malaria, ugryzienie komara, komary przenoszą malarię
Ewelina Sochacka

Śmiertelne przypadki malarii w Polsce. Jak rozpoznać chorobę po powrocie do kraju?

Po wakacjach na Zanzibarze zmarły w ostatnim czasie dwie osoby z Polski. Obaj mężczyźni mieli objawy malarii, które początkowo były zdiagnozowane m.in. jako zapalenie płuc. Symptomy wystąpiły u mężczyzn około dwa tygodnie po powrocie z Afryki. Jak rozpoznać chorobę po wakacjach i jak się przed nią chronić jeszcze przed wyjazdem?

  1. Dwie osoby zmarły na malarię po wakacjach na Zanzibarze
  2. Na jakie objawy zwrócić uwagę?
  3. Coraz więcej przypadków malarii w Polsce
  4. Gdzie istnieje zagrożenie malarią? Kierunki podróży
  5. Profilaktyka. Jak się chronić przed malarią, planując wakacje?

Dwie osoby zmarły na malarię po wakacjach na Zanzibarze

W ostatnich tygodniach polskie media obiegły dwie podobne do siebie historie. Dwóch Polaków po powrocie z wakacji na Zanzibarze zaczęło doświadczać objawów, takich jak utrzymująca się gorączka, osłabienie i bóle głowy, które początkowo były mylone z przeziębieniem lub zapaleniem płuc. Jeden z mężczyzn odczuwał także silny ból brzucha, który zinterpretowano jako zapalenie wyrostka robaczkowego.

Mimo że rodziny obu mężczyzn zgłaszały, że ich bliscy byli niedawno w strefach endemicznych, początkowa diagnoza nie uwzględniała malarii – w obu przypadkach na pierwszym etapie leczenia nie zostały wykonane testy w tym kierunku. Dopiero po kilku dobach hospitalizacji, kiedy stan obu pacjentów był już bardzo ciężki, w wyniku interwencji rodziny i konsultacji specjalistów chorób tropikalnych (w jednym przypadku pacjenta przeniesiono na oddział chorób zakaźnych, w drugim przeprowadzono konsultację telefoniczną) rozpoznano chorobę, jednak w obu przypadkach było już za późno na skuteczne leczenie.

LEKI PRZECIWGORĄCZKOWE

PREPARATY NA ODPORNOŚĆ

ELEKTROLITY

Jedna z historii dotyczyła pacjenta leczonego w Lesznie w Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym, druga miała miejsce w Szpitalu MSWiA w Katowicach. Rodziny obu mężczyzn zarzucają lekarzom zignorowanie podstawowych przesłanek dotyczących zagrożenia malarią, co miało tragiczne konsekwencje.

Te historie rzucają światło na konieczność poprawy świadomości na temat chorób tropikalnych i usprawnienia systemu diagnostycznego w polskich szpitalach.

Dowiedz się więcej na temat malarii. Sprawdź, jaki jest przebieg choroby i jak wygląda leczenie malarii.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Objawy mogą pojawić się od 7 dni do nawet 2 miesięcy po powrocie do Polski, w zależności od gatunku pasożyta.

Główne objawy malarii:

  • gorączka – często wysoka, nawracająca lub napadowa (co 2 lub 3 dni),
  • dreszcze – uczucie zimna, intensywne drżenie ciała,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • silne osłabienie i zmęczenie,
  • nudności, wymioty, biegunka,
  • pocenie się – zwłaszcza po ustąpieniu gorączki.

Cięższe objawy (w przypadku malarii mózgowej lub powikłanej):

  • zaburzenia świadomości, splątanie,
  • drgawki,
  • zaburzenia oddychania,
  • niedokrwistość (anemia),
  • zażółcenie skóry (żółtaczka),
  • uszkodzenie nerek (ciemny mocz, spadek ilości oddawanego moczu).
Szybkie rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla uniknięcia powikłań, dlatego tak istotne jest błyskawiczne zgłoszenie się do szpitala i poinformowanie personelu medycznego o odbytej podróży.

W diagnostyce malarii przydają się tak zwane szybkie testy diagnostyczne, które dostępne są w niektórych komercyjnych punktach pobrań krwi lub w internetowych sklepach medycznych (koszt to około 250–270 zł).

Podejrzenie malarii – gdzie uzyskać pomoc?

W Polsce choroby tropikalne są diagnozowane i leczone w wyspecjalizowanych ośrodkach, takich jak kliniki chorób tropikalnych, szpitale zakaźne oraz instytuty badawcze. Oto kilka najważniejszych miejsc, gdzie można uzyskać pomoc:

  • Instytut Medycyny Tropikalnej w Gdańsku,
  • Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
  • Szpital Zakaźny w Warszawie (Szpital im. prof. W. Orłowskiego),
  • Klinika Chorób Zakaźnych i Parazytologii w Lublinie,
  • Poradnie chorób tropikalnych w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku.

