kobieta używa repelentu na nodze
Arkadiusz Dąbek

Czy owady chętniej atakują osoby pijące alkohol?

Według polskich badaczy odpowiedź brzmi twierdząco. Prace na ten temat prowadzili specjaliści związani z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Uniwersytetem Weterynaryjnym w Koszycach. Dotychczasowe studia odsłaniają nowe informacje, w świetle których ludzie po spożyciu alkoholu wydają się atrakcyjniejsi dla kleszczy.

Spożywanie alkoholu a narażenie na ugryzienia komarów

Doktorantka lek. wet. Martyna Frątczak precyzuje aktualny stan przedsięwzięcia. Według jej relacji, naukowcy dokonali jedynie wstępnych ustaleń w oparciu o udokumentowane doświadczenia z udziałem komarów. Punktem wyjścia stał się fakt, że krwiopijne owady chętniej atakują osoby uprzednio spożywające alkohol. Zespół ekspertów dopiero opracowuje pogłębione studia tego zagadnienia. Doniesienia z polskich uczelni możemy przeczytać także w serwisie „Nauka w Polsce”.

Szczegółowe omówienie zostało opublikowane na łamach „Frontiers in Cellular and Infection Microbiology”. Naukowcy w relacji przekazanej prasie powołują się na przesłankę badawczą, według której wiemy, że kleszcze polują za pomocą bodźców sygnalizujących obecność żywicieli w pobliskim otoczeniu, np. emitowane ciepło, CO2 lub zapach ciała. Czynią tak również komary. Natomiast owe bodźce są potęgowane przez spożyty alkohol. Dzieje się tak z powodu nasilonego pocenia się, rozszerzonych skórnych naczyń krwionośnych oraz zintensyfikowanej emisji ciepła i dwutlenku węgla.

Zostało dowiedzione, że osoby konsumujące alkohol mogą spodziewać się zwielokrotnionego ataku komarów niedługo po wypiciu np. piwa. Efekt ten oczywiście porównano z grupą osób nie spożywających tego napitku.

Brak ekspertyzy dotyczącej konkretnie kleszczy

Martyna Frątczak komentuje powszechne przekonanie, że zagrożenie ze strony pasożytów jest takie samo w stosunku do każdej jednostki. Specjalistka przywołuje przykład studiów, według których zaledwie 20% populacji ludzkiej odpowiada za 80% odnotowanych zachorowań na malarię. W ten sposób daje kontekst, aby zrewidować powszechne przekonanie, gdyż wspomniana malaria jest przypadłością przenoszoną przez komary z rodzaju Anopheles (inaczej znany jako widliszek).

Niemniej jednak to wciąż nie odpowiada na pytania dotyczące kleszczy, zauważa prof. Branislav Petko. Ekspert tłumaczy, że na obecną chwilę brak rozstrzygających badań, a co za tym idzie – końcowych wniosków. Co ciekawe, do tej pory zostały przeprowadzone inne przedsięwzięcia naukowe w poruszanej domenie. Na przykład zaobserwowano, że pewne gatunki kleszczy mogą bardziej preferować zapach oddechu kobiet niż mężczyzn.

Z kolei według relacji prof. Piotra Tryjanowskiego, gatunki kleszczy zagrażające ludziom i zwierzętom domowym (Ixodes ricinus – kleszcz pospolity) liczą coraz więcej osobników i ich obecność w rocznej skali ulega wydłużeniu. Mówiąc krótko, nasiliło się ich występowanie w otoczeniu człowieka. Badacz wskazuje na trzy powody tego stanu rzeczy. Mówi mianowicie o zmianach klimatycznych, zmianach w zarządzaniu gruntami miejskimi i leśnymi oraz aktywności ludzi i ich domowych pupili.

Polecane dla Ciebie

Zagrożenie dla osób upojonych

Zagadnienie komplikuje dodatkowa kategoryzacja znajdująca się w literaturze fachowej, ponieważ występuje pewne uszeregowanie na podstawie stylu spożywania alkoholu. Profesor Joanna Śliwowska przywołuje przykład określany binge drinking, który przypomina szybkie upojenie – duża ilość alkoholu w krótkim czasie spożycia. Badaczka porównuje ten rodzaj spożycia do weekendowego imprezowania studentów lub okazjonalnych suto zakrapianych przyjęć.

Osoby upojone wprawdzie muszą uważać na wiele zagrożeń, ale kłopot z kleszczami i komarami nie jest wcale taki nieistotny, zwłaszcza gdy biesiadowanie ma miejsce w miejscach zazielenionych, np. polanach itd. Pasożyty są nosicielami patogenów, bakterii z rodzaju Borrelia lub wirusa odkleszczowego zapalenia mózgu. Poza tym, że alkohol przyciąga do nas owady, to nasze ruchy i zachowania pod wpływem upojenia ulegają zmianie, np. ruchy są ociężałe (jesteśmy łatwiejszym celem) czy pojawiają się problemy z zachowaniem równowagi (upadek, przypadkowe miejsce do odpoczynku).

Co ciekawe, w obiegu informacji funkcjonują błędne przekonania, jakoby alkohol spożywany przez człowieka był skuteczną ochroną przed kleszczami i komarami. Niemniej jednak stężenie alkoholu, które zabiłoby takiego pasożyta, prawdopodobnie niosłoby również śmierć dla żywiciela, przestrzega prof. Śliwowska. Specjaliści zatem zalecają zwyczajowo zakrywać ciało i stosować odpowiednie repelenty.

  1. Naukowcy sugerują, że spożywanie alkoholu może narażać ludzi na kleszcze i komary, „naukawpolsce.pl” [online], https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C93200%2Cnaukowcy-sugeruja-ze-spozywanie-alkoholu-moze-narazac-ludzi-na-kleszcze-i [dostęp:] 10.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek z często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych, którzy chcieliby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij