różowy pączek na różwoym tle
Joanna Naczyńska

Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

Dlaczego nie pączki?

Tradycyjne pączki przygotowuje się z ciasta drożdżowego wykonanego na bazie m.in. mąki pszennej, drożdży, mleka. Przygotowanie pączków wymaga smażenia ich w głębokim tłuszczu, najczęściej w oleju rzepakowym, równie często używa się do tego celu smalcu. Taki sposób przygotowania pozwala uzyskać bardzo dobry smak, jednak stanowi również porcję tłuszczu i cholesterolu, z którymi musi uporać się nasz organizm. Dodatkowo wierzch pączków często zdobiony jest lukrem lub cukrem pudrem, a we wnętrzu znajduje się konfitura, marmolada owocowa bądź czekolada. Całość wygląda bardzo lekko, jednak w rzeczywistości jest to deser bardzo słodki, ma dużą zawartość tłuszczów trans i cukru, a niewiele błonnika.

Niestety kalorie dostarczane przez pączki to tzw. puste kalorie, czyli takie, które poza wartością energetyczną nie dostarczają organizmowi żadnych potrzebnych składników odżywczych. Co więcej, spalenie jednego pączka wymaga 30 minut biegu czy skakania na skakance.

Te informacje z pewnością nie cieszą osób dbających o linię czy stosujących dietę. Także osoby chorujące na cukrzycę czy z nietolerancją glutenu z pewnością chętnie zastąpiłyby w Tłusty Czwartek pączki czymś zdrowszym, a równie smacznym.

Co możemy wybrać zamiast pączków?

1. Muffinki

Muffinki mogą być dobrą alternatywą dla pączków. Przepisy na muffinki można z łatwością znaleźć w Internecie, można je również modyfikować na własny sposób. Zasada jest prosta: należy zmieszać ze sobą suche składniki, następnie dodać składniki „mokre”, pamiętając o tym, by masło było stopione, lecz ostudzone. Zmieszać i wypełnić formy do muffinków, piec około 20 minut. Zdecydowanie szybciej przygotowuje się muffinki niż pączki, nie trzeba ich smażyć, wystarczy upiec i gotowe! Muffinki można przygotować z dodatkiem czekolady, owoców świeżych lub suszonych.

2. Gofry

Gofry mogą bez problemu zastąpić pączki. Doskonale sprawdzą się jako zamiennik pączków. Są zdrowszym deserem, gdyż nie wymagają smażenia i są mniej kaloryczne. Konieczne jest w tym przypadku posiadanie gofrownicy, za pomocą której upieczemy gofry. Można ją wypożyczyć od przyjaciół lub zaopatrzyć się we własną, jeśli wiemy, że będziemy często z niej korzystać. Gofry można podawać ze świeżymi owocami w wersji lekkiej lub z dżemem, konfiturą czy bitą śmietaną.

3. Pączki pieczone

Przepis na tradycyjne pączki można zmodyfikować tak, abyśmy wciąż mieli na stole piękne pączki, ale ich spożycie nie powodowało u nas dużych wyrzutów sumienia. Warto wówczas użyć mąki pełnoziarnistej zamiast pszennej, zamiast słodkiego nadzienia wypełnić pączki budyniem i zamiast smażyć w głębokim oleju, upiec je w gorącym piekarniku. Piekarnik powinien być rozgrzany do 190 stopni, a czas pieczenia powinien wynosić 15 minut. Dzięki takiemu zabiegowi nasze pączki będą pozbawione dużych ilości tłuszczu.

4. Pączki bezglutenowe

Dla osób na diecie bezglutenowej dobrze jest przygotować pączki ze składników, które nie spowodują nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdzi się tutaj mąka kukurydziana dodana do przepisu zamiast mąki pszennej. Z pewnością będzie zdrowo i smacznie.

5. Tradycyjne pączki o zmniejszonej kaloryczności

Jeżeli nie wyobrażamy sobie Tłustego Czwartku bez tradycyjnych pączków, warto zrezygnować z tych zakupionych w supermarkecie na rzecz własnych. Można przygotować tradycyjne pączki, zastępując pewne składniki innymi, zdrowszymi. Cukier użyty do wyrobu pączków można zastąpić naturalnym słodzikiem, np. stewią. Jako nadzienie wykorzystać można rozdrobnione, surowe owoce lub dżem niskosłodzony. Warto też zastąpić połowę mąki pszennej mąką pełnoziarnistą. To, co prawda, nie obniży kaloryczności pączków, ale na pewno zwiększy ich wartość odżywczą.

Przygotowując pączki i inne smakołyki w Tłusty Czwartek, warto pamiętać o umiarze oraz o zachowaniu aktywności fizycznej. Ta zasada z pewnością pomoże nam czuć się dobrze i nie nadwyrężyć swojego zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij