kobieta używa repelentu na nodze
Arkadiusz Dąbek

Czy owady chętniej atakują osoby pijące alkohol?

Według polskich badaczy odpowiedź brzmi twierdząco. Prace na ten temat prowadzili specjaliści związani z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Uniwersytetem Weterynaryjnym w Koszycach. Dotychczasowe studia odsłaniają nowe informacje, w świetle których ludzie po spożyciu alkoholu wydają się atrakcyjniejsi dla kleszczy.

Spożywanie alkoholu a narażenie na ugryzienia komarów

Doktorantka lek. wet. Martyna Frątczak precyzuje aktualny stan przedsięwzięcia. Według jej relacji, naukowcy dokonali jedynie wstępnych ustaleń w oparciu o udokumentowane doświadczenia z udziałem komarów. Punktem wyjścia stał się fakt, że krwiopijne owady chętniej atakują osoby uprzednio spożywające alkohol. Zespół ekspertów dopiero opracowuje pogłębione studia tego zagadnienia. Doniesienia z polskich uczelni możemy przeczytać także w serwisie „Nauka w Polsce”.

Szczegółowe omówienie zostało opublikowane na łamach „Frontiers in Cellular and Infection Microbiology”. Naukowcy w relacji przekazanej prasie powołują się na przesłankę badawczą, według której wiemy, że kleszcze polują za pomocą bodźców sygnalizujących obecność żywicieli w pobliskim otoczeniu, np. emitowane ciepło, CO2 lub zapach ciała. Czynią tak również komary. Natomiast owe bodźce są potęgowane przez spożyty alkohol. Dzieje się tak z powodu nasilonego pocenia się, rozszerzonych skórnych naczyń krwionośnych oraz zintensyfikowanej emisji ciepła i dwutlenku węgla.

Zostało dowiedzione, że osoby konsumujące alkohol mogą spodziewać się zwielokrotnionego ataku komarów niedługo po wypiciu np. piwa. Efekt ten oczywiście porównano z grupą osób nie spożywających tego napitku.

Brak ekspertyzy dotyczącej konkretnie kleszczy

Martyna Frątczak komentuje powszechne przekonanie, że zagrożenie ze strony pasożytów jest takie samo w stosunku do każdej jednostki. Specjalistka przywołuje przykład studiów, według których zaledwie 20% populacji ludzkiej odpowiada za 80% odnotowanych zachorowań na malarię. W ten sposób daje kontekst, aby zrewidować powszechne przekonanie, gdyż wspomniana malaria jest przypadłością przenoszoną przez komary z rodzaju Anopheles (inaczej znany jako widliszek).

Niemniej jednak to wciąż nie odpowiada na pytania dotyczące kleszczy, zauważa prof. Branislav Petko. Ekspert tłumaczy, że na obecną chwilę brak rozstrzygających badań, a co za tym idzie – końcowych wniosków. Co ciekawe, do tej pory zostały przeprowadzone inne przedsięwzięcia naukowe w poruszanej domenie. Na przykład zaobserwowano, że pewne gatunki kleszczy mogą bardziej preferować zapach oddechu kobiet niż mężczyzn.

Z kolei według relacji prof. Piotra Tryjanowskiego, gatunki kleszczy zagrażające ludziom i zwierzętom domowym (Ixodes ricinus – kleszcz pospolity) liczą coraz więcej osobników i ich obecność w rocznej skali ulega wydłużeniu. Mówiąc krótko, nasiliło się ich występowanie w otoczeniu człowieka. Badacz wskazuje na trzy powody tego stanu rzeczy. Mówi mianowicie o zmianach klimatycznych, zmianach w zarządzaniu gruntami miejskimi i leśnymi oraz aktywności ludzi i ich domowych pupili.

Powiązane produkty

Zagrożenie dla osób upojonych

Zagadnienie komplikuje dodatkowa kategoryzacja znajdująca się w literaturze fachowej, ponieważ występuje pewne uszeregowanie na podstawie stylu spożywania alkoholu. Profesor Joanna Śliwowska przywołuje przykład określany binge drinking, który przypomina szybkie upojenie – duża ilość alkoholu w krótkim czasie spożycia. Badaczka porównuje ten rodzaj spożycia do weekendowego imprezowania studentów lub okazjonalnych suto zakrapianych przyjęć.

Osoby upojone wprawdzie muszą uważać na wiele zagrożeń, ale kłopot z kleszczami i komarami nie jest wcale taki nieistotny, zwłaszcza gdy biesiadowanie ma miejsce w miejscach zazielenionych, np. polanach itd. Pasożyty są nosicielami patogenów, bakterii z rodzaju Borrelia lub wirusa odkleszczowego zapalenia mózgu. Poza tym, że alkohol przyciąga do nas owady, to nasze ruchy i zachowania pod wpływem upojenia ulegają zmianie, np. ruchy są ociężałe (jesteśmy łatwiejszym celem) czy pojawiają się problemy z zachowaniem równowagi (upadek, przypadkowe miejsce do odpoczynku).

Co ciekawe, w obiegu informacji funkcjonują błędne przekonania, jakoby alkohol spożywany przez człowieka był skuteczną ochroną przed kleszczami i komarami. Niemniej jednak stężenie alkoholu, które zabiłoby takiego pasożyta, prawdopodobnie niosłoby również śmierć dla żywiciela, przestrzega prof. Śliwowska. Specjaliści zatem zalecają zwyczajowo zakrywać ciało i stosować odpowiednie repelenty.

  1. Naukowcy sugerują, że spożywanie alkoholu może narażać ludzi na kleszcze i komary, „naukawpolsce.pl” [online], https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C93200%2Cnaukowcy-sugeruja-ze-spozywanie-alkoholu-moze-narazac-ludzi-na-kleszcze-i [dostęp:] 10.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij