różowy pączek na różwoym tle
Joanna Naczyńska

Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

Dlaczego nie pączki?

Tradycyjne pączki przygotowuje się z ciasta drożdżowego wykonanego na bazie m.in. mąki pszennej, drożdży, mleka. Przygotowanie pączków wymaga smażenia ich w głębokim tłuszczu, najczęściej w oleju rzepakowym, równie często używa się do tego celu smalcu. Taki sposób przygotowania pozwala uzyskać bardzo dobry smak, jednak stanowi również porcję tłuszczu i cholesterolu, z którymi musi uporać się nasz organizm. Dodatkowo wierzch pączków często zdobiony jest lukrem lub cukrem pudrem, a we wnętrzu znajduje się konfitura, marmolada owocowa bądź czekolada. Całość wygląda bardzo lekko, jednak w rzeczywistości jest to deser bardzo słodki, ma dużą zawartość tłuszczów trans i cukru, a niewiele błonnika.

Niestety kalorie dostarczane przez pączki to tzw. puste kalorie, czyli takie, które poza wartością energetyczną nie dostarczają organizmowi żadnych potrzebnych składników odżywczych. Co więcej, spalenie jednego pączka wymaga 30 minut biegu czy skakania na skakance.

Te informacje z pewnością nie cieszą osób dbających o linię czy stosujących dietę. Także osoby chorujące na cukrzycę czy z nietolerancją glutenu z pewnością chętnie zastąpiłyby w Tłusty Czwartek pączki czymś zdrowszym, a równie smacznym.

Co możemy wybrać zamiast pączków?

1. Muffinki

Muffinki mogą być dobrą alternatywą dla pączków. Przepisy na muffinki można z łatwością znaleźć w Internecie, można je również modyfikować na własny sposób. Zasada jest prosta: należy zmieszać ze sobą suche składniki, następnie dodać składniki „mokre”, pamiętając o tym, by masło było stopione, lecz ostudzone. Zmieszać i wypełnić formy do muffinków, piec około 20 minut. Zdecydowanie szybciej przygotowuje się muffinki niż pączki, nie trzeba ich smażyć, wystarczy upiec i gotowe! Muffinki można przygotować z dodatkiem czekolady, owoców świeżych lub suszonych.

2. Gofry

Gofry mogą bez problemu zastąpić pączki. Doskonale sprawdzą się jako zamiennik pączków. Są zdrowszym deserem, gdyż nie wymagają smażenia i są mniej kaloryczne. Konieczne jest w tym przypadku posiadanie gofrownicy, za pomocą której upieczemy gofry. Można ją wypożyczyć od przyjaciół lub zaopatrzyć się we własną, jeśli wiemy, że będziemy często z niej korzystać. Gofry można podawać ze świeżymi owocami w wersji lekkiej lub z dżemem, konfiturą czy bitą śmietaną.

3. Pączki pieczone

Przepis na tradycyjne pączki można zmodyfikować tak, abyśmy wciąż mieli na stole piękne pączki, ale ich spożycie nie powodowało u nas dużych wyrzutów sumienia. Warto wówczas użyć mąki pełnoziarnistej zamiast pszennej, zamiast słodkiego nadzienia wypełnić pączki budyniem i zamiast smażyć w głębokim oleju, upiec je w gorącym piekarniku. Piekarnik powinien być rozgrzany do 190 stopni, a czas pieczenia powinien wynosić 15 minut. Dzięki takiemu zabiegowi nasze pączki będą pozbawione dużych ilości tłuszczu.

4. Pączki bezglutenowe

Dla osób na diecie bezglutenowej dobrze jest przygotować pączki ze składników, które nie spowodują nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdzi się tutaj mąka kukurydziana dodana do przepisu zamiast mąki pszennej. Z pewnością będzie zdrowo i smacznie.

5. Tradycyjne pączki o zmniejszonej kaloryczności

Jeżeli nie wyobrażamy sobie Tłustego Czwartku bez tradycyjnych pączków, warto zrezygnować z tych zakupionych w supermarkecie na rzecz własnych. Można przygotować tradycyjne pączki, zastępując pewne składniki innymi, zdrowszymi. Cukier użyty do wyrobu pączków można zastąpić naturalnym słodzikiem, np. stewią. Jako nadzienie wykorzystać można rozdrobnione, surowe owoce lub dżem niskosłodzony. Warto też zastąpić połowę mąki pszennej mąką pełnoziarnistą. To, co prawda, nie obniży kaloryczności pączków, ale na pewno zwiększy ich wartość odżywczą.

Przygotowując pączki i inne smakołyki w Tłusty Czwartek, warto pamiętać o umiarze oraz o zachowaniu aktywności fizycznej. Ta zasada z pewnością pomoże nam czuć się dobrze i nie nadwyrężyć swojego zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.