Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?
Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.
Dlaczego nie pączki?
Tradycyjne pączki przygotowuje się z ciasta drożdżowego wykonanego na bazie m.in. mąki pszennej, drożdży, mleka. Przygotowanie pączków wymaga smażenia ich w głębokim tłuszczu, najczęściej w oleju rzepakowym, równie często używa się do tego celu smalcu. Taki sposób przygotowania pozwala uzyskać bardzo dobry smak, jednak stanowi również porcję tłuszczu i cholesterolu, z którymi musi uporać się nasz organizm. Dodatkowo wierzch pączków często zdobiony jest lukrem lub cukrem pudrem, a we wnętrzu znajduje się konfitura, marmolada owocowa bądź czekolada. Całość wygląda bardzo lekko, jednak w rzeczywistości jest to deser bardzo słodki, ma dużą zawartość tłuszczów trans i cukru, a niewiele błonnika.
Te informacje z pewnością nie cieszą osób dbających o linię czy stosujących dietę. Także osoby chorujące na cukrzycę czy z nietolerancją glutenu z pewnością chętnie zastąpiłyby w Tłusty Czwartek pączki czymś zdrowszym, a równie smacznym.
Co możemy wybrać zamiast pączków?
1. Muffinki
Muffinki mogą być dobrą alternatywą dla pączków. Przepisy na muffinki można z łatwością znaleźć w Internecie, można je również modyfikować na własny sposób. Zasada jest prosta: należy zmieszać ze sobą suche składniki, następnie dodać składniki „mokre”, pamiętając o tym, by masło było stopione, lecz ostudzone. Zmieszać i wypełnić formy do muffinków, piec około 20 minut. Zdecydowanie szybciej przygotowuje się muffinki niż pączki, nie trzeba ich smażyć, wystarczy upiec i gotowe! Muffinki można przygotować z dodatkiem czekolady, owoców świeżych lub suszonych.
2. Gofry
Gofry mogą bez problemu zastąpić pączki. Doskonale sprawdzą się jako zamiennik pączków. Są zdrowszym deserem, gdyż nie wymagają smażenia i są mniej kaloryczne. Konieczne jest w tym przypadku posiadanie gofrownicy, za pomocą której upieczemy gofry. Można ją wypożyczyć od przyjaciół lub zaopatrzyć się we własną, jeśli wiemy, że będziemy często z niej korzystać. Gofry można podawać ze świeżymi owocami w wersji lekkiej lub z dżemem, konfiturą czy bitą śmietaną.
3. Pączki pieczone
Przepis na tradycyjne pączki można zmodyfikować tak, abyśmy wciąż mieli na stole piękne pączki, ale ich spożycie nie powodowało u nas dużych wyrzutów sumienia. Warto wówczas użyć mąki pełnoziarnistej zamiast pszennej, zamiast słodkiego nadzienia wypełnić pączki budyniem i zamiast smażyć w głębokim oleju, upiec je w gorącym piekarniku. Piekarnik powinien być rozgrzany do 190 stopni, a czas pieczenia powinien wynosić 15 minut. Dzięki takiemu zabiegowi nasze pączki będą pozbawione dużych ilości tłuszczu.
4. Pączki bezglutenowe
Dla osób na diecie bezglutenowej dobrze jest przygotować pączki ze składników, które nie spowodują nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdzi się tutaj mąka kukurydziana dodana do przepisu zamiast mąki pszennej. Z pewnością będzie zdrowo i smacznie.
5. Tradycyjne pączki o zmniejszonej kaloryczności
Jeżeli nie wyobrażamy sobie Tłustego Czwartku bez tradycyjnych pączków, warto zrezygnować z tych zakupionych w supermarkecie na rzecz własnych. Można przygotować tradycyjne pączki, zastępując pewne składniki innymi, zdrowszymi. Cukier użyty do wyrobu pączków można zastąpić naturalnym słodzikiem, np. stewią. Jako nadzienie wykorzystać można rozdrobnione, surowe owoce lub dżem niskosłodzony. Warto też zastąpić połowę mąki pszennej mąką pełnoziarnistą. To, co prawda, nie obniży kaloryczności pączków, ale na pewno zwiększy ich wartość odżywczą.