Powiązane produkty

Coraz więcej przypadków malarii w Polsce

Każdego roku na terenie Polski odnotowuje się od kilku do kilkudziesięciu importowanych zachorowań oraz sporadyczne zgony z powodu malarii. Zachorowania są „importowane”, ponieważ w Polsce malaria nie występuje naturalnie, więc wszystkie przypadki dotyczą osób powracających z krajów endemicznych.

Należy podkreślić, że od momentu zakończenia pandemii COVID-19 liczba rozpoznań malarii w Polsce rośnie. Zamknięcie granic spowodowało, że w 2020 roku w naszym kraju odnotowano 8 zachorowań na malarię. W 2023 roku było ich już 46.

Gdzie istnieje zagrożenie malarią? Kierunki podróży

Malaria występuje głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Kraje występowania malarii można podzielić na regiony:

Afryka (najwyższe ryzyko)

  • Nigeria, Kongo, Tanzania (w tym archipelag Zanzibaru), Uganda, Mozambik
  • Kamerun, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Burkina Faso
  • Sudan, Angola, Madagaskar, Czad

Azja Południowa i Południowo-Wschodnia

  • Indie, Pakistan, Bangladesz
  • Myanmar, Tajlandia (głównie przy granicach), Kambodża
  • Laos, Wietnam, Indonezja, Filipiny

Ameryka Południowa i Środkowa

  • Brazylia (części Amazonii), Kolumbia, Wenezuela
  • Peru, Boliwia, Gujana, Surinam
  • niektóre rejony Meksyku, Hondurasu, Nikaragui

Oceania

  • Papua-Nowa Gwinea, Wyspy Salomona.

Profilaktyka. Jak się chronić przed malarią, planując wakacje?

Przed wyjazdem do kraju endemicznego dla malarii warto udać się na konsultację z lekarzem, który może zalecić odpowiednią profilaktykę lekową. Leki przeciwmalaryczne są dostępne jedynie na receptę i są to np. meflochina, doksycyklina, chlorochina, proguanil czy atowakwon. Jeśli lekarz przepisze preparaty przeciw malarii, ważne jest, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami – należy zacząć je stosować na kilka dni przed wyjazdem, w trakcie wakacji i kontynuować stosowanie przez kilka tygodni po powrocie. Dawki leków, które są stosowane w profilaktyce, są kilkakrotnie mniejsze niż te, które wykorzystuje się w terapii.

Wyjeżdżając, warto pamiętać o zabraniu środków ochrony przed owadami (repelenty), odpowiedniej odzieży (długi rękaw, długa nogawkach, nakrycie głowy) i moskitier, które również można spryskiwać insektycydem. W odstraszaniu owadów sprawdzają się także świece zapachowe, urządzenia emitujące dźwięki czy szczelnie zamykane okna.

Należy pamiętać, że najwyższa aktywność komarów przenoszących malarię przypada na okres od zachodu do wschodu słońca. Jest większa także w miejscach blisko zbiorników wodnych (jeziora, rozlewiska, glinianki) oraz w miejscach zacienionych, gdzie może utrzymywać się nawet przez cały dzień.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Choroby przenoszone przez komary – rodzaje, leczenie, zapobieganie

    Komary są wektorami dla wielu chorób, przenoszą wirusy i pasożyty, które stanowią poważne niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Według danych „World Mosquito Program” prawie 700 milionów ludzi rocznie zapada na choroby transmitowane przez komary, które są przyczyną ponad milion zgonów. Czym objawiają się te schorzenia? W jaki sposób się je leczy? Jak można im zapobiegać?

  • Wirus żółtej gorączki (żółta febra) – szczepionka, objawy i leczenie

    Pierwsze symptomy tej choroby są niecharakterystyczne i przypominają objawy typowe dla grypy. Jednakże u około 15% pacjentów nie następuje wyleczenie, a zamiast tego rozwija się drugi, gwałtowny okres schorzenia. Oto co należy wiedzieć o żółtej gorączce, zwanej też żółtą febrą.

  • Czy owady chętniej atakują osoby pijące alkohol?

    Według polskich badaczy odpowiedź brzmi twierdząco. Prace na ten temat prowadzili specjaliści związani z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Uniwersytetem Weterynaryjnym w Koszycach. Dotychczasowe studia odsłaniają nowe informacje, w świetle których ludzie po spożyciu alkoholu wydają się atrakcyjniejsi dla kleszczy.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Pasożyty przywiezione z wakacji – o czym pamiętać, planując podróż?

    Szacuje się, że 15-70% turystów wracających z podróży do rejonów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych, ma problemy zdrowotne związane z zagranicznym pobytem. Przyczyną złego samopoczucia mogą być zakażenia bakteryjne, wirusowe lub zarażenie chorobotwórczymi pasożytami. Większość chorób daje objawy już podczas podróży, jednak są i takie, które ujawniają się w ciągu kilku tygodni a nawet lat po powrocie z podróży.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Leki na RSV, mukowiscydozę, raka piersi

    29 terapii znajdzie się na nowej liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku. Zostaną nimi objęte kobiety w ciąży, dzieci oraz seniorzy. O zmianach m.in. w refundacji leków poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl