażyć, wystarczy upiec i gotowe! Muffinki można przygotować z dodatkiem czekolady, owoców świeżych lub suszonych.

2. Gofry

Gofry mogą bez problemu zastąpić pączki. Doskonale sprawdzą się jako zamiennik pączków. Są zdrowszym deserem, gdyż nie wymagają smażenia i są mniej kaloryczne. Konieczne jest w tym przypadku posiadanie gofrownicy, za pomocą której upieczemy gofry. Można ją wypożyczyć od przyjaciół lub zaopatrzyć się we własną, jeśli wiemy, że będziemy często z niej korzystać. Gofry można podawać ze świeżymi owocami w wersji lekkiej lub z dżemem, konfiturą czy bitą śmietaną.

3. Pączki pieczone

Przepis na tradycyjne pączki można zmodyfikować tak, abyśmy wciąż mieli na stole piękne pączki, ale ich spożycie nie powodowało u nas dużych wyrzutów sumienia. Warto wówczas użyć mąki pełnoziarnistej zamiast pszennej, zamiast słodkiego nadzienia wypełnić pączki budyniem i zamiast smażyć w głębokim oleju, upiec je w gorącym piekarniku. Piekarnik powinien być rozgrzany do 190 stopni, a czas pieczenia powinien wynosić 15 minut. Dzięki takiemu zabiegowi nasze pączki będą pozbawione dużych ilości tłuszczu.

4. Pączki bezglutenowe

Dla osób na diecie bezglutenowej dobrze jest przygotować pączki ze składników, które nie spowodują nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdzi się tutaj mąka kukurydziana dodana do przepisu zamiast mąki pszennej. Z pewnością będzie zdrowo i smacznie.

5. Tradycyjne pączki o zmniejszonej kaloryczności

Jeżeli nie wyobrażamy sobie Tłustego Czwartku bez tradycyjnych pączków, warto zrezygnować z tych zakupionych w supermarkecie na rzecz własnych. Można przygotować tradycyjne pączki, zastępując pewne składniki innymi, zdrowszymi. Cukier użyty do wyrobu pączków można zastąpić naturalnym słodzikiem, np. stewią. Jako nadzienie wykorzystać można rozdrobnione, surowe owoce lub dżem niskosłodzony. Warto też zastąpić połowę mąki pszennej mąką pełnoziarnistą. To, co prawda, nie obniży kaloryczności pączków, ale na pewno zwiększy ich wartość odżywczą.

Przygotowując pączki i inne smakołyki w Tłusty Czwartek, warto pamiętać o umiarze oraz o zachowaniu aktywności fizycznej. Ta zasada z pewnością pomoże nam czuć się dobrze i nie nadwyrężyć swojego zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

    Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

  • Zdrowe i lekkie grillowanie – czy to możliwe?

    Sezon grillowy kocha chyba każdy. Niezależnie od tego, czy jesteśmy smakoszami wege, czy z uwielbieniem wcinamy mięso, z niecierpliwością oczekujemy pierwszej sprzyjającej biesiadowaniu pod chmurką pogody! Co jednak, gdy dbamy o figurę, a żołądek niekoniecznie przyjmuje cięższą dietę? Czy da się grillować zdrowo?

  • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

    Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

    Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

  • Piramida Maslowa – co to jest?

    Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

  • Czy makowiec jest wskazany dla cukrzyków?

    Mak, a zatem również makowiec, jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ludowymi wierzeniami jego spożycie podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić szczęście i uchronić przed złymi siłami. W tej legendzie jest zapewne ziarnko prawdy, ponieważ aktualnie mak jest uznawany za „superfoods” z racji swoich właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

  • Terapia tańcem (choreoterapia) – na czym polega?

    Choreoterapia, czyli terapia tańcem, stosowana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zdrowych i chorych. Na czym polega? Jakie korzyści z niej wynikają?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij